K založení Krakova se váže pověst o strašlivém drakovi chrlícím oheň a je pravda, že krakovské středověké uličky a náměstí stále prostupuje skutečně mytická atmosféra. V tomto bývalém sídelním městě polských králů však najdete mnohem víc než jen zajímavosti spjaté s dějinami a mýty. Jeho náměstí a ulice pulzují moderním životem a nabízejí nakažlivou harmonickou směsici minulosti s přítomností.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Polský zlotý (złoty; PLN)
Jazyk
Polština
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
V Krakově je k dispozici dostatečné množství bankomatů a mnoho restaurací a hotelů po celém městě přijímá platební karty
Čas
Doprava
Většinu turistických atrakcí v centru města snadno obejdete pěšky. Na větší vzdálenosti můžete využít dobře fungujícího systému levné a spolehlivé městské hromadné dopravy (www.mpk.krakow.pl), který zahrnuje tramvajové a autobusové linky anebo si půjčit kolo

Denní rozpočet

Nižší
než 50 EUR
Lůžko ve společné ložnici 10‒20 EUR Vynikající supermarkety pro vlastní stravování Sleď se sklenkou vodky 3 EUR
Střední
50‒150 EUR
Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kategorie 80‒100 EUR Večeře s předkrmem a vínem 25‒30 EUR Vstupné do muzea 5 EUR
Vyšší
přes 150 EUR
Dvoulůžkový pokoj v luxusním hotelu 100‒180 EUR Jídlo o čtyřech chodech v nejlepší restauraci 60 EUR Nejlepší místo na operní představení 50 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Židovské muzeum

Příběh Židů v Německu dlouhý 2000 let je fascinující, ale stejně silný je metaforický jazyk mimořádné, zinkem pokryté budovy muzea od Daniela Liebeskinda, nad kterou se vám sevře srdce.

Královský hrad na Wawelu

Wawelský hrad je působivým symbolem polské národní identity. Renesanční palác ve své dnešní podobě pochází z 16. století a je přeměněn na muzeum, v němž jsou vystaveny nádherné tapiserie, historické zbraně a umělecká díla.

Katedrála na Wawelu

Wawelská katedrála byla v průběhu staletí místem bezpočtu korunovací a pohřbů polských králů a dalších významných osobností. Projděte se mezi velkolepými náhrobky, relikviemi a královskými sarkofágy a obdivujte skvostná umělecká díla v katedrále.

Mariánský kostel

Hlavní krakovský kostel, mistrovské dílo gotiky a symbol města, oslňuje svými úchvatnými vitrážemi a složitě vyřezávaným oltářem z 15. století.

Collegium Maius

Nejstarší univerzitní budova v Polsku a jedna z nejlepších ukázek gotické architektury 15. století ve městě má velkolepé arkádové nádvoří a fascinující univerzitní sbírky, včetně astronomických přístrojů a dalších pomůcek z 16. století.

Schindlerova továrna

Interaktivní muzeum, jež sídlí v bývalé továrně na smaltované výrobky Oskara Schindlera, přibližuje v mnohem větší míře než film Schindlerův seznam život v Krakově za nacistické okupace během druhé světové války.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Stravování

Na polské poměry je Krakov skutečným rájem labužníků. Staré Město je plné gurmánských podniků různé cenové kategorie. Mnohé sídlí v klenutých sklepích nebo v poklidných dvorech a nabízejí romantickou, historickou atmosféru. Kromě široké škály polských restaurací tu najdete překvapivé množství podniků italských, stejně jako čínských, francouzských, maďarských, indických, japonských, mexických a dalších. Mnohé restaurace v Kaziměři (Kazimierz), zejména v okolí ulice Szeroka, nabízejí židovskou kuchyni spolu s židovskou hudbou klezmer.

Bary a noční život

V Krakově najdete nekonečnou řadu podniků, do kterých se dá zajít na skleničku či na kávu, od suterénních barů po kavárny ve dvorech. Některé mají osobité téma, zatímco jiné různorodou směsici témat a stylů. V některých jsou výstavy umění, v jiných knihy a deskové hry. Některé okouzlují starosvětskou elegancí, jiné jdou s dobou. Na své si tu přijde skutečně každý.

Hudba

Přední kulturní centrum jižního Polska se má čím pochlubit, pokud jde o múzická umění, klasickou hudbu a operu. Krakov má také dlouhou tradici v jazzu a honosí se historickými jazzovými kluby, jež patří k nejstarším v zemi. Tisíce studentů zajišťují živou klubovou a alternativní scénu. Mnohá z nejlepších vystoupení se konají revitalizovaných továrních halách a průmyslových areálech.

Výtvarné umění

Jako bývalé hlavní město silně katolické země má Krakov v kostelech a v muzeích úžasnou sbírku náboženských děl z několika uplynulých staletí. Počátkem 20. století byl také centrem hnutí Młoda Polska (Mladé Polsko), jež zanechalo městu působivé dědictví secesních uměleckých děl.

Architektura

V průběhu staletí následovala architektura v Polsku architektonické styly západní Evropy. Nejstarší sloh, románský, pochází z 12. a 13. století, ale do současnosti se dochovalo jen málo staveb. Najdete tu však hojnost památek postavených v gotickém, barokním a secesním slohu.

Židovské dědictví

Krakov, zejména Kaziměř (Kazimierz), byl několik staletí významným centrem židovské kultury. Za druhé světové války však život zdejší židovské komunity téměř ze dne na den ustal kvůli masovým deportacím a vyhlazování Židů německými nacisty. Městu zanechala nesporně nejvýznamnější sbírku židovských zajímavostí ve střední Evropě.

Cestování s dětmi

Poláci jsou silně orientovaní na rodinu a po celém městě najdete pro děti spoustu možností sportovního vyžití a další zábavy. Stále více restaurací vytváří dětské koutky a mnohé nabízejí dětská jídla. Dokonce i v případě, že dětská jídla v nabídce uvedena nejsou, vám obvykle vyhoví a dají dětem menší porce za nižší cenu. Do muzeí a památek platí obvykle děti od pěti do 15 let poloviční vstupné (do pěti let zdarma), stejně jako poloviční jízdné ve veřejné dopravě.

Festivaly a zvláštní události

Krakov má jeden z nejbohatších programů každoročních kulturních událostí v Polsku. Letní měsíce jsou plné navzájem se překrývajících slavností a festivalů, že se to zdá příliš dokonce i místním obyvatelům. Informace můžete dostat v kterékoli pobočce turistické kanceláře InfoKraków.