Žádná jiná země nemá takovou minulost jako Polsko. Vynořilo se z ponurých a šedých dekád komunismu a stalo se hrdým a nezávislým členem nové Evropy a přitom tu z většiny míst stále dýchá historie.

Stačí pouhých pár hodin jízdy od rušného krakovského středověkého náměstí s trhem nebo od zářících věžáků a labužnických restaurací v novém finančnickém okrsku Varšavy a ocitnete se ve venkovské krajině s dřevěnými domky a úzkými políčky, kde jsou u silnic kapličky plné květin a na telegrafních sloupech čapí hnízda. Tady se ještě pole obdělávají pluhem taženým koňmi, úroda se sklízí a ukládá ručně a každou neděli se rodiny ve svátečním oblečení scházejí v maličkých roubených kostelech ze 16. století.

Polská krajina, stejně rozlehlá a stejně proměnlivá jako tisíciletá historie, která se tudy převalila, nabízí trpělivým cestovatelům na nevyšlapaných stezkách nekonečné výhledy: nad pohyblivými písečnými dunami Słowiňska; letní západ slunce pozlatil zubaté zasněžené vrcholky Tater; kanoisté proplouvají ranní mlhou, která se vznáší nad Mazurskými jezery, lemovanými stromy, a střapatý zubr frká z nozder páru do ostrého prosincového vzduchu Bělověžského pralesa.

Zobrazit více
Eastern Europe - 55523
Průvodce

Eastern Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Krakov do kapsy - 5354
Průvodce

Krakov do kapsy

249 Kč 125 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Varšava
Měna
Polský zlotý (złoty; PLN)
Jazyk
Polština
Peníze
V celém Polsku je dobrá síť bankomatů (bankomaty). Většina z nich přijímá karty Visa, MasterCard, Cirrus a Maestro.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Čas
Celé Polsko spadá do jediné časové zóny - UTC+1, tak jako Česká republika. Dodržuje se tu letní čas.
Důležitá čísla
Ambulance - 999, hasiči - 998, policie - 997, pohotovost z mobilního telefonu - 112.

Denní rozpočet

Nízký
Méně než 150 PLN
Společná noclehárna, levný guest house 50 PLN Vlastní stravování 40 PLN Jízdenka na vlak/autobus 30 PLN Drobnosti 10 PLN
Střední
200–300 PLN
Pokoj v hotelu střední kategorie 100–120 PLN Večeře v restauraci střední kategorie 80 PLN Jízdenka na vlak/autobus 30 PLN Drobnosti 20 PLN
Vysoký
více než 350 PLN
Pokoj v nejlepším hotelu ve městě 200 PLN Oběd nebo večeře v luxusní restauraci 100 PLN Jízdenka na vlak/autobus/taxi 50 PLN Drobnosti 20 PLN
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Staré Město a okolí

Varšavské Staré Město (Stare Miasto) bylo od základů postavené znovu, protože po 2. světové válce z něho zůstala jen hromada trosek; bylo zničeno asi 90 % domů. Monumentální rekonstrukce trvala od roku 1949 do roku 1963 a cílem bylo obnovit vzhled města ze 17. a 18. století – dnes tu není jediná budova, která by nevypadala starší než 200 let. Potvrzením kvality práce polských renovátorů je rozhodnutí Unesco zahrnout varšavské Staré Město do seznamu světových památek.

Park Łazienski

Bývalé letní sídlo krále Stanislawa Augusta Poniatowského býval kdysi honitbou, připojenou k hradu Ujazdów. Král pozemky získal v roce 1776 a v krátké době z nich učinil nádherný park i s palácem, amfiteátrem, různými letohrádky a dalšími stavbami. Do parku vede několik vchodů, nejoblíbenější je z Al Ujazdowskie.

Nieborów a Arkadia

Barokní palác Nieborów z konce 17. století, 10 km jihovýchodně od Łowicze, navrhoval Tylman van Gameren pro kardinála Radziejowského, arcibiskupa z Hnězdna a primase polského. Anglický park s říčkou, jezírkem a rybníky leží západně odtud, za nádrží ve tvaru L. Princezna Helena Radziwiłłová z paláce Nieborów založila po roce 1770 romantický krajinný park Arkadia, který měl být „idylickou krajinou klidu a štěstí“. Po princeznině smrti však park upadal.

Barvité procesí Božího těla

Nejvýznamnější náboženskou událostí v Łowicz je Boží tělo (připadá na čtvrtek v květnu nebo v červnu), kdy po hlavním náměstí chodí procesí; jeho účastníci jsou oblečení v tradičních vyšívaných krojích zářivých barev. Toto je nejvelebnější slavnost Božího těla v celé zemi a také nejlepší doba k návštěvě Łowicze, protože poznáte opravdový zbožný katolicismus polského venkova. Procesí začíná kolem poledne a celý okruh trvá přibližně dvě hodiny.

Krakov

Krakov je třetí největší polské město a daleko nejpopulárnější turistická destinace v zemi. Protože byl po půl tisíciletí královským hlavním městem, absorboval mnohem více polské historie než kterékoli jiné město. A navíc je to jediné velké polské město, které přestálo 2. světovou válku bez velkých škod. Zdejší úžasné a skvěle dochované středověké a renesanční stavby nemají konkurenci; od Starého Města se vznosnými gotickými kostely až po překrásný hrad Wawel s katedrálou a bývalou židovskou čtvrť Kazimierz s jímavě tichými synagogami.

Świnoujście

Świnoujście je nejzápadnějším polským městem, posazeným na jednom z nejdrsnějších evropských hraničních ostrovů, a je to poměrně velký rybářský a obchodní přístav a také důležitá námořní základna. Současně je to vzhledem k pruhu pláží a solným pramenům významné lázeňské letovisko, používané po celá staletí k léčbě nejrůznějších neduhů a nemocí.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pozorování ptáků

V Polsku je celá řada příležitostí k pozorování ptáků, a to obzvláště v oblastech jezer a mokřin v severovýchodních částech země. Jednou z nejlepších agentur, které v Polsku organizují výpravy s pozorováním ptáků, je Bird Service (www.bird.pl) v Krakově.

Jeskyňářství

V Polsku je více než 1000 jeskyň, z nichž většina je v oblasti Krakov-Čenstochová a v Tatrách. Turistům a veřejnosti je však přístupno pouze několik z nich. Těmi nejzajímavějšími jsou Medvědí jeskyně v Kletně a Rajská jeskyně u Kielců.

Cyklistika

Kolo vám umožní navštívit vzdálené oblasti, řídce navštěvované turisty. Nemusíte se obávat stavu cest – většina je jich v přijatelném stavu a většina území Polska je tak plochá, že jízdní kolo je skutečně ideálním dopravním prostředkem. O možnostech pronájmu jízdních kol se informujte v místní turistické kanceláři.

Rogala a paragliding

Oba tyto sporty jsou v Polsku oblíbené, a to obzvláště v hornatých oblastech na jihu země: jedním z nejoblíbenějších startovišť je hora Nosal nad městem Zakopané. Ve městě je také několik sportovních škol a agentur, které nabízejí výcvik a lety v tandemu – všechny příslušné informace získáte v turistické kanceláři v Zakopaném.

Pěší turistika

Toto je zřejmě v Polsku ta nejoblíbenější aktivita, prováděná pod širým nebem. Jsou zde tisíce kilometrů značených tras, procházejících těmi nejatraktivnějšími venkovskými oblastmi, zvláště horami. Trasy jsou většinou velmi dobře značené a nepůsobí ani začátečníkům žádné velké problémy. Mezi nejoblíbenější patří turistické trasy v Tatrách, celá řada nádherných tras je však také v Pieninách, v Beskydech i v Krkonoších – abychom uvedli aspoň některé.

Jízda na koni

Jízda na koni se těší v Polsku velké oblibě a po celé zemi je roztroušena celá řada jezdeckých farem. V mnohých z nich probíhají tréninky začátečníků a pokročilí jezdci si zde také mohou pronajmout koně.

Kajakářství

Milovníkům těchto vodních sportů se v Polsku nabízí několik téměř panensky nedotčených oblastí. Jedny z nejlepších možností představují řeky Krutynia a Czarna Hańcza v Mazursku.

Jachtařství

Pro tento sport jsou zcela ideální Mazurská jezera, která se každoročně v letních měsících zaplní stovkami lodí, člunů a plachetnic. Jakýkoli typ lodi si můžete dle svého vkusu pronajmout v Giżycku, Mikolajkách a v několika dalších mazurských letoviscích. Některé turistické agentury zde dokonce organizují prázdniny a dovolené na člunech.

Lyžování

Také lyžování je v Polsku velmi oblíbené a to zcela výhradně v oblasti Karpat. Městečko Zakopané, ležící u úpatí Tater, je polské nejrušnější lyžařské centrum, druhé je zřejmě městečko Szczyrk u úpatí Beskyd. Je zde ještě celá řada dalších lyžařských center, která jsou však již obvykle menší a hůře vybavená.

Windsurfing

Tento sport je oblíben hlavně u baltského pobřeží, s hlavním centrem v Gdaňském zálivu mezi vesnicemi Wladysławowo a Chalupy.