Země fjordů a ledovců. Strmé stěny fjordů se zařezávají do rozeklaného pobřeží a zvyšují dramatičnost norských přírodních krás. Doplňují je majestátní ledovce, hadovitě se svažující z ledovcových polí, která patří k největším v Evropě. Norové svou přírodu milují a vy budete taky.

Norsko je jednou z nejrozmanitějších a nejzajímavějších evropských destinací pro dobrodruhy. Na něco si troufnou jen mladí a nebojácní milovníci extrémů, ale většinu aktivit si tady užijí všichni cestovatelé – v létě prvotřídní turistiku, cyklistiku či rafting, v zimě pak jízdu se psím spřežením nebo na sněžných skútrech a hlavně lyžování.

Při všech aktivitách ale nezapomínejte odpočívat a rozhlížet se kolem sebe. Kouzlo Norska je pozoruhodně jednoduché: je to zkrátka jedna z nejkrásnějších zemí planety.

Vhodným doplňkem přírodních krás jsou kosmopolitní norská města, až po okraj plná architektury, jež dokládá, jak proslulý skandinávský cit pro design prostupuje dějinami. Milovníky festivalů potěší nabitý kalendář, na mnoha z nich vystupují hvězdy světových jmen.

Norsko bohužel není levné. Naopak patří k nejdražším zemím na světě. Utracených peněz však nelitujte – stojí to za to. Norsko vás mnohonásobně odmění zážitky, které se vám navždy vryjí do paměti. Jen je potřeba trochu déle šetřit a před cestou si svůj jedinečný výlet také pečlivě naplánovat.

Zobrazit více
Norsko - 5312
Průvodce

Norsko

599 Kč 509 Kč Jít do eshopu
Oslo - Pocket - 55400
Průvodce

Oslo - Pocket

255 Kč 216 Kč Jít do eshopu English
Oslo City Map - 55410
Průvodce

Oslo City Map

162 Kč 137 Kč Jít do eshopu English
Scandinavia - 55404
Průvodce

Scandinavia

583 Kč 495 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Norská koruna (NOK, norská zkratka Nkr)
Jazyk
Norština
Peníze
Široce dostupné bankomaty. Kreditní karty přijímá většina hotelů, restaurací a obchodů.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
230 V/50 Hz, není třeba adaptér
Důležitá čísla
Policie – 112, první pomoc – 113, hasiči – 110, dopravní informace - 175
Doprava
Dobrá železniční síť na jihu a ve středu země, jinak autobusy
Hlavní město
Oslo

Denní rozpočet

Nízké
do 120 EUR
Lůžko ve společné ložnici: 21–45 EUR Chatičky nebo chaty: od 45 EUR Dvoulůžkový pokoj v rodinném/větším penzionu: od 62/87 EUR Vynikající supermarkety a levnější obědová meníčka Rezervujte si předem jízdenky minipris
Střední
120–200 EUR
Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kategorie (víkendy a od poloviny června do poloviny srpna): 90–175 EUR Oběd nebo večeře v solidní místní restauraci Pronájem auta: od 75 EUR za den
Vysoké
200 EUR
Dvoulůžkový pokoj v luxusním hotelu: 175 EUR a více Oběd a večeře v solidní místní restauraci
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Tromsø

Město mnoha rekordů – v norském Tromsø ležícím dobrých 400 km severně od severního polárního kruhu je nejsevernější katedrála, pivovar či třeba botanická zahrada na světě. Zdejší rušné kluby a hospody – jichž je v přepočtu na hlavu více než v kterémkoli jiném norském městě – vděčí za mnohé místní univerzitě (další nejsevernější rekord) a zdejším studentům. V létě je Tromsø dějištěm nikdy nekončící zábavy za světla, jež nikdy neustává. Jakmile napadne sníh, vyrazí místní za město, aby aspoň na okamžik zahlédli polární záři.

Oslo

Norská metropole Oslo právě prožívá svou renesanci. Má ambice stát se jedním z celosvětových center kultury. A daří se jí to – už dnes praská ve švech muzei a skvělými galeriemi, navíc si místní nedávno pořídili také zbrusu novou, bělostnou operu, jakou by mohlo Oslu závidět i australské Sydney. To jsou přitom jen první krůčky v rámci projektu, který během příští dekády promění zdejší nábřeží a učiní z Osla jedno z nejrušnějších měst ve Skandinávii.

Železnice Oslo–Bergen

Jízda po železniční trati mezi Oslem a Bergenem je jako blesková seznamka s Norskem. Železnice vás zavede do lesů jižního Norska, pak do oblasti nekonečné krásy až na náhorní plošinu Hardangervidda a následně se přes pěknou krajinu Vossu stočí do Bergenu. Cestou se přitom téměř dotýkáte nádherných a všudypřítomných fjordů. Žádný div, že trať je často označována za jednu z nejkrásnějších na světě.

Secesní Ålesund

Příjemný a elegantní Ålesund vděčí za velkou část své krásy ničivému požáru, který se před stoletím prohnal zdejšími dřevěnými stavbami a zničil všechno kromě vězení a kostela. Z popela pak vyrostlo zbrusu nové město, převážně z kamene. O podobu Ålesundu se postarali mladí norští architekti, kteří vystudovali v Německu a byli silně ovlivněni tehdejší secesí. Výsledkem jsou bohatě zdobené budovy se spoustou věží a věžiček, chrličů a dalších nápaditých prvků vycházejících z místních motivů.

Preikestolen (Kazatelna)

Už jste jistě vystoupali na řadu krásných vyhlídek. Avšak Preikestolen (Kazatelně) se hned tak nějaká nevyrovná. Je usazená na vrcholu téměř dokonale svislého skalního masívu, který se tyčí do výšky přes 600 metrů nad hladinu nádherného Lysefjordu. Kazatelna patří k typickým norským obrázkům a nejatraktivnějším destinacím. Je to místo, kde budete stěží schopni se dívat, jak ostatní turisté visí ze strmého převisu více, než by bylo rozumné, a zároveň vás bude jeho okraj neodolatelně přitahovat. Cesta nahoru trvá pěšky dvě hodiny a ze Stavangeru vám to zabere celý den.

Bergenský Bryggen

Úchvatná bergenská nábřežní čtvrť Bryggen psala dějiny námořního obchodu. Ve starobylém bludišti dřevěných domů, z nichž každý má charakteristickou barvu a jméno, dnes sídlí elegantní butiky a tradiční restaurace. A když k úžasné barevné změti zapsané na seznam UNESCO doplníte pitoreskní pozadí typické norské pobřežní přírody plné fjordů a hor, máte horkého kandidáta na svůj osobní seznam nejkrásnějších evropských měst.

Svalbard (Špicberky)

Subpolární souostroví Svalbard (česky Špicberky) je srdeční záležitostí. Na to, jak daleko leží od civilizace, se sem dostanete až překvapivě snadno. A na místě si pak vychutnáte nejpůsobivější kousek polárního severu v Evropě. I v celosvětovém měřítku je souostroví zřejmě jednou z posledních oblastí skutečně panenské přírody. Nádherné vrcholky hor, obrovské masy ledu (60 % Svalbardu pokrývají horské ledovce) a překrásné fjordy vytvářejí životní prostředí pro bohatou směsici arktické fauny (včetně jedné šestiny celkového světového počtu ledních medvědů, kteří jsou zde oproti lidem v přesile), ale i pro letní a zimní aktivity uprostřed tichých sněžných plání.

Lofoty

Jen málokdo zapomene na okamžik, kdy poprvé spatřil ostrovy zvané Lofoten (Lofoty), vyskládané v odstínech letní zelené a žluté, s vrcholky ostrými jako břitva, temně se tyčícími proti jasné, kobaltově modré obloze. V průzračném, opojném vzduchu cítíte neustále chuť soli a ve vesnicích víc než pouhý závan tresky, toho mořského obra, jehož každoroční migrace přináší zdejším lidem bohatství. Ostrovy jsou snem každého cestovatele, a protože je dnes spojují mosty, dostanete se jednoduše z jednoho na druhý, nejlépe na kole.

Fjordy zblízka

Poznejte legendární norské fjordy. Legendární je Geirangerfjord, který je inspirativní i v případě, že se na něj díváte s desítkami turistů z paluby výletní lodi. Téměř dokonalým fjordem je Lysefjord, na nějž z výšky dohlíží světoznámá Kazatelna. Hardangerfjord je úchvatnou spletí fjordů s malebnými vesničkami na svazích, Magdalenefjord na Svalbardu (Špicberkách) je jedním z nejkrásnějších míst na zemi. A Nærøyfjord je zase oblast fjordů výjimečné krásy zapsaná na seznam UNESCO.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Rozsáhlá síť norských národních parků činí z této země jednu z nejlepších destinací pro pěší turistiku v Evropě. Stojí za to vyrazit do národních parků Jotunheimen, Rondane, Hardangervidda, Saltfjellet-Svartisen, vydat se k působivým vyhlídkám na Lysefjordu nebo absolvovat trek v Aurlandsdalenu, čtyřdenní výpravu od pramene až k moři v norské obdobě Grand Canyonu. Parádní jsou i ledovcové túry – Hardangerjøkulen na Hardangerviddě je nejúchvatnější z nich.

Cyklistika

Pro zapálené cyklisty je v Norsku několik výjimečných tras, o nichž se mezi zahraničními experty bájí: silnice Sognefjellsvegen vedoucí přes národní park Jotunheimen, fantastický sjezd z Finse až do Flåmu na březích Aurlandsfjordenu po silnici Rallarvegen, Lofoty s neuspěchaným ježděním po nádherné, drsné přírodní scenérii, dále trasa přes náhorní plošinu Hardangervidda nedaleko Rjukanu a strmá a nádherná SnøVegen vysoko nad fjordy.

Extrémní sporty

Norsko si získává skvělou reputaci coby oblíbená destinace milovníků dobrodružství díky kombinaci vysoce profesionálních operátorů a nádherného prostředí. Především Voss je centrem dobrodružných aktivit v Norsku a jedním ze světových středisek extrémních sportů. Dá se tady vyzkoušet paragliding, parasailing, bungeejumping z plošiny zavěšené na padáku ve výšce 180 m a skydiving. Kvůli Festivalu extrémních sportů se sem koncem června sjíždějí milovníci vysokorychlostních vzdušných zážitků. Dalšími populárními místy jsou Rjukan, Kjeragbolten nebo Lysefjord.

Lyžování

Ski je slovo pocházející z norštiny a pro Nory je lyžování celonárodní zábavou, kterou si dopřávají nejen v zimě, ale – když víte, kam vyrazit – i v létě. Lyžování v Norsku znamená obvykle jízdu na běžkách – země je protkána tisíci kilometry udržovaných tratí. Ve většině měst a vesnic jsou pak k dispozici osvětlené tratě. Vyrazit se dá i na sjezdovky, ale je třeba počítat s tím, že ceny vleku a ubytování jsou vyšší.

Rybaření

Norské řeky a jezera přitahují náruživé rybáře již od 19. století a největší atrakcí je nepochybně lov lososů. I dnes jsou zdejší lososí řeky jedinečné a v červnu a červenci se řekám ve Finnmarce nic nevyrovná. Kromě lososa je v 200 tisících norských řek a jezer zastoupeno ještě další 41 rybích druhů. Nejlepšími destinacemi jsou Tana Bru s legendárním lovem lososů, Saltstraumen Maelstrom, Moskenesøy na moři u Lofot, Gjesvær nedaleko Nordkappu nebo Tromsø se zimním rybařením na ledu.

Polární záře

Kdykoli během dlouhé polární zimy od října do března můžete zahlédnout polární záři (aurora borealis), jak tančí po obloze v zelených či bílých, záclonám podobných pruzích s proměnlivou intenzitou a skládá tvary jak z bujné dětské fantazie. I když není možno nikdy zaručit, že se polární záře ve stanovenou dobru skutečně objeví, pokud budete mít to štěstí a spatříte ji, bude to zážitek na celý život. Neexistuje totiž přírodní úkaz, který by člověka povznášel více.

Psí spřežení

Chcete-li poznat nezkrotnou polární přírodu, pak se nic nevyrovná cestě se spřežením psů husky. Může jít o půldenní vyjížďku i několikadenní expedici. Stejně tak se můžete vydat na cestu se sobím spřežením či na sněžném skútru. Mrazivě krásná je divočina na souostroví Svalbard (Špicberky), v Karasjoku se můžete nechat poučit od samotného mistra husky spřežení, z Tromsø se vydat na arktické trasy poblíž hranic se Švédskem nebo v Kirkenes poznat údolí Pasvik podél hranice s Ruskem za denního nebo měsíčního světla.