Nizozemsko je zábavná malá země. A není to jen Amsterdam, na který svou výpravu omezují mnozí cestovatelé. Jako srdce Nizozemska je sice fajn, ale pokud se omezíte jen na něj, nikdy neporozumíte zbytku této malé velké země. Je tu spousta dalších měst a městeček, která jsou oslnivá stejně jako nizozemská metropole – třeba Edam, Haarlem či Delft.

Ale dobře – začněme v Amsterdamu, který navenek zastupuje nizozemskou kulturu přinejmenším stejně často jako tulipány nebo větrné mlýny. Město žije poklidným životem na březích kalných říčních kanálů a jeho neřesti (sex a drogy) jsou z větší části soustředěné do jediné čtvrti – příhodně umístěné u nádraží.

Nizozemsko, větrem ošlehanou a mořem zaplavovanou placku, nejlépe poznáte, když se zařídíte podle vzoru samotných Nizozemců. Ty můžete zastihnout například v centrech klasických nizozemských měst, jako jsou Groningen, Maastricht či Den Bosch, tedy v rušných lokalitách plných kaváren, kde se za slunných dnů soustřeďuje společenský život domorodého obyvatelstva.

Nebo je najdete na zdejší nekonečné síti cyklotras, po níž se prohánějí kolem malebných venkovských zákoutí a strhujících pobřežních panoramat, aniž by atmosféru znečistili třeba jen jedinou molekulou oxidu uhličitého.

Člověk zkrátka v Nizozemsku nikdy nemusí cestovat daleko, aby toho hodně zažil.

Zobrazit více
Amsterdam City Map - 55253
Průvodce

Amsterdam City Map

176 Kč 149 Kč Jít do eshopu English
Nizozemsko - 5345
Průvodce

Nizozemsko

599 Kč 509 Kč Jít do eshopu
Rotterdam - Pocket - 55508
Průvodce

Rotterdam - Pocket

248 Kč 210 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Amsterdam
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Nizozemština
Peníze
Bankomaty jsou k dispozici prakticky všude
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Důležitá čísla
Tísňová linka (policie, hasiči a záchranná služba) – 120
Doprava
Cestovat po Holandsku je snadné. S výjimkou těch nejneobvyklejších měst a zajímavostí nebudete potřebovat vlastní auto, protože systém autobusové a vlakové přepravy pokrývá celou zemi. Nebo můžete sednout na kolo a šlápnout do pedálů jako Nizozemci.

Denní rozpočet

Nízký
do 50 EUR
Ubytování v hostelech a ubytovnách Doprava po svých Jídlo v podobě hranolek apod.
Střední
min. 100 EUR
Pohodlnější ubytování s vlastní koupelnou Cestování hromadnou dopravou Vysedávání v kavárnách Vydatnější teplé jídlo
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Amsterdam

Amsterdam je už hezkých pár staletí rušným centrem nizozemské scény a žádné jiné město se nemůže pochlubit tak harmonickou kombinací strhující minulosti a věčně proměnlivé atmosféry reagující na ty nejnovější trendy. Snad jen onu typicky nizozemskou energii lze sledovat i v jiných městech – byť v podstatně menším měřítku.

Kinderdijk

Kinderdijk (Dětská hráz) skýtá skvělou příležitost k obdivování větrných mlýnů v krásné krajině. Celá lokalita – od roku 1997 zapsaná i v listině světového kulturního dědictví Unesco – zahrnuje devatenáct mlýnů roztroušených kolem kanálů, které jsou přístupné pěšky i na kole. K vidění je tu několik hlavních typů větrných mlýnů včetně modelů s dutými pilíři a otočnou hlavicí. Všechny mlýny pocházejí z osmnáctého století a jsou plně funkční. Prohlídku Kinderdijku je nejvhodnější pojmout coby celodenní výlet.

Delft

Městečko Delft je takový miniaturní Amsterdam. Je tu spousta historických památek, typicky holandské historické jádro, krásné kanály s říčními čluny, kavárničky a zajímavé obchůdky. Dá se projít za hodinu, nicméně dojmy z jeho prohlídky vám vydrží ještě dlouhé roky. Vermeer po sobě sice zanechal sotva tři tucty pláten, ale rozhodně není těžké pochopit, proč se pro něj právě toto krásné město stalo životní inspirací.

Edam

Kdysi vyhlášený velrybářský přístav je dnes malebným městečkem, které se řadí k nejlépe utajeným klenotům severního Holandska. Díky starým skladištím, poklidným dlážděným uličkám, ručně ovládaným zvedacím mostům a okouzlujícím kanálům máte příjemnou procházku takřka zaručenou.

Leiden

Půvabné, svěží město Leiden s akční atmosférou plné kanálů a malebných historických budov, jehož proslulost stojí na dvou základních kamenech – Leiden je totiž rodištěm slavného malíře Rembrandta a také sídlem nejstarší nizozemské univerzity, na níž studoval i samotný René Descartes.

Maastricht

Pozůstatky španělských a římských staveb, vybrané jídlo a pití, francouzské a belgické vlivy v architektuře, vymaňování se z okovů holandské zdrženlivosti. Jsme ještě stále v Nizozemsku? Maastricht je město plné ruchu a energie, jež neodpovídají jeho velikosti. Zdejší lidé jsou neuctiví, je tu spousta vysokoškoláků a z ulic dýchá historie. Žádná návštěva Nizozemska by nebyla kompletní bez návštěvy Maastrichtu.

Utrecht

Utrecht patří mezi nejstarší nizozemská města a jeho kompaktní, takřka středověké jádro je protkané kanály, jež v celém Nizozemsku nemají obdoby. Nábřeží, které je lemuje, je totiž dvouúrovňové – v dolní části se ve 13. století nacházela skladiště –, takže hosté přilehlých restaurací a barů si mohou jejich návštěvu zpestřit posezením přímo u vody, ať už s něčím dobrým na zub nebo se skleničkou něčeho ostřejšího.

Haarlem

Klasické holandské město plné dlážděných uliček, historických budov, velkolepých chrámů a ještě působivějších muzeí, ale také útulných hospůdek, krásných kaváren a pochopitelně i kanálů, které určitě žádného návštěvníka nezklame. Návštěvu Haarlemu lze pojmout coby celodenní zájezd z Amsterdamu, ale vzhledem k bohatosti zdejší nabídky se může stát, že se k hlavnímu městu Nizozemska obrátíte zády a přesunete svou hlavní základnu právě do Haarlemu.

Rotterdam

Nejdřív přejděte po moderním Erasmově mostě na jih a poobědvejte v hotelu New York. Potom si prohlédněte expozici muzea fotografie, které sídlí hned vedle ve starém přístavním skladišti. Právě odsud dříve odplouvali emigranti z Nizozemska na západ (do New Yorku). Na jídlo i na skleničku si tu můžete zajít do některého z rotterdamských barů, hospůdek a coffeeshopů v ulici přezdívané „Witte de Withstraat“.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Cyklistika

Pro Nizozemce je cyklistika životním stylem a pro každého návštěvníka této země také dobrým východiskem pro dovolenou. Nizozemsko nabízí cyklistům snadný terén s mnoha značenými cestami, včetně spousty tras, které vedou přes pastviny a lesy. I holandská infrastruktura dává kolům přednost před jinými dopravními prostředky a řidiči aut často ustoupí cyklistům, i když by si právě dovolovali šlapat do pedálů až příliš.

Mistrovská díla

Nizozemští malíři se právem řadí k legendám žánru: Bosch, Rembrandt, Vermeer, Van Gogh a Mondrian, abychom zmínili jen některé z nich. Jejich díla nás oslovují, baví, matou, překvapují, povznášejí – a nejen to. Někteří nizozemští tvůrci se navíc nenechali omezit rozměry tradičního plátna, jak ostatně dosvědčuje celá řada objektů od podmanivě krásných starých amsterdamských kanálů až po moderní rotterdamskou zástavbu plnou architektonických experimentů. To nejlepší z nizozemského výtvarného umění na jednom – krásném a nevelkém – místě najdete v Mauritshuisu v Den Haagu.

Lodě

Po celé zemi je možné si půjčit u jezer malou kánoi nebo plachetnici – dobrými možnostmi pro takovou kratochvíli disponují zejména oblast Loosdrechtse Plassen v provincii Utrecht, Sneek ve Frísku, ale také bezpočet starých městeček na břehu vody v severním Holandsku, například Monnickendam. Nejlevněji si půjčíte loďky zvané botter, staré rybářské čluny s dlouhými, úzkými lopaticemi a kajutami na spaní s kapacitou až osm osob. Větší skupiny mohou zvolit původně nákladní čluny zvané tjalk (plesknutí), starobylé pomocné čluny nebo veliké plachetnice. Najdete tu také motorové čluny, na nichž se dá plout po holandských kanálech.

Bruslení

Nizozemsko je v podstatě šité na míru inlinovému bruslení. Městské parky jsou živnou půdou pro nejmódnější efektní parádičky na U-rampách, ale působivá je zejména celková popularita tohoto sportu, o níž svědčí i skutečnost, že existuje seznam míst, kam se můžete vydat na jednodenní výlet spojený s bruslením. Region Achterhoek (východní část Gelderlandu) spojuje nerušené bruslení s rozmanitou přírodou. V oblasti Graafschap na severozápadě je vyznačeno sedm bruslařských tras o celkové délce 200 km. Seznam „bruslicích“ lokalit je nekonečný – v podstatě každá hráz dyke vám umožní dokonalou otáčku.

Pěší turistika

Nizozemci jsou náruživí chodci – na kratší i delší vzdálenosti a v jakémkoli počasí a krajině. Vierdaagse (Čtyři dny) je největší chodeckou událostí na světě a každoročně v červenci přitahuje více než čtyřicet tisíc nadšenců. Chcete-li cítit při vašich výšlapech slaný vánek, zamiřte na pobřeží Fríska, Zeelandu anebo do pobřežních měst na břehu IJsselmeer. Rozmanité prostředí nabízejí národní parky, například Hoge Veluwe, Weerribben a Biesbosch, v nichž můžete pochodovat mezi slatinami, dunami či v lese. Po rovinách převládajících v ostatních částech Nizozemska budou vítanou změnou pěkně zvlněné kopečky Limburgu.

Wadlopen

Wadlopen (vycházky po přílivových mělčinách) představují nevábně zapáchající, studenou, mokrou, špinavou, únavnou a velmi zábavnou kratochvíli. Můžete při nich ujít i desítky kilometrů po dně Severního moře, zahřát se na pláži pivem a čerstvě usmaženými bitterballen, kroketten a frites a zase pokračovat dál.