V Německu se snoubí historie a současnost. Je to rodiště Martina Luthera, Alberta Einsteina, Goetha, bratří Grimmů či Beethovena, stejně jako místo, kde vznikl tiskařský lis, automobil, aspirin nebo „empétrojky“. Kromě historických i moderních měst stojí za to vyrazit i do přírody – uchvátí vás severní členité pobřeží lemované dunami i skvostné Alpy s rozeklanými vrcholy na jihu.

Magická německá krajina vás bezpečně promění ve vášnivého fotografa. Stále je tady co fotit, a to i když se vymaníte z okouzlení tamní přírodou a zavítáte do měst. V Německu se psaly dějiny moderní architektury – vznikl tu například styl Bauhaus. Ale bavit vás budou i středověké uličky měst či hrady vévodícími úhledným vesnicím plným hrázděných domků se záplavou muškátů v oknech.

Vyrazte do Berlína, Mnichova, Hamburku a dalších pulzujících měst a objevujte moderní kuchyni a dokonalý kulturní kaleidoskop, který nabízí. Ať se vydáte kamkoliv, uvidíte románské, gotické a barokní stavby v těsném sousedství s výtvory současných světových architektů. Německo je zkrátka místo, které má pořád „prst na tepu doby“. Nejviditelnější jsou proměny Berlína.

Vydejte se na adrenalinovou jízdu po pohodlných německých dálnicích nebo usedněte do vlakových souprav nové generace a poznejte co nejvíce koutů Německa – rozhodně nebudete zklamáni.

Zobrazit více
Berlin City Map - 55237
Průvodce

Berlin City Map

176 Kč 149 Kč Jít do eshopu English
Munich City Map - 55291
Průvodce

Munich City Map

173 Kč 147 Kč Jít do eshopu English
Berlín do kapsy - 5295
Průvodce

Berlín do kapsy

249 Kč 125 Kč Jít do eshopu
Mnichov do kapsy - 5330
Průvodce

Mnichov do kapsy

249 Kč 125 Kč Jít do eshopu
Berlin - 55470
Průvodce

Berlin

496 Kč 421 Kč Jít do eshopu English
Germany - 55474
Průvodce

Germany

563 Kč 478 Kč Jít do eshopu English
Hamburg - Pocket - 55478
Průvodce

Hamburg - Pocket

265 Kč 225 Kč Jít do eshopu English
Německo (poznáváme) - 5339
Průvodce

Německo (poznáváme)

599 Kč 509 Kč Jít do eshopu
Munich, Bavaria & Black Forest - 55491
Průvodce

Munich, Bavaria & Black Forest

466 Kč 396 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Berlín
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Němčina
Peníze
V Německu stále převládá platba v hotovosti, a tak byste vždy měli mít u sebe nějaké bankovky a mince, řekněme kolem 100 EUR. Počítejte s tím, že téměř všude budete platit v hotovosti. Na venkově jsou bankomaty vzácné.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
230 V/50 Hz; adaptér nebudete potřebovat
Důležitá čísla
Policie – 110, hasiči a první pomoc – 112, toxikologická pohotovost – 19240, pomoc motoristům – 0108 222 222
Doprava
Z Prahy je přímé letecké spojení do řady německých měst, cestovat se dá samozřejmě i vlaky EuroCity či dálkovými autobusy. Baťůžkáři mohou využít síť okružních autobusů Busabout, které jezdí od května do října na třech propojených okružních trasách po Evropě, včetně Německa.

Denní rozpočet

Nízké
40–60 EUR na den
Úsporný rozpočet počítá s ubytováním v hostelu, levným jídlem, cestováním veřejnou dopravou a omezenou návštěvou památek a kulturních zařízení.
Střední
120–180 EUR
Dostatečné množství pro hotely střední kategorie, tři jídla denně, návštěvu památek a pronájem úsporného vozu.
Vysoké
250 EUR a více
Můžete se ubytovat v pětihvězdičkových hotelech, stravovat v lepších restauracích, sledovat operu z předních řad a půjčit si Mercedes.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Berlín

Všude, kam potřebujete, se dostanete pěšky. A z chodníku či parků objevovat kouzlo spojeného města, v němž se stále staví a které hledá svou definitivní tvář. Ta současná už ale stojí za to – daří se spojovat staré s novým. Srdce se vám rozbuší při pohledu na památky, připomínající významné dějinné události, zaplesá radostí nad stavbami přítomnosti a pozastaví se při pohledu na architekturu budoucnosti.

Zámek Neuschwanstein

Pohádková nádhera vznešeného zámku Neuschwanstein vás ohromí. Až budete moci znovu promluvit a vyfotíte si majestátnou bílou stavbu balancující na kopci jako baletka na špičkách, vydejte se dovnitř. Ani tam nebudete zklamáni, zvláště v trůnním sále zhotoveném podle vzoru mešity Hagia Sofia v Istanbulu. Zámek je tak uhrančivý, že inspiroval i Walta Disneyho, který podle něj stvořil hrad pro svou Šípkovou Růženkou.

Heidelberg

Okamžik, kdy poprvé spatříte most přes řeku Neckar v univerzitním městě Heidelbergu, který svým zvláštním hradem inspiroval anglického malíře Williama Turnera a svým nevázaným nočním životem Marka Twaina, se vám zaryje hluboko pod kůži. Opravdu.

Hamburk

Rozlehlé přístavní město Hamburk si můžete nejlépe osahat v sedle bicyklu. Jedná se o nejpříjemnější způsob, jak si druhé největší město Německa prohlédnout. Při svých toulkách jistě narazíte na univerzitu, loděnice, ulici zábavy Reeperbahn, stejně jako na vykřičenou čtvrť Sankt Pauli. V centru města ve čtvrti Altstadt je jezero, na němž se prohánějí plachetnice.

Sanssouci

Nádherný postupimský zámek a park Sanssouci je názornou ukázkou, jak úžasné dílo může vzniknout, když má panovník dobrý vkus, spoustu peněz a ty nejlepší architekty, malíře a sochaře. Pohledu na tento letní zámeček Fridricha II. Velikého, který stojí na vrcholku terasovitě upraveného svahu s vinnou révou, se nikdy nenabažíte. Stejně kouzelné je i objevování romantických zákoutí v rozlehlém parku.

Zwinger, Drážďany

Pokud milujete umění, architekturu a historii, pak musíte navštívit drážďanský Zwinger! Ať vás lákají překrásné paláce a nádvoří, umělecké sbírky, fontány či sochy, Zwinger má pořád co nabídnout – nechte si ovšem na jeho prohlídku dostatek času a nespěchejte, není to na krátko.

Bodamské jezero

Jízda na kole kolem nádherného Bodamského jezera s blankytně modrou oblohou nad hlavou a Alpami na obzoru je skutečnou radostí. Nic vás nepovzbudí tolik jako rozmanitá překvapení vynořující se za zatáčkami, jež mohou mít podobu středověkého hradu či farmy, která prodává čerstvě vylisovaný jablečný mošt.

Brémy

V Brémách vás čeká spousta překvapení, od úžasné budovy radnice z červených cihel v historické části města po zajímavý přístav Bremerhaven s emigračním centrem. Nejpřekvapivější jsou však zdejší pohodoví obyvatelé – což nejlépe dokládají hraví Brémští muzikanti (Bremer Stadtmusikanten).

Desava

Je možné, že i vy máte doma něco ve stylu Bauhausu, například židli nebo jídelní stůl. Hlavním krédem této školy architektury a designu 20. století bylo, že „forma sleduje funkci“. Zajeďte se podívat do Desavy, kde to všechno vzniklo a kde klasici tohoto hnutí, jakými byli Gropius, Klee a Kandinskij, vytvořili svá vůbec nejlepší díla.

Řezno (Regensburg)

Starobylé a zároveň živé Řezno (Regensburg) patří k nejkrásnějším a nejlépe zachovaným středověkým městům v Evropě. Své kouzlo odhaluje na nesčetných a často překvapivých místech. Najdete ho v zahradních restauracích na březích Dunaje, v labyrintu uliček v historické části města i pod vysoko se tyčícími věžemi katedrály.

Hofbräuhaus, Mnichov

Noc strávenou v proslulém mnichovském Hofbräuhausu, nejslavnější pivnici na světě, si nesmíte nechat ujít. Objednejte si jedno velké orosené pivo, pohupujte se v rytmu dechovky a sledujte, jak s postupujícím večerem stoupá hostům alkohol do hlavy a zábava je stále hlučnější a nespoutanější.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Cyklistika

Německo je pravým rájem pro cyklisty. Prakticky každé město a region má síť značených cyklostezek a ve většině měst najdete nejméně jednu půjčovnu jízdních kol (často poblíž vlakového nádraží). Německo je také protkáno více než dvěma sty dálkových cyklistických tras o celkové délce 70 000 km. Trasy jsou dobře značené a tvoří je typická kombinace vedlejších silnic se slabým provozem, lesních cest a vyhrazených jízdních pruhů na pozemních komunikacích. Mnohé procházejí přírodními rezervacemi, vinou se podél řek nebo vedou náročnějším horským terénem.

Pěší turistika

Můžete se toulat romantickými údolími řek, procházet se vonícími borovými lesy, zdolávat alpské vrcholy nebo vyrazit k jezeru či na duny. Mnohé z nejkrásnějších stezek procházejí národními parky či biosférickými rezervacemi. V posledních letech se v Německu stále větší popularitě těší tzv. severská chůze (Nordic Walking) – běžná chůze se speciálními hůlkami, podobnými lyžařským hůlkám.

Horolezectví a vysokohorská turistika

V Německu se můžete vydat na jednodenní výšlap, nebo si naplánovat několikadenní výpravu od chaty k chatě – pokud budete mít na paměti, že turistika v Alpách není procházka růžovým sadem. Musíte být v rozumné kondici a mít dobré vybavení, obuv a topografické mapy nebo GPS. Stezky mohou být úzké, strmé a místy zledovatělé, dokonce i v létě.

Lyžování a snowboarding

Moderní lanovky a vleky, upravované lyžařské svahy od nejsnazších po nejobtížnější, běžkařské trasy vedoucí panenskou přírodou, útulné horské boudy, horké svařené víno, vydatná jídla u praskajícího krbu – to vše je pro lyžařskou dovolenou v Německu typické. Nejlepší lyžařské svahy a nejspolehlivější sněhové podmínky nabízejí Bavorské Alpy, vzdálené pouhou hodinu jízdy od Mnichova. Nejslavnějším lyžařským střediskem je tu Garmisch-Partenkirchen. Z nižších pohoří mívá nejspolehlivější sněhovou pokrývku Bavorský les a na Grosser Arber jsou velmi dobré sjezdovky. Běžkaři by se měli vypravit do národního parku Bavorský les.

Pivní festival Oktoberfest

Pokud máte rádi pivo, pak nemůžete vynechat mnichovský Oktoberfest. Po pár minutách si budete připadat jako mezi starými známými a místní milovníci zlatavého moku s vámi budou jednat jako s dávným přítelem. Dopřejte si jen pár hodin spánku a vrhněte se do víru Oktoberfestu nanovo – pro změnu s další báječnou skupinkou nových kamarádů.