Z berlínských kaváren, barů, klubů a kabaretů se line nakažlivá energie. O pozornost návštěvníků soupeří indie butiky, moderní restaurace, prvotřídní muzea a úchvatné památky, do nichž jsou vepsány dějiny města. Berlín musí člověk ochutnat plnými doušky. Nabízí vše v jednom vzrušujícím a nezapomenutelném balíčku. 

Berlín je těžko uchopitelným velkoměstem a možná právě proto tak lákavým. Energické město, k němuž dokonale ladí medvěd coby jeho symbol – drsný, přizpůsobivý, agresivní, schopný přežít zlé časy, někdy k pomilování hodný, jindy děsivý.

Žádná světová metropole není jako Berlín. Od sjednocení prošlo město velkým vývojem – z někdejšího obleženého schizoidního města se stalo velkoměsto se vším všudy. Můžete si tu dopřát skvělé jídlo, nasávat plnými doušky kulturní zážitky, prozkoumávat pěšinky, parky a lesíky ve městě, užít si čirou bujarost v tepajících klubech, živých čtvrtích, na kulinářské a umělecké scéně.

Jizvy Berlína se rychle zacelují a hlavním znakem berlínské mentality je – tolerance. Proto je Berlín nejvíce „neněmeckým“ městem v Německu. Na každých 7,5 obyvatele připadá jeden emigrant. To dává Berlínu šťávu a energii, aby udával trendy a šířil je dál. Legendární město vás během pár hodin či dnů rovněž promění v Berlíňana. 

Zobrazit více
Berlin City Map - 55237
Průvodce

Berlin City Map

176 Kč 149 Kč Jít do eshopu English
Berlín do kapsy - 5295
Průvodce

Berlín do kapsy

249 Kč 125 Kč Jít do eshopu
Berlin - 55470
Průvodce

Berlin

496 Kč 421 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Němčina (angličtina široce používaná)
Víza
Občané ČR víza nepotřebují
Peníze
Bankomaty velmi rozšířené. V Berlíně vládne hotovost; používání platebních karet není moc běžné.
Elektřina
Zásuvky se dvěma otvory fungují na 230 V, 50 Hz. Transformátory jsou potřeba pro spotřebiče na 110 V.
Spropitné
Obsluha 10 %, výčepní 5 %, řidiči taxi 10 %, nosiči 1–2 EUR za zavazadlo.
Doprava
Z Česka se nejlépe cestuje vlakem, což trvá necelých pět hodin, nebo autem, kdy cesta zabere zhruba čtyři hodiny. Berlín má rozsáhlý a celkem spolehlivý systém veřejné dopravy, který se skládá z U-Bahnu (podzemní dráha/metro), S-Bahnu (rychlostní železnice), autobusů a tramvají. Jedna jízdenka platí pro všechny způsoby dopravy. Výtečné pro prozkoumávání Berlína je také kolo, koneckonců je tu přes 150 km stezek.

Denní rozpočet

Nízký
méně než 50 EUR
Společné ložnice 10–20 EUR Vlastní stravování nebo rychlé občerstvení
Střední
50–150 EUR
Dvoulůžkový pokoj 80–120 EUR Večeře o dvou chodech a víno 30 EUR Vstupné do klubu 10–15 EUR
Vysoký
více než 150 EUR
Dvoulůžkový pokoj ve čtyřhvězdičkovém hotelu 150–200 EUR Večeře v podniku s michelinskou hvězdičkou a víno 200 EUR Lístky na operu do první řady 120 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Reichstag a vládní čtvrť

Ze skleněné kupole na vrcholu Reichstagu, sídla německého parlamentu a majestátního ústředního bodu vládní čtvrti znovusjednocené země, je okouzlující výhled.

Braniborská brána

Touto neoklasicistní bránou královského města, kdysi lapenou na východě od berlínské zdi, pochodovali pruští králové, Napoleon i Hitler. Dnes je to symbol znovusjednoceného Německa.

Postupimské náměstí

Toto je nová verze někdejšího berlínského ekvivalentu Times Square, která vznikla po sjednocení. Nejnovější čtvrť města ukazuje nadání původních architektů naší doby, jako Renza Piana a Helmuta Jahna.

Berlínská zeď

Je poněkud ironické, že největší turistická atrakce Berlína už neexistuje. Abyste se dostali pod kůži tajemství berlínské zdi, zařaďte do svého programu návštěvu venkovního i krytého památníku berlínské zdi. Působivá je i East Side Gallery, v rámci níž mezinárodní umělci vyzdobili nejdelší dochovaný úsek zdi. A samozřejmě – nevynechejte ani Checkpoint Charlie, nejznámější berlínský hraniční přechod z dob studené války.

Hackesche Höfe

Osm krásných, rekonstruovaných nádvoří patří k nejživějším částem Berlína. Jsou tu butiky, kavárny, bary, divadla, míří sem místní i turisté. Právě tady startují četné berlínské večírky.

Muzejní ostrov

Unikátní a mezinárodně proslulý ostrov v centru Berlína, kde se nachází pět vynikajících muzeí: Staré muzeum, Nové muzeum, Národní galerie, Bodeho muzeum a Pergamonské muzeum.

Památník holokaustu

Peter Eisenman dojemně zachycuje hrůzu nacistického vyhlazování Židů obrovským labyrintem betonových památníků podobných hrobkám.

Zámek a park Sanssouci

Je prakticky nemožné nebýt okouzlen tímto rozhlehlým areálem paláce, jenž si vysnil král Fridrich Veliký a který je jen kousek cesty vlakem od Postupimi.

Obrazová galerie

Je tady Rembrandt, také Caravaggio. Botticelli, Rubens, Vermeer – je třeba říkat více? Při pohledu na po staletí ceněná mistrovská díla evropských hvězd světového malířství se vaše duše bude vznášet.

Židovské muzeum

Příběh Židů v Německu dlouhý 2000 let je fascinující, ale stejně silný je metaforický jazyk mimořádné, zinkem pokryté budovy muzea od Daniela Liebeskinda, nad kterou se vám sevře srdce.

Zámek Charlottenburg

Pruští panovníci určitě věděli, jak si užívat, to objevíte při prohlídce fantasticky vyzdobených obytných částí tohoto velkolepého paláce s připojenými bujnými zahradami.

Alexanderplatz

Jedno z nejznámějších náměstí Berlína přezdívané Alex. V současnosti je dopravním uzlem, stejně jako nákupním a kulturním centrem. Zůstala tu zachována socialistická architektura, slavné Hodiny z roku 1969 ukazují čas v různých městech po celém světě.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Plavba lodí

Příjemným způsobem, jak prozkoumat během teplých dnů Berlín, je z paluby lodi plující po řece, kanálu a jezeru. Proplujte historickým centrem a vydejte se až na zámek Charlottenburg. Nejčastěji se nastupuje poblíž Muzejního ostrova.

Pěší a cyklistické prohlídky

Několik společností nabízí tematické prohlídky (například po stopách třetí říše, studené války apod.), které nevyžadují rezervace – prostě přijdete na určené místo setkání. Protože ta se pravidelně mění, hledejte letáčky v hotelu nebo na recepcích hostelů nebo na internetu.

Zábava

Útulné hospody, bary na říční pláži, zahradní hostince, zaplivané zapadáky, bary s DJi, hogo fogo hotelové salony, koktejlové sklípky – najít místo, aby vyhovovalo vaší náladě, není v Berlíně vůbec těžké. V Kreuzbergu a Friedrichshainu jsou více trendy podniky, v Mitte je plno fajnových osvěžoven s ostrahou u dveří. Bary na západě se více hodí k nočnímu dostaveníčku než pro zanícené nasávače.

Bleší trhy

Každý týden se o víkendu koná po městě několik „blešáků“ (např. Boxhagener Platz, Mauerpark či Arkonaplatz), kde se dá pořídit oblečení i nábytek. Ceny nejsou závratné, s prodejci lze smlouvat.

Gastronomie

V Berlíně si prostě musíte dát zdejší currywurst, což je klobása s kari omáčkou, nebo preclík. K mání jsou na každém rohu. Zachutnají vám i sladké bramborové placky, a když dostanete chuť na něco jiného, můžete v multikulturní metropoli vyrazit do restaurace s jakoukoli světovou kuchyní, na kterou si vzpomenete.