Malý flíček na mapě nabízí spousty jedinečných lákadel – od záhadných prehistorických chrámů ke vznešené barokní architektuře, od králičích hodů po hlučné slavnosti s ohňostroji či od moderních elegantních autobusů po přepestré dřevěné rybářské loďky. 

Malta je fascinující středomořský mikrokosmos, který jako houba nasával různé podněty od sousedů i dobyvatelů – zaposlouchejte se do místního jazyka, v němž uslyšíte jak severoafrické, tak arabské vlivy; ochutnejte zdejší kuchyni nasáklou Sicílií a povšimněte si pozůstatků po anglické nadvládě ostrovu.

V poměrně nedávné minulosti Malta proslula jako letovisko a její pláže a moře takovéto hodnocení ospravedlňují. K dějinám, plážím a slunnému počasí přidejte vřelé a přátelské obyvatele, rázovité vesnice, malebnou krajinu, tepající noční život i prvotřídní potápěčské lokality, a dostanete skvělou destinaci, která ze své miniaturní kapsy tahá jedno eso za druhým.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Valetta
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Maltština, angličtina
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty jsou běžně dostupné. Platební karty přijímají větší hotely a lepší restaurace, ale ve většině menších hotelů a restaurací vyžadují platbu v hotovosti
Čas
UTC + 1
Doprava
Malta má velmi hustou síť autobusových linek (přes 500 spojů a 85 000 pasažérů denně). Téměř všechny spoje vyjíždějí z Hlavního autobusového nádraží ve Vallettě a míří do všech částí ostrova, což poněkud komplikuje přejezdy mezi jinými místy (například mezi Marsaxlokkem a Marsaskalou) – musíte jet přes Vallettu

Denní rozpočet

Nízký
méně než 80 EUR
Lůžko ve společné ložnici: 12–20 EUR Dvojlůžkový pokoj v levném hotelu: 40–60 EUR Sendviče, pizza či těstoviny: 6–12 EUR Bloček na 12 jízd autobusem: 15 EUR
Střední
80–140 EUR
Dvoulůžkový pokoj: 60–140 EUR Půjčovné za auto: průměrně 25 EUR na den Jídlo v restauraci: 20–30 EUR
Vysoký
nad 140 EUR
Dvoulůžkový pokoj: 140–300 EUR Jídlo v luxusní restauraci: 50–100 EUR Pronájem soukromé jachty: 400 EUR na den
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Auberge de Castille

Projděte se jedním z bývalých sídel johanitů ve Vallettě. Fasádu navrhl v roce 1741 architekt Andrea Belli a krášlí budovu ze 16. století, v níž kdysi bydleli johanité španělského a portugalského jazyka. Dnes zde sídlí úřad maltského premiéra.

Vittoriosa

Příjemná Vittoriosa je pouze 800 m dlouhá a v nejširším místě měří 400 m, takže se tu těžko ztratíte – ale bezcílné potulování po zdejších starobylých uličkách plných zeleně je příjemným rozptýlením. Názvy ulic jsou uvedené jenom v maltštině, zatímco většina turistických map je pouze v angličtině, což by vás mohlo trochu zmást.

Mdina

Mdina je nepochybně nejpůvabnější ukázkou historické Malty. Stíněné uličky skrývají nádherné architektonické skvosty i trochu oddechu od davů výletníků, kteří se většinou drží hlavních ulic. Je to úchvatné město, vznešeně trůnící na útesu, a jeho klidné elegantní uličky jsou prosáklé dějinami.

Marsaxlokk

Přes moderní průmyslový růst zůstává prastará rybářská vesnice Marsaxlokk v ohybu Marsaxlokkské zátoky jednoznačně oázou pravého maltského života. Nábřeží lemují staré nízké domy a po vodách přístavu tančí půvabná flotila pestrých rybářských člunů luzzu. Muži ošlehaných tváří sedí u vody, spravují sítě a nadávají na výši spotřební daně z motorové nafty, jiní připravují své čluny na vyplutí – čistí, natírají, pilují.

Valletta

Jen málo míst si může nárokovat titul nejmenšího evropského hlavního města (jistě, je tu ještě lichtenštejnský Vaduz, ale nebudeme se tu zabývat malichernostmi). Valletta je liliputské hlavní městečko s rozměry všehovšudy 600 x 1000 metrů – při prohlídce jeho zajímavostí si tedy podrážky moc neošoupete, ale jistě přijdete na chuť jeho kompaktnosti a oceníte, jak snadno obsáhnete všechny památky.

Chrámy Ħagar Qim a Mnajdra

Megalitické chrámy Ħagar Qim a Mnajdra patří k nejlépe opatrovaným a nejpůsobivějším maltským prehistorickým památkám. Krásné jsou zvláště za úsvitu nebo soumraku, kdy se starověké kameny zbarví růžově a zlatě.

Severní pláže

Až se nabažíte maltských starověkých památek a historických měst, začnete se asi pídit po tom, kde se skrývají zdejší pláže. Na severozápadě Malty návštěvníci pochopí, jak ostrov přišel k pověsti báječného letoviska.

Dwejra

Nádherné pobřeží u Dwejry na Gozu oplývá mimořádně krásnými skalními útvary, které vytesal vítr a moře (jsou tak efektní, že posloužily jako lokace k natáčení částí Hry o trůny). Na výletní lodi proplujte Azurovým oknem, skalním obloukem, který tvoří bránu do moře, a navštivte Vnitrozemské moře, které je při klidné hladině nádherným místem ke koupání a šnorchlování. Nedaleko pobřeží se z oslnivě modré středomořské vody tyčí mohutná masa Houbové skály (Fungus Rock).
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Jachtařství

Malta je velké jachtařské centrum a má rozlehlou marinu v Msidě, menší v Mġarrském přístavu na Gozu a dvě elegantní moderní mariny – jednu v komplexu Portomaso v St Julian’s, druhou s názvem Grand Harbour Marina ve Vittoriose. Hodně jachtařů, kteří v létě křižují Středomořím, nechává svá plavidla přezimovat na Maltě. Každoročně se od dubna do listopadu koná na Maltě řada závodů a regat (zajímavých jak pro účastníky, tak pro diváky).

Pozorování ptáků

Přestože na Maltě trvale žije sotva desítka ptačích druhů, jsou ostrovy důležitým hnízdištěm mořských ptáků, např. buřňáků malých a buřňáků šedých. Malta je také na trase tahů stěhovavých ptáků mezi Afrikou a Evropou a na podzim (od září do listopadu) a na jaře (v dubnu a květnu) tu uvidíte obrovská množství stěhovavého ptactva – a bohužel také lovců ptáků.

Jízda na koních

Koně hráli v maltském životě vždy důležitou roli, a tak i dnes můžete vidět jezdce trénující své oblíbené klusáky. Klidné vedlejší silnice nabízejí příjemné projížďky – jezdecké lekce a vyjížďky zajistí většina velkých hotelů.

Horolezectví

Na Maltském souostroví existuje přes 1200 horolezeckých tras (většinou ve vápencových skalách), mezi nimiž jsou nejoblíbenější stěny pod Dingliho útesy na západě, v Għar Lapsi a poblíž Viktoriina valu pod Naxxarem.

Běh

Každoročně se na Maltě koná několik velkých běžeckých podniků, k nimž patří triatlony a půlmaratony; vrcholem sezony je pak Maltský maraton a půlmaraton konaný koncem února či začátkem března (v horkém létě se opravdu takové dálky nedají běhat!).

Plavání

Na Maltě nečekejte kilometry písčitých pláží – je tu jen pár písčitých úseků a bývají velmi přecpané. Velké množství skalnatých zátok a zálivů však nabízí koupání v průzračné vodě (nezapomeňte na šnorchl atd.).