Tato země, zčásti Balkán a zčásti Středomoří, nabízí působivé starověké památky i čilý moderní noční život a zahrnuje mnohem více aktivit, dění a přírodních krás, než by se na tak malém území zdálo možné.

Příjemná Skopje zůstává jedním z nejneobvyklejších evropských hlavních měst, jež se díky své neustálé obnově nepřetržitě rozvíjí. Se svými módními kavárnami, restauracemi, bary a kluby, často navštěvovanými velkým množstvím studentů, si Skopje také buduje své místo na zábavní scéně regionu.

V létě se můžete věnovat pěší turistice, horské cyklistice a horolezectví v odlehlých horách, z nichž některé ukrývají středověké kláštery. Navštivte Ohrid, proslulý svým letním hudebním festivalem, nádhernými byzantskými kostely a obrovským jezerem. Zima nabízí lyžování ve střediscích, jako je Mavrovo, a slavnosti plné jídla a grogu ve vesnicích. Seznámení s místními lidmi a živou makedonskou kulturou může být stejně nezapomenutelné a naplňující jako prohlížení památek.

Zobrazit více
Europe on a Shoestring - 55447
Průvodce

Europe on a Shoestring

572 Kč 486 Kč Jít do eshopu English
Eastern Europe - 55523
Průvodce

Eastern Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Balkánský poloostrov - 5355
Průvodce

Balkánský poloostrov

699 Kč 489 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Skopje
Měna
makedonský denár (MKD)
Jazyk
makedonština, albánština
Víza
Makedonie jednostranně zrušila vízovou povinnost pro občany ČR pro pobyt do 90 dnů v 180-ti denním období. Přihlašovací povinnost je v kompetenci provozovatele ubytovacího zařízení. V případě jiného ubytování je potřeba se přihlásit do 24 hodin na nejbližší policejní stanici. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty a platby kartou jen ve větších městech. Makedonská měna je mimo hranice země nesměnitelná. V restauracích, hotelech a některých obchodech lze celkem běžně platit i v eurech a občas také v dolarech.
Čas
+0 GMT
Doprava
Ze Skopje jezdí autobusy do většiny vnitrostátních destinací. Větší autobusy jsou nové a klimatizované, zatímco kombi (minibusy) obvykle ne. Povinná výbava auta zahrnuje náhradní autožárovky, dva výstražné trojúhelníky a lékárničku (ke koupi u velkých čerpacích stanic). Od 15. listopadu do 15. března se musejí používat zimní pneumatiky (jinak můžete dostat pokutu) a s sebou byste měli mít sněhové řetězy. Taxíky jsou poměrně levné a mohou být vhodné na mezistátní dopravu. Hlavní železniční linky jezdí k srbským a řeckým hranicím. Menší tratě skutečně existují.
Elektřina
Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Pro naše kulaté tříkolíkové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.
Mobilní telefony
V Makedonii funguje mobilní telefonní síť provozovaná operátorem Mobimak. Před odjezdem se informujte u svého operátora, zda má uzavřenou roamingovou smlouvu s provozovatelem makedonské sítě.
Důležitá čísla
Mezinárodní předvolba 00389

Denní rozpočet

Nízký
méně než 3500 MKD
Dvoulůžko v hostelu 3000 MKD Porce místní smažené ryby ‚plasnica‘ 150 MKD + pivo 60 MKD poslání pohledu do ČR 36 MKD
Střední
3500 – 5000 MKD
Dvoulůžko v 4* hotelu se snídaní 3000 – 5000 MKD Hlavní chod v restauraci 200 – 350 MKD Vstupenka do muzea současného umění ve Skopji 50 MKD
Vysoký
nad 5000 MKD
Dvoulůžko v luxusním hotelu s polopenzí od 5000 MKD Jídlo o dvou chodech s nápojem od 350 MKD Cesta taxíkem k řeckým hranicím asi 500 MKD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Kostel svatého Jana v Ohridu

Podívejte se na Ohrid od kostela Sveti Jovan Kaneo, který má úžasnou polohu na okraji útesu nad Ohridským jezerem. Tento nádherný kostel z 13. století vévodí nejvýznamnějšímu historickému městu v Makedonii. Jedná se o snad nejfotografovanější stavbou v zemi. Když pohlédnete dolů na azurovou vodu jezera, pochopíte, proč zde středověcí mnichové nacházeli duchovní inspiraci. Uvnitř kostelíka můžete obdivovat originální fresky za oltářem.

Skopje

Navštivte historickou, ale neustále se proměňující Skopji - přátelské, typicky balkánské město. Skopje je jedním z nejzábavnějších a nejrozmanitějších evropských hlavních měst. Zatímco horečná výstavba vyvolává polemiky, hojnost soch, mostů, muzeí a dalších staveb ve Skopji přitahuje objektivy fotoaparátů více než kdy předtím. Ke skopským divům patří Kamenný most, stará obchodní a tržní čtvrť Starý bazar a kostel Sveti Spas s bohatě zdobeným, ručně vyřezávaným ikonostasem. Město má se svými bary, kluby a galeriemi také moderní kulturu.

Lyncestis

Heraclea Lyncestis, ležící kilometr na jih od Bitoly, patří k nejlepším archeologickým nalezištím v Makedonii. Starověké řecké město Heraclea pochází již ze 4. století př. n. l. a prosperovalo jako významné centrum obchodu, než jej dobyli Římané. Dnes zde můžete spatřit pozůstatky římských lázní, portikus, amfiteátr a ruiny úžasné raně křesťanské baziliky a biskupského paláce s překrásnými, dobře zachovalými mozaikami na podlahách. Jejich jedinečnost spočívá i v tom, že zobrazují endemické stromy a zvířata.

Bitola

Užívejte si starosvětské atmosféry města Bitola a vydejte se na pěší túru nedalekým národním parkem Pelister. Se svou elegantní architekturou si Bitola zachovává určitou sofistikovanost, zděděnou z období Osmanské říše, kdy se jí říkalo „město konzulů“. Díky pestrobarevným městským domům, osmanským mešitám a kavárenské kultuře je považována za nejúchvatnější a nejživější město Makedonie. Rozhodně si nenechte ujít posezení u kávy a pozorování dění na pěší třídě Širok Sokak.

Tajemné Mariovo

Pokud v Makedonii existuje místo dosud opředené tajemstvím, je to Mariovo. Pustá vyprahlá oblast u jižních hranic zní zneklidňující energií dávných časů, stále rezonující ve zdejších skalnatých horách, v hlubokých říčních kaňonech a na zvláštních náhorních plošinách posetých opuštěnými vesnicemi. Celá staletí bylo 25 vesnic v oblasti Mariovo bohatými pasteveckými centry. I když jsou dnes opuštěné, je pěší túra nebo výlet autem za vybledlou krásou tradiční makedonské architektury stále úžasným zážitkem.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Tikvešské vinobraní

Tikveš, vinařské srdce Makedonie, produkuje víno již od 4. století př. n. l. Pro oblast jsou typické zvlněné vinohrady, jezera, jeskyně, hory, archeologická naleziště a kostely. Obzvlášť krásná je za soumraku, kdy se blednoucí sluneční světlo měkce rozlévá po kopcích pokrytých miliony rostlin vinné révy. Tikvešské vinařství je největší v jihovýchodní Evropě a nabízí prohlídky a degustaci některých ze svých 29 druhů vína. Ve městě Kavadarci se každé září koná Tikvešské vinobraní s karnevalovým průvodem a veřejnými ochutnávkami vína.

Lyžování v národním parku Mavrovo

Ski Mavrovo je hlavní a největší zimní středisko v Makedonii. Národní park však není proslulý pouze lyžováním - pokrývají ho březové a borové lesy, honosí se nádhernými roklemi, krasovými oblastmi, jezery a vodopády. Nachází se zde také Velký Korab (2 764 m), nejvyšší hora Makedonie, jež po celý rok nabízí úchvatný výhled. Mavrovo leží poblíž kláštera Sveti Jovan Bigorski a vesnice Galičnik, známá pro své každoročními slavnosti s tradičním svatebním obřadem.

Horolezectví a turistika kousek od Skopje

Krátká cesta autem směrem na západ od Skopje odhalí jeden z nejznámějších makedonských kaňonů s poklidně vyhlížejícím jezerem Matka ve svém středu. O víkendech zde sice bývá více lidí, ale když dorazíte v týdnu, naskytne se Vám skvělá příležitost toto kouzelné místo důkladně prozkoumat. Kaňon nabízí jak horskou turistiku a horolezectví tak i obhlídky zapomenutých památek ukrytých v lesích a za příplatek i jeskynní exkurze.