Maďarsko je nejlepším místem pro vstup do střední i východní Evropy. Ačkoli někteří z jeho sousedů mohou mít efektnější krajinu nebo starší a významnější památky, Maďarsko nabízí velké množství míst k vidění i aktivit, které se tu dají provozovat. Nevyčerpatelnou pokladnici možností zde naleznou lidé s různými zálibami – ať už je to rybaření, jízda na koni, květena, pozorování ptactva, jízda na kole, termální prameny, či židovská kultura.

Za starého komunistického režimu byla pozornost vlády i většina peněz směrována do Budapešti. Díky tomu se cizinci za hranice přepychového města na Dunaji odvažovali pouze zřídka, snad s výjimkou jednodenních výletů k ohybu Dunaje nebo k jezeru Balaton. Byla by chyba tato místa nenavštívit, ale neopomíjejte další města a oblasti mimo prošlapané trasy: tanya világ (zapadlý venkov) na jihu Velké uherské nížiny, etnicky bohatý severovýchod, vinicemi oplývající pohoří Villány v jižním Zadunají a lidovou oblast Őrség na dalekém západě.

Devadesátá léta nebyla pro znovuzrozenou republiku hvězdným obdobím. Rozvoj se zbrzdil a každodenní život ovlivnily vážné ekonomické problémy. Tyto dny bohudík pominuly a mnozí dnes vnímají Maďarsko s jeho inteligentním, těžce pracujícím obyvatelstvem a bohatou kulturou jako nejzajímavější cíl cesty v nové Evropě.

Zobrazit více
Budapešť do kapsy - 5245
Průvodce

Budapešť do kapsy

249 Kč 62 Kč Jít do eshopu
Budapest  & Hungary - 55321
Průvodce

Budapest & Hungary

467 Kč Jít do eshopu English
Eastern Europe - 55523
Průvodce

Eastern Europe

489 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Maďarsko
Měna
Forint (HUF, Ft); některé hotely si účtují v eurech (EUR, €)
Jazyk
Maďarština (Magyar)
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty jsou na každém rohu. Většina hotelů, restaurací a obchodů přijímá kreditní karty
Čas
Maďarsko leží v časovém pásmu UTC +1
Doprava
Maďarská dopravní infrastruktura je efektivní, srozumitelná a levná. Můžete si vybrat, jestli po Maďarsku budete cestovat autobusem, autem, vlakem, letadlem, lodí nebo třeba na kole. Všeobecně se dá říci, že vše funguje podle jízdních řádů a většina maďarských měst se dá projít i pěšky
Důležitá čísla
Záchranka - 104; jednotné číslo tísňového volání - 112; hasiči - 105; policie - 107

Denní rozpočet

Nízký
méně než 15 000 HUF
Lůžko ve společné ložnici: 2800–6000 HUF Jídlo v samoobslužné restauraci: 1500 HUF
Střední
15 000–30 000 HUF
Jednolůžkový/dvoulůžkový pokoj: od 7000/9500 HUF Jídlo o dvou chodech a pití: 3500–7500 HUF Koktejl: od 1300 HUF
Vysoký
nad 30 000 HUF
Večeře pro dva s vínem: od 12 500 HUF Vstupenka do lázní dospělí/děti: 5300/3100 HUF Vstupenka do oblíbeného klubu v Budapešti: 2000–3500 HUF
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Sopron

Na úpatí pohoří Lővér a jen pár kilometrů od jezera Fertő, národního parku Fertő-Hanság a Rakouska leží Sopron (Šoproň, německy Ödenburg), jedno z nejkouzelnějších středověkých měst v Maďarsku. Díky převaze gotiky a rané barokní architektury se Šoproň podobá Praze (samozřejmě v mnohem menším měřítku). Objevování uliček a nádvoří vnitřního města nabízí krásný návrat do minulosti.

Budapešť

Maďarská metropole, větší než Praha, kosmopolitnější než Varšava a rozkročená nad oběma břehy Dunaje, je nezapomenutelná. Parky hlučí atrakcemi, muzea jsou plná pokladů, loďky plují nahoru a dolů po úchvatném zákrutu Dunaje, termální lázně z turecké éry vydechují páru a noční život kypí až do časného rána: hlavní město Maďarska patří totiž k nejrozkošnějším a nejveselejším městům na kontinentu.

Jezero Balaton

Jezero Balaton, často nazývané „maďarské moře“, nahrazuje této zemi mořské pobřeží; je místem, které zdejším obyvatelům (a mnoha Němcům) umožňuje únik před letním horkem. Jezero je 78 km dlouhé, ve svém nejširším místě měří 15 km a pokrývá plochu 600 km2. Je tak největší evropskou zásobárnou sladké vody a zároveň vodním hřištěm dostatečně velkým na to, aby uspokojilo většinu rekreantů.

Hévíz

Pokud rádi jezdíte do lázní a užíváte si léčivých koupelí, pak si Hévíz ležící u Gyógy-tó, největšího evropského termálního jezera, jistě zamilujete. Obyvatelé tohoto města asi 7 km severovýchodně od Keszthely využívali horkou minerální vodu po staletí, nejprve ve středověku v koželužství, později k léčebným účelům. Jezero si jako soukromé letovisko poprvé upravil hrabě György Festetics z Keszthely v roce 1795.

Sümeg

Toto městečko ležící asi 19 km severozápadně od Tapolci mezi pohořím Bakoňský les a pohořím Keszthely má pro cestovatele několik příjemných překvapení. První spatříte hned na první pohled – hrad na kopci, rozhlížející se po kraji. Druhým překvapením, které se skrývá v uličkách města, jsou patrně nejkrásnější barokní fresky v Maďarsku.

Visegrad

Visegrád (ze slovanského názvu pro „vysoký hrad“), situován v příkrém zákrutu Dunaje, je nejkrásnější částí ohbí Dunaje a jeho skutečným symbolem. Většina turistů se do Visegrádu nicméně nejezdí pokochat nádhernými výhledy (které samotné mohou být důvodem návštěvy), ale prozkoumat pozůstatky historie městka – jeho renesanční palác a přilehlou citadelu.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Termální koupele

Maďarské termální vody si užívali už římští kolonisté. V zemi je registrováno asi 1300 pramenů, z toho 300 je používáno ke koupelím. Mnohé z přibližně 150 lázní otevřených veřejnosti, například v Balatonfüredu, Hajdúszoboszló, Hévízu a v Gyule, jsou velmi ceněné, neboť sem „za vodou“ jezdí lidé se specifickými poruchami: dýchacími, svalovými, srdečními nebo gynekologickými. Většina hotelů u lázní nabízí léčebné kúry (v ceně je zahrnuto ubytování, užívání lázní a ostatního zařízení, lékařská péče, ošetření, atd.), které trvají týden a déle.

Jízda na koni

Jeden Maďar kdysi řekl, že Maďaři byli „Bohem stvořeni, aby seděli na koni“. Soudě podle počtu stájí, jezdeckých škol a cest, platí jeho slova dodnes. Mnohé stáje fungují na principu „sledujte vůdce“ třeba až na hrad, otevřenými poli nebo v kočárech tažených koňmi. Ve větších jezdeckých školách jsou k dispozici koně, kteří mohou zkušené jezdce donést až do hor nebo napříč pusztou (Velkou uherskou nížinou). V těchto školách vám také nabídnou jezdecké lekce.

Jízda na kajaku a kanoistika

Protože Maďarsko leží v nížině, nachází se na jeho území množství řek všech velikostí. Je zde asi 4000 km sjízdných toků, z nichž většina je splavná v určitém období roku v určitém místě, ačkoli nejlepší doba na sjíždění řek je pravděpodobně od dubna do září. Půjčovné za lodě, stravování a táboření kolem řek a jezer vyjdou levně. Evezőstúra (vodácký výlet) je vlastně v Maďarsku považován za „prázdniny chudých“ a je oblíben mezi studenty. V nabídce je mnoho tras pro kánoe a pro kajaky.

Plavání

Plavání je v Maďarsku mimořádně oblíbenou aktivitou a ve většině měst můžete najít jak krytý bazén, tak venkovní koupaliště, což dává nadšencům možnost užívat si vodních radovánek celoročně. Za vstup se platí většinou poměrně málo (od 550 HUF) a často si můžete půjčit plavky i koupací čepici (ta je ve většině krytých bazénů povinná) za zhruba stejnou cenu.

Pěší turistika

Zajímavý terén pro pěší turistiku nabízejí lesy kolem Visegrádu, Ostřihomi, Badascony, Kőszegu a Budapešti. Severně od Egeru se rozkládají Bukové hory a jižně od Kecskemét je Bugac; obě jmenované lokality jsou národní parky s vyznačenými turistickými cestami. Nejlepší dobou pro pěší turistiku je jaro a podzim.

Cyklistika

Rovný povrch Maďarska je ideální pro cyklistiku a cyklistických stezek je dnes ve městech a v některých oblastech (Budapešť, Szeged, podél Dunaje a Tisy, kolem Balatonu) celkem přes 2000 km a další se budují. Navíc jsou v Maďarsku tisíce kilometrů silnic s nepříliš velkým provozem a s valy vyhovujícími cyklistům. Mezi oblasti, nejčastěji vybírané k průzkumu na dvou kolech, patří Dunajské ohbí, pánev Kál jihovýchodně od Tapolci, Národní park Hortobágy, oblast Őrség, Šoproňský region a Zemplínské vrchy.