Větší než Praha a kosmopolitnější než Varšava, maďarská metropole rozkročená nad oběma břehy Dunaje  je nezapomenutelná.

Lidské dědictví je tu stejně mimořádné jako dědictví matky přírody. Architektonicky je Budapešť klenotem překypujícím barokními, klasicistními a secesními budovami. Ačkoli má Budapešť atmosféru konce století, byla většina dnešního města postavena během průmyslového rozmachu a „zlatých dob“ hlavního města již koncem 19. století.


Parky hlučí atrakcemi, muzea jsou plná pokladů, loďky plují nahoru a dolů po úchvatném zákrutu Dunaje, termální lázně z turecké éry vydechují páru a noční život kypí až do časného rána, hlavní město Maďarska patří totiž k nejrozkošnějším a nejveselejším městům na kontinentu.

I v novém tisíciletí zůstává Budapešť maďarskou: exotickou, někdy záhadnou, často vášnivou, oběma nohama pevně stojící v Evropě, přesto tu a tam hledící na východ. 

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Forint (HUF, Ft); některé hotely si účtují v eurech (€)
Jazyk
Maďarština (Magyar)
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty jsou na každém rohu. Většina hotelů, restaurací a obchodů přijímá kreditní karty.
Důležitá čísla
Záchranka (1- 311 1666 (v angličtině), 104) Policejní stanice Belváros-Lipótváros (1-373 1000) Jednotné číslo tísňového volání (112) Hasiči (105) Policie (107)
Doprava
Budapešť má bezpečný, efektivní a levný systém hromadné dopravy, který provozuje BKK (Budapesti Közlekedési Központ, www.bkk.hu). Používá pět druhů dopravních prostředků, ale pro cestující je nejužitečnější metro, které jezdí na čtyřech očíslovaných a barevně odlišených trasách, modré autobusy a žluté tramvaje.

Denní rozpočet

Nízký
méně než 15 000 HUF
Lůžko ve společné ložnici 2800–6000 HUF Jídlo v samoobslužné restauraci 1500 HUF Třídenní jízdenka 4150 HUF
Střední
15 000–30 000 HUF
Jednolůžkový/dvoulůžkový pokoj od 7000/9500 HUF Jídlo o dvou chodech a pití 3500–7500 HUF Koktejl od 1300 HUF
Nejvyšší
nad 30 000 HUF
Večeře pro dva s vínem od 12 500 HUF Vstupenka do lázní dospělí/děti 5300/3100 HUF Vstupenka do oblíbeného klubu 2000–3500 HUF
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Széchenyiho lázně

V Městském parku stojí obrovská budova připomínající svatební dort. Nachází se v ní desítka termálních lázní a pět plaveckých bazénů. Prostředí je zářivě čisté a voda teplá – až 38 °C.

Královský palác

Na vrcholu budapešťského Hradního vrchu stojí nejnavštěvovanější památka ve městě, obrovský Královský palác, nazývaný též Budínský hrad, ve kterém sídlí dvě významná muzea, národní knihovna a mnoho pozoruhodných soch a památníků.

Rybářská bašta

Neogotická budova vypadá jako autentické středověké opevnění a nabízí výhledy, které patří mezi nejkrásnější v Budapešti. Byla postavena jako vyhlídková terasa roku 1905 a její jméno pochází od spolku rybářů, kteří byli ve středověku odpovědni za hlídání tohoto úseku. Před baštou je krásná jezdecká socha sv. Štěpána.

Bazilika svatého Štěpána

Nejvýznamnější budapešťský křesťanský svatostánek je klenotem neoklasické architektury. Tato bazilika se stavěla více než půl století a nachází se v ní nejposvátnější maďarský předmět: pravá ruka krále svatého Štěpána.

Parlament

Parlament je nejnápadnější budovou na břehu Dunaje v Pešti a také největší budovou v celém Maďarsku. Sídlí zde Národní shromáždění a jsou v něm uloženy korunovační klenoty krále Štěpána.

Széchenyiho řetězový most

Tento most se dvěma věžemi je nejstarší a nejspíše i nejkrásnější v celé Budapešti. Byl pojmenován po Istvánu Széchenyim, který inicioval jeho vznik, ale postavil jej Skot jménem Adam Clark v roce 1849.

Velká synagoga

Největší židovský chrám v Evropě, Velká synagoga v maurském stylu s typickou měděnou kupolí, patří k nejnápadnějším a nejvýznamnějším budovám v Budapešti.

Gellértovy lázně

Návštěva lázní je v Budapešti součástí běžného každodenního života a koupel v secesních Gellértových lázních, kde má voda teplotu až 38°C, připomíná návštěvu katedrály.

Budínské vrchy

V Budínských vrších možná není mnoho památek, ale v létě přinášejí vítanou úlevu od rozpáleného a prašného města. Lidé se sem vydávají za čerstvým vzduchem a také aby vyzkoušeli jízdu v neobyčejných dopravních prostředcích: na úzkokolejné ozubnicové dráze z 19. století, železnici vedené dětmi nebo sedačkové lanovce, která je sveze zpět na pevnou zem.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Architektura

Budapešťský architektonický waltz dějinami začíná se Římany v Aquincu, pokračuje středověkými uličkami na Hradním vrchu, ke zříceninám na Markétině ostrově a do četných a úchvatných barokních kostelů na obou březích Dunaje. Neoklasicistní kroky můžete pozorovat v Bazilice svatého Štěpána a v Maďarském národním muzeu. Ale nejodvážnější figury vystřihlo město se svými secesními skvosty.

Gastronomie

Gastronomická scéna v Budapešti prošla v posledních letech obrovskými změnami. Maďarská kuchyně se odlehčila a nabízí stejné úžasně zemité a kořeněné chuti, avšak v méně kalorické podobě. Otevřelo se tu několik vegetariánských (nebo částečně bezmasých) restaurací a výběr podniků, které nabízejí jinou než maďarskou kuchyni, je větší než kdy předtím.

Kavárny a hospody

Kávéház (kavárna) je od nepaměti nedílnou součástí budapešťského společenského života. Najdete tu spousty starobylých kaváren, z nichž některé jsou více než sto padesát let staré. V nových kavárnách si praží vlastní kávu a dovážejí speciální zrnka. Budapešťská specialita, takzvané romkocsmák (jinak také ruin puby, tedy „hospody v ruinách“), se ve městě začaly objevovat v první dekádě nového tisíciletí, kdy v opuštěných budovách vznikaly nové bary.

Únikové hry

V posledních letech se objevila tato nová, podivuhodná a oprávněně oblíbená aktivita: živé únikové hry, ve kterých se týmy o dvou až šesti hráčích nechávají dobrovolně zamknout do místnosti, aby rozluštili hádanky, které by jim pomohly odemknout dveře zpět na svobodu. Podobně jako městské ruin puby se tyto hry často odehrávají v prázdných a nepoužívaných obytných budovách, zejména v jejich působivých sklepeních. Hry jsou intelektuální výzvou, která je neuvěřitelně návyková a oblíbená mezi turisty i místními.

Nakupování

Budapešť je fantastické město na nákupy, ať už se zajímáte o tradiční lidové umění, nejmodernější designové kousky, stylové pokrývky hlavy nebo medově sladké dezertní víno. Tradiční trhy stojí hned vedle mamutích nákupních center a vedle avantgardních butiků můžete stále objevit obchůdek výrobce deštníků. Delikatesy, které jsou drahé nebo jinde obtížně sehnatelné – jako husí játra, sušené houby, džemy (zejména meruňkový), uzeniny nebo různé druhy papriky – budou pěkným dárkem. Vynikajícím dárkem je jistě také některé z maďarských speciálních vín.