Život v maličkém Lucembursku, které se pravidelně umisťuje ve světové špičce, co se bohatství a konzumace vína týče, se zdá příjemný. Nejde však jen o nízké daňové zatížení a mohutný bankovní sektor: za tím vším se schovává naprosto okouzlující kout severní Evropy. Centrum hlavního města, které leží na efektním skalnatém masivu a je součástí kulturního dědictví UNESCO, je vskutku pohádkové. Kousek od něj se rychle octnete ve zvlněné, částečně zalesněné pahorkatině, v níž se mezi úchvatnými středověkými hrady choulí půvabné vesnice a městečka. A pak je tu příjemná moselská vinařská oblast a řada půvabných stezek, které vás zavedou k působivým roklinkám Müllerthalu. Země nabízí opravdu mnohá překvapení. A to je velký úspěch, vezmete-li v úvahu rozsáhlé škody vzniklé během druhé světové války, což je smutná historie, již připomíná řada válečných muzeí po celé zemi.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Lucemburk
Měna
euro (EUR)
Jazyk
lucemburština, francouzština, němčina
Víza
Občané ČR vízum nepotřebují, stačí pouze cestovní pas anebo občanský průkaz. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty jsou na každém rohu. Většina hotelů, restaurací a obchodů přijímá kreditní karty.
Elektřina
220 V/50 Hz; zásuvky jsou stejné jako v ČR.
Mobilní telefony
Mobilní pokrytí téměř všude, koupit SIM kartu bez smlouvy lze na poště (POST). Wi-Fi všude po městech.
Čas
GMT
Důležitá čísla
Mezinárodní předvolba +352
Doprava
Lucembursko má hustou síť autobusových linek. V lucemburských vlacích a autobusech platí stejné jízdenky. Veškeré vnitrostátní jízdenky, platné dvě hodiny, stojí 2 EUR, celodenní jízdné stojí 4 EUR.

Denní rozpočet

Nízký
75 € za 2 osoby
Ubytování v hostelu/airbnb – 50 €/noc, lístek na MHD 5 €, jídlo na ulici/v supermarketu – 20 €.
Střední
220 € za 2 osoby
Ubytování v **hotelu – 75 €/noc, půjčené auto – 65 €/den, 2x káva + svačina přes den + večeře v restauraci – 80 €.
Vysoký
600 € za 2 osoby
Ubytování v **hotelu – 75 €/noc, půjčené auto – 65 €/den, 2x káva + svačina přes den + večeře v restauraci – 80 €.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Lucemburk

Pokud žijete v domnění, že hlavní město Velkovévodství lucemburského jsou jenom banky a unijní úřady, půvabná realita vás příjemně překvapí. Staré Město, které je součástí světového dědictví UNESCO, patří k nejmalebnějším evropským hlavním městům. Vděčí za to především neobvyklé poloze na skalnatém masivu vysoko nad soutokem řek Alzette a Pétrusse. 

Echternach

Echternach, který patří k nejpůvabnějším lucemburským městům, se pyšní krásným centrálním náměstím a úctyhodnou klášterní historií, Zrekonstruované opatství z 18. století se táhne od baziliky až k břehům řeky Sûre, lemované stromy. Na sever za hlavním kostelem se ukrývá půvabné muzeum, jež sídlí v klenutém sklepení, bývalém slavném skriptoriu.

Beaufort Castle

Za půvabným, částečně zalesněným údolím u vsi Beaufort stojí impozantní pětipodlažní středověký hrad. Vznikl na místě římského vojenského tábora a původní pískovcová pevnost se od 12. století postupně rozšiřovala, ale z bombardování během bitvy v Ardenách za 2. světové války se už nevzpamatovala. Není tu „interiér“ či výzdoba, ale stále je tu spousta podlaží, po nichž se dá lézt a zkoumat.

Moselské údolí

Široká Mosela tvoří hranici s Německem a strmé svahy u jejích břehů pokrývají zdánlivě nekonečné vinohrady. V celém malebném poříčním úseku od Schengenu po Wasserbillig najdete řadu vinařských vesnic a vinařství. Celá oblast v létě žije díky vynikajícím crémantům, ale produkuje se tu také ovocitý Müller Thurgau (Rivaner), svěží Rulandské bílé a vyvážené ryzlinky, nemluvě o Rulandském šedém, Tramínu a Auxerrois.

Esch-sur-Sûre

Malebná vesnička se rozkládá na pahorku, jejž obtéká smaragdově zelená řeka Sûre. Scenerie, jíž vévodí rozvalina hradu z roku 927, patří k nejpůvabnějším v zemi, jakkoli tu stěží můžete víc než procházet se a relaxovat. Což naprosté většině návštěvníků bohatě stačí. Vesnice ožívá během každoročního nočního trhu, který se pořádá druhou červencovou neděli.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Chemin de la Corniche

Této pěší promenádě v Lucemburku se říká „nejkrásnější evropský balkon“. Vede po bývalých městských hradbách ze 17. století a nabízí výhled přes řeku a na mohutné opevnění Wenzelsmauer (Václavských hradeb). Promenáda po hradbách pokračuje po Blvd Victor Thorn k věži Dräi Tier (Trojí brána).

Château de Vianden

Dokonalý vzhled tohoto hradu je výsledkem kompletní rekonstrukce z 20. století, k níž došlo poté, co se původní stavba z 11. až 14. století zcela rozpadla. Chodby v interiéru představují různé vrstvy zdejšího osídlení, Římany počínaje. Nádherný prostor je „byzantská síň“ s prázdnými okny, kolem centrální studny byla postavena gotická polygonální kaple.

Americký vojenský hřbitov

Na krásně udržovaném hřbitově nedaleko vsi Hamm leží přes 5000 amerických obětí 2. světové války, včetně George Pattona, odvážného generála Třetí americké armády, který sehrál významnou roli v osvobození Lucemburska v roce 1944. Řady bílých křížů (občas přerušených Davidovou hvězdou) jsou nesmírně působivé.