Tím samozřejmě nehodláme naznačovat, že oba sousední státy jsou jen skrojky nezdravého bílého pečiva, spíše se snažíme vyjádřit něco ze šťavnatého rázu této země oplývající nejrůznějšími lákavými příchutěmi.
Výživná zelenina má v případě Lotyšska podobu údolí Gauja s borovými hvozdy posetými hradními zříceninami, zatímco cibulovité kupole pravoslavných katedrál se táhnou napříč územím od slané Liepāji až do sladkého Cēsisu. Jūrmalskou pláž halí pronikavý opar popových ruských slaďáků. Kosmopolitní ráz zajišťuje Lotyšsku pikantní Rīga, která je zároveň neoficiálním hlavním městem celé baltské oblasti.

Následující roky slibují Lotyšsku mnoho dalších překvapení, jež budou v této srdečné zemi nepochybně doprovázet oslavy jejích dvacátých narozenin. Dny dětských neduhů již sice maličký baltský stát nechal dávno za sebou, ale spousta velkých událostí jej stále ještě čeká…

Zobrazit více
Europe on a Shoestring - 55447
Průvodce

Europe on a Shoestring

572 Kč 486 Kč Jít do eshopu English
Eastern Europe - 55523
Průvodce

Eastern Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Estonsko, Lotyšsko, Litva - 5361
Průvodce

Estonsko, Lotyšsko, Litva

699 Kč 489 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Riga
Měna
Lats (LVL)
Jazyk
Lotyšština
Víza
Zahraniční návštěvníci potřebují hlavně cestovní pas, který by měl platit ještě alespoň tři měsíce od plánovaného odjezdu z Pobaltí. Vízová povinnost se vztahuje jen na občany některých států. O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Peníze
Čas
Estonsko, Litva i Lotyšsko leží ve východoevropském časovém pásmu (GMT/UTC +2 hodiny).
Doprava
Mobilní telefony
Všechna čísla jsou osmiciferná a bez výjimky začínají dvojkou. Prodejce mobilních telefonů můžete najít ve většině nákupních středisek v Rize a v dalších velkých lotyšských městech. Pokud je váš telefon kompatibilní s normou GSM 900/1800, stačí si koupit SIM kartu některého z lotyšských mobilních operátorů.

Denní rozpočet

Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Riga

Zaměřte objektiv fotoaparátu na opalizující chrámové věžičky, démonické secesní chrliče a perníkovými chaloupkami lemované dlážděné uličky hlavního města.

Národní park Gauja

Projeďte se na kole tímto pohádkovým krajem, jehož bohatou minulost dokládají četné polorozpadlé hrady z livonského období a přísně tajné sovětské bunkry.

Kurzemské pobřeží

Zavřete oči a zaposlouchejte se do šumění vln dorážejících na tuto působivou pobřežní lokalitu posázenou surfařskými městečky typu Pāvilosty či Liepāje, jíž vévodí opuštěný mys Kolka.

Jürmala

Družte se s ruskou smetánkou v kraji tří „P“: pláží, plavek a příšerných účesů.

Latgalská jezera

Objevujte nespočetná smaragdová jezera a borůvkové lány provoněné tisíciletým oparem latgalských tradic.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Turistika a zimní sporty

Rozlehlé lotyšské lesy jsou v letních měsících přímo ideální pro pěší túry, cyklotúry, táboření, ornitologické výpravy, sběr lesních plodů a hub i pro vodácké výpravy. V zimě se tu zase vyznavači aktivního odpočinku mohou zabavit lyžováním, túrami na sněžnicích a řadou dalších zajímavých zimních sportů.