Litevská katolická tradice je vidět v každém městě i městečku, kde na ulicích stojí jeden kostel vedle druhého. Stejně patrné jsou i hluboké pohanské kořeny, na něž narazíte rovněž téměř všude. Politicky a kulturně Litva patří k Západu a Evropské unii má mnoho co nabídnout. Neustále přitom bojuje o to, aby se zbavila nevítaných a po dlouhou dobu vnucovaných ideálů Sovětského Ruska.

Matka příroda zjevně nebyla k místní rovinaté krajině příliš štědrá, pokud jde o tvary, ale zato ji obdarovala v jiných ohledech - bílými písčitými plážemi na západním pobřeží a hlubokými lesy rozprostřenými po celé zemi. Ty jsou navíc podle litevských legend plné čarodějnic, duchů, rusalek a dalších podobných tvorů. Mezi vysokými borovicemi probleskují skrytá jezera a opuštěné pobřežní bažiny lákají stovky tisíc tažných ptáků.

Hlavní město Litvy – Vilnius – je okouzlující uměleckou enklávou s tajemnými dvorky, zašlými dlážděnými uličkami, otlučenými nárožími a neuvěřitelně krásnou barokní architekturou. Litva je však zatížena i truchlivějším historickým dědictvím. Fascinující a hrůzné jsou pozůstatky sovětské okupace – opuštěné odpalovací rampy pro střely s nukleárními hlavicemi, jaderná elektrárna či park sovětských soch.

Zobrazit více
Eastern Europe - 55523
Průvodce

Eastern Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Estonsko, Lotyšsko, Litva - 5361
Průvodce

Estonsko, Lotyšsko, Litva

699 Kč 594 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Vilnius
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
litevština
Víza
Nejsou potřeba, pro vstup českých občasnů stačí pouze občanský průkaz nebo platný cestovní pas.
Peníze
Bankomaty jsou ve městech běžně dostupné, placení kartou Visa nebo Mastercard možné prakticky ve všech větších obchodech, problém může nastat s kartou American Express, která nemusí být všude akceptována.
Čas
+2 GMT
Mobilní telefony
Společnosti Bité, Omnitel a Tele 2 nabízí předplacené SIM karty, které se vyplatí k delšímu pobytu, Tele 2 dokonce nabízí roaming zdarma. Pro volání do Litvy ze zahraničí se vytáčí 370 + telefonní číslo. Pro volání v Litvě se vytáčí 8 + telefonní číslo. Pro volání z Litvy do zahraničí se vytáčí 00 + telefonní číslo.
Důležitá telefonní čísla
Mezinárodní předvolba 00370
Elektřina
Zásuvky stejné jako v ČR, není potřeba adaptér.
Doprava
Lotyšská letecká společnost airBaltic nabízí každý den lety z Rigy do Vilniusu, z Tallinnu do Vilniusu několikrát týdně a jednou za čas i z Palangy do Rigy. V létě mají častější intervaly (květen – září). Společnost Estonian Air pak nabízí lety mezi Tallinnem a Vilniusem dvakrát do týdne. Jedna z nejlevnějších možností cestování po Litvě autobusem je se společností Simple Express včetně spojů do Vilniusu z Rigy nebo Tallinnu a do Kaunasu z Rigy. Dnes již neexistuje přímé vlakové spojní z Vilniusu do Rigy ani do Tallinnu – musí se přestupovat a cesta je zdlouhavá. Mezi většími městy proto doporučujeme cestu autobusem, mezi menšími (jako např. spoj Vilnius – Kaunas nebo Klaipeda) se vyplatí vlak.

Denní rozpočet

Nízký
do 70 EUR
Předpokládaný denní rozpočet pro pokoj s dvoulůžkem a vlastní koupelnou, hlavní chod v restauraci + nějaké večerní aktivity.
Střední
70 - 120 EUR
Předpokládaný denní rozpočet pro pokoj s dvoulůžkem a vlastní koupelnou, hlavní chod v restauraci + nějaké večerní aktivity.
Vysoký
nad 120 EUR
Předpokládaný denní rozpočet pro pokoj s dvoulůžkem a vlastní koupelnou, hlavní chod v restauraci + nějaké večerní aktivity.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Vilnius

VProjděte se postranními uličkami tohoto překrásného barokního hlavního města a přitom se poohlédněte po nějakém pěkném baru či bistru. Ve městě můžete navštívit spoustu zajímavých míst a památek včetně vévodského paláce, historické budovy městské univerzity, katedrály nebo třeba muzea obětí genocidy, které dřív sloužilo jako ústředna KGB.

Kuršská kosa

Jedná se o krásný písečný poloostrov v jihovýchodní části Litvy, který spadá pod Světové dědictví Unesco. Projeďte se zde na kole, zaplavejte si v Baltském moři nebo si prohlédněte nepřízni odolávající lidské osady na tomto uzounkém výběžku porostlém smrky.

Hora křížů

Tento umělý pahorek za městem Šiauliai, někdy též nazýván Křížový vrch, zdobí tisíce křížů – některé malé, jiné obrovské. První kříže zde byly vztyčeny již v 19. století na památku obětí litevského povstání z roku 1831.

Národní park Žemaitija

Prohlédněte si hlavice nefunkčních nukleárních střel na bývalé vojenské základně a pak se vydejte na klidnou procházku okolními kouzelnými lesy. Můžete zde objevit jezero Plateliai, které pokrývá celých 12km² a je známé pro svých sedm ostrůvků. Je zde povoleno koupání a v okolí jezera si dokonce můžete pronajmout jachtu.

Národní park Aukštaitija

Udělejte si čas na rybaření, projížďky na lodi, koupání a sbírání lesních plodů v oblíbených oblastech kolem litevských jezer. Jedná se o jeden z nejstarších litevských parků, jsou tu hezky značené stezky a příroda bohatá mimo jiné i na faunu.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Přírodní krásy

Litevci milují přírodu. Ještě před šesti staletími uctívali starodávné dubové stromy a dodnes pořádají každý rok výpravy do lesů, k jezerům nebo podél písčitého pobřeží. Sběr hub nebo borůvek, veslování na jezeře, pozorování ptáků nebo výlety balonem jsou zde celkem běžnými aktivitami. Turisté jsou vřele zváni k bloumáním přírodou, k odpočívání v tradičních jezerních saunách nebo k úžasným zážitkům, které nabízí zimní rybaření.

Pozorování ptáků v regionálním parku Nemunas Delta

Delta řeky Němen (Nemunas), součást stejnojmenného regionálního parku, je jedním z nejvlhčích území Litvy. Díky tomu je rájem pro přes 300 různých druhů ptactva, které zde v průběhu roku hnízdí a činí tak příhodné místo pro jejich pozorování. Každý rok na podzim tudy za teplem prolétá přes 200 tisíc ptáků (hlavně sýkorky a pěnkavy). Toto místo však není pouze zastávkou, početné ptačí kolonie zde rovněž žijí trvale.

Ochutnávky produkce místních pivovarů

Severní Litva je domovem piva ze sladového ječmene, jehož receptura je zde známá již přes tisíc let. Jedním z největších místních pivovarů je Horn (z Kaunasu), Gubernija (ze Šiauliai) a Kalnapilis (z Panevežys). V srpnu můžete navštívit tradiční pivní festival ve městě Biržai, kdy jsou ulice plné stánků a jedná se tak o skvělou příležitost poznat místní skrze jejich oblíbenou aktivitu.