Slovem „idylický“ hýří autoři cestopisů a cestovní kanceláře tak, až jeho význam poněkud devalvují. V případě Toskánska je však tento výraz zcela namístě.

Zdejší krajina je skutečně malebná. V srdci Toskánska můžete obdivovat kopce se středověkými pevnostmi a sošnými cypřiši, severozápadní a východní pobřeží se pyšní dramatickými pohořími a hustými lesy, střední a jižní pobřeží obklopují pásy ostrovů, které se rozkládají překvapivě blízko břehů a překypují faunou i flórou.

Místní posedlost jídlem a vínem předčí ostatní regionální charakteristiky. Vyrábějí se zde tři z nejlepších italských vín – Brunello di Montalcino, Vino Nobile di Montepulciano a Vernaccia di San Gimignano – a k jídlům typickým pro region patří gastronomické klenoty, jako je bistecca alla fiorentina (opečená kotleta), cacciucco (livornský rybí guláš) a pici con ragú di cinghiale (ručně zhotovované těstoviny s ragú z divočáka). Vychutnávat si zdejší kuchyni je opravdu velmi příjemný zážitek. 

Zobrazit více
Florencie a Toskánsko - 5263
Průvodce

Florencie a Toskánsko

499 Kč 250 Kč Jít do eshopu
Italy Planning Map - 55312
Průvodce

Italy Planning Map

166 Kč 141 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Florencie / Řím
Měna
euro (EUR)
Jazyk
italština
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty jsou k dispozici všude a platební karty jsou přijímány běžně
Čas
UTC +1
Důležitá čísla
Mezinárodní předvolba - +39; policie - 112; hasiči - 115; pohotovost - 118
Doprava
Nejpohodlnější a nejekonomičtější způsob dopravy mezi velkými městy nabízí železnice, mezi malými městečky a vesnicemi je výhodnější autobusové spojení. Pro pronájem automobilu musíte být starší 25 let (jste-li mladší, platíte příplatky) a musíte mít kreditní kartu pro poměrně vysokou garanci (debetní a jiné karty akceptovány nejsou)

Denní rozpočet

Nízký
méně než 70 EUR
Lůžko v noclehárně: 25‒30 EUR Sendvič: 4 EUR Řada památek nabízí volný vstup
Střední
70‒200 EUR
Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kategorie: 100‒200 EUR Jídlo v restauraci: 35 EUR Průměrný vstup do muzea: 5 EUR
Vysoký
nad 200 EUR
Dvoulůžkovou pokoj v hotelu nejvyšší kategorie: od 200 EUR Moderní toskánská kuchyně: 50 EUR Turistický průvodce na dvě hodiny: 120 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Piazza dei Miracoli, Pisa

Pisanské „Náměstí zázraků“, na kterém jsou rozesety nádherné románské budovy jako na obrovském koberci, patří v Itálii k předním turistickým lákadlům. Vystoupejte na proslulou Šikmou věž, odkud nejlépe oceníte jeho velkolepost.

Piazza del Campo, Siena

Dvakrát do roka se tu konají koňské závody, místní teenageři si zde s oblibou pořádají improvizované pikniky a turisté při jeho spatření zadrží dech: zvláštním způsobem svažité a nádherně vydlážděné sienské hlavní náměstí je geografickým centrem města a historickým jádrem zároveň. Vévodí mu elegantní Palazzo Comunale a lemují kypící zahrádky kaváren.

Chianti

„Džbán vína, bochník chleba a ty,“ velebí perský básník Omar Chajjám Chianti ve své často citované strofě z Robáijjátu. Zavítáte-li do nejromantičtější toskánské destinace, možná rovněž skončíte skládáním veršů: luxusní ubytování, nádherná krajina a skvělá moderní toskánská kuchyně poskytují všechny potřebné ingredience ke krátkému idylickému úniku; vychutnáte si je, zejména když je budete splachovat štědrými dávkami nejproslulejšího italského rubínově červeného Chianti Classico vonícího po fialkách.

Agriturismo

Udělejte něco pro svou duševní pohodu i místní ekonomiku a ubytujte se na farmě. Tento typ ubytování pomáhá zvýšit příjem farem a nabízí autentický pohled na tradiční toskánský venkovský život i příležitost odpočinku v idylickém prostředí.

Vůně Toskánska

„Umět vařit jako tvoje matka je dobré, ale vařit jako tvoje babička je lepší,“ praví toskánská moudrost. Jádro zdejší kuchyně tvoří staré recepty předávané z generace na generaci a díky nim je každá návštěva gastronomickou lahůdkou.

Sběr lanýžů

Zdroj nejcennější plodiny italských spižíren se nachází východně od Pisy v lesích kolem města San Miniato usazeného na vršku kopce. Ve zdejší jílovité půdě rostou bílé lanýže – spousty lanýžů. Když sem dorazíte mezi polovinou října a polovinou prosince, můžete se zapojit do jejich vzrušujícího hledání.

Garfagnana

Vydejte se do kopců severně od města Lucca, abyste si pochutnali na lesních plodech (jedlých kaštanech, medu a houbách), procházeli se po lukách plných kvítí a v klidu se přesouvali z jednoho horského středověkého městečka do druhého.

Na kole po městě Lucca

Zdejší verze závodu Giro d’Italia je sice kratší, ale náročná. Vypůjčte si kolo, zásobte se potravinami na piknik a vydejte se do dlážděných ulic. Čeká vás řada náměstí i významných kostelů, jimž je záhodno vzdát hold.

Středověké věže, San Gimignano

Středověké věže v San Gimignanu představují jeden z typických obrázků Toskánska a tvoří snad nejkrásnější panorama na světě. Středověká zástavba však nepůsobí jako skanzen – žijí tu lidé, jsou tu galerie soudobého umění a každý návštěvník žasne nad touto „živou minulostí“.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Jídlo

Toskánští kuchaři připravují jídla, která uspokojí všechny smysly díky surovinám, jež výborně chutnají, božsky voní a ještě lépe vypadají. Zapomeňte na pojmy jako „hotovka“, „mimosezonní“ a „smíšený“ – zdejší jídlo je jednoduché, sezonní a přímo od srdce.

Víno

Toskánské víno opěvovali Dante, Petrarca a Boccaccio, což asi nikoho nepřekvapí. Dovolíme si však tvrdit, že až ochutnáte víno Brunello di Montepulciano, Vino Nobile di Montepulciano a Vernaccia di San Gimignano, budete chrlit básně také.

Architektura

Toskánští architekti zavádějí novoty, inspirují a proměňují rozlet fantazie v realitu z cihel a malty po celá staletí. Vydáte-li se na cestu za poznáváním zdejších měst, spatříte ty nejkrásnější a nejinspirativnější stavby, jaké kdy vznikly.

Příroda

Od mramorových hor Apuánských Alp k bažinatým nížinám jižního pobřeží nabízí toskánská krajina obrovskou rozmanitost, která uspokojí všechny milovníky přírody.

Malebné silnice

Pokud chcete poznat skutečné Toskánsko s jeho veškerou rozmanitostí, vydejte se na okresní silnice a vyhněte se autostrádě. Většina silnic je sjízdná běžným autem a vlastní doprava vám nabízí možnost volby zastávek – ať už za kulturou, na procházky v přírodě, nebo na skvělé jídlo.