Můžete si myslet, že Itálii znáte. Že o ní všechno víte. Jenže Sicílie je jiná. „Je to jiný svět,“ říkají místní a mohou se urazit, když je označíte za Italy. Koneckonců těch národů se tu vystřídalo mnohem více – Řekové, Féničané, Římané, Normané i Arabové. A každý z nich vtiskl italské ostrovní krásce jinou tvář.

Půda na Sicílii je vyprahlá, ale všude narazíte na potravinové trhy, kde nabízejí místní ovoce, čerstvě sklizené ořechy, zeleninu uzrálou na slunci a pikantní horské sýry. Zásoby v okolních mořích se po staletí tenčí, ale zdejší vody stále dokáží uspokojit chutě místních na čerstvé plody moře. A místní obyvatelé, kteří během staletí zažívali další a další vlny cizích vpádů, stále vřele vítají návštěvníky.

Tím však výčet protikladů nekončí. Jakkoli je sicilská historie nesmírně bohatá, smutně proslulá je současná nedobrá situace ostrova – téměř stejně nechvalně proslulá jako zotročení mafií. Ať se vám to líbí, nebo ne (a většina Sicilanů rozhodně patří do druhého tábora), tyto skutečnosti vrhají na ostrov stín stejně zlověstný, jako je kouř ze zdejších slavných činných sopek.

Zázrak je, že ani ty nedokáží zastínit lesk tohoto středozemního drahokamu – jeho kultura a kuchyně ovlivněná Arábií, prehistorická archeologická naleziště, nádherná barokní města a úchvatná krajina jsou toho důkazem.

Zobrazit více
Sicílie - 5284
Průvodce

Sicílie

499 Kč 250 Kč Jít do eshopu
Italy Planning Map - 55312
Průvodce

Italy Planning Map

166 Kč 141 Kč Jít do eshopu English
Itálie (Poznáváme) - 5314
Průvodce

Itálie (Poznáváme)

599 Kč 300 Kč Jít do eshopu
Malta a Gozo - 5331
Průvodce

Malta a Gozo

399 Kč 339 Kč Jít do eshopu
Cruise Ports Mediterranean Europe - 55536
Průvodce

Cruise Ports Mediterranean Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Palermo / Řím
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Italština, sicilština
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
220 V/50 Hz, zásuvky jsou stejné jako u nás
Důležitá čísla
Policie – 113, hasiči – 115, první pomoc – 118
Doprava
Dvě hlavní sicilská letiště jsou u Palerma a Catanie, na obě přitom létají nízkonákladové společnosti

Denní rozpočet

Nízký
do 100 EUR
Ubytování v levnějších hotelech a penzionech: do 80 EUR Stravování: do 20 EUR Pěší či cyklistické toulky, minimum vstupů
Střední
100–250 EUR
Ubytování v lepších hotelech, penzionech se snídaní, apartmánech: 80–200 EUR Stravování v lepších restauracích: 20–40 EUR
Vysoké
250 EUR a více
Stylové hotely se špičkovými službami: 200 EUR a více Stravování ve vyhlášených restauracích: 40 EUR a více Půjčení auta Outdoorové aktivity
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Sopka Etna

Staří Řekové ji znali jako „sloup, jenž podpírá oblohu“. Etna je nejvyšší činnou sopkou v Evropě a jednou z nejaktivnějších na světě. Vypíná se nad sicilským pobřežím Jónského moře do výšky 3 323 metrů a od roku 1987 jsou její svahy součástí Parco Naturale dell’Etna, který zahrnuje jak alpské lesy, tak zlověstně vyhlížející černý vrchol.

Palermo

Přestože je tu pár světových muzeí, řádka historických paláců a spousta pozoruhodných barokních kostelů, nejvíce povznášející a poutavé zážitky vám přichystá procházka ulicemi Palerma. Vychutnejte si kávu na terase historické kavárny, vrhněte se do víru palermských pouličních trhů a procházejte kolem zdánlivě nekonečné řady průčelí, která jsou stejnou měrou zašlá a rozdrolená jako překrásná.

Agrigento

Tempio della Concordia, předloha k logu UNESCO a jeden z nejzachovalejších řeckých chrámů na světě, je největší hvězdou této nádherné oblasti. Rozvaliny jsou vše, co zbylo z Akragasu, kdysi čtvrtého největšího města známého světa.

Syrakusy

Ve starověku byly Syrakusy mocným sídlem. Nyní se pyšní jednou z nejvýznamnějších klasických památek – je jí nádherně zachovalý řecký amfiteátr Teatro Greco. Pod divadlem můžete prozkoumávat jeskyně, kde kdysi pracovali otroci. Také jiná období dala Syrakusám současnou krásu – nádherná je třeba barokní katedrála Duomo na zdejším výstavním náměstí.

Solunto

Starověké Solunto, které založili v 8. století před naším letopočtem Féničané, prošlo několika inkarnacemi, včetně období, kdy bylo římským městem s názvem Soluntum. Zbylé rozvaliny poblíž Palerma, atraktivně roztroušené po strmém přímořském svahu, pocházejí převážně z římského období.

Modica

Nepřehlédnutelná katedrála v Modice se tyčí nad točitými uličkami města a rušným středověkým centrem. Její nápadná fasáda je nádherným příkladem velkolepého baroka, interiér je zaplaven stříbrem a zlatem.

Enna

Castello di Lombardia, hrad ze 14. století, je stejně působivý jako hrozivý, skutečným zlatým hřebem je úchvatné panorama, které se otvírá při pohledu z vrcholu Torre Pisana, nejvyšší ze šesti zachovalých hradních věží. Kam oko dohlédne, se do všech stran táhnou zelené zvlněné pahorky.

Hora Eryx

Vyšplhejte k lanovce, abyste se mohli vydat na jízdu na legendární horu Eryx. Na jejím vrcholu najdete jedno z nejmalebnějších sicilských středověkých měst, Erice. Projděte se kroucenými uličkami a nezapomeňte si dát něco sladkého v cukrárně Marie Grammatico a prohlédnout si nádherné panorama z rozvalin hradu. Na večeři zamiřte pod horu, nejlépe do Trapani, ráje labužníků, kde na vás čekají jedny z nejlepších sicilských restaurací.

Sopka Stromboli

Kupte si lodní lístek na mořskou raketu ke Stromboli, odpočívejte na tmavých písčitých plážích a procházejte se bělostnými uličkami. Oběd si dejte na nábřeží a připravte se na hlavní událost dne – podvečerní výšlap na sopku. Je to pěti- až šestihodinová túra, ale odměnou vám budou (doufejte) efektní ohňostroje nad lávovým svahem Sciara del Fuoco.

Taormina

Královna jónských letovisek na Sicílii. Až se dostatečně naobdivujete nádherné poloze amfiteátru Teatro Greco a nezapomenutelným výhledům na Etnu, věnujte zbytek dopoledne průzkumu středověkých uliček Taorminy, prohlížení lahůdkářství na třídě Corso Umberto I a obdivování svěží zeleně v zahradách Villa Comunale. Po obědě zamiřte dolů na pláž Isola Bella, abyste si užili zábavy u moře.

Catanie

Zamiřte do Catanie pro dávku městské energie a gastronomického potěšení. Začněte obhlídkou barokních kostelů na ulici Via Crociferi a krásných palazzi (paláců či sídel) na náměstí Piazza del Duomo, poté se vnořte do rybího trhu La Pescheria a vychutnejte si nezapomenutelný oběd z mořských plodů v restauraci Osteria Antica Marina. Zbytek dne vyhraďte procházce po ulicí Via Etnea a večer si užijte v okolí náměstí Piazza Bellini.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Na Sicílii nejsou národní parky, ale hezké túry nabízejí chráněné krajinné oblasti jako Parco Naturale Regionale delle Madonie, Parco Fluviale dell’Alcantara, Parco Regionale dei Nebrodi a Parco dell’Etna. Každá oblast nabízí návštěvníkům naprosto rozdílné zážitky, jsou přitom rozlehlé a zaslouží si několikadenní průzkum; naštěstí všude je dostatek ubytovacích a stravovacích zařízení. Vůbec nejlepšími treky jsou Piano Battaglia, výšlap ke kráteru Etny či Stromboli či túry v Riserva Naturale dello Zingaro nebo Riserva Naturale Torre Salsa.

Pláže

Jaké jsou nejlepší pláže na Sicílii? Tak třeba: černá sopečná pláž Forgia Vecchia ve Stromboli, dále Campobianco v Lipari, San Vito lo Capo či Spiaggia dei Conigli v Lampeduse – ta patří k vůbec nejkrásnějším v celém Středomoří.

Farmy

Ubytujte se na některé ze sicilských farem, užijte si tamní zvířata, bazény a spoustu prostoru. Tzv. agriturismo je trendy, svezte se taky na módní vlně.

Rodiny

Rodiny jsou na Sicílii vítány s otevřenou náručí. Restaurace, kavárny a hotely jim vycházejí vstříc stejně jako muzea, galerie a archeologická naleziště. Vstup do řady kulturních zařízení je často pro děti do 10 nebo mládež do 18 let zdarma (což se týká především občanů EU). V restauracích bývají k dispozici vysoké židličky a je naprosto běžné objednat pro drobotinu mezza porzione (poloviční porci). Ve vlacích nabízí offerte familia slevu 50 % pro děti do 12 let a 20 % pro ostatní rodinné příslušníky, pokud má rodinná skupina tři až pět členů.