Sardinie je oslnivá. Divokou přírodu ve vnitrozemí doplňují pláže, kde je písek bělejší a moře modřejší než jinde. Můžete se na nich povalovat s celebritami, nebo vyrazit za dobrodružstvím – do úchvatného kaňonu Gola Su Gorropu, ke zříceninám z doby bronzové v Tiscali či lodním vrakům u cagliarského pobřeží.

Klikaté pobřežní silnice vám odhalí spoustu koutů Sardinie, která stále zůstává ostrovem výstředností. Žijí tu modroocí bílí osli, divocí koně, všemu vládnou ovce, jichž jsou tu čtyři miliony. Žaludky potěší vynikající kuchyně s důrazem na těstoviny, chléb a sladkosti. Ochutnat červivý sýr casa marzu pecorino, který se nechává zrát v chlévech, možná bude vyžadovat osobní odvahu. Říkali jsme to – Sardinie je jiná, ale o to zajímavější a přitažlivější.

Sardinie je blýskavou perlou současného cestování i historickou pokladnicí. Na ostrově jsou tisíce věží a opevněných osad z doby bronzové (nuraghi), dále hrobky bohů či domy skřítků – hroby vyhloubené do skal. Také různé slavnosti jsou excentrické jako ostrov sám.

Každou minutou, každým dnem, každým pobytem si poskládáte nové a nové dílky do sardinské skládačky. Sardinie je jako miniaturní kontinent s vlastním jazykem, tradicemi, kuchyní, kulturou, minulostí i tajemstvími. Je těžké se nezamilovat, když je tu stále spousta nových pobřežních tras, které musíte projít, hor, na které musíte vystoupit, a zážitků, které musíte prožít.

Zobrazit více
Italy Planning Map - 55312
Průvodce

Italy Planning Map

166 Kč 141 Kč Jít do eshopu English
Sardinie - 5310
Průvodce

Sardinie

499 Kč 249 Kč Jít do eshopu
Malta a Gozo - 5331
Průvodce

Malta a Gozo

399 Kč 339 Kč Jít do eshopu
Cruise Ports Mediterranean Europe - 55536
Průvodce

Cruise Ports Mediterranean Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Cagliari / Řím
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Italština a sardinština (s mnoha dialekty)
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Ve většině letovisek a měst jsou běžně dostupné bankomaty. Ve větších hotelech a restauracích jsou často přijímány karty VISA, MasterCard a Cirrus, v některých menších podnicích je nutné platit v hotovosti.
Důležitá čísla
První pomoc – 118, hasiči – 115, policie – 113
Doprava
Ceny veřejné dopravy jsou na Sardinii celkem rozumné, může však být obtížnější dostat se do odlehlých oblastí. Mimo sezonu spojů ubývá. Autobusy jsou často lepší než vlaky, do odlehlých vesniček, hornatých oblastí a k málo navštěvovaným plážím se nejlépe dostanete autem.

Denní rozpočet

Nízký
méně než 120 EUR
Lůžko ve společné ložnici 20–25 EUR Dvoulůžkový pokoj v levném hotelu 60–100 EUR Vyhýbejte se hlavní sezoně (červenec a srpen), zůstávejte v méně navštěvovaných oblastech Menu 15–20 EUR
Střední
120–250 EUR
Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kategorie 100–200 EUR Oběd a večeře v místních restauracích 25–45 EUR
Vysoký
nad 250 EUR
Luxusní dvoulůžkový pokoj ve známých městech a letoviscích Uvolněte se v hotelových lázních Najezte se výtečně ve špičkových restauracích a ochutnejte nejlepší sardinská vína
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Golfo di Orosei

Můžeme sebevíc opěvovat průzračně akvamarínové vody, oslepující bílý písek pláží a vápencové útesy, ale až spatříte zátoku Golfo di Orosei, poznáte to sami. Tam, kde horská úbočí padají strmě do moře, tento mohutný rozlehlý srpek tvoří mořskou část národního parku Parco Nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu. Můžete zlézat útesy po horolezeckých trasách, prozkoumat na kajaku zdejší přímořské jeskyně anebo přeplout zátoku k ukrytým jeskyním, z nichž každá je ještě krásnější než ta předešlá.

Gola Su Gorropu

Mohutná roklina, přezdívaná Grand Canyon Evropy, je vyloženě pro horolezce, protože má 400 m vysoká skalnatá úbočí a její dno je poseto obrovskými balvany, připomínajícími kuličky, se kterými si tady hráli nějací obři. Ve svém nejužším místě, širokém pouhé 4 m, se zdá, že vás roklina pohlcuje – není zde vidět slunce a celý vnější svět umlká. Pouze příležitostní chodci či horolezci připomínají, že tato propast není zcela ztracena v prostoru a čase.

Costa Smeralda

Věřte reklamě: Costa Smeralda je zkrátka a dobře ohromující. Zdejšími živly ošlehané žulové skály oblasti Gallura klesají prudce do zátok připomínajících fjordy a smaragdové moře omývá pobřeží lemované zátokami, jako je Aga Khanova oblíbená pláž Spiaggia del Principe – dokonalý oblouk sněhově bílého písku a průzračné vody. Můžete si zahrát na paparazzi a pozorovat jachty milionářů, letoviska, anebo se vyhnout celému tomu luxusu a navštívit izolované zátočiny, porostlé voňavými středomořskými křovinami macchia.

Nuraghi

Obranné strážní věže, posvátná místa rituálních obřadů, prehistorické usedlosti… přesný důvod a účel 7000 sardinských nuraghi zůstává záhadou. Přesto je minulost doby bronzové tohoto ostrova hmatatelná v polokruhových zdech těchto kamenných věží a opevněných osad. Nejproslulejší a nejlépe zachovaný je komplex Nuraghe Su Nuraxi, který připomíná včelí úl a který je místem světového dědictví organizace UNESCO. Podobně tajemné jsou tombe dei giganti (hrobky obrů), což jsou megalitické masové hroby, zapečetěné kamennou stélou.

Orgosolo

Toto místo bývalo kdysi místem banditů, dnes je to ale obrovské plátno některých nejemotivnějších graffiti, které lze vůbec spatřit. Na promenádě Corso Repubblica připomínají svěží nástěnné malby velké události 20. a 21. století, od vynálezu atomové bomby až po bombardování Bagdádu – což jsou události, které se odehrály miliony kilometrů od této malé vesnice v srdci hornatého kraje Barbagia.

Alghero

V nejlepším světle se vám Alghero odhalí v podvečer, kdy zástupy místních chodců zaplní zdejší bludiště tmavých středověkých uliček a lidé se rozhlížejí z velkolepých kavárenských teras náměstí Piazza Civica. Po hradbách v barvě medu jsou rozestavěné stolky, jemně ozářené lampami, kde můžete pod širým nebem povečeřet při nerušeném pohledu na moře a hvězdy. Nehleďte na cenu – musíte ochutnat algherskou specialitu aragosta alla catalana (humr s rajčaty a cibulí), která vám připomene minulost města coby katalánské kolonie.

Bosa

Podobně jako mnoho velkých uměleckých děl je i Bosu nejlepší obdivovat z dálky, protože právě z odstupu si uvědomíte celý obraz: elegantní domy v barvách fresek, rybářské čluny, pohupující se na hladině Fiume Temo, i středověký hrad, posazený na vrcholu strmé hory. Počkejte až do večera a uvidíte jedno z nejkrásnějších sardinských měst bez zástupů, projděte se jeho úzkými uličkami a v rodinných restauracích ochutnejte nejčerstvější ryby ze západního sardinského pobřeží.

Oristano

Oristano, jedno z největších sardinských velkých středověkých měst, bylo ve 14. století hlavním městem provincie Arborea. Minulost dýchá z barokních uliček a náměstí, kterým vévodí spanilá kopule katedrály Duomo. Zpomalte svůj krok a nechte se zavést místními lidmi na promenádu náměstí Piazza Eleonora d’Arborea. Případně můžete navštívit římské zříceniny v Tharrosu a sněhově bílé pláže poloostrova Sinis, jež jsou domovem mnoha druhů ptáků.

Grotta di Nettuno

Ať už připlujete lodí z Alghera, nebo sestoupíte závratných 654 schodů ze 110 m vysokého útesu, příchod do Grotta di Nettuno je nezapomenutelný. Vstoupíte do dech beroucí jeskyně připomínající katedrálu, v níž se snad opravdu podepsaly síly Neptuna, boha moře. Všude kolem jsou lesy podivně vytvarovaných stalaktitů a stalagmitů, odrážejících se ve vodní hladině. Nic vás nedokážou vytrhnout z kouzla této podzemní pohádkové země.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Gastronomie

Navštivte vnitrozemí, kde na farmách prodávají svůj vlastní sýr pecorino, uzeniny anebo těžká červená vína Cannonau, kupte si umělecky vypadající bochníky chleba a mandlové sladkosti z pekáren v Cagliari a v Nuoru, případně si dejte některé jídlo z plodů moře. Můžete také navštívit některé agriturismo, jako je např. Li Mori, kde vás budou vykrmovat antipastou, domácími těstovinami ravioli se sýrem ricotta (culurgiones), pomalu opékaným selátkem a medem potřenými lívanci (sebadas).

Slavnosti

Ať už je to nebezpečný závod koní S´Ardia anebo mamuthones (účastníci karnevalu v kostýmech), vymýtající v Mamoiadě démony zimy, obyvatelé Sardinie dokážou oslavovat podivným a nádherným způsobem. Načasujte si svůj pobyt tak, abyste se mohli zúčastnit středověkého oristanského turnaje Sa Sartiglia v únoru, cagliarské slavnosti Festa di Sant’Efisio v květnu anebo folklorních pochodů Sagra del Redentore v Nuoru v srpnu.

Pláže

Sardinské ostrovy, pláže a větrem ošlehaná pobřeží jsou okouzlující. Můžete se potápět ve vodách plných barakud, kotvit v ukrytých zátokách a objevit svůj vlastní pruh písku, který je ještě o fous bělejší než bílý. Nechte se ohromit odlehlou, tříapůlkilometrovou pláží Spiaggia della Piscinas nebo úžasnými Spiaggia del Principe, Is Aruttas či Spiaggia della Pelosa.

Pěší turistika

Vylezte na pobřežní útesy nebo se vypravte do hor zakrytých hustými lesy. Sardinie je plná úžasných různorodých scenerií, jedinečně divoké přírody a nekonečnými možnostmi outdoorových aktivit. Nejdříve si dopřejte výlet do divočiny největšího sardinského kaňonu Gola Su Gorropu a pak prokřižujte největší sardinský národní park – Parco Nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu.

Cyklistika

Sardinská příroda si říká o to, abyste ji prozkoumali nejen pěšky, ale i na kole. Vyrazte například na trasu mezi útesy měst Alghero a Bosa (Riviera del Corallo), vydejte se na odlehlé pobřeží Costa Verde, objevte přímořskou krajinu v Parco di Porto Conte.