Většinu své existence byl Římem centrem světového dění. Někdejší hlavní město světa a srdce římské říše sice svůj význam na chod planety ztratilo, ale zůstává jednou z nejsvůdnějších a nejúchvatnějších metropolí na světě. O památky tu zakopáváte na každém kroku a pouhých pár dnů nestačí, abyste Řím poznali.

Projděte se centrem, a aniž se budete snažit, narazíte na mistrovská díla velikánů uměleckého panteonu – Michelangelovy sochy, Caravaggiovy malby, Raffaelovy fresky i Berniniho kašny. V Římě není umění zamčené mimo dohled, ale čeká doslova všude kolem.

Římský výlet by měl spočívat v hltání místního životního stylu stejnou měrou jako v hltání uměleckých a historických památek. A místnímu životnímu stylu a postoji se nemůžete přiblížit lépe než pomocí dobrého jídla a pití. Římský společenský život se okolo jídla a vína točí a v centru města jsou stovky pizzerií, tratorií, restaurací a zmrzlinářství, sloužících jak místním, tak turistům či přespolním.

Jak praví lidová moudrost: dělejte to, co dělají Římané; je máloco římštějšího než vychutnat si lahodnou pizzu z pece na dřevo v narvané pizzerii nebo dopřát si večeři pod širým nebem na krásném náměstíčku v centru.

Zobrazit více
Rome City Map - 55249
Průvodce

Rome City Map

176 Kč 149 Kč Jít do eshopu English
Řím do kapsy - 5316
Průvodce

Řím do kapsy

249 Kč 124 Kč Jít do eshopu
Naples, Pompeii & Amalfi Coast - 55459
Průvodce

Naples, Pompeii & Amalfi Coast

457 Kč 388 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Italština
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty jsou velmi rozšířené. Běžně jsou přijímány platební karty velkých společností, ale nemusí tomu tak být v některých menších obchodech, tratoriích či pensioni (menších hotelech či penzionech). Nelze jimi platit ani v pokladně Vatikánských muzeí.
Doprava
Římský systém veřejné dopravy zahrnuje autobusy, tramvaje či metro. Hlavním uzlem je Stazione Termini, jediná přestupní stanice mezi dvěma linkami metra, které je sice rychlejší než autobusy, ale jeho síť je omezená.

Denní rozpočet

Nízký
do 70 EUR
Společná ložnice: 15–35 EUR Pizza plus pivo: 15 EUR Ušetříte při pití kávy vestoje u baru Ušetříte, když si aperitivo dáte s jídlem
Střední
70–200 EUR
Dvoulůžkový pokoj: 120–250 EUR Jídlo o třech chodech v restauraci: 30 EUR a víc Je v pořádku skládat si z chodů vlastní menu Roma Pass (třídenní karta zahrnující vstupné do muzeí a veřejnou dopravu): 34 EUR
Vysoký
nad 200 EUR
Dvoulůžkový pokoj: 250 EUR a víc Degustační menu ve špičkové restauraci: 100 EUR Jízda taxi v centru města: 10–15 EUR Vstupenky na koncert: 25–90 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Vatikánská muzea

Návštěva Vatikánských muzeí je vzrušující a nezapomenutelný zážitek. Obrovský muzejní komplex se zhruba 7 kilometry expozic a více mistrovskými díly, než kolika se jich pyšní lecjaká malá země, sídlí v Apoštolském paláci (Palazzo Apostolico Vaticano) s rozlohou 5,5 hektaru a nabízí jednu z největších uměleckých sbírek na světě. Prohlédnout si vše během jedné návštěvy je zhola nemožné – říká se, že kdybyste každému exponátu věnovali minutu, trvala by vám prohlídka dvanáct let –, takže je rozumné vybrat si.

Koloseum

Nejtypičtější římská památka nabízí nepřekonatelný pohled. Víte, jak vypadá, ale žádná fotografie vás nepřipraví na vzrušení, jaké pocítíte při prvním spatření stavby na vlastní oči. Po 2000 let tu tato mohutná aréna stojí jako symbol římské moci, jako výmluvné ztělesnění posvátné bázně, již Řím kdysi vyvolával. Až budete stoupat po strmě naskládaných tribunách, zkuste si je představit plné rozvášněných diváků bažících po krvi – z toho obrázku až mrazí.

Palatin

Sedm římských pahorků nabízí vynikající podívanou. K nejlepším patří Palatino (Palatin), krásný zelený prostor s působivými rozvalinami, vznosnými piniemi a úchvatným výhledem na Forum Romanum. Tam údajně vše začalo, tam prý Romulus zabil v roce 753 př. n. l. Rema a založil město, tam v nepředstavitelném luxusu žili dávní římští císaři. Dnes je to skutečné místo duchů, a až budete kráčet po štěrkových cestičkách, budete ony duchy téměř vnímat.

Museo e Galleria Borghese

Každý slyšel o Michelangelovi a Sixtinské kapli, ale Řím je stejnou měrou barokní jako renesanční a půvabné Museo e Galleria Borghese je toho důkazem. Nutná je předchozí rezervace, což je velmi nízká cena za možnost zhlédnout překrásné barokní sochy Berniniho, díla Canovova, Caravaggiova, Raffaelova a Tizianova. A až si vše prohlédnete, park Villa Borghese je perfektním místem, kde zážitek strávit.

Pantheon

Pantheon, nejlépe zachovalá antická památka v Římě, je vskutku pozoruhodná budova. Působivý je už vznosný portikus se sloupovím a mohutné zdi, ale skutečnou představu o rozměrech stavby získáte, až vstoupíte. Je obrovská, a až budete zaklánět hlavu a zírat do rekordně velké kupole, budete si připadat nepatrní. K celkovému dojmu přispívají sloupy světla, které proudí centrálním okulem (kulatým otvorem v nejvyšším bodě kupole) a osvětlují královské hrobky vestavěné do okrouhlých stěn vykládaných mramorem.

Trastevere

Není lepší místo, kde strávit večer a noc venku, než barvotiskově krásná čtvrť Trastevere. Rozkládá se za řekou od historického centra a ve středověkých uličkách, na skrytých náměstíčkách i v pastelově zbarvených palazzi (palácích) sídlí stovky barů, kaváren, tratorií i restaurací, které každý večer slouží davům Římanů i okouzlených návštěvníků.

Via Appia Antica

Via Appia je nejproslulejší z antických silnic a jedna z nejprestižnějších římských adres. Krásně je tu zvláště za jasných slunných rán. Silnice vedoucí svěže zelenými poli a lemovaná spoustou šednoucích rozvalin skýtá typický obrázek italské pastorální nádhery. Pod bukolickou idylou se však skrývá krvavá historie. Právě zde byl ukřižován Spartakus a šest tisíc příslušníků jeho armády otroků a právě zde pohřbívali raní křesťané své mrtvé v katakombách.

Kapitolská muzea

V antice byl Campidoglio (Kapitol) sídlem dvou nejvýznamnějších římských chrámů. Dnes je hlavním důvodem ke krátkému strmému výstupu na vršek překrásný výhled a návštěva Kapitolských muzeí na Kapitolském náměstí (Piazza del Campidoglio). Nejstarší veřejný muzejní komplex na světě má ve svých sbírkách fantastické starověké sochy, k nimž patří proslulá Lupa Capitolina (Kapitolská vlčice), ikona raného etruského umění, i řada opravdu úchvatných obrazů. A nezapomeňte si vzít fotoaparát, abyste zvěčnili zdivo rozeseté po nádvoří u vchodu.

Forum Romanum

Kráčet kolem polorozpadlých památek Římského fóra znamená kráčet v šlépějích velkých postav římských dějin, osobností, jako byli Julius Caesar či Pompeius, kteří oba uspořádali triumfy na hlavní tepně Fóra, ulici Via Sacra. Dnes je Forum Romanum jednou z nejvyhledávanějších římských památek, ale davy tu nejsou žádnou novinkou. V antických dobách to bylo živé a chaotické centrum města, přetékající činností, protože sem mířil za prací každý od senátorů po otroky.

Fontána di Trevi

Zastavit se u největší a nejproslulejší římské kašny je pro každého návštěvníka Říma téměř povinnost. Denně sem míří davy lidí, kteří házejí do fontány minci, jež jim má zajistit, že se jednoho dne do Věčného města vrátí. Kašna, kterou navrhl Nicola Salvi v 18. století, je nádherně přebujelá rokoková záležitost s divokými koňmi, mytickými postavami a kamennými kaskádami. Působivá je v každou denní dobu, ale zvláště oslnivá je po setmění díky stylovému osvětlení.

Španělské schody

Z náměstí Piazza di Spagna vedou Španělské schody, které jsou oblíbeným hřadem a perfektním místem k pozorování okolního cvrkotu. Návštěvníci sem rádi zavítají už od 18. století a přicházejí stále – místní donchuáni tu koketují s cizinkami, zarudlí turisté lapají po dechu, pouliční prodejci nabízejí plastové tretky.

Bazilika sv. Petra

Nemusíte být věřící, aby vás bazilika sv. Petra, největší a nejefektnější římský svatostánek, vyvedl z míry. Úžasem vás tu naplní vše – od rozlehlého náměstí vedoucího ke grandióznímu průčelí po neuvěřitelně zdobný interiér. Nad vším se tyčí neobyčejná Michelangelova kupole, mistrovské a převratné dílo renesanční architektury, které patří k největším římským památkám. Je to budova, která byla postavena tak, aby vyvolávala posvátnou úctu, a i v tomto městě plném kostelů je mimo veškeré kategorie.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pouliční život

V ulicích Říma to žije, navíc pouliční život tu má krásné kulisy – třeba v módní čtvrti Pigneto, v krásné barokní aréně Piazza Navona, v Campo de´Fiori či na Španělských schodech. Také v živých ulicích čtvrti Trastevere se dennodenně míjejí studenti, turisté, místní, pijáci, jedlíci i pouliční prodavači.

Gastronomie

V Římě je samozřejmě spousta výtečných podniků, kde si můžete dát poctivou římskou kuchyni. Vyhlášená je pekárna Forno Roscioli se svou pizzou se solí a olivovým olejem, oblíbené jsou podniky Da Felice (čtvrť Testaccio) nebo Pizzeria Da Remo, v rafinované Glass Hostaria si můžete pochutnat na moderní kuchyni, v Il Gelatu vás zase nadchne zmrzlina a v Cacio e Pepe římská klasika, kam chodí hladoví místní dělníci.

Podzemí

Nejen na povrchu je spousta věcí k vidění, také v podzemí můžete objevovat kouzlo Říma. Nabízejí se například Vatikánské jeskyně, podzemní skály pod bazilikou sv. Petra, v nichž najdete hrobky několika papežů, Via Appia Antica je zase protkána katakombami, kde raní křesťané pohřbívali své mrtvé. A je toho mnohem více.

Výhledy

Vystoupejte na kupoli baziliky sv. Petra, zajděte si na vyhlídkovou terasu ve středověké zahradě na Palatinu či si prohlédněte město z Il Vittoriano nebo vrchu Gianicolo nad Trastevere. Z efektního hradu Castel Sant´Angelo, kde se odehrává Pucciniho Tosca, se můžete kochat pohledem přes moře římských střech.