Domov počtářů i umělců. Místo, kde sídlí italská burza a kde se zároveň tvoří módní a designové trendy. Milán je jednou velkou kypící metropolí. Občas působí křiklavě, ale pod neotesaným nátěrem je skryta dokonalá autentičnost.

V zeměpisném středu této někdejší metropole římského císařství stojí velkolepá gotická katedrála Duomo, která vyjadřuje lásku ke kráse a moci, z níž město žije dodnes.

Sbírky starého i nového umění, bezkonkurenční nabídka obchodů, jeden z největších veletržních komplexů v Evropě, strhující noční život, prestižní operní scéna La Scala, dědictví geniálního Leonarda da Vinci, náboženské zanícení pro calcio (fotbal) a bezpočet podniků umožňujících ochutnat to nejlepší z lombardské a italské kuchyně dělají z Milána mnohem víc než jen prací posedlé puritánské velkoměsto, za které bývá tak často označováno. 

Zobrazit více
Milán do kapsy - 5340
Průvodce

Milán do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Italština
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty jsou běžně dostupné. Ve většině hotelů a restaurací lze platit i kartou. Peníze můžete vyměnit v bankách, na poštách anebo v takzvaných cambio (směnárny). Nejspolehlivější jsou pošty a některé banky, jež obvykle nabízejí i nejlepší kurz.
Elektřina
220 V/50 Hz; zásuvky jsou standardní evropské, adaptér není nutný
Doprava
Milánský systém veřejné dopravy je levný a efektivní. Většina návštěvníků se dostane všude, kam potřebuje, pěšky, metrem nebo tramvají. Finančně nejvýhodnější jsou neomezené jedno- či dvoudenní jízdenky na autobus, tramvaj a metro.

Denní rozpočet

Nízký
do 120 EUR
Lůžko ve společné ložnici: 25–30 EUR Sendvič: 2,50–4 EUR Pizza nebo těstoviny: 8–12 EUR Káva v baru: 1 EUR
Střední
120–220 EUR
Dvoulůžkový pokoj střední kategorie: 100–220 EUR Jídlo v restauraci: 20–45 EUR Aperitivo: 8 EUR Průměrná cena vstupenky do muzea: 5–10 EUR
Vysoký
nad 220 EUR
Dvoulůžkový pokoj ve špičkovém hotelu: od 220 EUR výš Jídlo ve vybrané restauraci: 60–150 EUR Luxusní aperitivo: 15–20 EUR Večerní prohlídka Il Cenacolo: 70 EUR Parkovné: 10–25 EUR/den
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Kanály

Kanály bývaly hlavními tepnami středověkého Milána, po nichž se do města dováželo dříví, mramor, sůl, olej a víno. Ten největší z nich, Navigli Grande, se ze zavlažovací strouhy rozrostl v jednu z nejrušnějších dopravních tepen, jíž byl ve 13. století. Nyní jsou břehy Naviglio Grande a Naviglio Pavese lemovány nejlepšími tratoriemi, bary, nočními kluby a uměleckými ateliéry ve městě. O víkendech se zde schází houfy místních na procházku a trhy.

Duomo

Katedrála, která se stavěla několik století. Začalo se ve čtrnáctém, poslední detaily doladili v Miláně až v polovině šedesátých let minulého století. Původně měla pojmout všechny Miláňany (v době zahájení stavby jich bylo 40 tisíc). Zdi pompézní katedrály jsou z mramoru, komplikovaně se proto udržují, ale pohled je to nádherný – pokud zrovna fasádu nezakrývá lešení.

Museo Nazionale della Scienza e Tecnologia

Muzeum vědy a technologií Leonarda da Vinci je jedním z nejkrásnějších muzeí v Itálii. Obsahuje interaktivní expozice a modely da Vinciho pokrokových strojů a přístrojů.

Bellagio

Projděte se klikatými uličkami a rododendrony osázenými zahradami Bellagia, pak se posaďte na břehu jezera a nakonec můžete den zakončit lahvinkou Mamete Prevostini Opera Bianco. Myslíte, že život může být ještě krásnější?

Triennale di Milano

Pověstná milánská kreativita je neoddělitelně spjata s módou a designem. Tento rozsáhlý výstavní prostor založený v roce 1933 je dodnes výkladní skříní nejvýraznějších italských architektů a návrhářů.

Basilica di Santa Maria delle Grazie

Během druhé světové války zachránily baziliku od bomb valy z pytlů písku, takže da Vinciho Il Cenacolo (Poslední večeře) na stěně refektáře Santa Maria delle Grazie patří k jedné z nejvýznamnějších památek na světě.

Pinacoteca di Brera

Pinacoteca, která byla založena v 18. století společně s nejprestižnější akademií umění, obsahuje sbírky výukových pomůcek své doby: neocenitelnou sbírku starých mistrů včetně Tiziana, Tintoretta, Veroneseho a bratrů Belliniů.

Castello Sforzesco

Po dlouhé věky je hrad Sforza, sídlo vévodů z Milána, jednou z největších pevností v Evropě, jejíž obranné zdi svého času měřily 3,5 km a pevnost hlídalo 12 robustních bašt. Dnes je zde deset specializovaných městských muzeí.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Plavání

V prostorách krytého bazénu Piscina Solari uvedla Firma Missoni v roce 1968 svou první milánskou přehlídku, na níž nechyběl ani plovoucí nafukovací nábytek. Akce se setkala s bouřlivým ohlasem. Dnes tento bazén navržený architektem Arrigem Arrighettim a situovaný v zeleném Parco Solari hraje jednu z klíčových rolí na milánské letní scéně.

Formule 1

Kousek od Milána leží Monza, jeden z nejtradičnějších okruhů v seriálu závodů formule 1. Motory zde burácí pravidelně na začátku září a v ochozech bouří tisíce nadšených tifosi – většinou v rudých barvách Ferrari. Doprava na okruh během závodního víkendu ale vyžaduje velkou trpělivost, silnice jsou ucpané, že by jimi nepronikla ani myš.

Design

Když si umělecký ředitel italské mutace Vogue Flavio Lucchini v roce 1983 otevřel fotoateliér na omšelé třídě Via Tortona, měli ho všichni za blázna. Nyní je však Zona Tortona domovem firem Diesel i Armani a také magnetem na designéry, umělce i řemeslníky. Kultovní brýle tu seženete v prodejně Mafalda 86, metakrylátové oděvní doplňky v butiku iStudio a extravagantní obuv zase v obchodě Federea Milano. V době konání nábytkářského veletrhu Salone del Mobile zde probíhají doprovodné akce, zahajovací večírky a oslavy, které z celé čtvrti dělají lákavou turistickou atrakci.

Nakupování

S více než 500 luxusními módními značkami namačkanými na šesti tisících čtverečních metrů dlážděných uliček je Quadrilatero d’Oro tou nejaktuálnější módní přehlídkou v plné kráse. Jména jako Armani, Bulgari a D&G jsou známá po celém světě, ale Quad je domovem rovněž historických ateliérů a starých cechů.