Země zaslíbená módě, fotbalu a gastronomii a protkaná desítkami úžasných památek. Itálie vás nebude nudit ani na vteřinu. Jednoduše přijeďte a zbytek už nechte na samotné Itálii – omotá si vás kolem prstu během chvilky a ukáže vám, jak se opravdu žije.

Za pár hodin si zamilujete vkus a styl Italů – ostatně můžete si pořídit zbrusu nový šatník a proměnit se od základů. Za pouhý týden načichnete italskou mentalitou – osedláte Vespu a za jejími řídítky předvedete posunky, za které by vás jinde mohli zatknout. A při tom všem byste si měli naplno dopřávat místní speciality s výraznou chutí, které dostanete s těmi nejlepšími těstovinami nebo rizotem, jaké jste v životě jedli.

Dejte si klidně i pizzu, ale raději nedopusťte, aby se rozhořel ostrý a nekončící spor mezi neapolskými a římskými gurmány o správnou tloušťku těsta na pizzu. Místo toho jezte a usmívejte se, což by v Itálii nemělo být vůbec těžké.

S plným žaludkem pak budete mít spoustu možností, kam se vydat a co dělat: na pláž na překrásném Amalfském pobřeží, možná na operu v římském amfiteátru nebo na některý z italských festivalů podle vlastního výběru. Nemusíte čekat na karneval v Benátkách nebo na další vítězství na fotbalovém mistrovství světa, abyste se bavili v ulicích – stačí svátek jakéhokoli světce nebo sagra (oslavy sklizně).

Itálie je také našlapaná památkami (47 z nich patří na seznam UNESCO) a města jako Pompeje, Herculaneum či Ostia Antica vás uhranou svou zachovalostí – přísahali byste, že nemohou být přes 1950 let stará. Ale kromě toho je Itálie také živoucí, dynamická a moderní. Skvělé nápady, úžasná jídla a velké zážitky – to je mix, který vám přichystala na vaši dovolenou snů.

Zobrazit více
Italy - From the Source - 55179
Průvodce

Italy - From the Source

690 Kč 586 Kč English
Florencie a Toskánsko - 5263
Průvodce

Florencie a Toskánsko

499 Kč 250 Kč Jít do eshopu
Venice City Map - 55292
Průvodce

Venice City Map

173 Kč 147 Kč Jít do eshopu English
Italy Planning Map - 55312
Průvodce

Italy Planning Map

166 Kč 141 Kč Jít do eshopu English
Benátky do kapsy - 5315
Průvodce

Benátky do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Itálie (Poznáváme) - 5314
Průvodce

Itálie (Poznáváme)

599 Kč 300 Kč Jít do eshopu
Řím do kapsy - 5316
Průvodce

Řím do kapsy

249 Kč 124 Kč Jít do eshopu
Sardinie - 5310
Průvodce

Sardinie

499 Kč 249 Kč Jít do eshopu
The Italian Lakes - 55417
Průvodce

The Italian Lakes

486 Kč 413 Kč Jít do eshopu English
Food Trails - 55451
Průvodce

Food Trails

636 Kč 540 Kč Jít do eshopu English
Wine Trails - 55452
Průvodce

Wine Trails

636 Kč 540 Kč Jít do eshopu English
Naples, Pompeii & Amalfi Coast - 55459
Průvodce

Naples, Pompeii & Amalfi Coast

457 Kč 388 Kč Jít do eshopu English
Milán do kapsy - 5340
Průvodce

Milán do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu English
Malta a Gozo - 5331
Průvodce

Malta a Gozo

399 Kč 339 Kč Jít do eshopu
Italy - 55540
Průvodce

Italy

588 Kč 499 Kč Jít do eshopu English
Genoa  & Cinque Terre  - Pocket - 55547
Průvodce

Genoa & Cinque Terre - Pocket

261 Kč 221 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Řím
Měna
Euro (EUR)
Víza
Občané ČR vízum nepotřebují.
Peníze
Bankomaty jsou široce rozšířené. Kreditní karty jsou přijímány v naprosté většině hotelů, restaurací a obchodů.
Jazyk
Italština
Peníze
Bankomaty najdete ve městech v dostatečném množství. Platit kartami Visa a MasterCard není žádný problém.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
230 V/50 Hz, v některých starších budovách se dodnes používá proud o napětí 125 V; v Itálii se používají zástrčky se dvěma nebo třemi válcovými zdířkami
Důležitá čísla
Karabiníci – 112, policie – 113, hasiči – 115, první pomoc – 118, pomoc motoristům - 116
Doprava
Italská síť vlakových, autobusových, lodních a vnitrostátních leteckých linek umožňuje návštěvníkům dopravit se do většiny destinací rychle a vcelku levně.

Denní rozpočet

Střední
100–200 EUR
Dvoulůžkový pokoj v hotelu 80–180 EUR Oběd a večeře v místní restauraci 25–45 EUR
Vysoké
200 EUR a více
Dvoulůžkový pokoj ve čtyř- nebo pětihvězdičkovém hotelu 200–450 EUR Večeře v luxusní restauraci 50–150 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Řím

Někdejší pupek světa, chcete-li caput mundi (hlavní město světa), dnes uchovává bohatství evropských uměleckých děl a architektonických památek vytvořených za více než 2 500 let. Na jednu návštěvu je zde toho jednoduše příliš mnoho k vidění, Panteonem a Koloseem počínaje a Michelangelovou Sixtinskou kaplí a kontroverzními Caravaggiovými obrazy konče. A tak stejně jako nespočet návštěvníků před vámi hoďte minci do fontány di Trevi a slibte, že se vrátíte.

Pompeje

Kdysi vzkvétající římské město pohřbila před téměř dvěma tisíci let vrstva sopečného popela. Projděte se římskými ulicemi, po trávou zarostlém a sloupy lemovaném fóru, prohlédněte si městský veřejný dům, amfiteátr pro pět tisíc diváků či budovu Villa dei Misteri zdobenou freskami a představte si onu strašlivou tragédii, jak ji vylíčil Plinius mladší: „Opět se setmělo, znovu popel, hustý a těžký. Opakovaně jsme vstávali, abychom ho setřásli; jinak bychom byli zasypáni a jeho tíhou rozmačkáni.“

Florencie

Právě ve Florencii se podle UNESCO nachází vůbec „největší koncentrace celosvětově proslulých uměleckých děl“: od Brunelleschiho úchvatné rudé kupole chrámu Santa Maria del Fiore po Michelangelova velkolepého Davida či Botticelliho obraz Zrození Venuše. Zatímco Řím a Milán byly mnohokrát zničeny a znovu postaveny, centrum Florencie se svými kamennými věžemi a zahradami lemovanými cypřiši vypadá z velké části stejně jako v roce 1550. Působí spíš jako renesanční obraz, který se vám navždy vryje do paměti.

Pobřeží Amalfi

Se svými voňavými citroníkovými háji, útesy porostlými květinami, pestrobarevnými městečky rozloženými na strmých svazích a rybářskými čluny pohupujícími se na vlnách je Amalfské pobřeží nepochybně nejpůvabnějším pobřežím v Itálii. V Cinque Terre s tím možná nesouhlasí, ale hollywoodské hvězdy a romantičtí výletníci trvají na tom, že nejkrásnější a turistickým ruchem nejméně poznamenaný je pás pobřeží od Sorrenta po Positano.

Lago di Como

Malebné jezero Como, vytvořené na konci poslední doby ledové, leží ve stínu Alp a je ze všech jezer v Lombardii nejúžasnější. Velkolepé vily na břehu patří filmovým magnátům a arabským šejkům. Jezero je ze všech stran obklopeno bujně rostoucí vegetací. Pozornost přitahují zejména upravené zahrady u mnoha vil, jako je Villa Serbelloni, Villa Carlotta a Villa Balbianello, které vždy v dubnu a v květnu zalije ruměnec růžových kamélií, azalek a rododendronů.

Sopka Etna

Staří Řekové ji znali jako „sloup, jenž podpírá oblohu“. Etna je nejvyšší činnou sopkou v Evropě a jednou z nejaktivnějších na světě. Vypíná se nad sicilským pobřežím Jónského moře do výšky 3 323 metrů a od roku 1987 jsou její svahy součástí Parco Naturale dell’Etna, který zahrnuje jak alpské lesy, tak zlověstně vyhlížející černý vrchol.

Modrá jeskyně na Capri

Některé italské zeměpisné názvy přikrášlují skutečnost, například Smaragdová jeskyně (Emerald Grotto) na Amalfském pobřeží má spíš barvu mechu, ale voda v Modré jeskyni (Grotta Azzurra) na ostrově Capri skutečně září nadpozemsky krásnou modří. V malém člunu s místním veslařem se protáhnete úzkým ústím jeskyně a spatříte takový optický úkaz, jaký nezažijete v žádném zábavním parku s umělými světelnými efekty.

Barokní Lecce

Výstřední architektonický charakter mnoha měst v Apulii je následkem místního stylu barocco leccese. Místní řemeslníci se předháněli v tvořivosti, vytesávali do pískovcových fasád pnoucí vinnou révu, chrliče a zvláštní postavy se zvířecími rysy. Basilica di Santa Croce v Lecce představuje vrchol tohoto stylu, který byl tak neskutečně zdobný, že ho dokonce markýz Grimaldi označil za noční můru nějakého šílence.

Benátky

Ve srovnání s benátským Velkým kanálem (Canal Grande) působí velkolepé bulváry jiných měst naprosto tuctově. Nastupte na některou z lodí, jež brázdí vody této hlavní dopravní tepny, a nechte se svézt od kontroverzního moderního mostu ve tvaru rybí ocasní ploutve, který navrhl španělský architekt Santiago Calatrava, ke gotickému Dóžecímu paláci z růžového mramoru. Impozantní budovy, jež kanál lemují, pocházejí z různých staletí a představují rozmanité styly od středověké maurské gotiky po postmoderní baroko 21. století.

San Gimignano

Toskánské kopce jsou posety středověkými městečky, ale San Gimignano je skutečně jedinečné. Nad tímto nevelkým městem se tyčí jedenáct středověkých mrakodrapů. Ve 14. století zde jednotlivé šlechtické rody soutěžily o prestiž a předháněly se ve stavbě vysokých věží, dokud nepropukl mor a tyto umělecké symboly moci a přepychu se neukázaly jako zcela bezvýznamné. O několik staletí později se tehdejší ctižádost místních boháčů městu vyplatila: San Gimignano je dnes zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Boloňské Quadrilatero

V této starověké části města kdysi prodávali své zboží římští obchodníci a do dnešní doby se toho v tomto „čtyřúhelníku“ (Quadrilatero) překvapivě změnilo jen málo. Via Pescherie Vecchie (ulice Starých prodejců ryb) je stále proslulá prodejem ryb a ve Via Caprarie (Řeznické ulici) uslyšíte i dnes brousit nože. Nejlepší ze všeho jsou zdejší prodejny lahůdek, v jejichž výlohách visí kusy prosciutto di parma (parmské šunky) jako šperky od Tiffanyho. Nakupte si jídlo na piknik, pochutnejte si na něm pod boloňskými portiky a pochopíte, proč je Quadrilatero již celé tisíciletí rájem labužníků.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Z pobřežních túr oplývajících různými stupni obtížnosti a fantastickým výhledem si zvláštní zmínku zaslouží ty v regionu Cinque Terre. Když se řekne Capri nebo Ischia, vybaví se většině lidí plytké letní radovánky, jenže oba ostrovy disponují také skvělými turistickými trasami, které vás zavedou daleko od plážových davů. Pobřeží Amalfi je zase prošpikované prastarými stezkami, které se klikatí mezi zalesněnými horskými svahy a olivovníkovými háji. Nejznámější sopečná túra vede na vrcholek sicilského vulkánu Etna, ale na liparském ostrově Vulcano u břehů Sicílie můžete sestoupit dokonce až na dno jedné vyhaslé sopky. Rozeklané štíty benátských Dolomit skýtají prvotřídní podmínky pro pěší turistiku od června do září.

Cyklistika

Ať už plánujete poklidné popojíždění od jedné trattorie ke druhé, stokilometrový silniční závod či zběsilou jízdu po hrbolaté horské stezce, určitě si v Itálii přijdete na své. Cyklisté chovají v mimořádné oblibě povlovné toskánské svahy, a to zejména ty vinařské v oblasti Chianti, která se rozkládá jižně od Florencie. Na severu k podobným projížďkám lákají terasovité piemontské vinice v okolí Barola. Zvlněná apulijská krajina a pobřežní trasy už jsou přece jen o něco náročnější, zatímco na horská kola je v létě nejlepší vyrazit do Dolomit.

Potápění

Potápění patří v Itálii k nejpopulárnějším letním aktivitám, díky čemuž tu fungují stovky středisek nabízejících pestrou škálu kurzů, ponory pro začátečníky i pokročilé a samozřejmě také pronájem vybavení. Většina potápěčských středisek operuje sezonně od června do října – raději se však vyhněte srpnu, kdy je italské pobřeží zamořené turisty a ceny stoupají do astronomických výšin.

Lyžování

Většina nejlepších italských lyžařských středisek se nachází v severních Alpách. Větší střediska v oblasti Dolomit a v okolí Aosty disponují vesměs infrastrukturou světové úrovně a pestrou nabídkou tras od začátečnických až po náročné černé sjezdovky. Lyžařská sezona trvá od prosince do druhé poloviny března, ovšem na Mont Blanku (Monte Bianco) a Matterhornu ve Valle d’Aosta se jinak dá lyžovat celoročně.

Vodní sporty

Mekkou všech vodáků je řeka Sesia v severním Piemontu, která zároveň nabízí špičkové podmínky pro jízdu na divoké vodě. Řeka se řítí se svahů Monte Rosa přes malebné údolí Valsesia a dravé peřeje je možné zdolávat na kanoích, kajacích, raftech, slaněním, na nafukovacím plováku (hydrospeed) nebo nafukovacím prstenci. V Alto Adige se nachází další špičková vodácká lokalita – Val di Sole. Na opačném konci poloostrova se řítí řeka Lao kalábrijským národním parkem Pollino a nabízí úžasné možnosti pro rafting, kanoistiku i slaňování.

Windsurfing

Jedním z nejlepších evropských míst pro vyznavače windsurfingu je Lago di Garda. Je sice nejméně malebné ze všech severních jezer, zato má však vynikající větrné podmínky. Dvěma hlavními surfařskými centry jsou Torbole a Malcesine. Na Lago di Como je centrem windsirfingu Gravedona. Za windsurfingem na moři se jezdí na Sardinii. Na severu u Porto Pollo (známé též jako Portu Puddu) je vhodné místo pro začátečníky i pokročilé. Směrem na severovýchod jsou příhodná místa k surfování u ostrova Elba poblíž toskánského pobřeží.

Jízda na koni

V národním parku Abruzzo, Lazio e Molise se můžete projíždět divokou zvlněnou krajinou od Pescasseroli až k odlehlé vesnici Scanno. V severním směru se tyčí Monti Sibillini, které je nezapomenutelným místem pro kovbojské fantazie. V létě jsou jízdy na koni oblíbené i v Piemontu, v Brentských Dolomitech a národním parku Gran Paradiso ve Valle d’Aosta.

Horolezectví

Obrovské skalní stěny Dolomit nabízejí výstupy pro všechny kategorie výkonnosti. Řada tras je dostupná přímo od silnice. Západněji se rozkládají nádherné horolezecké terény kolem Finale Ligure na Ligurském pobřeží. Kombinaci horolezectví s vysokohorskou turistikou představuje via ferrata (trasy s permanentními ocelovými lany) v Brentských Dolomitech. Za náročnými terény mohou alpinisté vyrazit na nejvyšší evropské horské štíty ve Valle d’Aosta: Mont Blanc (4807 m), Monte Rosa (4633 m) či Matterhorn (Monte Cervino; 4478 m). Courmayer a Cogne, proslulá centra výstupů na ledovec, jsou dobrou základnou pro všechny horolezecké výstupy. Na jihu je oblíbeným místem pohoří Gran Sasso. K dalším frekventovaným horským štítům patří Monte Pellegrino u Palerma na Sicílii a oblast kolem Domusnovas na Sardinii.