Florencie je jiná než ostatní města. Je to kolébka renesance, domov Machiavelliho i Michelangela. Je přitažlivá, romantická, nenapodobitelná a neustále živá. Můžete se sem neustále vracet, ale přesto neuvidíte vše.

Postůjte několikrát denně na mostu přes řeku Arno a osvětlení, nálada i výhled se budou stále měnit. Ulice města evokují tisíce příběhů ze středověké minulosti. Ale přesto se v okouzlující Florencii skrývá víc než neocenitelná mistrovská díla světového umění.

Noční život pulzuje v kavárnách a barech, v létě, když příliš stoupne teplota, lze uniknout do okolních kopců s vinicemi a vinařstvími. V nejslavnější florentské ulici Via de’ Tornabuoni se pak tísní celá řada obchodů slavných módních návrhářů, kde si můžete udělat radost.

Kulisou veškeré té nádhery jsou kvanta motorini (skútrů), která se prohánějí ulicemi plnými turistů. Připojte se k nim a kochejte se vším, co Florencie nabízí. Je přitom jedno, kdy se sem vydáte. Nádherná zůstává v každou roční dobu. 

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Italština
Peníze
Bankomaty jsou běžně k dispozici, kreditky přijímají ve většině hotelů a v mnoha restauracích
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
230 V/50 Hz, v některých starších budovách se dodnes používá proud o napětí 125 V; v Itálii se používají zástrčky se dvěma nebo třemi válcovými zdířkami
Důležitá čísla
Tísňové volání – 112, policie – 113, hasiči – 115, první pomoc – 118

Denní rozpočet

Nízký
do 70 EUR
Lůžko v noclehárně: 25–30 EUR Sendvič: 4 EUR Večeře v tratorii: 20 EUR Káva vypitá u baru: 0,90 EUR Mnoho památek má vstup volný
Střední
100–200 EUR
Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední cenové relace: 100–200 EUR Jídlo v restauraci: 35 EUR Aperitivo: 8 EUR Průměrný vstup do muzea: 5 EUR Pěší výlety: 10–50 EUR
Vysoký
přes 200 EUR
Dvoulůžkový pokoj v hotelu nejvyšší kategorie: od 200 EUR Večeře, moderní toskánské kuchyně: 50 EUR Káva podávaná na kavárenské terase: 4 EUR Turistický průvodce na dvě hodiny: 120 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Duomo

Budova, která zdobí miliony pohlednic, není jenom nejmalebnější stavbou Florencie, ale patří mezi vůbec nejznámější italské stavební ikony. Fasáda z barevného mramoru je nádherná, ale to co činí katedrálu mimořádnou, je mohutná červená kopule Filippa Brunelleschiho, jeden z největších architektonických úspěchů své doby.

Galerie Uffizi

Renesanční palác (palazzo) vystavěný Medicejskými vedle řeky Arno překypuje mistrovskými díly takových umělců, jako byli Giotto, Botticelli, Michelangelo, da Vinci, Rafael, Tizian a Caravaggio.

Basilica di Santa Maria Novella

Nádherná zelenobílá mramorová fasáda tohoto kostela ukrývá mimořádná umělecká díla, romantickou křížovou chodbu a čtyři krásné kaple vyzdobené freskami.

Basilica di San Lorenzo

Renesanční mistrovské dílo, farní kostel a mauzoleum proslulé florentské rodinné dynastie Medicejských, navrhoval Brunelleschi. Michelangelo přispěl přilehlou knihovnou a sochařskou výzdobou kaplí Medicejských (Cappelle Medicee).

Museo del Bargello

Toto muzeum, kupodivu přehlížené davy turistů, situované v nejstarší veřejné budově ve městě, střeží nejobsáhlejší italskou sbírku toskánského sochařství, včetně předních děl Donatella a Michelangela.

Palazzo Vecchio

Opevněný středověký palác, kdysi sídlo Medicejských, nyní galerie vystavující díla Michelangela, Vasariho, Donatella a Bronzina, vévodí nejpůsobivějšímu náměstí ve městě.

Piazza dei Miracoli, Pisa

Pisanské „Náměstí zázraků“, na kterém jsou rozesety nádherné románské budovy jako na obrovském koberci, patří v Itálii k předním turistickým lákadlům. Vystoupejte na proslulou Šikmou věž, odkud nejlépe oceníte jeho velkolepost.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Gastronomie

Toskánští kuchaři připravují jídla, která uspokojí všechny smysly díky plodinám, které výborně chutnají, božsky voní a ještě lépe vypadají. Zapomeňte na pojmy jako „hotový“, „mimosezonní“ a „smíšený“ – zdejší jídlo je jednoduché, sezónní a přímo od srdce. Stejně tak si vychutnáte i toskánské víno. Vydejte se do živých ulic kolem Piazza di Santa Croce a Piazza Sant’Ambrogio, abyste se najedli, napili a pobavili, tak jak to dělají Florenťané.

Pikniky

Zásobit se na piknik v přírodě nemůže být jednodušší – police v místních obchodech sténají pod tíhou rukodělně vyráběných sýrů a masa, čerstvě upečeného chleba a hejn oliv. Víno je levné a je ho všude dostatek a ovoce nebo sušenky jsou skvělým zakončením jídla. Vše můžete rozložit třeba v Parco Archeologico di Baratti e Populonia, Piazza del Campo nebo Bagni San Filippo.

Objevování zahrad a parků

V historickém centru je každý volný prostor vzácností, proto mají místní tak rádi parky a zahrady, které se rozkládají na svazích jihovýchodním směrem od Ponte Vecchio. Dopřejte si jeden den bez front do muzeí pod všeobjímajícím sluncem.

Nakupování

Pokud mají tu možnost, místní vždy dávají přednost koupi rukodělně zhotovovaných výrobků. Ve čtvrti Oltrarno díky tomu existují rodinné dílny (botteghe), které se po celé generace usilovně snaží, aby si značka „Fiorentina“ zasloužila svou pověst jako mezinárodní známka kvality. Co se týká módy, jejím centrem ve Florencii jsou Via de’Tornabuoni a okolní ulice, zejména Via della Vigna Nuova, Via della Spada a Borgo SS Apostoli.