Město jako žádné jiné. Benátky. Stačí se jen projet po Canal Grande (Velký kanál), v němž se zrcadlí vznešené paláce, lemující jeho břehy. Vyhlášená vodní cesta je ale spíše třešinkou na dortu ze všech potěšení, které Benátky nabízejí. Kouzelná atmosféra města je skryta v každém kroku – nejen v honosných budovách, ale i ve vedlejších úzkých uličkách.

Toulání po Benátkách má velký půvab. Objevíte městské kostely s obrazy od Veronoseho a s drahocennými mramorovými artefakty, Palazzo Ducale (Dóžecí palác), baziliku svatého Marka, ostrovní zahrady i bistra na březích průplavu. Je to všehochuť zážitků, díky nimž si každou minutu v Benátkách užijete naplno.

Udělejte si čas na posezení u pořádného benátského jídla s mořskými plody z laguny a nikam nespěchejte.  A pak se vydejte se na cestu vaporetty, vodními autobusy, s nimiž projedete městem a na jejichž palubě můžete zamířit také na okolní ostrovy, jako jsou Murano či Burano. 

Zobrazit více
Venice City Map - 55292
Průvodce

Venice City Map

173 Kč 147 Kč Jít do eshopu English
Benátky do kapsy - 5315
Průvodce

Benátky do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Euro (€)
Jazyk
Italština, benátský dialekt.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty jsou na mnoha místech; kreditní karty přijímá většina hotelů, B&B i obchodů.
Elektřina
220V/50Hz
Doprava
Letiště Marca Pola (VCE) leží asi 12 km od města, do Benátek se dá dopravit lodí, vodním taxi, autobusem či autem. Z Piazzale Roma, kde se dá dojet autem nebo busem, vyplouvají vaporetta. Právě vaporetto, pomalý parníček, je zdejším hlavním dopravním prostředkem. Plavit se můžete také veřejnými gondolami traghetto, elegantními vodními taxíky či klasickými gondolami (jízda v nich je drahá).

Denní rozpočet

Nízký
méně než 120 EUR
Lůžko ve společné noclehárně: 22–30 EUR Basilica di San Marco: zdarma Cicheti v All’Arco: 5–15 EUR Chorus Pass: 10 EUR Varhanní bohoslužby v Chiesa di Santa Maria della Salute: zdarma Spritz: 1,50–2,50 EUR
Střední
120–250 EUR
B&B: 50–150 EUR Průkazka do městského muzea: 24 EUR Šťastná hodinka v Piazza San Marco: 9–15 EUR Vstupenka na Interpreti Veneziani: 25 EUR Večeře v Al Promessi Sposi: 25–45 EUR
Vysoký
více než 250 EUR
Butikový hotel: od 150 EUR výše Plavba v gondole: 80 EUR Vstupenka do Palazzo Grassi a Punta della Dogana: 20 EUR Večeře v Anice Stellato: 45–60 EUR Vstup do La Fenice: od 40 EUR výše
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Bazilika svatého Marka (Basilica di San Marco)

Jakmile vstoupíte, připojíte se bezděky k davu lidí, kteří nahlas a sborově vyjadřují svůj obdiv. Kopule baziliky pokryté blyštivými mozaikami, na nichž se vznášejí andělé a svatí, nabízejí jedinečný a přitom povznášející zážitek.

I Frari

Nic nerozzáří místnost tak jako Tizianova žhnoucí Madona v I Frari. Dokonce i v ohromné gotické katedrále lemované důstojnými mistrovskými díly a pochmurnými hrobkami si téměř zahřejete ruce v její jasné záři.

Most a trh Rialto

Zboží ze supermarketu nemůže soupeřit s lesknoucími se plody moře z laguny nabízenými na tržišti Rialto, kde se jedno kulinářské tajemství uchovává pod širým nebem již po 600 let: vše je zde čerstvé, sezonní a místní. Zdejší kamenný most je místem setkávání a je z něj romantický výhled na zapadající slunce.

Gallerie dell’Accademia

Benátské malířství bylo cenzurováno, kradeno, budilo údiv a stávalo se inspirací; zde pochopíte všechen tento povyk, který se kolem něj nadělal. Připravte se na barvy, drama a barokní portréty, o kterých byste byli schopni přísahat, že na vás mrkají.

Campo del Ghetto Nuovo a Ghetto

Prohlédněte si tento ostrůvek, který nabízel útočiště před inkvizicí, podporoval benátskou říši a zažehl renesanci v myšlení: Ghetto, historický domov židovské komunity Benátek.

Basilica di Santa Maria Assunta a Torcello

Jakmile si vaše oči přivyknou na vznosnou gotickou nádheru Benátek, Torcello váš celkový dojem změní. Tento divoký ostrov býval kdysi byzantským obchodním impériem, pozlacené mozaiky baziliky jsou toho důkazem.

Palazzo Ducale

Zatímco jiná města mají chmurné vládní budovy, Benátky mají Dóžecí palác, krajkový růžový gotický palác plný renesančních mistrovských děl, která měla oslnit významné návštěvníky. I po 600 letech to stále funguje – oslní i vás.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Festivaly

Benátky slaví v listopadu Festa della Madonna della Salute a v červenci Festa del Redentore. Sezona regat začíná květnovou Vogalonga a končí zářijovou Regata Storica. Mezinárodní benátský filmový festival natahuje červený koberec poslední víkend v srpnu a trvá do prvního týdne v září – láká filmové hvězdy a je zároveň přehlídkou italské módy. A pak je tu Karneval – rozverné maškary vyrážejí do ulic na přelomu ledna a února, celé to trvá zhruba tři týdny.

Gastronomie

Návštěvníci Benátek si mohou vychutnat zajímavé cicheti, což jsou benátské tapas. Vyhněte se v Benátkách turistickým pastem, jako jsou lasagne, špagety Bolognese nebo pizza. Autentická benátská jídla mohou chutnat trochu jako turecká nebo řecká spíše než výhradně italská, protože právě Turci a Řekové byli obchodními partnery Benátek po celá staletí.

Děti

Dospělí si myslí, že Benátky jsou jenom pro ně, ale děti vědí své. V Benátkách ožívá každá pohádka – tady vězni utíkali po střeše růžového paláce, skláři z Murana vdechují život mořským drakům v kapesní velikosti a ryby Pescarie balancují na ocasních ploutvích jako očarované. Na plážích Lida lze od května do září budovat benátské paláce z písku, v Museo di Storia Naturale objevovat dinosaury, v Palazzo Ducale se vydat na útěk z vězení, společně s dětmi si můžete také postavit ze stavebnice gondolu do vany (Gilberto Penzo) nebo se naučit veslovat jako gondoliéři (Row Venice).

Gondoly

Nejdříve se v loděnici Squero San Trovaso podívejte, jak se ručně vyrábí typická benátská loď – gondola. A pak se na jedné z nich vydejte po Velkém kanálu i do přilehlých uliček. Jízda není za pakatel a za písně se platí navíc, ale stojí to za to. Tento zážitek zkrátka musíte v Benátkách absolvovat.

Romantika

Pokud si chcete užít romantiku, vyrazte do Benátek v zimě, kdy budete mít ty nejlepší bistra sami pro sebe, stejně jako většinu kouzelných zákoutí. Nevynechejte západ slunce na mostu Rialto či pod Ponte dei sospiri (Most vzdechů), kde rezonují árie z projíždějících gondol. Právě gondoliérů se můžete poptat na speciální místo, kde si vychutnat prosecco – jsou na to experty.

Nakupování

Trhy pod širým nebem se v Benátkách konají od března do října a kolem vánoc, vždy je tady co nakupovat. Zavítejte i na Murano, kde je k mání nádherné sklo. Není nutně levnější než v samotných Benátkách, ale zato výběr je v muranských galeriích se sklem opravdu oslnivý.