Velkolepá síla islandské přírody mění tuto zemi na magické místo. Živelná symfonie větru, kamenů, ohně a ledu je uhrančivá. Z hlubin tryskají gejzíry, bublají bahenní sopky, arktické bouře bičují tiché fjordy, z indigově modrého moře se noří kamenné věže a ledovce si razí cestu rozpraskanými lávovými poli.

Ve zdejší vulkanické laboratoři se mění všední věci v neobyčejné zážitky. Třeba běžná koupel v jezírku je na Islandu konejšivou lázní v geotermální laguně, obyčejná procházka pak může být trekem přes třpytivý výběžek ledu a klidné přespání v kempu zase vzrušujícím pozorováním úžasné barvy polární záře či měkkých odstínů půlnočního slunce. Když na to všechno máte lístek do první řady, ani vás ty probdělé hodiny nezamrzí.

Málokdo odjíždí z Islandu bez touhy po návratu. Co nejrychlejším. Ta touha je až bolestná, Island zapůsobí na každého. Možná svou strohou ponurostí, možná nadpozemskou krajinou, možná arktickou energií…

A možná vřelostí svých obyvatel – Islanďané nejsou žádnými studenými čumáky, očekávejte od nich dorty a sušenky jako pozornost podniku, přátelské škádlení, pozvání na tah po hospodách, dychtivé kamarády na túry a po návratu domů 50 nových přátel na Facebooku.

Zobrazit více
Island - 5292
Průvodce

Island

599 Kč 509 Kč Jít do eshopu
Scandinavia - 55404
Průvodce

Scandinavia

583 Kč 495 Kč Jít do eshopu English
Island (poznáváme) - 5342
Průvodce

Island (poznáváme)

599 Kč 509 Kč Jít do eshopu
Reykjavík & Southwest Iceland - Pocket - 55507
Průvodce

Reykjavík & Southwest Iceland - Pocket

248 Kč 210 Kč Jít do eshopu English
Iceland's Ring Road - 55509
Průvodce

Iceland's Ring Road

248 Kč 210 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Reykjavik
Měna
Islandská króna (ISK) – zhruba 18 Kč/100 ISK
Jazyk
Islandština (Íslenska)
Peníze
Převládají kreditní karty, dokonce i na venkově. Bankomaty jsou ve všech městech.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
230 V/50 Hz
Důležitá čísla
Tísňová linka – 112 (policie, hasiči, první pomoc)
Doprava
Lze cestovat letadlem, autobusem i autem, jen vlaky tu nečekejte – nejsou tu žádné koleje. Nejdůležitější silnicí je ta s č. 1, která vede okolo celého ostrova. Pro rychlé přesuny přes celou zemi je nejrychlejší letadlo – kupodivu se tu létá i do zapadlých vísek. V autobusech moc neušetříte, levné nejsou.

Denní rozpočet

Nízké
méně než 15 000 ISK (100 EUR)
Táboření: 900–1500 ISK Lůžko v noclehárně: 2900–6000 ISK Jídlo v grillu nebo polední polévka: 1500 ISK Turistika, spolujízda nebo jízda busem (jedna cesta Reykjavík–Akureyri): 11 800 ISK
Střední
15 000–30 000 ISK (100–200 EUR)
Ubytování na farmě: 10 000–15 000 ISK Jídlo v kavárně nebo masitý hlavní chod: 2000–3000 ISK Malý soukromý vůz: 16 000 ISK
Vysoké
přes 30 000 ISK (200 EUR)
Butikový nocleh: 28 000–40 000 ISK Jídlo o více chodech: 6000–10 000 ISK Pronájem vozu 4WD: 40 000 ISK
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Jökulsárlón

Přízračné procesí modravě zářících ledovců majestátně proplouvá lagunou Jökulsárlón, aby pak zamířilo dál do moře. Scéna jako z filmu, řeknete si. A budete mít pravdu – můžete ji vidět třeba v bijácích Batman začíná nebo Dnes neumírej s Jamesem Bondem. Výhled na tu nádheru najdete dobrý, hned z vedlejší okružní silnice č. 1. Spotřebovat celou paměťovou kartu fotoaparátu můžete z břehu i paluby člunu – výlety přímo k ledovcům jsou populární.

Národní park Vatnajökull

Největší národní park v Evropě zaujímá 13 % rozlohy Islandu a chrání mohutný Vatnajökull, největší ledovou pokrývku mimo póly (rozloha této ledové čepičky trojnásobně převyšuje rozlohu Lucemburska). Z hlavního ledového tělesa vytéká mnoho vedlejších ledovců, pod nimiž jsou aktivní vulkány a horské vrcholky. Ano, právě toto je ground zero této říše “ohně a ledu”. Rozlehlý park vás zabaví na dlouho, vstoupit do něj můžete ve Skaftafellu na jihu nebo na severu v Ásbyrgi.

Borgarfjörður Eystri a Seyðisfjörður

Dvojice východních fjordů. Překrásný Borgarfjörður Eystri je trochu stranou, ale nenechte se odradit, stojí za to sem kodrcat 70 km z Ring Road po hrbolatých a nezpevněných cestách. Ohromující Seyðisfjörður je blíže „civilizaci“ – leží pouze 27 (zpevněných) kilometrů od silnice č. 1. A navíc každý týden do jeho horami a vodopády lemované náruče připlouvá trajekt z Evropy. Nemůžeme si pomoci, máme rádi oba.

Reykjavík

V Reykjavíku žije necelých 120 tisíc lidí, takže podle mezinárodních standardů je islandské hlavní město poněkud malé, ale co se týká hospod a kaváren, je to v přepočtu na obyvatele nadstandard. Zdejší pohodové zapadákovy jsou vlastně pilířem zdejší sociální kultury; v době, kdy se namísto čaje začnou popíjet onačejší nápoje, intenzita cvrkotu se zvýší a na ulepené podlaze se začne tančit. Všechno je s veškerou vážností připraveno pro návštěvníky ve vytahaných lopapeysur (islandských vlněných svetrech), s neupravenými vlasy a v obnošených botách.

Poloostrov Snæfellsnes

Právě na poloostrov Snæfellsnes umístil Jules Verne magickou bránu do středu Země. Vyrazte sem z Reykjavíku a objevte jeho kouzlo. Zdejší písčité pláže a rozpraskaná lávová pole patří k nejlepším únikovým místům na Islandu - hodí se k jednodennímu výletu, stejně jako k dlouhému relaxačnímu víkendu. Možná se tu potkáte s přívrženci hnutí New Age, kteří se sem sjíždějí za přírodními silami a energií; a i když nevěříte na “zemské čakry”, bezpochyby pocítíte působení velkých sil.

Kerlingarfjöll

Téměř nedotčené pohoří, přístupné pouze několik měsíců v roce (slovo “přístupné” zde používáme s velkou rezervou), se nachází hluboko v islandské vrchovině, v blízkosti trasy Kjölur. V historických dobách poháněl poutníky při cestách vysočinou strach z trollů a z obávaných psanců; pohoří Kerlingarfjöll zůstávalo neprozkoumané až do minulého století. V současnosti sem ale míří stále více turistů – jedou po dlouhé a hrbolaté cestě pro busy nebo auta s pohonem všech kol a očekávají zde turistický ráj: gejzíry a horké prameny, ledovce a zářící ryolitové hory v podzimních barvách.

Heimaey & Vestmannaeyjar

Vestmannaeyjar, souostroví skalnatých vrcholků, leží od pevniny pouhých 30 minut plavby trajektem. Při výletu člunem na tyto rozptýlené ostrůvky uvidíte křičící mořské ptáky, vysoké útesy a nádherné pohledy na osamělé lovecké chaty na nestabilních skalách. Ostrovní populace v počtu něco přes 4000 obyvatel je soustředěná v Heimaey, malém městečku větrem bičovaných bungalovů; přímo v centru města se nachází zjizvená zmrzlá láva - bolestná připomínka pomíjivosti islandské krajiny.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Je nespočet míst, kam se stojí za to na Islandu vypravit po svých. Každý horský průsmyk či ústí fjordu se odkrývají jen pomalu, aby vás tu magii nechaly naplno vychutnat. Oblíbenými islandskými centry nabízejícími nekonečné možnosti toulání jsou Landmannalaugar a Þórsmörk. Originálním pochodem divočinou je Laugavegurinn. Rájem u polárního kruhu je Hornstrandir s čistou přírodou všude, kam oko dohlédne. Krásně si vyšlápnete i na trasách ve Skaftafellu, Jökulsárgljúfuru či Kerlingarfjöllu. Jestliže nemáte čas na vícedenní islandský trek, pak zvolte jednodenní túru Fimmvörðuháls, která vede i okolo kouřících zbytků erupce sopky Eyjafjallajökull.

Koupání v lagunách

Vezměte si s sebou na Island plavky. Země „ohně a ledu“ plave na obrovském množství geotermálních vod. Právě cákání v nich je neoficiálním povyražením Islanďanů. Horká jezírka jsou tu úplně všude – najdete je třeba i v srdci Reykjavíku, stejně tak na ně narazít na poloostrovech vybíhajících do Západních fjordů. Koupání je uklidňující a navíc je skvělé i pro potkávání s místními. A navíc vám vyléčí kocovinu! Prvotřídní je třeba Modrá laguna plná křemičitých usazenin nedaleko letiště v Keflavíku. Skvělá je i koupel v Mývatnu, Krossneslaugu, Lýsuholslaugu či plaveckém bazénu Hofsós s perfektní polohou u fjordu.

Pozorování velryb a alek

K největším islandským lákadlům, pokud jde o pobyt v divočině, je pozorování zdejších charismatických živočichů: stydlivých alek a mohutných velryb. Příležitostí k pozorování bývá dost a dost.

Gastronomie

Láska prochází žaludkem – i ta k Islandu. Každá restaurace, která si dokáže vydělat alespoň na sůl, má v jídelníčku výtečnou rybí polévku (třeba Narfeyrarstofa nebo Gamla Rif na poloostrově Snæfellsnes). Zdejší jehněčí je pohádkové, podávají ho ve stovkách restaurací – naším favoritem je Heydalur. Okuste i hákarl, houbovou mazlavou zvláštnost v Bjarnarhöfnu. Skyr je zase výtečná jogurtová svačinka, která je k dostání snad v každém islandském supermarketu. Hverabrauð je zase žitný chléb, podobný koláči, pečený pod zemí, geotermálním teplem v okolí města Mývatn.

Architektura

Pokud vás baví toulání a hledání architektonických skvostů a zajímavostí, Island má k tomu co říci. Mísí se tu kořeny hladkého skandinávského designu s drsným počasím a sněním o pohádkách. Nejbizarnější jsou kostely (třeba ty ve městech Stykkishólmur, Blönduós a samozřejmě Reykjavíku). Drnové domy jsou ukázkou předmoderního Islandu – připomínají domečky pro hobity a nabízejí zajímavý pohled do minulosti země. Architektonickou novinkou v Reykjavíku je zase Harpa, rozlehlé kulturní centrum, které po setmění září jako centrála vetřelecké lodi.

Polární záře

Každý touží spatřit polární záři, nebeský kaleidoskop, který změní dlouhou zimní noc v přírodní lávovou lampu. Tato záře, známá také jako aurora borealis, vzniká, když zemské magnetické pole přitáhne proud slunečních částic směrem k severnímu pólu. Vznikne éterický závoj zelených, bílých, fialových nebo červených světel, která se mihotají a tančí na nebi jako tichý ohňostroj. Nejkrásnější záře bývá vidět uprostřed zimy, ale na jasné tmavé obloze se může objevit kdykoli v době od října do dubna.