Malá země, ale její synové a dcery na ni nedají dopustit, ať jsou kdekoliv. Irsko opěvují v písních všude po světě. Ty písně nelžou, ale sdělují jen malou část o neodolatelném půvabu zelené ostrovní země. Irsko je opravdu neskutečně nádherné a byl by hřích ho při svých cestách vynechat.

I přes dramatickou modernizaci se některé věci v Irsku nejspíš nikdy nezmění. Irsko – větrem ošlehanými pustinami Donegalu počínaje a malebnými zákoutími západního Corku konče – si dokázalo uchovat kouzlo, které dokázali vystihnout jen ti největší básníci.

Stačí strávit den v posmutnělé connemarské krajině nebo absolvovat plavbu po rozbouřeném Atlantiku na ostrov Skellig Michael a sami budete jen těžko hledat správná slova, jimiž byste popsali jeho podmanivost.

Irsko zůstalo navzdory nástrahám modernity jednou z nejkrásnějších zemí světa, jejíž návštěvníci budou za vynaloženou námahu bohatě odměněni. Označením „Irsko“ přitom samozřejmě rozumíme celý ostrov včetně severu – oblasti dlouho zmítané násilnými konflikty, která se teď konečně začíná zotavovat a stavět své krásy na odiv.

Zobrazit více
Dublin City Map - 55285
Průvodce

Dublin City Map

173 Kč 147 Kč Jít do eshopu English
Ireland Planning Map - 55427
Průvodce

Ireland Planning Map

158 Kč 134 Kč Jít do eshopu English
Irsko (Poznáváme) - 5326
Průvodce

Irsko (Poznáváme)

599 Kč 509 Kč Jít do eshopu
Dublin - Pocket - 55541
Průvodce

Dublin - Pocket

261 Kč 221 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Dublin
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Angličtina, irština
Peníze
Většina bank je vybavena bankomaty napojenými na velké mezinárodní sítě Cirrus, Maestro, Plus a další. Ke každé transakci se připočítává poplatek za měnový převod. V některých venkovských penzionech a na malých benzinových stanicích v odlehlejších končinách se dá stále ještě platit jedině hotově.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Čas
SEČ –1 hodina
Elektřina
240 V/50 Hz; britský typ zásuvek, je potřeba adaptér
Důležitá čísla
Tísňová linka (první pomoc, policie, hasiči, horská a jeskyňářská záchranná služba, pobřežní hlídky) – 999 nebo 112
Doprava
Cestování po Irsku je jednoduché, země je menší a protkaná kvalitní sítí komunikací. Hromadná doprava bývá sporadická a drahá, což platí zejména u vlaků, je lepší volit automobil. Pokud se vám v Irsku nechce sedat za volant, můžete využít autobusy a občas taxíky, případně chodit po svých nebo jezdit na kole.

Denní rozpočet

Nízké
do 100 EUR/GBP
Nocleh v levných soukromých ubytovnách a stravování v levných restauracích
Střední
od 100 do 200 EUR/GBP
Dvoulůžkový pokoj v hotelu nebo penzionu střední kategorie a ještě vám zbude i na turistické atrakce, dopravu a slušnou večeři
Vysoké
nad 200 EUR/GBP
Nad touto hranicí už můžete stylově cestovat, stravovat se, přespávat, navštívit všechny atrakce a věnovat se libovolným rekreačním aktivitám
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Dublin

Hlavní město Dublin domorodci často označují jako „město kouře“ (The Big Smoke). V průběhu uplynulých dvou desetiletí rozkvetl v regulérní metropoli, která se svou nabídkou kratochvílí a dalších vymožeností může měřit s kterýmkoli světovým velkoměstem, ale zároveň si jako jedna z mála dokázala uchovat vřelost, intimitu a atmosféru okresního města.

Dingle

Na rozdíl od mnoha jiných lokalit právě Dingle patří mezi ty, jejichž krásu nedokáže zastínit ani ten nejpočetnější dav návštěvníků. Tento kamenitý zbrázděný mys přecházející téměř nepozorovatelně v mořskou hladinu oplývá kromě podmanivé krásy také poutavou historií.

Ardmore

Poklidná přímořská vesnička Ardmore v hrabství Waterford oplývá majestátní křivkou prvotřídní široké pláže, překrásným mysem vhodným na nezapomenutelné vycházky a hotelem s jedním z nejvybranějších designů v Irsku. A nejlepší je, že o tom všem pořád ještě skoro nikdo neví!

Connemara

Vítejte v jednom z nejkrásnějších koutů Evropy, jenž nese název Connemara. Jde o kaleidoskop hnědočervených rašelinišť, opuštěných údolí a okouzlujících přímořských vesniček propojených úzkými venkovskými silnicemi, u nichž se tu a tam mihne nějaká ta osamělá hospůdka, který svou nadčasovostí evokuje typickou irskou krajinu v její nejlepší podobě.

Glendalough

Hrabství Wicklow se sice přezdívá „Zahrada Irska“, ale na divoké kráse klášterních rozvalin v Glendalough, které jsou roztroušené po březích dvou úchvatných jezer v ledovcovém údolí a obklopené jedním z nejvhodnějších terénů pro pěší turistiku na celém ostrově, není nic krotkého ani maloměšťáckého.

Clonmacnoise

Kdysi mamutí církevní město Clonmacnoise sice už nechalo své středověké období největší slávy dávno za sebou, ale tyto velkolepé zříceniny nad řekou Shannon na ně upomínají dodnes a evokují dobu, kdy si sem přijížděli rozšiřovat vědomosti vzdělanci z celé Evropy; jejich přítomnost posléze opředla Irsko pověstí „ostrova světců a učenců“.

Galway

Město nesčetněkrát opěvované a figurující v mnoha příbězích, patří mezi největší irské klenoty, což ostatně dokládá i skutečnost, že Galway je plný lidí, kteří sem přišli a zalíbilo se jim tu natolik, že už nikdy neodjeli. Toulkami městskými ulicemi, v nichž neustále zní hudba, a vysedáváním v mnoha skvělých hospodách lze snadno strávit třeba i celý měsíc.

Brú na Bóinne

Působivě rozlehlé neolitické pohřebiště Brú na Bóinne v hrabství Meath je o 600 let starší než egyptské pyramidy, o rovný tisíc let starší než Stonehenge a svou velkolepostí se může měřit se kteroukoliv ukázkou prehistorického umu na této planetě. Prohlídku Newgrange byste rozhodně neměli opomenout, především kvůli simulaci východu slunce při zimním slunovratu, kdy paprsky ozáří hlavní hrobku.

Cork

K neodolatelnosti druhého největšího irského města Corku přispívá zejména atraktivní poloha u vody, výtečná kuchyně, skvělá muzika a nakažlivý přístup charakterizovaný slovy: „Dublin? A kde to vlastně je?“ Jeho rušné úzké uličky vinoucí se kolem řeky Lee a přilehlých kanálů jsou plné překvapení.

Rock of Cashel

Tvrz Rock of Cashel člověka pokaždé trochu vyděsí, když náhle vyvstane nad jinak spíše všedními pláněmi Tipperary. Toto opevněné sídlo dávných králů je přitom jen špičkou pomyslného ledovce tvořeného zasněnými opuštěnými rozvalinami, jakých jsou okolní louky plné.

Kilkenny

Vaše fantazie o dávné historii Irska se určitě splní v Kilkenny, ať už zásluhou fantastického hradu z 12. století, křivolakých středověkých uliček lemovaných pestrobarevnými vývěsními štíty, kulturního programu zahrnujícího mimo jiné vyhlášený umělecký festival a každoroční přehlídku komiků, strhující tradiční muziky nebo vynikajícího piva.

Derry

Název druhého největšího města Severního Irska sice dodnes zůstává předmětem sporů, ale nikdo by nedokázal zpochybnit fakt, že Derry/Londonderry stojí za návštěvu kvůli překrásným, zubem času nedotčeným městským hradbám a fascinujícím čtvrtím, jako je třeba Bogside – drsný městský obvod, jenž bouřlivou minulost dokázal nechat s úsměvem za sebou.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Rybaření

Irsko je právem známé coby převážně bezplatný rybářský ráj, kam se jezdí na cejny, štiky, okouny, plotice, perlíny, líny, kapry i úhoře. Lov štik o váze přesahující 3 kilogramy je však zakázán, takže každý rybář se musí spokojit s jedním kusem; také zabíjení sladkovodních ryb s výjimkou pstruhů, lososů a sivenů je obecně přijímáno s nevolí a rybářům se klade na srdce, aby ulovené exempláře pouštěli zase zpět do vody. Mezi lovné sladkovodní ryby patří lososi a pstruzi potoční i mořští. V některých umělých líhních lze narazit i na pstruhy duhové.

Golf

Na území Irska se nachází více než 300 golfových hřišť. Navzdory četným novým hřištím amerického typu, která tu vyrostla v průběhu uplynulého desetiletí, se v Irsku stále ještě hraje převážně na tradičních hřištích typu links, která lemují irské pobřeží v celé jeho délce.

Pěší turistika

Irsko je protkané bezpočtem skvělých tras, mezi nimiž je i 31 dálkových tras různé délky nazývaných waymarked ways. Pokud nemáte s kým vyrazit na túru, můžete se připojit k organizovanému skupinovému výletu různých společností.

Paragliding a závěsné létání

Za jedněmi z nejlepších podmínek pro závěsné létání a paragliding se jezdí k hoře Leinster v hrabství Carlow, k hoře Great Sugarloaf v hrabství Wicklow, na pláže Benone a Magilligan v Derry a na ostrov Achill v hrabství Mayo.

Jezdectví

Nikoho asi nepřekvapí, že jezdectví je vzhledem k irské slabosti pro koně velmi populární rekreační aktivitou. V celém Irsku funguje několik desítek jízdáren nabízejících kompletní spektrum služeb – od hodinových projížděk až po několikadenní jezdecké pobyty s noclehem a stravou.

Potápění

Irsko disponuje jedněmi z nejlepších potápěčských lokalit v Evropě, které jsou soustředěné takřka bez výjimky mezi ostrůvky a útesy u západního pobřeží. Nejvhodnější podmínky na potápění panují v Irsku zhruba od března do října. Průměrná viditelnost se pohybuje kolem dvanácti metrů, ale za hezkého počasí může stoupnout až na třicet metrů. Ze solidních potápěčských základen můžeme zmínit třeba Divecology v hrabství Cork, která pořádá výlety k lodním vrakům v okolí.

Hospody

Ať už jde o tradiční nálevnu nebo stylový bar navržený v duchu moderního designu, skoro každý Ir má svůj oblíbený lokál, jelikož právě hospody patří k místům, v nichž se soustřeďuje společenský život Irska a v němž zjistíte, o čem že to Irsko vlastně je – a ještě do sebe při tom můžete kopnout pár piv!