Kouzlo Provence vám uhrane. Toulky kaštanovými lesy, svěže zelenými vinicemi, stříbřitými olivovými háji, kolem voňavých levandulových polí, procházky po tržištích a středověkých vesnicích a městech vás chytí za srdce. A budete lapeni. Navždy.

Nejspíš žádná jiná oblast jižní Francie si vás tak nepodmaní jako právě Provence s působivými horami a gastronomickým art de vivre. Poklidný a půvabný venkov, kde jediným vzruchem je bohatý oběd pod širým nebem, je vklíněn mezi žhavou a opojnou Marseille s mnoha architektonickými zajímavostmi a megalomanské Monte Carlo.

Kde jinde se shromažďují davy lidí, aby spatřili filmové hvězdy kráčet po červeném koberci? Kde jinde můžete dopoledne sjíždět divokou vodu v kaňonu, v poledne si pochutnat na darech moře, odpoledne si prohlédnout báječná umělecká díla a za soumraku se uložit v domě na stromě, ve staré keltské vesničce nebo ve vinařském château?

Život je tu stylový, krajina lyrická. Provence je jako staromódní milostný vztah – zůstane navždy ve vašich srdcích.

Zobrazit více
Jižní Francie - 5250
Průvodce

Jižní Francie

799 Kč 200 Kč Jít do eshopu
Francie (poznáváme) - 5291
Průvodce

Francie (poznáváme)

599 Kč 509 Kč Jít do eshopu
France Planning Map - 55311
Průvodce

France Planning Map

166 Kč 141 Kč Jít do eshopu English
Provence & the Cote d´Azur - 55460
Průvodce

Provence & the Cote d´Azur

457 Kč 388 Kč Jít do eshopu English
France - 55473
Průvodce

France

596 Kč 506 Kč Jít do eshopu English
Nice & Monaco - Pocket - 55479
Průvodce

Nice & Monaco - Pocket

265 Kč 225 Kč Jít do eshopu English
France - From the Source - 55534
Průvodce

France - From the Source

652 Kč 554 Kč Jít do eshopu English
Provence  & Southeast France Road Trips - 55535
Průvodce

Provence & Southeast France Road Trips

261 Kč 221 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Marseille / Paříž
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Francouzština
Peníze
Bankomaty najdete ve všech městech a městečkách, obvykle nabízí i vynikající směnné kurzy. Kreditní a debetní karty berou téměř všude (u levnějších hotelů a restaurací si to nejdříve ověřte).
Víza
Při turistické cestě do Francie vízum nepotřebujete, stačí vám jen občanský průkaz.
Elektřina
230 V/50 Hz, není třeba adaptér
Důležitá čísla
První pomoc – 15, policie – 17, hasiči – 18, společná tísňová linka – 112

Denní rozpočet

Nízké
do 100 EUR
Ubytování do 80 EUR Stravování do 20 EUR.
Střední
od 100 do 250 EUR
Ubytování v hotelu střední kategorie (80–175 EUR) Stravování v restauracích (polední/večerní menu zhruba 20–40 EUR).
Vysoké
přes 250 EUR
Ubytování v hotelu vyšší cenové kategorie (počítejte se 175 EUR a více za dvoulůžkový pokoj) Stravování v lepších restauracích od 40 EUR výše.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Nice

Pulzující město nabízí jedinečné historické dědictví, starosvětský blahobyt, hřejivé sluneční paprsky po celý rok a výjimečnou polohu. Přitahuje batůžkáře, romantiku hledající páry i rodiny s dětmi. Každý rád posedí v kavárně na cours Saleya ve Vieux Nice nebo sleduje velkolepý západ slunce na lavičce na legendární promenade des Anglais. Zdejší restaurace patří k nejlepším ve Francii, noční život vás rozhodně nezklame a bohatá umělecká scéna stále vzkvétá. Mohli byste tu strávit celý týden a ještě by vám to nestačilo.

Èze

Středověké kamenné městečko Èze sedí na vrcholu 427 metrů vysokého kopce a je pravým drahokamem na koruně francouzské Riviéry. Malé kamenné domky a křivolaké uličky uvnitř městských hradeb jsou výjimečně zachovalé. Dnes v nich najdete jedinečné galerie umění, kavárny a malé řemeslnické obchody. Příkré uličky vedou k troskám starého hradu.

Cannes

Mnohahvězdičkové hotely, značkové butiky a krejčovské salony předních návrhářů, jež lemují proslulý boulevard de la Croisette (neboli La Croisette), jsou možná určeny slavným a bohatým, ale můžete se procházet po palmami zastíněné promenádě a nasávat zdejší kouzelnou atmosféru. Dokonce i sami obyvatelé Cannes si ji oblíbili. Výhled na záliv a nedaleké pohoří Estérel je úchvatný, stejně jako architektura paláců ve stylu art deco na nábřeží.

Gorges du Loup

Kombinace vesnic posazených na vrcholcích kopců, strmých útesů, vodopádů, svahů pokrytých hlubokými lesy a divoce se ženoucí řeky, je nádherné místo s překvapivě panenskou přírodou. Lidé do Gorges du Loup většinou přijíždějí kvůli velkolepé projížďce a zdejším báječným turistickým stezkám.

Grasse

Máte-li rádi parfémy, Grasse je místo přesně pro vás. Je proslavené svými parfumeriemi, jejichž prohlídka je příjemnou změnou od tradičních památek a aktivit. Většina parfumeries v Grasse je prakticky neznámá: prodávají své voňavé esence výrobcům potravin a toaletních potřeb a předním módním domům na výrobu jejich vlastních parfémů. Ty parfumerie, které produkují své vlastní voňavky, jsou známější a nabízejí kompletní prohlídky s průvodcem zdarma. Někde si dokonce můžete sami zkusit vytvořit vlastní vůni.

Saint-Tropez

Návštěvu Saint-Tropez si nesmíte nechat ujít. Mýty opředený rybářský přístav má obrovské kouzlo a přitažlivost a jednoduše ho musíte vidět. V této části Provence však najdete mnohem víc než jen odlesk slávy Brigitte Bardotové: překrásné pobřežní cesty a poloostrovy přetékající vinnou révou. Opusťte svět bohatých a slavných a užasnete nad přírodními krásami pohoří des Maures a tří nedalekých ostrovů.

Port Grimaud

Provensálské Benátky stojí v místech, kde ještě v 60. letech minulého století byl akorát močál plný komárů. Nyní je tu příjemný přístav, kde podél s kotvícími jachtami stojí půvabné barevné domky. Architekt François Spoerry, který si tento pozoruhodný vodní svět vysnil, bojoval čtyři roky s úřady, aby je donutil souhlasit s projektem inspirovaným obrázky pravěkých jezerních měst. Nyní patří jeho dílo s pozoruhodnými 12 kilometry hrází, 7 kilometry kanálů a kotvištěm pro 3 000 luxusních jachet na seznam turistických cílů v Provence.

Marseille

Marseille může působit hrubým a zastavěným dojmem, ale z tohoto města vyzařuje neodolatelný magnetismus. Vyhraďte si na město nejméně 48 hodin, abyste na sebe nechali zapůsobit rušný starý přístav, zajímavá muzea a dramatické Les Calanques – skalnaté zátoky, vymleté mořskými vlnami v dobách ledových, které tak tvoří ukázkové pobřeží vinoucí se jihovýchodním směrem až ke Cassis. Udělejte si čas také na prozkoumání štěrkovitého pobřeží Côte Bleue, málo známého úseku pobřeží posetého rybími trhy.

Aix-En-Provence

Pařížská elegance uprostřed Provence – to je Aix (vyslovujte “ex”): bulváry s bohatou zelení a otevřená náměstí lemují činžovní domy ze 17. a 18. století, mechem obrostlé kašny zurčivě dolaďují atmosféru. Tu největší třídu, korzo Mirebeau, lemovanou kavárnami, hlídají zuřivě vypadající kamenní lvi a místní obyvatelé se tváří uhlazeně, zatímco na lesklém dláždění venkovních teras usrkávají předražené espresso.

Avignon

Opevněné město Avignon drží tento radostně rozházený region pohromadě. Na prohlídku zamotané spleti jeho uliček a papežského paláce si vyhraďte nejméně dva dny. Při okružních procházkách od stabilního centra se postupně dostanete k nádherným římským pozůstatkům v Orange, Nîmes, Saint-Rémy de Provence a ve Vaison-la-Romaine, které si každé zaslouží aspoň jeden den vaší pozornosti.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pétanque

Právě v Provence pétanque vznikl, kde jinde si tedy tuto hru zahrát. Provensálská kratochvíle je seriózním sportem s vlastním mistrovstvím světa a muzeem. K významným dnům kalendáře pétanque patří největší francouzský turnaj La Marseillaise, který se koná každým rokem na začátku července v parku Borély v Marseille, a každoroční turnaj celebrit pořádaný v Avignonu na březích řeky Rhôny. Pokud vás tato hra láká, můžete třeba na Place des Lices v Saint-Tropez nebo na náměstí v Saint-Paul de Vence.

Lety balonem

Lákavý způsob, jak si prohlédnout úchvatnou provensálskou krajinu, představuje let horkovzdušným balonem nad pestrobarevnou mozaikou polí. Lety trvají hodinu až hodinu a půl (celkově počítejte se třemi až čtyřmi hodinami, v nichž je zahrnuta cesta na základnu, odkud balon vzlétá, a zpět, nafouknutí balonu apod.).

Cyklistika

Provence je ideálním cyklistickým regionem. Koneckonců téměř stále tu svítí slunce, je tu jen málo prudkých kopců a hlavně – po cestě se můžete kochat pohádkovou krajinou a okouzlujícími vesnicemi. Cyklisté si často zvolí jako svou základnu Nice, odkud každé ráno vyrážejí se svými koly vlakem po pobřeží. Po některých turistických stezkách smějí jezdit i horská kola a ti, kteří touží zdolat nejtvrdší horský terén, by se měli vydat do Haute-Provence.

Lyžování a snowboard

V Haute-Provence je poměrně málo lyžařských středisek a ve srovnání se známějšími alpskými středisky, jako je Chamonix, jsou klidnější, méně okázalá a nablýskaná. Provensálské svahy se lépe hodí pro začátečníky a středně pokročilé lyžaře a ceny jsou nižší než u severních sousedů. K větším lyžařským střediskům patří Pra Loup (od 1 500 m a 1 600 m) a La Foux d’Allos (1 800 m), jež sdílejí 230 km sjezdovek a 110 km běžeckých tratí. Menší střediska Le Sauze (1 400 m) a Super-Sauze (1 700 m) ve vallée de l’Ubaye lákají spíš domácí turisty. Největší a nejméně přitažlivé je lyžařské středisko Isola 2000 (2 450 m).

Pěší turistika

Regionem prochází spousta sentiers balisés (značených turistických stezek) a sentiers de grande randonnée (dálkových tras značených kombinací písmen GR a číslic). Některé z nich jsou dlouhé několik set kilometrů, např. GR5, jež vede z Nizozemska přes Belgii, Lucembursko, nádhernou alpskou krajinou východní Francie a končí v Nice. Regionem prochází i trasa GR4 (která přechází Dentelles de Montmirail, šplhá nahoru severním svahem Mont Ventoux a stáčí se na východ ke Gorges du Verdon), GR6 a jejich různé odbočky. Nejkrásnější provensálská trasa GR9 je vedena přes většinu horských hřebenů v oblasti, včetně Monts de Vaucluse a Montagne du Luberon.

Výlet vlakem

Vláček, který si to supí mezi horami a mořem po úzkokolejné železniční trati le Train des Pignes („trať borové šišky“), představuje jeden z nejpodmanivějších výletů v Provence. Trať stoupá do výšky 1000 m nad mořem a nabízí úchvatný výhled. Jejích 151 km kolejí prochází při své pohádkové cestě, na které zastavuje ve vesničkách po cestě, skrz 50 tunelů, přes 16 viaduktů a 15 kovových mostů. Můžete si koupit jízdenku přímo do místa, které chcete navštívit, nebo, chcete-li si projet celou trasu, je možné kdekoli vystoupit a zase nasednout na další spoj.

Procházka zahradami

Nesčetné zahrady v Mentonu, každá přitažlivá jiným způsobem, jsou skutečným rájem. Ty nejznámější jsou otevřené po celý rok, ale je tu i řada dalších, jež jsou přístupné v rámci prohlídky s průvodcem nebo během čtyřdenního festivalu Rendez-Vous aux Jardins. Možná nejkrásnější je Jardin botanique exotique du Val Rahmeh, stejně bohatá, ale méně udržovaná je jardin de la Serre de la Madone. Za návštěvu stojí i Jardin Fontana Rosa, Jardin de la Villa Maria Serena či La Citronneraie plná citrusů.