Francouzská metropole Paříž je okouzlující v každé roční době – užijete si na jaře, na podzim, v zimě i létě. Je prodchnutá romantikou a bude vás svádět jako dlouhonohá Francouzka na každém kroku. Je plná příjemných neřestí – je jen málo měst na světě, kde je potulování se ulicemi tak příjemné.

Samozřejmě nejdříve je důležité obsáhnout proslulé památky, jichž má Paříž více než jakékoli jiné město. Rozhlédněte se z vznešené železné konstrukce Eiffelovy věže, zabruste pod velkolepý Arc de triomphe, dohlížející na nejpřitažlivější pařížský bulvár Champs-Élysées, prostudujte si fantastické démony na průčelí katedrály Notre-Dame, prozkoumejte osvětlené mosty klenoucí se nad Seinou…

A pak si začněte Paříž užívat a dostávat ji pod kůži. Posaďte se na zahrádku některé ze secesních kaváren, zkuste zapadlé bistro, zajděte si na večeři do některého z gurmánských chrámů ověnčených třemi hvězdičkami Michelin, mlsejte v cukrárnách, boulangeriích (pekárnách) a fromageriích (sýrárnách). Dopřejte si piknik v městských parcích a zahradách.

Paříž je hlavním městem stylu a elegance, chcete-li se probírat módním zbožím, tady máte příležitost. Milovníci umění se zase mohou hodiny, dny i týdny toulat rozlehlými muzei, jako jsou Louvre, Musée d´Orsay či Centre Pompidou. Také další desítky malých muzeí vás na dlouho zaměstnají.

Paříž je prostoupená historií, ale navzdory tomu nezůstává zakonzervovaným, neměnným městem: neodmyslitelně k ní patří i čistokrevná moderna. Nové stavby si již vydobyly světový věhlas a potvrdily, že tohle město má zkrátka pořád svůj šmrnc a styl.

Zobrazit více
Paříž do kapsy - 5252
Průvodce

Paříž do kapsy

249 Kč 62 Kč Jít do eshopu
Paris City Map - 55246
Průvodce

Paris City Map

176 Kč 149 Kč Jít do eshopu English
Francie (poznáváme) - 5291
Průvodce

Francie (poznáváme)

599 Kč 509 Kč Jít do eshopu
France - From the Source - 55534
Průvodce

France - From the Source

652 Kč 554 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Francouzština
Víza
Není potřeba
Peníze
V Paříži je k dispozici dostatečné množství bankomatů. Většina hotelů přijímá karty Visa i MasterCard. V některých podnicích lze platit kartou American Express.
Elektřina
230 V/50 Hz, není třeba adaptér
Důležitá čísla
První pomoc – 15, policie – 17, hasiči – 18, společná tísňová linka – 112
Doprava
Nejrychlejší je metro a RER, vlaky jezdí zhruba od 5:20 do 1:15 (v pátek a sobotu až do 2:15) v závislosti na lince. Vynikající je i systém půjčování městských kol Vélib’s 1 800 stanovišti po celém městě. Můžete cestovat i lodí – batobus umožňuje nastoupit a vystoupit na některé z osmi zastávek u hlavních turistických zajímavostí podél Seiny.

Denní rozpočet

Nízký
do 80 EUR
Lůžko ve společné ložnici 25–35 EUR Vynikající vlastní stravování ze supermarketů a tržnic Levná hromadná doprava, vstupenky do divadla zakoupené těsně před představením
Střední
80–200 EUR
Dvoulůžkový pokoj 110–200 EUR Večeře o dvou chodech se sklenkou vína 20–40 EUR Cenově dostupná muzea
Vysoký
nad 200 EUR
Historické luxusní hotely Gurmánské restaurace Značkové butiky
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Versailles

Zámožné, zelené předměstí Versailles je místem, kde stojí největší a nejslavnější zámek celé Francie. Musíte vědět, že nestihnete vidět všechno. Koneckonců ve Versailleském paláci je 700 místností a stovky hektarů zahrad, parků a lesů. Pokud vás ale zajímají jen královské komnaty, dorazte ráno a vyhněte se frontám (případně ještě kolem čtvrté odpoledne). Nejdelší fronty jsou tu v úterý, kdy bývá v pařížských muzeích zavřeno, a také v neděli.

Eiffelova věž

Vznešená věž je už od roku 1889 neodmyslitelnou součástí panorama Paříže. Elegantní secesní kovová konstrukce původně vznikla jen jako dočasná stavba pro Světovou výstavbu. Ale zájem návštěvníků ji prodloužil život natrvalo. Přijďte za soumraku, abyste si užili nejkrásnějšího pohledu na zářící město, a připijte si šampaňským ve zbrusu novém baru na samém vrcholu věže.

Louvre

Největší muzeum na světě skrývá oslnivou sbírku mistrovských děl nevyčíslitelné hodnoty. Nejvzácnějším pokladem Louvru jsou Mona Lisa a Venuše Milóská. Pokud nemáte k dispozici devět měsíců, abyste se alespoň letmo stihli podívat na všechna díla vystavená v Louvru (jehož budova se táhne 700 metrů podél Seiny), využijte skvělé tematické trasy – od „Umění jídla“ až po „Lásku v Louvru“.

Vítězný oblouk

Jestliže něco konkuruje Eiffelovce jako symbolu Paříže, pak je to velkolepý památník Arc de triomphe. Vítězný oblouk připomíná Napoleonovo vítězství u Slavkova v roce 1805, je zdobený složitými reliéfy a stojí uprostřed rušného kruhové objezdu Étoile („hvězda“), který je největší na světě. Z vyhlídkové terasy na vrcholku je nádherný výhled na paprskovitě se rozbíhající bulváry, zejména Champs-Élysées, nejoslnivější pařížskou třídu plnou luxusu.

Sacré-Cœur

K bazilice Nejsvětějšího srdce Ježíšova (nebo prostě jen Sacré-Cœur) se propletete uličkami legendární umělecké čtvrti Montmartre. Čeká vás spousta schodů a zdi porostlé břečťanem. Nahoru k bílým kupolím baziliky Sacré-Cœur vás může také vyvézt lanovka. Baziliku obklopenou kaplemi zdobí nádherná mozaika Kristus na výsostech v apsidě. Od předního schodiště se otvírá závratný výhled na Paříž a ještě úžasnější pohled se vám naskytne z její hlavní kupole.

Katedrála Notre-Dame

Velkolepá katedrála s nápadnými rozetovými okny, ozdobnými opěrnými oblouky a děsivě působícími chrliči stojí na větším ze dvou ostrovů uvnitř města a je skutečným geografickým i duchovním srdcem Paříže. Stavba tohoto gotického zázraku trvala téměř dvě stě let. Během Velké francouzské revoluce byla značně poškozena a nebýt románu Victora Huga Chrám Matky boží v Paříži, který vyšel v pravý čas a získal si obrovskou oblibu, čekala by katedrálu demolice. Točité schodiště o 422 stupních vede k úžasnému výhledu na Paříž.

Lucemburské zahrady

Jardin du Luxembourg, to je půvabný obrázek ze života Pařížanů. Mezi vzrostlými kaštany se procházejí zamilované dvojice. Děti dovádějí s dřevěnými plachetnicemi u osmiboké nádrže a smějí se. U stolků hrají starší pánové bleskové šachy. O kus dál zase pétanque. Studenti, kteří sem zaskočili mezi přednáškami, si pročítají knihy. Na šalvějově zelených kovových židlích si hoví úředníci, snažící se nachytat trochu slunečních paprsků. Na zastřešeném pódiu vyhrávají kapely. Rekreační běžci zdolávají svůj okruh kolem vznešených soch.

Hřbitov Père Lachaise

Paříž tvoří mozaika rozmanitých „městeček“ ve městě a rozlehlý Cimetière du Père Lachaise s dlážděnými uličkami, honosnými hrobkami a více než milionem obyvatel k nim patří. Nejnavštěvovanější hřbitov na světě byl založen v roce 1804 a zprvu se kvůli své vzdálenosti od centra města netěšil velkému zájmu mezi pozůstalými. Proto sem byly přemístěny ostatky řady slavných osobností. Nyní je hřbitov Père Lachaise nejmódnějším místem posledního odpočinku.

Centre Pompidou

Budova obrácená naruby, po níž se plazí barevné potrubí vedené vně skleněného pláště. To je Národní centrum umění a kultury Georgese Pompidoua, kterému však nikdo neřekne jinak než Centre Pompidou. Pompidouovo centrum vystavuje díla od roku 1905 do současnosti, včetně báječné sbírky Henriho Matisse. Součástí centra jsou také kina a zábavní podniky. Z nejvyššího patra se otvírá úžasný panoramatický výhled na město.

Kanál Saint-Martin

Líně plynoucí, 4,5 kilometru dlouhý Canal Saint-Martin lemuje stinná navigace a překlenují železné lávky pro pěší. Malebné prostředí kanálu vždy lákalo umělce, designéry a studenty, kteří zakládali umělecká družstva, netradiční butiky a spoustu retro kaváren a barů. K trvalému odkazu lodní dopravy patří staré mosty, jež se stále otáčejí o 90 stupňů, když lodě projíždějí plavebními komorami. Vyhlídková plavba po kanálu představuje nejlepší způsob, jak si méně známou pařížskou vodní cestu užít.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Divácké sporty

V Paříži se celý rok něco děje – od tenisového grandslamu French Open přes dojezd poslední etapy slavného cyklistického závodu Tour de France na bulváru Champs-Élysées až po místní fotbalové nebo ragbyové zápasy. Ve městě a okolí je několik stadionů. Chcete-li vyrazit, můžete si užít fotbal na stadionu místního klubu Paris Saint-Germain nebo ragby na Stade Français Paris.

Cyklistika

Díky systému sdílení kol Vélib’ a stovkám kilometrů cyklostezek a cyklopruhů po celém městě ještě nikdy nebylo cestování po Paříži na kole snazší. Můžete se přihlásit na některou ze skvělých cyklistických prohlídek města nebo si kolo půjčit a jezdit sami. V neděli navíc bývají některé ulice uzavřeny pro motorovou dopravu – skvělá zpráva pro cyklisty!

Bruslení

Další nejoblíbenější sportovní činností po cyklistice je bruslení, na ulici i na ledu. V provozovně Nomades si můžete půjčit in-line brusle a přidat se k proslulé hromadné jízdě bruslařů Pari Roller, jež se každou páteční noc řítí ulicemi Paříže, nebo k mnohem klidnější projížďce Paříží Rollers & Coquillages v neděli odpoledne. Během zimních prázdnin se po celé Paříži objeví celá řada dočasných venkovních kluzišť – nejznámější se nacházejí před Hôtel de Ville a v prvním patře Eiffelovy věže.

Turecké a jiné lázně

Bez ohledu na to, zda dáváte přednost společnosti celebrit ve spa de luxe nebo čistící masáži pokožky pomocí černého mýdla (savon noir) v tureckých lázních (hammam), Paříž vyhoví každému vašemu rozmaru. Nechte se rozmazlovat.

Boules

Nebuďte překvapení, když v Lucemburských zahradách a dalších parcích, stejně jako na náměstích, zkrátka na jakémkoli vhodném rovném, písčitém nebo štěrkovém, stinném plácku, uvidíte skupiny seriózních Pařížanů hrát boules (nejoblíbenější tradiční hra ve Francii; pétanque). Báječným místem na sledování této hry a užívání si její atmosféry je boulodrome v částečně zrekonstruovaném římském amfiteátru Arènes de Lutèce z 2. století, který se nachází v Latinské čtvrti. Plochy vhodné ke hře bývají i na Pařížských plážích.

Nakupování

Jedinečnost Paříže spočívá v neuvěřitelném množství malých specializovaných obchodů. Ke zdejším lákadlům patří například svíčky od nejstaršího výrobce svíček na světě, barvy z prodejny potřeb pro výtvarníky, která spolu s umělcem vyvinula proslulou Kleinovu modř, měkké kožené kabelky vyrobené v módním Haut Marais, zelené stánky bouquiniste (pouličních antikvářů) lemující nábřeží Seiny a módní oděvy vystavené pod skleněnou kupolí obchodního domu Galeries Lafayette. Vyrazit můžete i na některé z pouličních tržišť, například nádherné Marché Bastille, které je skutečnou pastvou pro všechny smysly.

Gastronomie

Bez ohledu na to, zda v Paříži navštívíte oblíbený místní podnik, který se již desítky let nezměnil, překrásnou secesní pivnici, elegantní moderní bistro nebo restauraci s fêted haute kuchyní, které vládne některý z proslulých kuchařů, jídlo se považuje za neoddělitelnou součást celkového prožitku. Chovejte se stejně jako Pařížané a užívejte si každé chvilky a každého sousta.