Kamkoli se na Korsice vydáte, všude čeká spousta příležitostí k objevování a poznávání. Každý si tu něco najde – třeba zakotví v elegantních pobřežních letoviscích a na nádherných plážích, nebo se vydá do vnitrozemí. Stěží se dá najít lepší kombinace přírody, kultury a zábavy, než nabízí právě Korsika.

Kdybyste si chtěli sestavit ostrov na míru, byl by jako Korsika. Začali byste úchvatně tvarovaným pobřežím, k němu přilepili vysoko se tyčící hory a přimysleli si lákavá města na pobřeží a nadčasové návršní vsi. Pak byste celý ostrov „poprášili“ historickými památkami, okořenili chuťově lahodnou gastronomií a bylo by hotovo. Korsika. L’Île de Beauté (Ostrov krásy).

Užijte si na Korsice mix všeho, co nabízí. Nejprve se trochu opalujte.

Od okázalé Plage de Palombaggia po víceúčelovou Plage de Portigliolo totiž ostrov nabízí jednu pohádkovou pláž za druhou. A pak vyrazte do vnitrozemí, kde se rýsují lákavé horské vrcholky.

V horách zažijete dobrodružství při canyoningu, ale i klidné procházky majestátními lesy. V odlehlých údolích najdete perfektní místa pro piknik, po návratu k moři zase vyskočte na palubu lodi a objevujte nedotčené pruhy pobřeží.

Zobrazit více
Francie (poznáváme) - 5291
Průvodce

Francie (poznáváme)

599 Kč 509 Kč Jít do eshopu
France Planning Map - 55311
Průvodce

France Planning Map

166 Kč 141 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Ajaccio
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Francouzština
Peníze
Bankomaty najdete ve všech městech a městečkách, obvykle nabízí i vynikající směnné kurzy. Kreditní a debetní karty berou téměř všude (u levnějších hotelů a restaurací si to nejdříve ověřte).
Víza
Vízum k cestě na Korsiku nepotřebujete
Elektřina
230 V/50 Hz, není třeba adaptér
Důležitá čísla
První pomoc – 15, policie – 17, hasiči – 18, společná tísňová linka – 112
Doprava
V turistické sezoně jezdí málo autobusových spojů, vlak z Bastií a Ajacciem s odbočkou do Calvi je omezenou možností dopravy. Vzhledem k slabému dopravnímu ruchu se dá cestovat na kole.

Denní rozpočet

Nízké
do 100 EUR
Ubytování do 60 EUR Stravování do 15 EUR Aktivity do 20 EUR
Střední
100–220 EUR
Ubytování v rozmezí 60–140 EUR Stravování zhruba za 15–30 EUR Aktivity okolo 20–50 EUR
Vysoké
nad 220 EUR
Ubytování v ceně 140 EUR Stravování nad 30 EUR Aktivity nad 50 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Bastia

Nejdynamičtější město Korsiky s neotesaným kouzlem, které se turistům příliš nepodbízí. Přesto se tu zastavte, alespoň na den. Začněte třeba v přístavu Vieux Port, což je vůbec nejmalebnější část Bastie. Přecpaný přístav je obklopený činžáky z 19. století. Životem kypící nábřeží lemuje restaurace a bary. Živo je i na rozlehlém, téměř 300 metrů dlouhém náměstí Place Saint-Nicolas, které patří k největším ve Francii. Pohádkový výhled je pak ze zdejší citadely.

Bonifacio

Nádherná poloha, dokonalé architektonické řešení a špetka italské elegance. To jsou přísady, které dělají z Bonifacia nesporně nejlíbeznější atrakci na jihu Korsiky. Horní město je hustou spletí klikatých uliček a je malebně posazeno na malý poloostrůvek. Dole pod ním proniká 100 metrů široký fjord hluboko za velké útesy a vytváří krásné městské přístaviště. Jen o prázdninách je tu hlava na hlavě.

Filitosa

Archeologické naleziště Filitosa na Korsice vzbudí vaši zvědavost. Je totiž plné záhad. Podle nejstarších nálezů zde žili pravěcí lidé v jeskyních. Menhirové sochy z megalitického období jsou ještě působivější a zlatým hřebem celé návštěvy je seskupení pěti menhirových soch, stojících v kruhu kolem paty 1200 let starého olivovníku.

Sartène

Nejkorsičtější ze všech korsických měst. Tradiční. Hrdé. A turisty jakoby zapomenuté. Nejde o památky, jde o zážitky z potulování městem. Právě tady totiž uvidíte kus opravdové Korsiky za vysokými žulovými hradbami, vznosnými domy a úzkými uličkami, jež nečekaně ústí do tichých tajuplných zákoutí. Pokud se sem vydáte na jaře, nesmíte si nechat ujít procesí Catenacciu, které se koná tradičně už od středověku.

Korsický mys

Severní cíp Korsiky (Cap Corse) je často popisován jako ostrov uvnitř ostrova – drsný a divoký kraj vyčnívá ze zbytku Korsiky a míří jako obrovský prst na Riviéru. Pobřeží mysu, rozčleněné strážními věžemi, je poseto kouzelnými rybářskými vesnicemi a malými obci, hřadujícími na kopcích jako na bidýlku. Nejpozoruhodnější silnicí je D80, trasa plná zatáček a ohybů s nádhernými výhledy a příkrými sešupy k moři, při nichž se tají dech. Nejkouzelnějšími vesnicemi jsou Erbalunga a Nonza.

Saint-Florent

Dáte-li na slova místních, je elegantní letovisko Saint-Florent jakési Saint Tropez v malém. Skutečně, až se budete procházet přístavištěm, kde kotví luxusní jachty velké jako váš dům, pochopíte, co tím mysleli. Nedostatek památek nahrazuje město příjemnou, uvolněnou atmosférou a hezkými plážemi na dosah ruky. A je tu řada prvotřídních restaurací.

Désert des Agriates

I Korsika má svou poušť. Désert des Agriates má 5000 hektarů a je chráněnou oblastí. Vyprahlá krajina se rozkládá mezi Saint-Florentem a ústím řeky Ostriconi, nízké křídové vrchy a maquis jsou sežehnuty sluncem natolik, že i rostliny tu vypadají jako kámen. V agriatské oblasti jsou také překrásné pláže – téměř kilometrová Plage de Saleccia s třpytivým bílým pískem a tyrkysovou vodou, dále menší, ale stejně nádherné Plage du Loto a Plage de l´Ostriconi (kde je podle mnohých vůbec nejjemnější písek v celé Evropě).

Calvi

Prozkoumejte vedlejší ulice a uličky v pevnosti, povečeřte v restauraci poblíž quai Landry a natáhněte se na dlouhé městské pláži. Také nastupte do kodrcavé Tramway de la Balagne, až se povalí do Ile Rousse a zpět. A pak si dokonale napumpujte Calvi do žil v některé z kaváren či restaurací okolo přístavu, kde to vypadá jako na Azurovém pobřeží.

Porto (Korsika)

Prázdninové městečko s několika stovkami obyvatel je skvělou základnou pro průzkum hornatého vnitrozemí a pro poznání dvou lokalit ze seznamu UNESCO – Les Calanques, kde ční nad mořem jako růžové, okrové a červenožluté rozviklané sloupy, věže a „sochy“ více než 400 metrů vysoké skály, a přírodní rezervace Réserve Naturelle de Scandola.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Na Korsice najdete spoustu inspirativních pěších tras – mezi ty nejlepší patří Le Tour de Sénèque, z níž je okouzlující panoramatický výhled na Korsický mys. Le Sentier Muletier vám zase nabídne nádherné panorama Les Calanques z historické stezky, po níž se vydává jen málo návštěvníků. A rozhodně si nenechte ujít ani dvě pohlednicově dokonalá ledovcová jezera Lac de Melu a Lac de Capitellu.

Dobrodružné parky

Na Korsice si velmi oblíbili zábavné a volně přístupné parcs aventure (“dobrodružné parky”) s různými atrakcemi, kde můžete bláznit celý den. Stačí jen desetiminutové školení a celá rodina může jít na věc. Budete přitom v bezpečí, protože v parcích vykonávají dozor kvalifikovaní instruktoři. Navíc jsou parky zasazeny do nejmalebnějších částí ostrova.

Potápění

Korsice se v možnostech fantastického potápění ve Středomoří nic nevyrovná. Jsou tu vraky potopených lodí a letadel, bohatý podmořský život a malebná podmořská krajina s ostrými výčnělky, strmými svahy a klenbami. Na své si přijde každý, voda je pouze nepatrně znečistěná a v létě příjemně teplá (v srpnu až 25 stupňů Celsia). Nejlepší sezona pro potápění je od května do října.

Surfování

Vzhledem k pravidelně vanoucím větrům patří windsurfing a kitesurfing na korsickém pobřeží k oblíbeným kratochvílím. Nejlepší lokality jsou na jižním pobřeží poblíž Bonifacia, mírnější vítr je v hlavních zálivech na západním pobřeží včetně Golfe du Valinco a Golfe d´Ajaccio. Korsika sice není Havaj, přesto se může pochlubit rušnou a prosperující surfingovou scénou, zejména okolo Ajaccia. Pravým místem pro surfování na Korsice je Capo di Feno, kde jsou po celý rok ty správné vlny. Špičková je i Algajola na východ od Calvi.

Vodní sporty

Nejlepší divoké toky plné peřejí jako stvořené pro rafting najdete v údolích řek Golo a Tavignano. Obě lokality si užijí začátečníci i ostřílení borci. Korsika je také skvělé místo pro jízdu kajakem po moři, což je navíc skvělý způsob, jak prozkoumat původní pobřeží a krásu odlehlých zátok a pláží. Na kajaku se můžete dostat i na malé ostrůvky, kam větší lodě nemohou a silnice tam nevedou.

Cyklistika

Na Korsice se zapotíte, když chcete. Stačí vyrazit rovnou do drsného horského terénu, kde je strmých stoupání i prudkých klesání tolik, až se vám zataví nohy a začnou rudě žhnout. Po cestě naštěstí najdete dostatek turistických chat i dalších míst k táboření, kde zase mohou stehna a lýtka vychladnout. Místa na Korsice jako stvořená pro cyklistiku: Castagniccia, Casinca, Cap Corse, hory ve vnitrozemí, Alta Rocca, La Balagne a západní pobřeží mezi Portem a Calvi nebo Ajacciem a Proprianem.

Horolezectví

Jako nejhornatější ze všech středomořských ostrovů je Korsika zemí zaslíbenou pro všechny „pavouky“. Většina horolezeckých lokalit je soustředěna v centrální či jižní Korsice, nejpozoruhodnější ze všech je v okolí Aiguilles de Bavella s nádhernými skalními stěnami a špičatými žulovými věžemi. Další skvělá místa? Vallée du Niolo, Vallée de la Restonica, Vallée de l´Asco a Gorges du Prunelli. Opravdovou výzvou pro machry je Paglia Orba.

Via ferrata

Stále oblíbenější jištěné stezky našly své místo i na Korsice. K nejrázovitějším korsickým stezkám patří 400 metrů dlouhá Via Ferrata di a Manicella ve Vallée de l´Asco. Za výpravu stojí i Via Ferrata a Buccarona poblíž Solenzary a náročná Via Ferrata U Calanconi Chisa.