Vytrvalé stávky někdy zastiňují to, co je na Francii krásné. Je to země královských zámků, nádherných venkovských usedlostí, světoznámých pamětihodností, ale i krásných přírodních zákoutí. Navíc si můžete být jisti, že o vás bude dobře postaráno – jídlo a víno je ve Francii vyhlášené.

Sladké chvíle plné romantiky si můžete vychutnat v Paříži, zářivé metropoli nad Seinou. O kousek dál ve Versaille se před vámi odehraje slavná minulost pyšné země. Na jihu Francie se ponořte do jiskřivě modrých vln Středozemního moře. Nebo vyrazte do Alp a zalyžujte si na sjezdovkách pod horskými velikány.

A to jste pořád poznali jen kousek Francie, špičku ledovce. Kouzelná je třeba i Breťaň, na plážích v Normandii zase pochopíte, jaký to byl mix odvahy a šílenství, když se tu vylodili spojenečtí vojáci, aby svedli s Němci jednu z největších bitev druhé světové války.

Francie je zemí, kde se zastavil čas a kde lidé pociťují přirozenou radost ze života. A také ho dovedou žít. Bonviváni scházející se v kavárnách a popíjející kávu a šampaňské mají své kouzlo dnes, stejně jako v dobách Jean-Paula Sartra a jeho kumpánů. Nemluvě o francouzské kuchyni a vínu.

Zobrazit více
Jižní Francie - 5250
Průvodce

Jižní Francie

799 Kč 200 Kč Jít do eshopu
Paříž do kapsy - 5252
Průvodce

Paříž do kapsy

249 Kč 62 Kč Jít do eshopu
Chateaux of the Loire Valley Road Trips - 55216
Průvodce

Chateaux of the Loire Valley Road Trips

307 Kč 260 Kč Jít do eshopu English
Francie (poznáváme) - 5291
Průvodce

Francie (poznáváme)

599 Kč 509 Kč Jít do eshopu
France Planning Map - 55311
Průvodce

France Planning Map

166 Kč 141 Kč Jít do eshopu English
Provence & the Cote d´Azur - 55460
Průvodce

Provence & the Cote d´Azur

457 Kč 388 Kč Jít do eshopu English
France - 55473
Průvodce

France

596 Kč 506 Kč Jít do eshopu English
Nice & Monaco - Pocket - 55479
Průvodce

Nice & Monaco - Pocket

265 Kč 225 Kč Jít do eshopu English
Normandy & D-day beach road trips - 55492
Průvodce

Normandy & D-day beach road trips

248 Kč 210 Kč Jít do eshopu English
France - From the Source - 55534
Průvodce

France - From the Source

652 Kč 554 Kč Jít do eshopu English
Provence  & Southeast France Road Trips - 55535
Průvodce

Provence & Southeast France Road Trips

261 Kč 221 Kč Jít do eshopu English
Cruise Ports Mediterranean Europe - 55536
Průvodce

Cruise Ports Mediterranean Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Bretaň (poznáváme) - 5353
Průvodce

Bretaň (poznáváme)

599 Kč 509 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Paříž
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Francouzština
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty najdete ve všech městech a městečkách, obvykle nabízí i vynikající směnné kurzy. Kreditní a debetní karty berou téměř všude (u levnějších hotelů a restaurací si to nejdříve ověřte).
Elektřina
230 V/50 Hz, není třeba adaptér
Důležitá čísla
První pomoc – 15, policie – 17, hasiči – 18, společná tísňová linka – 112

Denní rozpočet

Nízké
do 60 EUR
Ubytování v noclehárnách Jednoduché jídlo – sýry, bagety (3,5 až 6 EUR)
Střední
od 120 do 200 EUR
Ubytování v hotelu střední kategorie (dvoulůžkový pokoj minimálně 60 EUR, v Paříži 70–160 EUR) Stravování v restauracích (běžné polední/večerní menu o dvou chodech 18/30 EUR). Návštěvy muzeí a památek. Půjčení kola na půl dne/den 10/15 EUR.
Vysoké
přes 250 EUR
Ubytování v hotelu vyšší cenové kategorie (počítejte se 140 EUR a více za dvoulůžkový pokoj) Návštěvy muzeí a památek. Stravování v restauracích (běžné polední/večerní menu o dvou chodech 18/30 EUR).
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Paříž

Jste-li v Paříži jen na skok, musíte se zúčastnit některé okružní jízdy, prohlédněte si Notre Dame, Louvre, Eiffelovu věž a Arc de Triomphe, pak si dejte kávu či pastis na avenue des Champs-Élysées, na večeři zamiřte na Montmartre. Stihnout musíte i Musée d´Orsay, Sainte-Chapelle, nebo Musée Rodin. Dejte si sváču na place des Vosges a užijte si zábavu ve čtvrti Marais. Když se zdržíte déle, přidejte projížďku po Seine, návštěvu hřbitova Pére Lachaise, čtvrti La Défense a Saint-Denis a vyrazte do Versailles.

Šampaňské v Épernay

Prohlédněte si v Épernay vinné sklepy Moët & Chandon. Jakmile se seznámíte s celým postupem výroby šampaňského, pochopíte, že skutečně stojí za všechny ty peníze! Váš apéritif s bublinkami vám pak bude připadat ještě o poznání chutnější, když budete mít v paměti, jak zraje v lahvích. A pak už si jen poručíte další lahodnou sklenici.

Camaret-sur-Mer

Podél bretaňského pobřeží je roztroušen bezpočet kouzelných rybářských vesniček, ale mezi ty nejmalebnější bezesporu patří Camaret-sur-Mer. Bývalé přístaviště lovců langust na nejzazším cípu poloostrova Crozon ve Finistère (doslova “konec země”) se změnilo v útulek umělců a uchvátí vás v kterékoli roční době, nejvíce však v polovině léta, kdy růžově a ametystově zbarvené stmívání trvá téměř do samé půlnoci.

Versailles

Zámožné, zelené předměstí Versailles je místem, kde stojí největší a nejslavnější zámek celé Francie. Musíte vědět, že nestihnete vidět všechno. Koneckonců ve Versailleském paláci je 700 místností a stovky hektarů zahrad, parků a lesů. Pokud vás ale zajímají jen královské komnaty, dorazte ráno a vyhněte se frontám (případně ještě kolem čtvrté odpoledne). Nejdelší fronty jsou tu v úterý, kdy bývá v pařížských muzeích zavřeno, a také v neděli.

Katedrála v Chartres

Nádherná katedrála v Chartres ze 13. století, završená dvěma velmi odlišnými věžemi − gotickou a románskou, se tyčí krajem a skrývá vzácnou relikvii. Je jí Svaté roucho, které prý na sobě měla Panna Marie, když porodila Ježíška. Původně se uchovávalo v císařské pokladnici v Konstantinopoli, ale od roku 876 se jím pyšní Chartres. Katedrála byla postavena, neboť roucho přečkalo požár v roce 1194. Roucho nevypadá příliš úchvatně − jen kus nažloutlého zřaseného hedvábí −, ale má nezměrnou hodnotu.

Zámky na Loiře

Táhne se od Blois přes Amboise a Tours po Saumur a představuje jednu z nejhezčích projížděk na světě, vedoucí po venkovských silnicích kolem statků, vinic a zámků. Loirské zámky jsou jako z pohádek – nadchne vás Villandry, drama vášně a zrady se rozvine na Chenonceau a dvojí točité schodiště zámku Chambord je stvořené pro vyznání lásky. Vypadá to, že se zde za posledních sto let nic nezměnilo.

Pláže v Normandii

Na pruzích jemného písku ohraničených strmými útesy se odehrál 6. června 1944 bezpočet příběhů, v nichž hrály hlavní roli odvaha, čest a smrt. Pláže severní Normandie byly pokryté těly padlých spojeneckých vojáků, zatímco jejich druhové ve zbrani útočili na německé pozice směrem do vnitrozemí. Dnes je tu klid, ale hned na kopci u pláže Omaha jsou sešikovány dlouhé řady symetrických náhrobků na Normandském americkém hřbitově a památníku, které nezamlčí historii jedné z největších bitev druhé světové války. Cena za osvobození od nacistických tyranů byla strašlivá. Měli byste to vidět.

Marseille

O starém marseilleském přístavu se mluví jako o městě, které má v Evropě největší nádech severní Afriky. Opravdu to tady tak trochu připomíná „vzpomínky na Afriku“. Až budete popíjet kávu na molu Vieux Port (Starého přístavu), poměrně jednoduše si představíte, že sedíte někde u moře v Alžíru, Tunisu, či dokonce libanonském Bejrútu. Pak se posíleni vydejte do energií nabitého města.

Annecy

Toto kouzelné městečko možná neleží na hlavní turistické trase pro cizince, přesto sem vyrazte a možná se stane Annecy vaší nejoblíbenější destinací. Má idylickou polohu na břehu jezera Lac d´Annecy a jeho zřejmě nejúchvatnější zajímavostí je nádherné Staré město − Vieille Ville. Po obou stranách Canalu de Thiou, který protíná historickou čtvrť, se tu nacházejí dlážděné uličky, tržnice, kavárny a středověké budovy. Annecy je skutečný skvost.

Korsika

Většina cestovatelů, kteří projíždějí Korsikou, se snaží držet se co nejblíže pobřeží (a nelze jim to vyčítat), ale skutečná Korsika začíná teprve vysokými horami − tam leží zaslíbená, divoká, nedotčená krajina plná horských vrcholů, ples, kaštanovníků, hustých lesů a údolí tonoucích v mlze. Korsika je rájem pěších turistů, kteří zde najdou nejinspirativnější a nejmalebnější pěší trasy v Evropě.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Francouzský venkov je protkán ohromující sítí 120 000 km sentiers balisés (značených pěších stezek), které prochází skrze každý představitelný terén v každé oblasti země. Francouzské středohoří je rájem pro lidi, kteří zbožňují drsné a panenské končiny: vydejte se třeba turistickými stezkami po Châine des Puys. Ohromí vás také Gorges du Verdon, úchvatné soutěsky s 800 metrů vysokými skalními stěnami. V centrálních Pyrenejích se zase vydejte nahoru do Vallée d´Ossau.

Cyklistika

Některé z nejlepších oblastí pro horská kola (s proměnnými sklony a stupni obtížnosti) jsou v okolí Annecy a Chambéry v Alpách a také v oblasti Pyrenejí. V jihozápadní Francii nabízí rozsáhlou síť scénických a příjemně poklidných cest pro cykloturistiku Dordogne a Quercy. Údolí Loiry, Alsasko, Burgundsko, Lubéron v Provence a pobřežní oblasti jako jsou Bretaň, Normandie a Atlantické pobřeží nabízí mnoho jednodušších (méně hornatých) možností.

Surfing

Vyrazte na zlatý písek pláže Anglet v pompézním a zidealizovaném Biarritzu a dopřejte si pořádnou dávku adrenalinu: jsou zde prvotřídní vlny, což sem láká nejodvážnější surfaře z celého světa. Mondénní Biarritz se stal jejich Mekkou, neboť lepší vlny jednoduše na atlantickém pobřeží kontinentu nenajdete.

Adrenalinové sporty

Létání na rogalu a paragliding jsou velmi oblíbené v Pyrenejích, Bretani, Centrálním masívu a kraji Languedoc-Roussillon. Kitesurfing zase frčí ve všech oblastech podél francouzského pobřeží Atlantiku a Středozemního moře. Létání na kluzáku je populární v jižní Francii, kde jsou vyšší teploty a lepší vzestupné proudění. Velmi oblíbeným místem je Causse Méjean v Languedocu. Speleologie vznikla ve Francii a stále tu ještě najdete několik skvělých míst k jeskyňářskému průzkumu.

In-line bruslení

Přes 10 000 in-line bruslařů – doprovázených bruslícími policisty – závodí každou páteční noc od 22 hodin do 1 hodiny ráno ulicemi Paříže. Volná 30kilometrová jízda, jejíž účel – kromě samotné zábavy – je propagovat in-line bruslení jako způsob přepravy po městě, je největší akcí svého druhu na světě.

Lyžování a snowboarding

Francie se honosí více než 400 lyžařskými letovisky v Alpách, pohoří Jury, Pyrenejích, pohoří Vogéz a Centrálním masívu – a dokonce i v horách Korsiky. Vysoké pohoří Alp nabízí některé ze světově nejdražších, ale také nejelegantnějších letovisek, pokud ale hledáte něco levnějšího, menší letoviska v nižších polohách Alp, Pyrenejí a Centrálního masívu jsou těmi pravými. Běžkování je v alpských letoviscích možné, ale nejlepší je v údolích; ty v pohoří Jura nabízí opravdu pěkné stopy.

Pláže

Francie nabízí příjemné pláže podél všech svých pobřeží – u kanálu La Manche, pobřeží Atlantiku i Středozemního moře. Nádherné písečné pláže rozprostírající se podél pobřeží Atlantického oceánu (např. poblíž La Rochelle) jsou méně zaplněné než jejich spíše oblázkové protějšky na Côte d’Azur. Korsika nabízí několik vskutku úžasných míst. Bretaň, Normandie a pobřeží Kanálu jsou také velmi oblíbenými, i když chladnějšími, plážovými destinacemi. Veřejnost může všeobecně využívat jakoukoliv pláž, která není označena jako soukromá.

Vodní sporty

Raftování na divoké vodě, kanoistiku a jízdu na kajaku můžete provozovat na mnoha francouzských řekách, zvláště v Centrálním masívu a v Alpách, ale také v burgundském Parc Naturel Régional du Morvan a podél Gorges de l’Allier, Gorges de l’Ardèche, Gorges du Tarn a Gorges du Verdon.