Zdánlivě nekonečné lesy a tisíce jezer. Volání divočiny je ve Finsku velmi silné. Ale život tepe i v energií nabitých městech. Finové jsou navíc loajální, vřelí a přívětiví. Stojí za to vyrazit na sever a seznámit se jak s úžasnou, podnětnou zemí, tak i se zdejšími nezapomenutelnými lidmi.

Léto je ve Finsku sice krátké, ale severská země se během něj naplno probouzí k životu. Jako by chtěla nasát co nejvíce tepla v naději, že to pomůže přežít dlouhé a temné zimní měsíce. Všude vládne smích, dobrá nálada a optimismus. Dlouhé bílé noci svádějí k zábavě. A té je přehršel – můžete trsat při hudebních festivalech, bavit se při výletních plavbách po jezerech nebo jen tak popíjet pivo na předzahrádkách a terasách restaurací.

Líně plynoucí dny v chatách u jezer pak střídá mrazivá zima. I ta má ale čarokrásné kouzlo. Nejlepší je během zimy vyrazit do finské přírody – třeba lyžovat se dá až do května. Můžete si rovněž pronajmout psí spřežení, soby nebo sněžný skútr a vyrazit na zasněžené pláně zalité bledým zimním sluncem. Můžete zažít i okružní plavbu na palubě ledoborce nebo přenocovat v ledovém hotelu. Když si pak orazíte ve finské sauně a spatříte polární záři, ocitnete se v ráji.

Ačkoliv Finsko nabízí úžasné podmínky pro pěší turistiku díky báječné síti národních parků protkané dobře značenými stezkami a pravidelně rozmístěnými chatkami na přenocování, nenechejte si ujít ani světla velkoměst. Pulzujícím městům na jihu Finska vévodí Helsinky, ležící v objetí Baltského moře. Získají si vás špičkovým designem, svou hudební scénou, spojením moderní a starší architektury i osobitými bary.

Zobrazit více
Finsko - 5313
Průvodce

Finsko

599 Kč 509 Kč Jít do eshopu
Helsinki - Pocket - 55399
Průvodce

Helsinki - Pocket

255 Kč 216 Kč Jít do eshopu English
Scandinavia - 55404
Průvodce

Scandinavia

583 Kč 495 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Helsinky
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Finština, švédština, sámské jazyky, angličtina – široce rozšířená
Peníze
K dispozici je dostatečné množství bankomatů. Jakékoli transakce lze provádět kreditní/debetní platební kartou.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
230 V/50 Hz, není třeba adaptér
Důležitá čísla
Tísňová linka (první pomoc, hasiči, policie) – 112, pohotovostní číslo policie – 10022

Denní rozpočet

Nízké
do 100 EUR
Lůžko ve společné ložnici: 18–30 EUR Vlastní stravování a výhodné polední nabídky v restauracích Levnější pokoje v létě Levné půjčení jízdního kola
Střední
100–200 EUR
Standardní hotelový dvoulůžkový pokoj: 80–130 EUR Jídlo o dvou chodech pro dva, včetně vína: 80–110 EUR Hotely levnější v létě a o víkendech Půjčení auta na týden: 40–50 EUR na den
Vysoké
od 200 EUR
Pokoj v designovém hotelu: 120–200 EUR Gurmánské jídlo pro dva, včetně vína: 150–250 EUR Největší výdaj představují zimní aktivity Dvouhodinová jízda s psím spřežením: 80–120 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Inari

Sámové jsou pořád pevně spjati s laponskou přírodou. Domorodé obyvatele severního Finska nejlépe poznáte v sámském hlavním městě Inari. Seznámíte se sámskou kulturou a tradicemi. Nabízí se i návštěva nedalekého národního parku Lemmenjoki. Nejdříve zajděte do úžasného muzea Siida, pak si domluvte výpravu do divočiny se sámským průvodcem, seznamte se s chovem sobů, poslechněte si sámskou hudbu a kupte si kvalitní řemeslné výrobky.

Starobylá Rauma

Šest stovek dřevěných domů jako by vypadlo přímo z některé severské pohádky. Ale Vanha Rauma, největší dřevěné Staré Město ve skandinávských zemích, je skutečné. A navíc pořádně živé: místní obyvatelé pečují o své truhlíky s květinami, klábosí se sousedy, zatímco návštěvníci se potulují po kavárnách, obchodech, muzeích a řemeslných dílnách. Stále se tu hovoří raumskům giälem, což je starý a nesrozumitelný jazyk námořníků, v němž se mísí hned několik jazyků. Středověká krajkářská tradice města se oslavuje během tzv. Pitsiviikko (Raumského týdne krajek).

Ledový spánek v Laponsku

Při pomyšlení na „ledový hotel“ vás možná zamrazí až v morku kostí, ale není třeba se bát. Přenocování v některé z krásných, extravagantních staveb z ledu je báječný zážitek. Ale musíte počítat s tím, že za něj také notně zaplatíte. V Laponsku je možností ledového ubytování celá řada. Teplé spací pytle vám zajistí klidný spánek a ranní sauna vyžene veškerý noční chlad. Když nebudete mít na přespání, alespoň si hotel prohlédněte a v baru si dejte dobře vychlazený koktejl z vodky.

Letní chaty

Útulná chata posazená na břehu malebného jezera, s malým člunem u rybářského mola a vlastní pláží… Taková může být vaše letní dovolená ve finské divočině. A vzpomínka, kterou si z Finska přivezete domů. Chaty jsou symbolem finského léta – nejprostší z nich mají záchod venku a voda se nosí ze studny, zatímco nejmodernější stylové bungalovy oplývají veškerým komfortem od špičkových kávovarů po infrasauny.

Helsinky

Styl hlavního finského města Helsinek může být různorodý, takový, jaký si budete přát. Helsinky mohou být praktické, elegantní, šokující nebo bláznivě výstřední. Nejlépe finskou metropoli poznáte, když si projdete rozmanité prodejny designu, jimiž je centrum města zaplaveno. Bez ohledu na to, zda dáte přednost věhlasnému finskému designu 20. století v prodejnách světově proslulých značek, jako je Iittala, Marimekko a Artek, nebo jednoduchému, ale zvláštnímu stylu v bohémské čtvrti Punavuori, určitě něco najdete.

Jezerní oblast

Ve finské jezerní oblasti je snad více vody než pevniny, a tak by byl zločin se na ni nevydat. Můžete si půjčit kánoe a vyplout na Veverčí trasu (Oravareitti), jež měří 57 kilometrů a je obzvlášť vhodná pro rodiny s dětmi, nebo se vypravit do národních parků Kolovesi a Linnansaari za sladkovodními tuleni. Bolí vás již ruce? Po kdysi důležitých dopravních tepnách dosud jezdí historické parníky; z kteréhokoli města můžete vyplout na krátký výlet nebo se vydat ze Savonlinny do Kuopia či přes největší finské jezero Saimaa do Lappeenranty.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Vzhledem k obrovským plochám chráněných lesů představuje Finsko jednu z předních evropských turistických destinací. Je možné vyrazit na krátké procházky i několikadenní túry. Plánování cesty usnadňuje síť srubů na přespání, jež jsou také báječným místem na seznámení s Finy. Mají zpravidla palandy, základní kuchyňské vybavení, hromadu suchého dřeva na topení a suchý záchod.

Cyklistika

V létě patří k nejlepším způsobům cestování po Finsku jízda na kole. Země je rovinatá, hlavní silnice v dobrém stavu a doprava ve srovnání s jinými místy v Evropě velmi slabá. Výlety na kolech usnadňují vynikající možnosti ubytování v chatách na oficiálních tábořištích a dlouhé dny v červnu a v červenci. Nevýhodou mohou být obrovské vzdálenosti. Vyplatí se naplánovat si kratší trasy v určitých oblastech a kombinovat jízdu na kole s výlety autobusem a vlakem – finské autobusy a vlaky jsou k cyklistům velmi vstřícné. Nejoblíbenější oblastí na cyklovýlety z celého Finska jsou Ålandské ostrovy.

Saunování

Být ve Finsku a nevlézt do sauny, to by byl hřích. Vždyť je to celonárodní kratochvíle. Ačkoli má většina Finů saunu doma, stále existuje i pár starších veřejných. Voní starým borovým dřevem a zachovávají si staré tradice, jako je šlehání svazkem čerstvých březových větviček a nikoli nesmyslné drhnutí těla (za příplatek). Finové se ochlazují na ulici před saunou, s ručníkem omotaným kolem beder a studeným pivem v ruce. Tyto sauny najdete zejména v Helsinkách a Tampere, zatímco ve městě Kuopio můžete zajít do tradiční kouřové sauny, jež se připravuje celý den. Stojí u jezera, do něhož pak skočíte.

Vodní sporty

Vzhledem k tomu, že téměř 10 % rozlohy Finska pokrývají jezera, nesmírné oblibě se zde těší malá plavidla jakéhokoli druhu. Ještě donedávna byla na jezerech a řekách důležitým dopravním prostředkem. Každé město ležící u vody má půjčovnu kánoí, kajaků nebo pramic (nejčastěji v kempu). Chaty k pronajmutí mívají vlastní loďky, které si mohou hosté zdarma půjčit, aby si zaveslovali na jezeře a podívali se na jeho ostrovy. Vodáckými ráji jsou chráněné zátoky a ostrovy v Saaristomeri (Ostrovním moři) a Ålandské ostrovy na jihozápadě Finska. Systém řek, kanálů a průplavů ve Finsku vytváří pro kánoe četné a dlouhé vodní cesty. V jezerní oblasti nabízejí národní parky Kolovesi a Linnansaari skvělé podmínky na kanoistiku uprostřed nádherné přírody. Severní Karélie, zejména v okolí měst Lieksa a Ruunaa, je také vodáckým rájem. Řeky dále na sever, v oblasti Kuusamo v Laponsku, jsou velmi prudké a rychlé, s ošidnými peřejemi, takže jsou vhodné pouze pro zkušené vodáky.

Běžecké lyžování

V zimě je jízda na běžkách jednou z nejpřirozenějších aktivit ve Finsku. Prakticky každé město či vesnice má kolem centra síť běžeckých tras (latu nebo ladut), jež jsou v mnoha případech osvětlené (valaistu). Nevýhodou je, že si musíte vzít vlastní vybavení (nebo si nějaké koupit), protože se tu zpravidla nedá půjčit. Snazší je to v některém z mnoha lyžařských středisek ve Finsku. Běžecké trasy jsou mnohem delší a také lépe udržované. Nejlépe se na běžkách projedete v Laponsku, kde jsou vám k dispozici stovky kilometrů stezek. Ovšem v zimě je v severním Laponsku denní světlo jen asi pět hodin denně – pokud plánujete delší výlet, je nejvhodnější jaro. V jižním Finsku je na běžky ideální leden a únor a na severu období od prosince do dubna.

Rybolov

Finové patří mezi nejvášnivější rybáře na světě. Pokud dostanou chuť jít na ryby v zimě, nic je nezastaví. Jednoduše přijdou či přijedou na jezero, najdou si vhodné místo, ručním vrtákem vyvrtají nebo vysekají v ledu otvor, rozloží si skládací židličky a spustí udici. A čekají, dokonce i při teplotách kolem -30 °C. Největší koncentraci skutečně dobrých míst k rybaření má Laponsko, ale počet označených rybářských lokalit v jižním Finsku také stoupá. Mezi nejoblíbenější rybářské oblasti patří na lososy bohatá Tenojoki na severu, dále Torniojoki, oblast Kainuu kolem Kajaani, Ruovesi, Hossa, Ruunaa, jezero Saimaa, jezero Inari a Kymijoki poblíž Kotky.

Jízda na saních a sněžném skútru

Svezte se na saních za smečkou psů husky po sněhových pláních ozářených nízkým zimním sluncem. Takový zážitek jen tak něco nepřekoná. Krátké výlety jsou skvělé, ale teprve několikadenní safari na saních vám poskytne čas na seznámení s kouzelnými psy a divočinou okolo vás. Nečekejte však odpočinkovou pohádkovou jízdu; než se naučíte své psy ovládat, nejednou ochutnáte laponský sníh. Právě Laponsko je nejlepší destinací, ale vyjet si na saních můžete i více na jihu v místech jako Nurmes a Lieksa. Podobné výlety můžete absolvovat i se sobím spřežením. Nebo na sněžném skútru, k čemuž budete potřebovat platný řidičský průkaz. Jak na saních, tak na skútru se jede ve dvou, oba účastníci se střídají. Pokud chcete jet sami, očekávejte vysoký příplatek.

Pozorování medvědů

Národním zvířetem Finska je medvěd hnědý (Ursus arctos). Kolem tisícovky těchto mohutných šelem žije na severovýchodě Finska. Vypravte se za nimi s některou turistickou společností, potichu se usaďte do úkrytu a sledujte, jak si medvědi pochutnávají na mršinách losů a pečlivě ukrytých kouscích lososů. Nejlepší dobou na jejich pozorování je období od poloviny dubna do srpna – s malou přestávkou v červenci, kdy medvědi řeší spíš páření než jídlo.

Noční život

Fámy o cenách finského piva jsou trochu přehnané a byla by škoda nezajít se večer někam pobavit. Po jednom nebo třech půllitrech (tuoppi) piva odhazují Finové svou pověstnou rezervovanost a rádi si popovídají se zahraničními turisty; je to nejlepší způsob, jak se seznámit s místními obyvateli. Velká města jsou plná originálních a netradičních barů a brzy poznáte oblíbené finské nápoje, ať jde o různé druhy finského alkoholického moštu (cider), piva z malých pivovarů, sladkokyselé lonkero nebo o neobvyklý tvrdý alkohol jako slanou lékořicovou vodku či moruškový likér.