Kromě nesporných půvabů hlavního města Tallinnu a jeho okouzlujícího historického jádra, které figuruje na listině světového kulturního dědictví UNESCO, se Estonsko honosí fantastickou kombinací nízké hustoty zalidnění a spousty nádherné přírody. V praxi to znamená, že se můžete kochat panenským estonským pobřežím nebo si vychutnávat samotu a klid místních ostrovů či lesních stezek a přitom mít po ruce veškeré vymoženosti známé z ostatních moderních společností, jimiž se Estonsko snaží co nejrychleji docílit stejné kvality života jako ostatní severské země.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Tallinn
Měna
Kroon neboli koruna (EEK) Od 1. ledna 2011 euro (EUR)
Jazyk
Estonština (Estonian)
Víza
Češi vízum nepotřebují. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty jsou už v dnešní době poměrně dostatečně rozšířené.
Čas
Časový posun v Estonsku je GMT + 3
Doprava
Autobus Národní autobus síť je rozsáhlá, spojující všechna významná města mezi sebou a menší města s jejich regionálními uzly. Vlak Většina lidí dává přednost autobusy do vlaku, pro větší pohodlí na služby a pohodlí. Auta a motocykly Estonské silnice jsou obecně velmi dobré a jízda je velmi jednoduché. Půjčovny aut, motocyklů i kol jsou ve všech velkých městech.
Důležitá telefonní čísla
Mezinárodní předvolba Estonska je 00372 Jednotné číslo tísňového volání 112

Denní rozpočet

Ubytování
Cenové hladiny
Ubytování je obecně v Pobaltí poměrně drahé a z pohledu turistů představuje nejvyšší výdaj podobně jako stravování ve velkých městech. Cestování po venkovských oblastech vychází ve srovnání s tím jednoznačně levněji, nicméně přes léto jsou ceny ubytovacích kapacit v populárních přímořských letoviscích podobné jako ceny v baltských metropolích. V hlavním městě představuje nejlevnější typ noclehu lůžko ve společné ložnici, které v tallinnských hostelech pořídíte už od 150 EEK (10 EUR). Dvoulůžkový pokoj v běžném hotelu střední cenové kategorie stojí od 800 EEK (50–60 EUR) výše a v luxusních ubytovnách minimálně 2000 EEK (125 EUR), ovšem v nejhonosnějších podnicích můžete klidně zaplatit i dvojnásobek až trojnásobek uvedené sumy.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Tallin

Dnešní Tallinn představuje fúzi středověkých a moderních prvků prodchnutou nezaměnitelnou energickou atmosférou – která má z pohledu zahraničního návštěvníka podobu podmanivého víru věkovitých chrámových věžiček, mrakodrapů ze skla a chromu, útulných vinárniček ukrytých ve sklepeních domů z 15. století, lenivých odpolední strávených ve znamení slunce a piva na historickém náměstí Raekoja plats jakož i cyklotras vedoucích k okolním plážím a hvozdům – a okořeněnou špetkou komunistických přežitků. Nesporným korunním klenotem Tallinnu už navždy zůstane rozdvojené historické jádro (alias Staré město), které tvoří nepřehledná změť věžiček a uliček ze čtrnáctého a patnáctého století.

Pärnu

Přes léto zaplavují nejnavštěvovanější estonské letovisko Pärnu především milovníci nejrůznějších radovánek a název letoviska se stává synonymem rozpustilé plážové zábavy. Pärnu je ve skutečnosti místem poměrně krotkým a jeho pestrou minulost nejznámějšího baltského letoviska vůbec odrážejí stejně tak dobře i široké, stromy lemované ulice a prostorné parky, jež se tu střídají s velkolepými vilami z přelomu 19. a 20. století. Pärnu je také dodnes populární lázeňskou destinací využívanou hlavně seniory z baltských zemí, Finska a východní Evropy, kteří sem přijíždějí za odpočinkem, ozdravnými kúrami a vyhlášenými bahenními zábaly, jež tu nabízejí staromódní sanatoria ze sovětských dob i luxusnější instituce moderního ražení.

Saaremaa

Saaremaa (doslova „ostrovní země“) je pro Estonce synonymem volného prostoru, smrkových lesů, klidu a čerstvého vzduchu – a fantastického piva. Největší estonský ostrov (zhruba o rozloze Lucemburska) je stále ještě pokrytý hustým kobercem borovic, smrků a jalovců, mezi nimiž lze tu a tam zahlédnout působením času zdánlivě nedotčené staré větrné mlýny, štíhlé majáky a miniaturní vesničky. Saaremaa má z celého státu nejblíž k atmosféře „starého Estonska“. Pro celý ostrov jsou typické dlouhé liduprázdné pláže omývané opalizujícími vlnami, jalovcovým houštím zarostlé rozvaliny kostela z 15. století a volně se pasoucí ovce, které tu na kolemjdoucí vykukují zpoza starých kamenných zídek.

Národní park Soomaa

Jádro národního parku Soomaa (soomaa znamená v doslovném překladu „kraj mokřin“), který zahrnuje největší úsek bažin, rovinatých luk a říčních lesů na území Estonska, se skládá – ze čtyř rašelinišť nazývaných Valgeraba, Öördi, Kikepera a Kuresoo, kde tloušťka rašeliny dosahuje místy až sedmi metrů. Okolí lesy skýtají útočiště až 43 druhům savců včetně vlků, rysů, medvědů brtníků, losů, divočáků a vyder. Každoročně sem také přilétají tisíce ptáků reprezentujících na 180 druhů. K průzkumu národního parku a jeho četných vodních toků je nejvhodnější kánoe nebo haabja, což je tradiční ugrofinské plavidlo vytesané z jediného kusu osikového dřeva, které po dlouhá staletí nacházelo uplatnění při lovu, rybaření, převážení sena a přepravě dalších nákladů.

Tartu

Označíme-li Tallinn za pomyslnou hlavu Estonska, pak Tartu bude nejspíš jeho srdcem. Obyvatelé druhého největšího estonského města jej sami označují za duchovní centrum země a v této souvislosti hovoří zejména o nezaměnitelném tartuském duchu – estonsky zvaném vaim –, který ze všeho nejlépe ztělesňuje nedotčená starobylá atmosféra mnoha uliček lemovaných dřevěnými domky v kombinaci s četnými půvaby městských parků a nábřeží. Nevelké krajské město, jímž poklidně protéká řeka Emajõgi, je však také sídlem nejvýznamnější estonské univerzity, přičemž studenti tvoří bezmála pětinu z celkového počtu obyvatel.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Festivaly

Podobně jako sousední státy i Estonsko se pyšní úctyhodnou nabídkou festivalů a kulturních akcí pořádaných zejména v letních měsících. Dobrým zdrojem informací je internetový portál www.culture.ee.

Cyklistika

Pobaltí je z pohledu cyklistů přímo ideálním terénem. A Estonsko není vyjímkou. Díky jeho rovinatému rázu tu může na kolo vyrazit prakticky kdokoliv: víkendoví cyklisté se mohou v klidu dostávat do tempa na povlovných cyklostezkách s pevným povrchem, zatímco skalní nadšenci mohou podnikat i náročnější několikadenní túry. Strmých stoupání a klesání si tu sice moc neužijete, ale zato lesních cest i (decentních) kopečků je tu habaděj a díky poklidné, leč neuvěřitelně rozmanité scenérii se tu rozhodně nebudete nudit.

Jezdecké výpravy

Poklidné tempo věrného oře skvěle ladí s atmosférou dob dávno minulých, která je pro některé baltské kraje tak typická. Mezi nejvhodnější a při pohledu z koňského sedla nejidyličtější končiny patří estonský národní park Lahemaa spolu s ostrovy Hiiumaa, a Saaremaa, kde operátoři obvykle nabízejí kombinaci projížděk po venkově a podél pobřeží, případně i několikadenní jezdecké výpravy.

Ornitologie

V Estonsku se nachází jedna z nejlepších ornitologických destinací v Pobaltí, a to v podobě národního parku Matsalu, kde bylo zaznamenáno na 280 různých druhů (včetně mnoha tažných) a kde se pořádají i pravidelné tematické vycházky. Jarní migrace ptáků vrcholí na přelomu dubna a května, některé druhy se však začínají objevovat už v průběhu března. Podzimní tah začíná v červenci a leckdy končí až v průběhu listopadu. Dalším populárním terčem opeřených návštěvníků je národní park Vilsandi u Saaremaa, jehož správa vám rovněž může pomoci s organizací ornitologické výpravy.