Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě. Mají proč – podle statistik patří kvalita života v Dánsku k celosvětově nejvyšším. Stačí se projít po Kodani či kterémkoli jiném dánském městě a uvidíte veřejná prostranství, která patří k nejpůvabnějším na světě. Také mimo města je Dánsko krásné a navíc – k malebnému mořskému pobřeží není nikdy dále než hodinu cesty autem.

Kodaň je výkladní skříní Dánska. Velikost hlavního města je tak akorát, systém dopravy dokonalý a zdobnost historických budov v kombinaci s hrdě moderními liniemi soudobé architektury lahodí oku. Zdejší restaurace patří k nejzajímavějším v Evropě – mají tady víc michelinských hvězdiček než v kterémkoli jiném skandinávském městě. Vysokou úroveň mají i bistra.

Dánsko je posedlé kvalitním designem, detaily a dokonalým zpracováním i v něčem tak všedním, jako je kodaňské metro nebo dánské vlaky. Mimo hlavní město nabízí Dánsko směsici rušných měst, zemědělského venkova, středověkých kostelů, renesančních zámků a pěkných vesniček z 18. století.

Zkrátka a dobře, na Dánsku je těžké najít chyby. Tím, co většinu návštěvníků tíží asi nejvíc, jsou obvykle ceny. Dánsko opravdu není levnou destinací, ale na druhou stranu tu není o moc dráž než v jiných zemích západní Evropy.

Zobrazit více
Copenhagen - Pocket - 55392
Průvodce

Copenhagen - Pocket

255 Kč 216 Kč Jít do eshopu English
Copenhagen City Map - 55411
Průvodce

Copenhagen City Map

162 Kč 137 Kč Jít do eshopu English
Scandinavia - 55404
Průvodce

Scandinavia

583 Kč 495 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Kodaň
Měna
Dánská koruna (DKK)
Jazyk
Dánština
Peníze
Většina bank má bankomaty, které přijímají karty Visa, MasterCard, Cirrus a Plus. Ačkoli jsou přístupné bez ohledu na úřední hodiny své banky, nemívají všechny nepřetržitý provoz; zejména mimo Kodaň, mnohé dánské bankomaty nemůžete od 1 hodiny v noci do 6 hodin ráno použít.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
230 V/50 Hz; adaptér není potřeba
Důležitá čísla
Tísňová linka (první pomoc, policie, hasiči) – 112
Doprava
Vzhledem k nevelké rozloze Dánska a dobře fungující síti železnic je vnitrostátní letecká doprava omezená. Přesto jsou vnitrostátní spoje mezi Kodaní a několika vzdálenějšími dánskými městy časté. Autobusy nejsou tak oblíbené jako vlaky, ale na některých trasách jsou až o čtvrtinu levnější. Jinak je celé Dánsko rájem pro cyklisty, kolo je možné půjčit si i na místě.

Denní rozpočet

Nízké
300 DKK
Využijte rozsáhlou síť dánských kempů a hostelů (jsou zařízené spíše jako malé hotely než obří noclehárny) Vařit si můžete sami své jídlo
Střední
cca 600–800 DKK
Bydlení ve skromnějších hotelech Jídlo v levnějších restauracích Dálková veřejná doprava bývá za přiměřenou cenu, nejdražší vlaková jízdenka stojí asi 390 DKK Ušetřit můžete slevovými kartami ve městech (např. Copenhagen Card)
Vysoké
přes 1000 DKK
Pokud si chcete pronajmout auto, počítejte minimálně s 650 DKK na den, při půjčení na delší dobu vyjde cena na den zhruba na 500 DKK Zajímavé je, že ceny luxusních hotelů může být díky konkurenci často jen o 30 % vyšší než průměrná cena levného hotelu
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Kodaň

Nejpohodovější, nejkosmopolitnější, nejzajímavější a rozhodně také nejbáječnější město ve Skandinávii (promiň, Stockholme). Kodaň zažívá velký rozkvět – kombinuje odvážnou novou architekturu, kouzelné kavárny a restaurace, příjemnou atmosféru kanálů, dlážděných náměstí a měděných věží. Je centrem designu a výjimečné kulinářské revoluce, která se tu v posledních deseti letech odehrává. Kodaň není levná, ale v Londýně a Paříži musíte sáhnout hlouběji do kapsy.

Ribe

Poznejte středověkou architekturu a život Vikingů na jihu země v Ribe, nejstarším dánském městě. Abyste si tohle zachovalé středověké městečko opravdu vychutnali, budete potřebovat minimálně dva dny. Projděte se úzkými dlážděnými uličkami, pochutnejte si na dánské kuchyni v půvabných restauracích v centru města a ponořte se do zdejší historické atmosféry.

Bornholm

Uprostřed Baltu leží ospalý Bornholm, ostrov jako stvořený pro odpočinek, jízdy na kole, procházky po lese a místní pochoutky. Nejslunnější oblast Dánska leží asi 200 km na východ od Kodaně. Pro Dány je speciálním místem – většina z nich tu strávila nejméně jednu dovolenou. Dá se tu koupat a slunit na některé z nádherných písečných pláží, které se táhnou v délce 30 km, jezdit na kole nebo se jen tak potulovat po idylických rybářských přístavech. Garantujeme vám, že se sem budete chtít vrátit.

Skagen

Divoké moře, magické světlo a skvělé mořské pokrmy na nejsevernějším výběžku Dánska. Do Skagenu přijíždějí turisté za opojnou kombinací rušného přístavu, dlouhých písečných pláží a živou prázdninovou atmosférou. V létě bývá město přeplněné, přesto si však udržuje svůj půvab, zejména ve starších úzkých uličkách s typicky žlutými domky s červenými střechami a bílými ploty. Přijeďte se podívat, proč se polovina Dánů při zmínce o tomto městě rozzáří.

Aalborg

V postindustriálním Ålborgu na vás čekají dobré jídlo, bary plné hostů a prastará pohřebiště. Zahraniční turisté Ålborg tradičně opomíjejí, většina návštěvníků tu však najde dostatek zábavy na jeden nebo dva dny, od rodin s dětmi přes milovníky dobrého jídla nebo nočního života po nadšence do historie.

Aarhus

Ponořte se do kultury, historie a rušného života kaváren a barů v kosmopolitním Århusu. Druhé největší město Dánska působí dojmem klidného, přívětivého města, skromného a trochu nesmělého, ležícího ve stínu atraktivnější Kodaně. Ovšem může se pochlubit úžasným novým muzeem umění ARoS, obnovením otevřeného koryta řeky Å s městským bulvárem a úhlednými restauracemi.

Hillerød

Najdete tady Frederiksborg Slot, nejhonosnější renesanční zámek v Dánsku. Slavný palác je posazený na ostrovech uprostřed malebného jezera. Překrásný zámek s měděnými věžičkami a barokními zahradami je úžasnou kombinací historie, krásy a síly a jednou z nejkrásnějších zajímavostí v Dánsku.

Roskilde

Zjistěte, jak se Vikingům podařilo ovládnout moře, a navštivte místo posledního odpočinku vládců tisícileté dánské monarchie. Je tu vynikající Muzeum vikingských lodí a úžasná katedrála, v níž jsou pohřbeni členové dánské královské rodiny. Roskilde je oblíbeným cílem jednodenních výletů z Kodaně. A v červenci sem proudí tisíce lidí na čtyřdenní festival Roskilde, který soutěží s Glastonbury o titul největšího rockového festivalu v Evropě.

Trelleborg

V Trelleborgu leží působivá kruhová vikingská pevnost stará tisíc let. Byla osídlena jen velmi krátkou dobu, její obyvatelé ji opustili kolem roku 990. Pravděpodobně zde došlo k obrovskému požáru. Ve vnějším opevnění leží vikingské pohřebiště se dvěma masovými hroby s těly mužů mezi dvaceti a čtyřiceti lety. Je zajímavé, že kruhový hliněný násep se zachoval perfektně nepoškozený. Pasoucí se ovce dodávají scéně nadčasovou atmosféru.

Ærøskøbing

Malebný ostrovní Ærøskøbing byl v 17. století vzkvétajícím městem bohatých kupců a dodnes si uchoval neobyčejný půvab. Dlážděné, křivolaké uličky lemují kouzelné staré domky, z nichž každý je jiný, i když všechny mají šikmé střechy a září veselými barvami, tabulky v oknech jsou z ručně foukaného skla, vchody zdobí topolovky a částečně schované dvorky vás nechávají nahlédnout do soukromí jejich obyvatel.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

V největším dánském národním parku Rebild Bakker je několik pěkných tras. Kromě kvalitních, ač nenáročných výletů v oblasti jezer najdete několik solidních tras také na jihu Sjællandu. Navíc se dá chodit i po plážích a žádné se nehodí k procházce víc než ty na nejsevernějším dánském výběžku Grenen. V Dánsku se můžete projít po jakémkoli kousku pobřeží, bez ohledu na to, komu patří. Podobně je to i v lesích, ale nesmíte chodit mimo cesty.

Cyklistika

Dánsko je země pro cyklisty jako stvořená – síť cyklostezek je 3700 km dlouhá a venkovské, poměrně klidné silnice vedou přes pěknou (a jen mírně zvlněnou) krajinu. Když cestujete Dánskem na kole, najdete snadno ubytování, ať v malém venkovském hostinci nebo v jednoduchém kempu. Jednou z výhod malých rozměrů Dánska je i to, že nikdy nejste moc daleko od měkké postele a horké sprchy, což bývá po perném dni na silnici někdy opravdu zapotřebí.

Windsurfing a kitesurfing

Divoký vítr, který vane na západním pobřeží, si již získal velkou pozornost příznivců windsurfingu a trvale dobré vanutí od jihozápadu nebo severozápadu přitahuje na Klitmøller a Hvide Sande mnoho Evropanů.

Jízda na koních

Islandští koně, jejichž předky kdysi využívali Vikingové jako způsob dopravy, se dnes vyskytují po celé zemi. Jezdit v Dánsku na koni je nádhera – po celé zemi najdete skvělé cesty a v jejich okolí krásnou přírodu. Spoustu možností najdete v Jutsku, ať na severu, kde se můžete projíždět po lesních stezkách, či na jihu na ostrově Rømø, kde můžete jet tryskem při fantastickém západu slunce.

Kanoistika

Nejlepší kanoistické a kajakářské zážitky v Dánsku můžete zažít na řekách Gudenåen a Susåen. Další možností je jízda na kajaku v malých zátokách a zálivech a kolem poloostrovů několika dánských fjordů, například Limfjorden v severním Jutsku a ve sjællandských fjordech: Roskilde Fjord, Holbæk Fjord a Isefjord.

Plavání

V teplejších měsících (červenci a srpnu) si můžete v moři příjemně zaplavat. Obecně je voda Baltského moře o stupeň či dva teplejší než voda v Severním moři. Kromě toho mají téměř všechna velká města akvapark s vyhřívaným bazénem. Kvalita pláží je vynikající, jelikož většina z nich má čisté moře, jemňoučký písek a spoustu prostoru. V Kodani jsou dnes možnosti venkovního koupání lepší než kdy dřív, a to především zásluhou obnoveného Amager Strandpark a dalších bazénů v přístavu, například Copencabana.

Rybaření

V Dánsku je spousta potoků a jezer, která oplývají štikami, okouny a pstruhy. Kromě toho se nabízejí téměř nekonečné možnosti rybaření na mořském břehu. K nejběžnějším druhům mořských ryb patří treska, makrela, platýs a mořský pstruh. Příznivci muškaření najdou nejlepší místa na jutských řekách.