Chorvatsko dlouhodobě patří k nejoblíbenějším destinacím Čechů vyrážejících na dovolenou. Navzdory turistickému mraveništi tu ale stále najdete dost míst s autentickou kulturou, která stojí za to objevit. Přestože tu ještě v 90. letech minulého století zuřila občanská válka, Chorvatsko se rychle dokázalo vrátit k normálnímu životu. Lidé jsou zkrátka houževnatí, podnikaví a – když překročíte hranici turistického světa – také velmi pohostinní.

Pro návštěvníky je nejatraktivnější chorvatské pobřeží. Své si na něm najdou všichni. Kdo hledá okázalost, pozlátko, noční život, nablýskané jachty, luxusní drinky a celebrity, může si takový koktejl dopřát v Dubrovníku a na Hvaru. Jestliže máte raději klid a tichá místa, můžete se i v rušném Chorvatsku uprostřed léta proměnit v Robinsony – stále je tu spousta odlehlých ostrůvků s majáky, okouzlující rybářské vesničky, opuštěné a zapadlé zátoky bez lidí i konob. Dojet se na ně dá s půjčenou lodí či jachtou a užít si nerušeně den i noc. Na bezpečné pláže zase míří rodiny s dětmi a z množství aktivit si vyberou návštěvníci každého věku.

Chorvatsko ale není jen moře a pláže, byť je pobřeží dlouhé téměř 2 000 kilometrů a má více než tisícovku ostrovů. Kouzelné je i vnitrozemí Chorvatska – vychutnejte si krásu nedotčené zemědělské krajiny v jednom z venkovských hotýlků nebo na agroturistické farmě, projděte se po zdejší divoké krajině nebo si užijte řadu aktivit – pěší túry, cyklistika, paragliding, plavby na raftech či kanoích. Záhřeb možná není tak nablýskaný jako Vídeň, kde se můžete zastavit po cestě do Chorvatska, ale i maličké hlavní město může nabídnout příjemný kavárenský život, nové muzeum současného umění, starobylé památky a nabitý kalendář festivalů a akcí.

Nevynechejte ani chorvatskou gastronomii, k jejímž hlavním přednostem patří sázka na místní špičkové suroviny jak z pevniny, tak z moře. Vychutnáte si pokrmy připravené prvotřídními kuchaři, nebo zavítáte do některé z rodinných taveren či konob. Do některých gastronomických rájů je to dlouhá cesta, ale jakmile jídlo ochutnáte, zjistíte, že to stálo za to. Také vinařské oblasti Chorvatska vzkvétají jako celá země, olivové oleje (hlavně ty z Istrie) pak získávají nejvyšší ocenění.

Zobrazit více
Chorvatsko - 5301
Průvodce

Chorvatsko

499 Kč 125 Kč Jít do eshopu
Eastern Europe - 55523
Průvodce

Eastern Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Sarajevo a Mostar do kapsy - 5349
Průvodce

Sarajevo a Mostar do kapsy

249 Kč 125 Kč Jít do eshopu
Balkánský poloostrov - 5355
Průvodce

Balkánský poloostrov

699 Kč 594 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Záhřeb
Měna
Kuna (HRK)
Jazyk
Chorvatština
Víza
Češi je pro turistické cesty nepotřebují
Peníze
Bankomaty jsou běžně dostupné. Platební karty jsou přijímány ve většině hotelů a restaurací. Menší restaurace, obchody a majitelé ubytování v soukromí přijímají pouze hotovost.
Elektřina
230V/50 Hz
Důležitá čísla
Jednotná tísňová linka – 112, policie – 192, první pomoc – 94, hasiči – 93, silniční služba – 1987, záchranná a pátrací služba (na moři) – 9155 (DAN), VHF kanály: 16, 10, 74, informace – 18981

Denní rozpočet

Nízké
do 450 HRK
Ubytování v soukromí; postel ve společné ložnici kolem 150 HRK Jídlo kupované na trzích Levné taverny, pizza a zmrzlina Množství bezplatných aktivit
Střední
450–900 HRK
Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kategorie Jídla ve slušných restauracích a noční drinky Jeden či dva organizované výlety a aktivity
Vysoké
nad 900 HRK
Malé butikové hotely a čtyřhvězdičkové rezidence Jídla ve špičkových restauracích Spa procedury Výlety, prohlídky a pronájem auta
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera, tyrkysová stuha průzračně čisté vody a zurčících vodopádů v zalesněném srdci vnitrozemské části Chorvatska, je úžasným místem. Jsou zde desítky jezer, od 4 km dlouhého jezera Kozjak po malá jezírka obrostlá rákosem, všechna s vodou neuvěřitelné barvy díky krasovému prostředí. Jezera od sebe oddělují vrstvy travertinu pokryté mechy a dřevěné lávky vám umožní procházet se přímo nad nádherným vodním světem. Projděte se po pěších stezkách mezi buky, smrky, jedlemi a borovicemi, abyste unikly davům na březích jezer.

Dubrovník

Nejoblíbenější atrakce z celého Chorvatska je na seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO zcela oprávněně. Fantastické město Dubrovník ukryté za hradbami bylo za občanské války v 90. letech 20. století neúprosně ostřelováno. Dnes jeho mohutné hradby, kláštery, středověké kostely, ladná náměstí a fascinující obytné čtvrtě opět září v celém svém lesku. Abyste se na tuto perlu Jadranu podívali z jedinečné perspektivy, vyjeďte nejprve lanovkou na horu Srđ a potom si město prohlédněte z jeho hradeb a z cimbuří se dívejte, jak se před vámi otevírá jeho historie.

Záhřeb a jeho kavárny

Popíjení kávy v jedné ze záhřebských pouličních kaváren, to je opravdový rituál, zážitek, který byste si neměli nechat uniknout. Patří k němu pozorování lidí, klábosení a přemítání. Skutečně živou evropskou kavárenskou kulturu zažijete u stolku na pěší ulici Tkalčićeva s její nekonečnou řadou pouličních kaváren nebo také na náměstí Trg Petra Preradovića či Bogovićeva. Pokud budete ve městě přes víkend, nevynechejte sobotní ranní rituál špica, což obnáší popíjení kávy a pozorování lidí v centru města, který je vrcholem záhřebského týdenního společenského kalendáře.

Ostrovní ráj Mljet

Nedotčený Mljet, porostlý hustými borovými lesy, je ostrovním rájem. Právě tady podle legendy strávil Odysseus sedm dlouhých let a je snadné porozumět, proč se mu nechtělo odjet. Celou západní část ostrova tvoří národní park, kde můžete spatřit dvě nádherná jezera s temnou vodou, idylický klášter na ostrůvku a ospalou přístavní vísku Pomena, která jako by vypadla přímo z pohlednice. Navštivte však také opomíjený východní Mljet se skvělými plážemi v zátočinách a s gastronomickým rájem, kterým je restaurace Stermasi.

Večírkový Hvar

Když léto vrcholí, není lepší místo k zábavě než město Hvar. Krásní opálení lidé vystupují ze svých jachet a přidávají se k nekončícímu večírku na luxusním ostrově. Plážové party, které startují po západu slunce za obzor daleko na Jadranu a doprovází je lákavé koktejly či nejnovější hudba od věhlasných DJ, jsou cílem elegantně oblečených milovníků noční zábavy. Za scénou večírků se tu rozkládá ještě jeden Hvar, s nádherným vnitrozemím, z velké části nedotčeným davy turistů.

Split

V Diokleciánově paláci, jenž patří k nejpůsobivějším římským ruinám světa, poznejte život takový, jaký zde byl po tisíce let. Uličky této rušné čtvrti, podobné bludišti, jsou živoucím srdcem a duší Splitu, plné barů, obchodů a restaurací. Ztratit se v tomto labyrintu úzkých uliček, průchodů a nádvoří je jedním z nejkouzelnějších chorvatských zážitků – a cestu zpět vždy najdete snadno. Unikněte z palácových zdí na drink na nábřeží Riva, dlážděné mramorem a lemované palmami.

Divoký Kamenjak

Divoká a drsná krása a atmosféra konce světa zajistila tomuto poloostrovu jižně od Puly kultovní postavení. Zachovalá chráněná Přírodní rezervace Kamenjak, je doslova výkladní skříní léčivých bylin, keřů a květin, protkaná sítí pěšinek. Mys lemuje řada oblázkových zátok a odlehlé kamenité pláže a obklopuje jej průzračně čisté modrozelené moře. V létě tu bývá rušno, ale vždy se tu dá najít opuštěná pláž a také zábavný plážový bar s živým společenským životem.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Na lodi po Jadranu

Plavby po moři, od krátkých výletů mezi sousedními ostrovy po noční plavby po celé délce jaderského pobřeží, jsou skvělým a levným způsobem, jak poznat chorvatskou část Jadranu. Prohlédněte si nádherné pobřeží při plavbě kolem některých z 1 244 ostrovů – oblíbených Hvaru či Brače či třeba odlehlejších Visu nebo Kornati. Pokud vám to rozpočet dovolí, poznejte ostrovy stylově z paluby pronajaté jachty, poháněné větrem a mořskými proudy.

Pěší turistika

Mnoho národních parků, jako jsou Plitvice, Paklenica (odkud se vyráží na pěší túry po pohoří Velebit) a Krka, a také krajina v okolí Záhřebu – místní vyrážejí za pěší turistikou hlavně do kopců v okolí Samoboru, zasvěcenci pak dávají přednost méně frekventovanému národnímu parku Risnjak, kde si mohou v klidu vychutnat obtížnější trasy i méně náročné vycházky –, je fantastických pro pěší túry.

Gastronomie

Přední kulinářskou destinací Chorvatska je Istrie. Výtečně tu připravují plody moře, lanýže, divoký chřest a vzácný druh istrijského hovězího zvaného boškarin, stejně jako bezpočet regionálních specialit a špičkových olivových olejů a vín (bílé malvazija, červené teran či sladké muškat) od malých místních producentů. Milovníci vín oceňují i dingač a postup z poloostrova Pelješac, které jsou jedněmi z nejlepších v Chorvatsku. Za návštěvu stojí i vinné stezky Slavonie a Medimurje. Velkým hitem je pomalé stolování, tento rituál poznáte v luxusních restauracích v pobřežních městech, tradičních rodinných tavernách ve středověkých vsích na kopcích i v přebudovaných lisovnách olivového oleje na svazích svěžího vnitrozemí ostrova.

Potápění

Ostrovy jsou skvělými místy, kde se ponořit pod hladinu a objevit podmořského krásy Hvaru, Brače, Krku či třeba Kornati. Skvělý je i nedaleký ostrov Susak, jehož proslavil hlavně podmořský útes, který je vhodný i pro zelenáče mezi potápěči. Ostrov Dugi Otok doporučujeme zkušeným speleologům, kteří ocení krásu podmořských jeskyní. Možnosti potápění jsou také u mnoha měst na pobřeží.

Windsurfing

Kurzy windsurfingu a zapůjčení vybavení nabízí většina chorvatských letovisek, znalci ale automaticky míří do městečka Bol na jižním pobřeží ostrova Brač. Město je oblíbené, protože průliv mezi ostrovy Brač a Hvar vytváří optimální podmínky díky západnímu větru mistral, který obvykle vane od května do konce září. Vítr se pomalu zvedá od rána, kdy je nejlepší čas pro začátečníky. Odpoledne již vane silný vítr, který je dokonalý pro ty, kdo hledají skutečně adrenalinový zážitek.