Černá Hora je často považována za novou „nejmódnější“ destinaci. Ale přestože se země oprávněně koupe v záři reflektorů, její obyvatelé zůstávají stejní jako vždy: otevření, družní a okouzlující. Na rozdíl od řady jiných „nových“ destinací nemají v Černé Hoře ve zvyku obtěžovat či šidit návštěvníky, většinou se dočkáte spíše medvědího objetí než otravného nadhánění.

Ať už si budete užívat horalské pohostinnosti či přímořské družnosti, očekávejte to nejvřelejší přijetí, nejvelkorysejší pohostinství a nejméně pětikilový váhový přírůstek, tady prostě rádi krmí.

Od začátku na konec neměří černohorské pobřeží ani 300 km, ale tento úsek zahrnuje jednu z nejkrásnějších přímořských scenerií v Evropě. Hory se z křišťálového moře tyčí tak, že starobylá opevněná městečka navrchu si špičky nohou smáčejí ve vodě, jako by byla na prázdninách. V létě je celá krajina provoněná divokými bylinkami, jehličnany a středomořskou květenou.

Když pláže zavalí východoevropští turisté, může se jim neohrožený cestovatel snadno vyhnout, pokud vyrazí mimo prošlapané stezky do drsných hor či do mnoha městeček a vesnic, kde žijí obyčejní Černohorci běžný život. Pěšky, na koni, horském kole či kajaku se vydejte do nějakého zapomenutého koutu, který budete mít s velkou pravděpodobností sami pro sebe. To vše – a mnohem více – je vtěsnáno do země pětkrát menší, než je Česko.

Zobrazit více
Černá Hora - 5290
Průvodce

Černá Hora

399 Kč 100 Kč Jít do eshopu
Eastern Europe - 55523
Průvodce

Eastern Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Balkánský poloostrov - 5355
Průvodce

Balkánský poloostrov

699 Kč 594 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Podgorica
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Černohorština (téměř totožná s bosenštinou, chorvatštinou)
Víza
Příslušníci většiny států mohou v zemi po dobu 90 dní pobývat bez víza. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty jsou rozšířené. Platební karty jsou běžně přijímány ve velkých hotelech, ale jinde zřídka.
Čas
GTM + 1
Mobilní telefony
Chcete-li se zdržet déle, není špatné pořídit si místní SIM kartu. Mobilní telefonování je v Černé Hoře drahé, ale největší operátoři nabízejí velmi levné volání do vlastních sítí – je tedy zvykem, že podniky uvádějí tři různá telefonní čísla do tří různých sítí.
Důležitá čísla
mezinárodní předvolba 00382
Doprava
Autobusy jezdí do všech větších měst - jsou cenově dostupné, spolehlivé a poměrně pohodlné. Autobusem se sice dostanete téměř kamkoli, ale auto vám poskytne volnost prozkoumávat malebné vedlejší silnice. Některé jsou mimořádně úzké a přilepené ke stěnám strží, takže nejsou vhodné pro nezkušené či bázlivé řidiče. Vlaky jsou levné, ale tratí je málo. Většina vagonů je stará a bývá v nich horko. Na hlavní trati leží Bar, Virpazar, Podgorica, Kolašin, Mojkovac a Bijelo Polje, druhá trať vede z Podgorice do Danilovgradu a Nikšiće.

Denní rozpočet

Nízký
do 85 EUR
Společná ložnice či pokoj v soukromém domě 11–18 EUR Dílek pizzy 2,50 EUR
Střední
85–185 EUR
Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kategorie 50–100 EUR Pronájem apartmánu 50–150 EUR Jídlo v tradiční restauraci 8–30 EUR
Vysoký
nad 185 EUR
Dvoulůžkový pokoj v luxusním hotelu 120–500 EUR Rybí jídlo tak čerstvé, že po vás ryby budou z talíře pokukovat, 25–55 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Kotor

Cesta proti proudu času do Evropy opevněných měst s vodními příkopy, stinnými uličkami a kostelem na každém náměstí. Kotorské staré město možná není tak působivé jako dubrovnické a nablýskané jako budevské, ale působí živěji, a také dramatičtěji.

Njegošovo mauzoleum

Před dávnými časy tu stála Černá hora, na jejímž vrcholku stála hrobka, střežená dvěma žulovými obryněmi. Uvnitř té hrobky spočíval velký hrdina, chráněný křídly obrovského orla. Tato pohádková kulisa je místem posledního odpočinku vladyky 19. století, Petra II. Petroviće Njegoše. Prostá, ale působivá stavba a monumentální sochařská výzdoba nijak nenarušuje úchvatný výhled přes celou starou Černou Horu.

Národní park Skadarské jezero

Největší balkánské jezero, o něž se dělí Černá Hora s Albánií, je sídlem mimořádně rozmanité ptačí říše. Na černohorské straně zahrnuje národní park ostrovní kláštery, staré kamenné vesnice proslulé vínem a hadí smyčky řeky Crnojevića. Ta stéká z hor a cestou k jezeru se líně klikatí polštáři leknínů kolem dvou kuželovitých vrchů, jimž místní láskyplně říkají „Sofia Loren“.

Horská oka - Národní park Durmitor

Nádhera impozantních šedých vrcholů pohoří Durmitor se odráží v osmnácti ledovcových jezírcích, jimž se říká „horská oka“. Největší a nejpůvabnější je Černé jezero; jeho temná barva je způsobena okolními černými borovicemi i vrcholem Medvěd, jenž se nad ním tyčí. K jezeru se dostanete snadno a procházet se po jeho březích je příjemné, ostatní odlehlejší jezera vyžadují delší výpravu po pěších stezkách parku.

Klášter Ostrog

Div, jakým je klášter Ostrog, nelze zachytit na žádném snímku. Pokud byste chtěli na výšku vyfotografovat celou skalní stěnu, do níž jako by klášter někdo vytesal, bude v ní nádherný bílý klášter vypadat jako malý flíček. Pro pravoslavné křesťany je to nejposvátnější černohorské místo, ale ať jste věřící, nebo ne, působivé je vždy. V komplexu je několik kamenných kostelů, ale žádný nemá takovou atmosféru jako jeskynní kaple Horního kláštera s kamennými stěnami, jež zdobí staletí staré fresky.

Stari Bar

Zatímco v moderním průmyslovém městě Baru mnoho zajímavostí není, kousek dál ve vnitrozemí se ukrývá poklad. Starobylé sídlo Stari Bar tvoří záhadné rozvaliny na útesu obsypaném sukovitými olivovníky, z nichž mnohé jsou starší než tisíc let.

Silnice Kotor - Lovcen

K nádherným černohorským zážitkům patří i prostá radost z jízdy po některé z řady malebných silnic a kochání se krásou i energií krajiny. K jedné z nejhezčích patří vedlejší silnice mezi Kotorem a Cetinje – vlní se nahoru a dolů a nabízí překrásný výhled na Kotorský záliv i Jadran v dáli.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Rafting na řece Tara

Slušný výhled na nádherný kaňon Tary se hledá těžko – v cestě vám téměř neustále stojí obrovské stěny porostlé stromy a vysoké až 1300 metrů. Nejefektnější pohled se naskýtá od řeky, což je zřejmě jeden z důvodů, proč rafting patří k nejoblíbenějším turistickým aktivitám v zemi. Několikeré peřeje tu jsou, ale kromě dubna a května jde o víceméně poklidnou plavbu křišťálově čistou vodou a krajinou, jíž se nedotkla lidská ruka.

Paragliding a parasailing

V Černé Hoře je množství srázů, z nichž se můžete vrhnout, a zatímco závěsné létání je teprve v rozpuku, paragliding začíná být extrémně populární. Chcete-li zažít pocit letu, aniž musíte někam skákat, můžete vyzkoušet méně náročný parasailing. Obě aktivity se provozují poblíž Bečići.

Pěší turistika v pohoří Prokletije

Členitému pohoří se na východě sice říká „Prokleté“, ale pro turisty a lezce je spíše požehnáním. Prokletije, jehož masiv se táhne přes Černou Horu, Albánii a Kosovo, je nejvyšší částí Dinárských hor. Pohořím vede přes všechny tři země stezka s názvem Balkánské vrcholy, která je dlouhá 192 km a nabízí rozmanitý terén od nenáročného po extrémní. Ať už se vydáte na celou stezku, nebo si vyberete krátký úsek, při pouti v Prokletých horách si budete připadat jako na vrcholu světa.

Výlet loďkou na Ostrov Panny Marie ve skalách

Perast je větší vesnice s romantickým nádechem, kterou tvoří téměř výlučně elegantní barokní paláce a kostely. Má dokonalou polohu: sedí na špičce Kotorské zátoky s výhledem na úzký průliv vedoucí do vnější části. Sedněte na loď a doplujte na ostrov Panny Marie ve skalách, jeden z maličkých ostrůvků kousek od břehu, kde stojí kostel s blankytně modrou kupolí, plný votivních darů od vděčných námořníků.