Pyšní se ne méně než sedmi horskými pásmy a rozmanitou krajinou ideální k pěším a cyklistickým túrám, lezení a pozorování zvěře. A najdete v ní jedny z nejmodernějších a cenově nejpřístupnějších lyžařských středisek v Evropě.
Na první pohled patrné je také bohatství bulharských dějin a kultury. Je tu nesčetně kostelů i pravoslavných klášterů plných živých ikon, malebných vesniček s hrázděnými domy, dlážděnými uličkami a s obrozeneckou architekturou z 19. století i dramatické připomínky dějin země od thráckých hrobek a římských rozvalin přes středověké pevnosti, osmanské mešity po komunistické památníky, které se pozvolna rozpadají.

Bulharská města návštěvníky zaujmou bohatými muzei a galeriemi, parky i kavárnami a restauracemi, jež nabízejí silnou kávu, poctivou kuchyni i živou konverzaci.

Zobrazit více
Romania & Bulgaria - 55336
Průvodce

Romania & Bulgaria

467 Kč 396 Kč Jít do eshopu English
Eastern Europe - 55523
Průvodce

Eastern Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
lev (BGN, LV)
Jazyk
Bulharština
Víza
Do 3 měsíců mohou občané EU cestovat bez víza.
Peníze
Bankomaty jsou zcela běžné a jsou na každém rohu.
Čas
GMT +2
Doprava
Jediné pravidelné vnitrostátní linky létají mezi Sofií a Varnou a Sofií a Burgasem. Mezi většími městy jezdí četné moderní pohodlné autobusy, na trasách mezi menšími obcemi jezdí často postarší přeplněné minibusy. Bulharské silnice patří k nejnebezpečnějším v Evropě a počet smrtelných nehod je tu každoročně vysoký. Bulharské státní dráhy provozují po celé zemi úctyhodných 4278 km tratí, které spojují většinu měst a městeček.
Elektřina
Zástrčka stejná jako v České republice.
Důležitá telefonní čísla
112 nouzová linka mezinárodní předvolba +359
Hlavní město
Sofie

Denní rozpočet

Nízký
méně než 70 LV
spaní ve společné ložnici méně než 60 LV 1 porce jídla méně než 5 LV
Střední
70 – 140 LV
pokoj v hotelu 60 – 120 LV jídlo o dvou chodech 5 – 15 LV
Vysoký
více než 140 LV
Pokoj v luxusním hotelu více než 120 LV Jídlo o třech chodech se sklenicí vína více než 15 LV
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Rilský klášter

V mírumilovném lesnatém údolí jižně od Sofie sídlí největší a nejproslulejší duchovní poklad země, Rilský klášter. Bývalé centrum učenosti a kultury posilovalo ducha národa během osmanské okupace. Klášter, který je součástí UNESCO, vyrostl z původní poustevny z 10. století a časem byl mnohokrát přestavován. Jeho zdobné oblouky a cenné fresky i ikony vytvářejí klidnou, výlučnou atmosféru.

Veliko Tarnovo

Nezpochybnitelným vrcholem centra Bulharska je krásné starobylé město carů¬¬¬ (dříve hlavní město), nabízející směs historie, půvabných butiků a nočního života. Univerzitní město tyčící se nad meandrem řeky Jantry mají v oblibě návštěvníci z domova i zahraničí. Obdivují zde zvláštní „světelnou a zvukovou show“, která se každý večer odehrává v mohutné pevnosti Carevec - dodnes impozantní středověké citadele.

Pamětní kostel Alexandra Něvského

Nad střechami Sofie se majestátně tyčí nádherný pravoslavný kostel, vybudovaný na počest ruských vojáků padlých v rusko-turecké válce (1877–78). Stavěl se třicet let, dokončen byl roku 1912. Zářivě zlaté kupole jsou vidět i ze vzdálených ulic, rozlehlý interiér osvětlený svícemi krášlí italský mramor, alabastr a blednoucí nástěnné malby. Každodenní mše slouží bělovousí kněží v zdobných rouchách, doprovázení sborovými zpěvy.

Koprivštica

Dokonale zachovalá vesnička s architekturou z období bulharského národního obrození, dlážděnými uličkami i můstky přes půvabnou říčku leží mezi Karlovem a Sofií. Kolem čtyř set historicky a architektonicky významných staveb, včetně kostelů a domů-muzeí s výzdobou a zařízením z dávných časů je chráněno vládním výnosem.

Thrácké hrobky

Bulhaři jsou oprávněně hrdí na své thrácké dědictví a příslušníci starobylých kmenů, z nichž vzešel vůdce otroků Spartakus či polobožský hráč na lyru Orfeus, byli fantasticky dovednými umělci a řemeslníky. Nejviditelnějšími památníky jejich kultury jsou dnes zdobné hrobky, které byly vykopány v jižním a středním Bulharsku. Nejpůsobivější z nich je úchvatná královská hrobka ve tvaru úlu u města Kazanlak, vyzdobená překvapivě dokonale zachovalými nástěnnými malbami s výjevy z vozatajských závodů či hostin.

Památník Vasila Levskiho

Jeho jméno uvidíte na tabulích s názvy ulic či veřejných budovách po celé zemi. Vasil Levski - „Apoštol svobody“ a bulharský národní hrdina číslo jedna. Levski byl původně pravoslavným mnichem, uprchl však do Bělehradu, aby se připojil k revolučnímu boji proti Turkům. Později se vrátil, aby cestoval po Bulharsku, kde zakládal síť revolučních výborů. Byl charismatickým a schopným vůdcem hnutí za nezávislost - v prosinci 1872 byl zajat a v únoru 1873 oběšen v Sofii. Na místě jeho popravy dnes stojí Levskiho památník.

Plovdiv

Umělecky založený a příjemný Plovdiv nabízí cestovatelům skvělou alternativu k Sofii. K chodcům mimořádně vstřícné a bezpečné studentské město nabízí spoustu skvělých restaurací, barů, galerií a dynamickou kulturní scénu. Půvabné Staré Město se pyšní domy z doby obrození v dlážděných uličkách, muzei, galeriemi a honosným římským amfiteátrem; moderní čtvrť Kapana nabízí přímočaré nezávislé kavárny a bary, v nichž je radost strávit večer.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Bulharské víno

Tradice bulharského vinařství sahá až do starověké éry a zdejší dobré víno si vychutnával leckdo od římských spisovatelů přes francouzské křižáky po bývalého britského premiéra Winstona Churchilla, který si nechal vozit sudy červeného z Melniku. Významné vinařské oblasti se táhnou od Dunaje k Černému moři a Thrácké nížině a řada vinařství nabízí ochutnávky doprovázené občerstvením v podobě masa, sýrů a nádherných venkovských výhledů.

Lyžování v Pirinu

Vysoko v pohoří Pirin se rozkládají nejznámější bulharské lyžařské areály Bansko a Borovec. Bansko, jehož nejvyšší sjezdovky klesají z 2500m, proslulo dlouhými strmými svahy a prodlouženou lyžařskou sezonou. Patří k němu rovněž mezinárodní party scéna, zahrnující vše od rafinovaných restaurací přes lázně po živé bary a kluby. Borovecké sjezdovky v severní části na úpatí hory Musala rovněž dosahují výšky 2500m. Svahy v zavedeném a oblíbeném lyžařském středisku jsou méně náročné, ale milovníci vzrušení tu najdou velké množství složitějších tratí mimo sjezdovky.