Bosňané svůj stát popisovali jako „zemi ve tvaru srdce“ a pohled do mapy odhalí, že takový popis není geograficky příliš daleko od pravdy. V průběhu staletí docházelo v této skalnaté oblasti uprostřed Balkánu k intenzivnímu mísení národů, tradic a kultur, což v devadesátých letech vyústilo v nesmírně komplikovaný a krvavý konflikt. Politické napětí po těchto bratrovražedných válkách stále přetrvává, ale všichni Bosňané již věří v jasnější a lepší budoucnost.

Největší přitažlivost pro turisty mají obnovená starobylá města Sarajevo a Mostar, kde zrekonstruované historické budovy kontrastují s módními bary a kavárnami.

Architektonické obludnosti ze socialistické éry jsou po celé zemi překvapivě vzácnými skvrnami na kráse převážně venkovské krajiny. Mnohá bosenská města jsou kouzelně malá, rozložená kolem středověkých hradů a obklopená horskými hřebeny nebo říčními kaňony. Jen málo míst v Evropě nabízí lepší podmínky pro rafting nebo levné lyžování.

Zobrazit více
Europe on a Shoestring - 55447
Průvodce

Europe on a Shoestring

572 Kč 486 Kč Jít do eshopu English
Eastern Europe - 55523
Průvodce

Eastern Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Balkánský poloostrov - 5355
Průvodce

Balkánský poloostrov

699 Kč 594 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Sarajevo
Měna
konvertibilní marka (BAM/KM)
Jazyk
Bosenština, Chorvatština, Srbština
Víza
Vstup na území Bosny a Hercegoviny do 90 dnů je pro české občany bezvízový bez ohledu na účel pobytu. Pro všechny cizince platí přihlašovací povinnost, která musí být splněna do 24 hodin po příjezdu na území Bosny a Hercegoviny. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty a platby kartou jsou ve městech běžné.
Čas
+0 GMT
Elektřina
Typ zásuvek je stejný jako v České republice.
Mobilní telefony
Místní SIM se dá zakoupit na každé poště. Dostupnost Wi-Fi ve většině hotelů a v některých podnicích.
Doprava
Jízdenky se prodávají předem na autobusových nádražích. Mezi městy bývá obvykle snadné zastavit mávnutím ruky jakýkoli autobus jedoucí po své trase. Rezervace předem je někdy nutná na noční spoje a v hlavní turistické sezoně. Do nejpůsobivějších odlehlých oblastí je zavedena jen minimální veřejná doprava, a tak se někdy vyplatí mít vlastní dopravní prostředek. Na bosenských silnicích, plných zatáček, je jen mírná doprava, a pokud nespěcháte, je jízda po nich skutečnou radostí. Vlaky jsou pomalejší a jezdí méně často než autobusy, ale obecně jsou zhruba o 30 % levnější.
Důležitá čísla
Mezinárodní předvolba 00387

Denní rozpočet

Nízký
méně než 100 KM
Lůžko v hostelu + snídaně 30 KM Hlavní chod a sklenice piva v pouličním bistru do 10 KM Vstup do historického muzea v Sarajevu 10 KM
Střední
100 – 200 KM
Pokoj pro dva s vlastní koupelnou 140 KM Večeře v tradiční restauraci s výhledem na jezero 20 KM
Vysoký
nad 200 KM
Pokoj pro dva v lepším hotelu od 190 KM Večeře o třech chodech 30 KM Drink v koktejl baru 10 KM
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Staré město v Mostaru

Prohlédněte si mostarské Staré Město, prostoupené historickou atmosférou, a obdivujte nádherně zrekonstruovaný Starý most, který se klene nad řekou Neretvou. Za soumraku se rozzáří světla četných restaurací v objektech bývalých mlýnů nad řekami. Úzká „zlatá ulička“ Kujundžiluk, v níž místní obchodníci nabízejí spoustu rukodělných výrobků a nejrůznějších cetek, je plná radostného hemžení.

Počitelj

Vesnice Počitelj, stupňovitě rozložená na příkrém svahu, pochází z období Osmanské říše a patří k architektonicky nejmalebnějším obcím v zemi. Kvůli své poloze v přírodním skalním amfiteátru je změtí schodišť, šplhajících po svahu mezi zchátralými kamennými domy a granátovníky. Nad obcí se tyčí její charakteristická dominanta, osmiboká hradební věž, jež bývala součástí opevnění. Dokonce ještě krásnější výhled se otvírá z hradebních bašt.

Sarajevo

Toulejte se nadčasovými sarajevskými uličkami, zajděte do zdejších módních kaváren a poznejte eklektický noční život tohoto města. Rušná stará turecká čtvrť Baščaršija je změtí pěších uliček, dvorků a malých náměstí s mramorovou dlažbou, které jsou plné mešit, řemeslnických, zejména kovotepeckých dílen, klenotnictví a lákavých restaurací. O tradiční náboženské toleranci obyvatel Sarajeva svědčí několik mešit a synagog umístěných nedaleko od sebe, stejně jako krásně osvětlená pravoslavná katedrála z roku 1872 a katolické katedrály.

Blagaj

Charakteristickou zajímavostí hezké vesnice Blagaj je hrázděný dervišský klášter (tekija), stojící na břehu nadpozemsky modrozelené řeky Buna, jejíž pramen vyvěrá z jeskyně pod strmou skalní stěnou. V dřevěném interiéru v horním patře budovy kláštera se nacházejí hroby dvou tádžických dervišů z 15. století, které přitahují zbožné poutníky. Nejlepší výhled na klášter se otvírá z druhého břehu řeky, z cesty vedoucí za přitažlivou restaurací.

Most Mehmed Paši Sokoloviće ve Višegradu

Most Mehmeda Paši Sokoloviće s jedenácti oblouky, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, byl postaven v roce 1571. V dnes již klasickém románu Most na Drině ho zvěčnil jugoslávský spisovatel Ivo Andrić, který za něj obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Na jeho počest Višegrad buduje Andrićgrad – malé „staré“ město obehnané kamennými hradbami, fantazijní historickou čtvrť, jež zároveň slouží jako kulturní muzeum. Město je jinak architektonicky nevýrazné, ale má úžasnou polohu mezi sérií působivých říčních kaňonů.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Lyžování

Zajezděte si na olympijských sjezdovkách z roku 1984 v lyžařském areálu Jahorina a v pohoří Bjelašnica nebo vyrazte na výlet horskou krajinou. Olympijský areál Jahorina nabízí mnoho upravených sjezdovek a zdaleka nejširší výběr hotelů, jejichž vzdálenost k některému ze sedmi hlavních lyžařských vleků ve středisku není nikdy vyšší než 300 metrů. Největší atrakcí Bjelašnice je možnost nočního lyžování na osvětlené sjezdovce a v létě pěší túry překrásnou přírodou k magickým horským vesničkám.

Rafting na řece Una

Sjeďte si na raftu jednu z rychle tekoucích řek v Bosně a Hercegovině. Okouzlující řeka Una má úseky rozmanité obtížnosti: ve svěže zelených roklích severozápadně od Bihaće je v některých částech hladina klidná jako zrcadlo, zatímco v jiných tvoří divoké peřeje. Ve městech Bosanska Krupa a Bosanska Otoka vznikly v objektech vodních mlýnů kouzelné restaurace. Jihovýchodně od Bihaće je u vesnice Martin Brod komplex kaskád a o něco dále v oblasti Štrbački buk vás čekají úchvatné vodopády, jež jsou hlavní atrakcí nového národního parku Una.