Báječně historická a úžasně přitažlivá, překypující současným průkopnickým uměním, lehce zábavná, vícejazyčná, nikoli však křiklavě nápadná – Belgie je malá země plná velkých překvapení.

Dvojjazyčný Brusel je dynamické, a přesto příjemné, hlavní město Evropské unie, které se honosí pravděpodobně nejkrásnějším náměstím na světě.

Rovinaté, nizozemsky mluvící Vlámsko má mnoho dalších přitažlivých středověkých měst, snadno dostupných pravidelnými vlaky. Naopak v kopcovitém, frankofonním Valonsku najdete nejzajímavější místa na venkově – opevněné vesnice, možnosti aktivit v přírodě a rozsáhlé jeskynní systémy.

Připravte si hodně místa v žaludku. Belgičané vytvářejí pozoruhodné množství rozmanitých specialit, jako je jedna z nejbáječnějších čokolád na této planetě. Obří slávky nasáklé vínem se podávají s křupavými, dvakrát smaženými frites (hranolky). V Belgii je pivovarnictví téměř mystické umění. Některé z těch nejlepších ležáků se stále vaří v klášterech podle starodávných předpisů. Vychutnávejte je pomalu, malými doušky!

Zobrazit více
Belgium & Luxembourg - 55469
Průvodce

Belgium & Luxembourg

496 Kč 421 Kč Jít do eshopu English
Bruggy a Brusel do kapsy - 5341
Průvodce

Brusel a Bruggy do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
EUR
Jazyk
nizozemština a francouzština
Víza
Občané České republiky mohou pobývat na území Belgie bez omezení a víza nepotřebují.
Peníze
Bankomaty se dají najít na každém rohu. Platby kartou také téměř všude, ale někde jen Maestro, ne Visa. V menších obchodech se preferuje hotovost.
Čas
GTM + 1
Elektřina
Zásuvky pro připojení k elektrické síti jsou stejné jako v ČR.
Mobilní telefony
Telefony evropských poskytovatelů fungují bez problému. Internet je téměř všude.
Doprava
V rovinatém Vlámsku je vynikajícím dopravním prostředkem jízdní kolo, méně vhodné je v chaotickém Bruselu nebo zvlněném Valonsku. Autobusy jezdí častěji ve dnech školní docházky. O sobotách jezdí méně spojů a v neděli téměř žádné. Cesta autobusy projíždějícími venkovskými oblastmi bývá pomalá. Autem - v Bruggách, Gentu, Antverpách a Bruselu strávíte více času hledáním místa k zaparkování než účelnou jízdou. Ve venkovských oblastech však může být auto výhodou. Vlakem -v Belgii je rozsáhlá železniční síť, více pravidelných spojů jezdí ve Vlámsku než ve Valonsku. Belgické dráhy nabízejí cenově výhodné balíčky spojů do hlavních turistických destinací, známé jako B-Excursions.
Důležitá telefonní čísla
Mezinárodní předvolba 0033
Hlavní město
Brusel

Denní rozpočet

Nízký
méně než 60 EUR
Postel v hostelu ve sdíleném pokoji 25 – 35 EUR Nákup potravin v supermarketu nebo poledního menu v restauraci Návštěva národních muzeí se vstupem zdarma
Střední
60 – 150 EUR
Pokoj s dvojlůžkem 90 EUR Večeře o dvou chodech a sklenkou vína 30 EUR Lístek na jazzový koncert 15 EUR
Vysoký
nad 150 EUR
Pokoj s dvojlůžkem v čtyřhvězdičkovém hotelu 200 EUR Večeře o třech chodech a sklenkou vína v luxusní restauraci 60 EUR Lístek na koncert klasické hudby v BOZAR 65 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Bruggy

Díky kombinaci dlážděných uliček, snových kanálů, štíhlých věžiček vypínajících se k nebi a nabílených starých chudobinců je Bruggy jedním z nejmalebnějších historických měst v Evropě. A když přijedete v únoru, budete mít město téměř pro sebe. Navštivte také nepřekonatelné Groeningemuseum, jež podává přehled dějin belgického umění spolu se zcela mimořádným výběrem děl představitelů vlámského primitivismu.

Bruselské Grand - Place

Grand-Place patří k úžasným městským celkům na světě. Překvapivě skryté, uzavřené, dlážděné náměstí, jehož ústředním bodem je nádherná radnice se skvostnými věžičkami, ale své vlastní kouzlo má každý z překrásných historických cechovních domů. Grand-Place bylo vydlážděno ve 12. století a sloužilo jako tržiště. I nadále se zde koná květinový trh, vánoční trhy a koncerty a jednou za dva roky náměstí pokryje oslnivě pestrobarevný „květinový koberec“.

Antverpské umění a móda

Antverpy jsou kosmopolitní a sebejisté město. Dnes svými úžasně moderními muzei a galeriemi, čilým nočním životem a pověstí jednoho z hlavních měst haute couture láká milovníky umění, módní magnáty, královny klubů a obchodníky s diamanty. Jen těžko byste hledali jiné místo na světě s tolika butiky významných módních návrhářů, natěsnanými tak blízko sebe.

Flanderská pole

Flanderská pole se po větší část 20. století spojovala s rudými máky jako symbolem padlých vojáků v nesmyslných bojích I. světové války. Oblast v okolí města Ypry je poseta upravenými hřbitovy, kde bílé pamětní kříže, vyrovnané ve zdánlivě nekonečných řadách, nesou němé svědectví krutých bitev. Každým rokem nabízejí muzea dokonalejší vysvětlení situace a pomáhají návštěvníkům vytvořit si lepší představu o podmínkách na tehdejší frontě.

Gent

Gent se může pochlubit fotogenickými kanály, středověkými věžemi, skvělými kavárnami a muzei, jež patří k nejinspirativnějším v Belgii. Toto stále živé studentské město je dostatečně malé, abyste se v něm cítili příjemně, ale dostatečně velké, aby zůstalo živé a dynamické.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Ardenské jeskyně

Nemusíte být zrovna odvážní speleologové, abyste si prohlédli jedny z nejúžasnějších jeskynních systémů Evropy, jež se vytvořily pod kopcovitou krajinou belgických Arden. K nejznámějším jeskyním u Han-sur-Lesse vás dokonce zaveze historická tramvaj, zatímco při prohlídce jeskyně Remouchamps poplujete část prohlídky po podzemní řece.

Komiksová kultura

Cizinci možná znají neohroženého reportéra Tintina, již desítky let nejznámější belgickou komiksovou postavu. V Tintinových dobrodružstvích vystupuje milovaný i humorný tým nesourodých přátel, jako je foxteriér Milou, nedůtklivý kapitán Haddock a téměř hluchý profesor Tryphon, s oblibou zaměňující slova. I přes kritiku kvůli rasovým stereotypům byly komiksy o Tintinovi přeloženy do více než padesáti jazyků a stále se prodává více než dva miliony výtisků ročně.

Belgické pivo

Chcete-li si v Belgii objednat pivo, musíte se probojovat nabídkou, která může obsahovat až dvě stě druhů. Je neuvěřitelné, že se každé pivo podává ve své vlastní, speciální, příležitostně až bizarní sklenici. Zásluhou vývozu značek Hoegaarden, Leffe a Stella Artois se hlavní belgická piva dostala do barů po celém světě. Mnohé pivovary nabízejí prohlídky po předchozí domluvě. Návštěvy pivovaru bez objednání umožňuje De Halve Maan v Bruggách a nádherně staromódní pivovar Cantillon v Bruselu, který vaří spontánně kvašený lambik.