Pokud chcete zažít skvělé pěší túry nebo lyžování, potom je prazvláštní Andorra pro vás to pravé. Země, úhledně vklíněná v kruhovité kotlině mezi Francií a Španělskem ve východních Pyrenejích, patří k nejmenším v Evropě. 
Ministáteček však nabízí zdaleka nejlepší lyžařské svahy i infrastrukturu v Pyrenejích. V souvislosti s knížectvím si většina lidí představí, jak se prohání po zasněžených sjezdovkách, poté si vychutnává svařené víno a odebírá se ke spánku do pohodlí butikového hotelu zbudovaného ze sněhu a ledu. Vymaňte se z lákavé luxusní náruče Andorry la Vella, vydejte se po jedné ze tří vedlejších silnic v zemi, a záhy se octnete ve velmi dramaticky působící horské krajině. 
A když sníh roztaje, je tu široká nabídka pěších stezek od jednoduchých výšlapů po náročné celodenní túry v nejvyšších a nejodlehlejších koutech země. Vydejte se nad úzká údolí a celé hodiny tu nepotkáte živáčka.
 

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Andorra la Vella
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Katalánština, používá se také francouzština a španělština
Víza
Občané ČR vízum nepotřebují. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Je tu nejvíce bank na čtvereční kilometr v celé Evropě. Na bankomaty tu narazíte na každém kroku. Z bankomatu jednoduše vyberete i cizí měnu, tedy eura, nemusíte se zdržovat hledáním směnáren. Platby kartou jsou možné téměř všude v hlavním městě nebo velkých turistických centrech.
Elektřina
220 V/50 Hz; zásuvky jsou stejné jako v ČR.
Mobilní telefony
Andora je v rámci EU, síť i internet běžně dostupné.
Čas
GMT + 1
Důlěžitá čísla
Mezinárodní předvolba +376
Doprava
V Andoře se sice nacházejí tři heliporty, ale žádné letiště. Pokud nevlastníte helikoptéru, bude letecky zapotřebí cestovat skrze cca 200 km vzdálené Barcelonu či Toulouse. Andorra je natolik malá země, že kromě letiště zde nenajdete ani jedinou železniční stanici. Většina obyvatel jezdí automobily, pokud chcete využít veřejnou dopravu, budete odkázáni na autobusy, případně na lanovky.

Denní rozpočet

Nízký
do 60 EUR
Střední
do 130 EUR
Vysoký
nad 130 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Andorra la Vella

Casa dela Vall je pozdně románský kostel v Andorra la Vella, kde zároveň sídlí rada města. Původně se jednalo o rotundu z 11. století, později byla stavba několikrát přestavěna. Kostel Sant Esteve je jednou z nejznámějších památek v Andorra la Vella. Kostel byl postaven v 11. století, z původní stavby však zbyla jen věž, zbytek je dílem rekonstrukce z 20. století.

La Caldea

Ponořte se do teplé minerální vody ve futuristických lázních La Caldea. Největší evropský lázeňský komplex, který je samé sklo a září jako katedrála kosmického věku, nabízí laguny, obrovské vířivky, parní lázně i sauny, vše napájené termálními prameny. Po dni stráveném v trysku na sjezdovkách nebo na letní túře je to skutečně báječný zážitek.

Andorra – venkov

Když už budete mít nákupů v Andorra la Vella plné zuby, navštivte několik vesniček v okolí. Například Canillo s krásným kamenným kostelíkem Sant Joan de Caselles nebo La Cortinada s románskou kaplí Sant Marti či do vysoko v horách položené vesnice El Serrat.

Jezero Pessons

V Andoře se nachází celkem sedm větších ledovcových jezer, přičemž Pessons je jednoznačně nejzajímavější. Jezero je specifické tím, že díky dopadu slunečních paprsků každé dvě minuty mění svou barvu.

Pic de Médécourbe

Pic de Médécourbe je 2914 metrů vysoká hora nacházející se na pomezí Andorry, Španělska a Francie. Masiv je ideální pro vysokohorskou turistiku, nalezneme zde křišťálově čisté říčky a unikátní faunu i floru.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Lyžování

Vypravte se na sněžná pole Grandvaliry. Díky 193 km sjezdovek a propracovanému systému lanovek, jež přepraví přes 100 000 lyžařů za hodinu, jde o největší lyžařské středisko v Pyrenejích.

Pěší turistika

Ordino je nejpůvabnější andorrské městečko, a protože stojí ve výšce 1300 m, je výborným odrazovým můstkem k letní aktivní dovolené. Od poloviny července do poloviny září vás kabinkové lanovky Canillo a Soldeu vyvezou do vyšších oblastí, kde se můžete vydat na túru nebo si půjčit horské kolo a svištět dolů.