Albánie oplývá takovou hojností přírodních krás, že se můžete podivovat, proč zemi od pádu jejího obzvlášť tvrdého komunistického režimu v roce 1991 trvalo dlouhých dvacet let, než se stala oblíbenou turistickou destinací. Zbytek světa možná nevěnuje Albánii velkou pozornost, ale nezdá se, že by to Albáncům vadilo. 

Albánie nabízí pozoruhodné množství jedinečných zajímavostí, které jsou do značné míry následkem její izolace: tradiční zákoníky, obsahující starodávné normy chování a obyčeje, jež se dodnes dodržují v odlehlých horských oblastech, zapomenutá archeologická naleziště a vesnice, které působí dojmem, že se v nich zastavil čas. Tlukoucím srdcem Albánie je rušná, pestrobarevná Tirana, kde se naděje a sny tohoto malého národa spojují do živého víru husté dopravy, přehnaného konzumu a neomezené zábavy.

Zobrazit více
Eastern Europe - 55523
Průvodce

Eastern Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Albánie - 5348
Průvodce

Albánie

399 Kč 339 Kč Jít do eshopu
Balkánský poloostrov - 5355
Průvodce

Balkánský poloostrov

699 Kč 594 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Tirana
Měna
Albánský lek (ALL)
Jazyk
Albánština (Albanian)
Víza
Maximální doba bezvízového pobytu v Albánii pro občany ČR je 90 dní během 180 denního období. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty a platby kartou jen ve větších městech. Obchody, restaurace a hotely zcela běžně berou euro a vrací v leke. Euro zejména malí prodejci uvítají více než místní měnu.
Čas
+0 GMT
Doprava
Autobusem - První autobus/furgon často odjíždí v 5 hodin ráno, v poledne bývají delší intervaly. Jízdné je nízké a platí se průvodčímu v autobuse nebo při vystupování. Autem a na motocyklu - Silniční infrastruktura se zlepšuje. Z Tirany do Kosova vede vynikající dálnice a pobřežní silnice od hranic s Černou Horou do Butrintu poblíž Sarandy je v dobrém stavu. Vlakem - Albánci dávají přednost cestování autobusem a furgonem, a až uvidíte rychlost a stav současných vlaků, pochopíte proč. Vlaky jsou však až směšně laciné a cestování po železnici je skutečným dobrodružstvím.
Elektřina
Zásuvky pro připojení k elektrické síti jsou stejné jako v ČR.
Mobilní telefony
Mobilní síť pokrývá většinu albánského území, není problém s roamingem ani místní kartou.

Denní rozpočet

Nízký
Méně než 5.000 ALL
Pokoj v hostelu kolem 4.000 ALL za noc Jídlo v samoobslužné restauraci do 200 ALL
Střední
5.000 – 10.000 ALL
Pokoj v hotelu pro jednoho/dva 7.000/10.000 ALL za noc Jídlo o dvou chodech a s pitím 300 – 500 ALL
Vysoký
nad 10.000 ALL
Pokoj v hotelu nejvyšší úrovně od 10.000 ALL Večeře v luxusní restauraci od 700 ALL
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Berat

Takzvané „město tisíce oken“ je součástí světového dědictví UNESCO a mezi jeho nejvýznamnější rysy patří osmanské domy terasovitě šplhající po svahu vzhůru k hradbám beratské pevnosti. Berat má překrásnou polohu v drsné horské krajině. Mírné okolní svahy zdobí olivovníky a třešně.

Ruiny starověkého Butrintu

Archeologický areál Butrint je spolu s okolní přírodou součástí národního parku o rozloze 29 km². Od vchodu vede cesta k řeckému divadlu skrytému pod akropolí a hned u něj stojí zbytky malých veřejných lázní. O kus dál zde najdete i zeď se zachovalými řeckými nápisy a raně křesťanské baptisterium.

Tirana

Po pádu komunismu prošlo hlavní město Albánie transformací nevídaného rozsahu. Budovy v Tiraně se rozzářily pestrými barvami a upravená náměstí a ulice proměněné na pěší zóny lákají k procházkám. Chaotická místní doprava svádí každodenní bitvu jak sama se sebou, tak s chodci. Hlučná, bláznivá, pestrobarevná a zaprášená – Tirana není nikdy nudná.

Gjirokastra

Gjirokastra, kterou charakterizuje hrad, ulice s vápencovou dlažbou, impozantní domy s břidlicovými taškami na střechách a výhled do údolí řeky Drin, je fascinující město. Překrásně ji popsal albánský spisovatel Ismail Kadare v románu Kamenná kronika. V současné době sem láká návštěvníky 600 „monumentálních“ domů, směsice osmanských a místních architektonických vlivů.

Kruja

Narodil se zde albánský národní hrdina Skanderbeg, který ji se svým vojskem nelítostně bránil proti nájezdům Osmanů – místní obyvatelé jsou na něj dodnes náležitě hrdí. Hned jak vystoupíte z furgonu (minibusu), spatříte před sebou sochu Skanderbega, třímajícího v jedné ruce svůj obrovský meč. Po straně se za ním tyčí středověký hrad, jemuž vévodí obrovské muzeum v jeho jméně.

Národní park Llogara

Národní park tvoří horské pásmo táhnoucí se podél pobřeží, přístupné přes Llogarský průsmyk (1 025 metrů). Oblast pokrytá borovými lesy je zlatým hřebem cestování po Albánii. Krajina je zde skutečně nádherná, zdobí ji mimo jiné vlajkové borovice, které svým tvarem připomínají orla na národní vlajce.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Bunkry

Na horských svazích, plážích i na mnoha jiných místech v Albánii uvidíte malé betonové kupole s hranatými otvory (často ve skupinách po třech). Jde o vojenské bunkry, postavené v letech 1950 až 1985. Tyto železobetonové houby byly navrženy tak, aby zvládly odrazit invazi a odolat i tankovému útoku. Postaveny byly v desetitisících – některé jsou dnes nápaditě barevné, v jednom sídlí umělec-tatér a v pár z nich dokonce provizorní hostely.

Pobřeží Jónského moře

Užívejte si sluníčka v malebném městečku Dhërmi (řecky Drymades) nebo na některé z mnoha pláží na jižním pobřeží Jónského moře. Když sestoupíte Llogarským průsmykem z hor národního parku na pobřeží, přivábí vás přitažlivé bílé pláže, táhnoucí se v ladném oblouku, stejně jako azurová hladina moře. Pláže střediska Drymades, jež se mohou pochlubit poklidným půvabem, obklopují sady pomerančovníků a borové mlází, zatímco občerstvení a zábavu nabízí centrum města.

Plavba po Komanském jezeře

Vydejte se na plavbu po jezeře Komani, jež se vine nádhernou horskou krajinou, pak pokračujte do Valbonë a absolvujte náročnou horskou túru přes „Prokleté hory“. Úžasná tříhodinová plavba po dlouhém jezeře, jež spojuje města Koman a Fierzë, patří nesporně k největším zajímavostem Albánie.