Tahiti:  to jediné slovo vyvolává v mysli hromadu nádherných obrazů: ibiškové květy, sukýnky z trávy a svěží vánek nad tyrkysovým mořem. Ostrovy Francouzské Polynésie se staly legendou okamžitě, jakmile se evropští objevitelé vrátili domů s vyprávěním o ráji na zemi, kde je úrodná půda, snadný život a beztrestné milování. Ačkoli jsou tyhle představy trochu zastaralé, je Francouzská Polynésie tak snová, jak to jen realita dovolí. Laguny jsou stále stejně modré, dnes tu však najdete víceproudé silnice, usedlejší životní hodnoty a pracovní dobu od devíti do pěti. Už to zkrátka není ten nezkažený ráj z dob mořeplavců, zato tu však mají internet

 

Ostrované pomalu znovu oživují svou kulturu. Kdysi zakázaný jazyk Reo Maohi (tahitský jazyk) se dnes učí na univerzitách, tradiční tetování je na vrcholu popularity a tahitské tance jsou vrcholem každé slavnosti i festivalu. Vzedmutí národní hrdosti uvidíte třeba při závodech kánoí s vahadly Hawaiki Nui v listopadu, volby Miss Tahiti v červnu i nejdůležitější události roku, festivalech Heiva v červenci.

 

Úzké pruhy bílých, růžových i černých pláží Francouzské Polynésie jsou opravdu stylovým odrazovým můstkem k té největší atrakci: lagunám. Většinu vysokých ostrovů obklopují mělké korálové útesy, které vytvářejí chráněné bazény prohřáté mořské vody plné života. 

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Papeete
Měna
Cours de franc ­Pacifique (CFP, Pacifický frank)
Jazyk
Francouzština a Reo Maohi (Tahitština)
Víza
Občané většiny zemí zde mohou zůstat jeden až tři měsíce bez víza. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Na hlavních ostrovech jsou bankomaty. Hotely a restaurace na hlavních ostrovech přijímají platební karty, rodinné penziony na odlehlejších ostrovech však nikoli.
Čas
Havajský standardní čas (GMT/UTC mínus 10 hodin); Markézské ostrovy jsou o půl hodiny napřed před zbytkem souostroví.
Doprava
Letiště Faa’a International Airport (Pape’ete) Přistávají zde všechny mezinárodní lety. Doprava do hotelu Většina hotelů i penzionů nabízí dopravu z letiště zdarma nebo za poplatek, pokud si ji rezervujete předem. Taxi Z letiště do centra Pape’ete stojí kolem 1800 CFP (2500 CFP mezi 20. a 06. hodinou) Autem Ve Francouzské Polynésii funguje v závislosti na daném ostrově řídká nebo žádná veřejná doprava, takže si většina návštěvníků půjčuje auto. Jezdí se vpravo. Půjčovny aut Kanceláře půjčoven otevírají před každým příletem, pokud mají klienty, kteří si auto rezervovali předem. Lodí Lodí se dostanete do odlehlejších oblastí nebo mezi některými ostrovy. Často se pořádají lodní výlety. Autobusem Pouze Pape’ete a jeho okolí má autobusovou dopravu s četnějšími spoji. Jezdí asi jednou za půl hodiny mezi 5. a 18. hodinou. Na kole Na cyklistiku jsou nejlepší odlehlejší silnice nebo menší ostrovy. Půjčovny kol jsou všude.
Mobilní telefony
Místní SIM karty lze použít v neblokovaných mobilních telefonech kompatibilních se sítěmi GSM. Ostatní přístroje musejí používat režim roaming.
Důležitá čísla
Ve Francouzské Polynésii neexistují předvolby oblastí. Předvolba země +689 Ambulance +15 Hasiči +120 Polici +20

Denní rozpočet

Nízký
Méně než 12 000 CFP
Pokoj v základním rodinném penzionu: 7000 CFP Obložená bageta v obchodě: 350 CFP Pronájem jízdního kola na den: 1500 CFP
Střední
12 000–40 000 CFP
Pokoj v lepším penzionu nebo menším hotelu: 22 000 CFP Hlavní jídlo v místním snack baru: 1200 CFP Celodenní výlet po laguně s obědem: 8000 CFP
Vysoký
Více než 40 000 CFP
Bungalov nad vodou (Bora Bora): 80 000 CFP Taneční představení a bufet v tahitském resortu: 8500 CFP Ponor s přístrojem: 8000 CFP
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Laguna ostrova Bora Bora

Jak začne letadlo klesat, objeví se před vašima očima nádherná scéna: řetězec ostrůvků motu připomínajících zápis v Morseově abecedě a korunovaných palmami, které oddělují indigovou modř oceánu od pestré palety modrých odstínů laguny. Bora Bora je oblíbeným místem novomanželů – my však cítíme v kostech, že jste sem neletěli takovou dálku jen proto, abyste otevřeli lahev šampaňského. Skočte do vody v masce, ploutvích a se šnorchlem, s potápěčskou výbavou, vyzkoušejte stand up paddling nebo si jen zaplavte u pláže.

Ostrov Mo’orea

Mo’orea je oživlý obrázek rajského tropického ostrova. Jestli jste si představovali lagunu tyrkysovou jako z katalogu cestovky, korálové pláže, strmé vrcholky a bujné lesy, asi byste se musel hodně nadřít, abyste našli něco lepšího než tohle. Čeká na vás pestrý výběr akcí a aktivit: můžete šplhat po horách, šnorchlovat na korálových útesech, prozkoumávat krásnou krajinu na čtyřkolkách, surfovat na vlnách nebo se potápět s přístrojem u strmých podmořských srázů. Jestli si však chcete jenom odpočinout, čekají na vás pláže s korálovým pískem.

Ostrov Huahine

Huahine se může pochlubit plážemi snad nejkrásnějšími na celém souostroví a ospalým polynéským šarmem, takže je skvělým místem, kde si můžete dobít baterky. Jestli chcete naopak nějakou energii spálit, máte na výběr z mnoha aktivit od pěších túr bujným vnitrozemím po potápění na korálových útesech. Milovníci kultury nesmí vynechat Maevu, jeden z největších komplexů před-evropských marae (tradičních chrámů) ve Francouzské Polynésii.

Ostrov Tikehau

Krajinu liduprázdných bílých i růžových pláží nejlépe poznáte z lodi. Můžete se těšit na hnízdiště mořských ptáků a některá z nejlepších míst na šnorchlování na světě. Atoly jsou v podstatě laguny bez ostrovů uprostřed a Tikehau je se svými zálivy a průlivem plným živočichů jedním z nejhezčích v celém souostroví.

Marae Taputapuatea

Nejdůležitější marae ve Francouzské Polynésii – a možná v celé Polynésii – je Marae Taputapuatea na Ra’iatea, která byla důkladně opravena. Marae jsou posvátná místa postavená z čedičových bloků, které jsou kladené jeden vedle druhého a do výšky. Před příchodem Evropanů to byla místa náboženských obřadů, pohřbů a lidských obětí. Taputapuatea je obklopená téměř hmatatelnou tajemnou atmosférou.

Průliv Tiputa na ostrově Rangiroa

V teplých tropických vodách Francouzské Polynésie se hemží jedna z nejrozmanitějších ukázek podmořského života v jižním Tichomoří a většinu z těchto tvorů můžete zastihnout na jediném místě v průlivu Tiputa u ostrova Rangiroa. Setkejte se se žraloky spanilými, mantami, delfíny a dalšími druhy žraloků ve společnosti mnoha druhů korálových živočichů včetně trnuch, kranasů a hejn klipek.

Kostely Gambierových ostrovů

Asi nejtajemnějším místem Francouzské Polynésie jsou kostely, kláštery a další velké náboženské stavby postavené z korálových bloků koncem devatenáctého století. Dnes stojí popraskané bíle omítnuté kostely s místem pro až 1200 věřících tiše, přesto v majestátní kráse, na Gambierových ostrovech s pouhou hrstkou obyvatel.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Tahitské perlové farmy

Zapomeňte na diamanty – nejlepším přítelem Tahiťanů jsou černé perly. Můžou být stříbřitě bílé, černé nebo mít jakýkoli odstín mezi tím, takže je snadné podlehnout kouzlu odstínů těchto mořských drahokamů. Nezapomeňte navštívit perlovou farmu, kde uvidíte, jak se zdejší ústřice chovají a sklízejí. Možná dokonce uvidíte místní zaměstnance, jak se o plantáže pod hladinou starají.

Pozorování ryb

Francouzská Polynésie je důležitým rozmnožovacím místem keporkaků, kteří se sem stahují mezi červencem a říjnem. Je to jedna z nejlepších příležitostí na světě tyhle majestátní tvory zahlédnout. Můžete je pozorovat při složitých námluvách i při tom, jak se starají o nově narozená mláďata. Nejlepší místa k pozorování keporkaků jsou Mo’orea, Tahiti a Rurutu, kde místní agentury zajišťují výlety na pozorování velryb.

Tetování

Krásné i syrové geometrické vzory na bronzové kůži prožívají velký návrat po celé Francouzské Polynésii. Markézy jsou známé tím, že zde toto umění dovedli k dokonalosti, nejlepší místo, kde si můžete nechat udělat tetování, je však Tahiti. Sídlí zde většina umělců. V dobách před objevením Evropany sloužilo tetování jako mapa společenského postavení a úspěchů každého člověka, dnes jsou však jednoduše nástrojem zkrášlování těla.

Surfing na Teahupoo

Bouřlivé vlny na Teahupoo jsou možná nad síly většiny surfařů. Pouhé sledování profesionálů, kteří je zdolávají během Billabong Pro, však patří mezi největší sportovní události, jež zde můžete zažít. Je zde rovněž spousta míst pro mírnější formu surfování: díky teplé vodě a všudypřítomným proudům můžou začátečníci zkoušet své štěstí skoro všude, zatímco pokročilejší surfaři si můžou celý rok užívat přepadávajících vln.

Heiva i Tahiti

Během každoročního festivalu Heiva v červenci jede celé souostroví na plné plachty: nejlepší tanečníci soupeří v dekadentních soutěžích, při kterých na sobě mají jen o něco víc než palmové listy, zato však kroutí hýžděmi ohromující rychlostí, laguny oživují závody kánoí s vahadly a všude se soutěží v místních sportech, jako je loupání kokosových ořechů. Je to nejlepší čas k tomu prožít mírnou neokázalou polynéskou kulturu nejvíc naplno. Festival probíhá na více ostrovech včetně Bora Bora