Slavným se stal za bizarního panování tehdejšího diktátora-prezidenta Nijazova, který pokryl tuto málo známou pouštní republiku zlatými sochami a grandiózními pomníky úspěchů dosažených za své vlády, též jmenované jako „zlatý věk“. 
Tato nejméně navštěvovaná středoasijská země toho má však v nabídce daleko víc, než jen návštěvu totalitárního tématického parku, jak bývá často charakterizována – je to starobylé území plné přírodních krás prostoupené duchovností a četnými tradicemi.

Starověká města Merv a Kuňja-Urgenč vzbuzují v návštěvnících představy o karavanách cestujících po starodávné Hedvábné stezce - neodbytná krása pouště Karakum a dalších svérázných přírodních úkazů patří k méně očekávaným, avšak stejně fascinujícím pamětihodnostem. Úplný prožitek z Turkmenistánu si odnesete až se setkáte s vřelými a fascinujícími Turkmeny, jejichž pohostinnost je přímo legendární. 

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Ašchabad
Měna
turkmenský manat (TMT)
Jazyk
turkmenština, ruština, uzbečtina
Víza
Na občany České republiky se vztahuje vízová povinnost. Vzhledem k tomu, že v České republice není Turkmenistán zastoupen, podává se žádost o vízum obvykle na Velvyslanectví Turkmenistánu v Berlíně nebo ve Vídni. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Většina místních bank vám smění americké dolary nebo eura – směnný kurz je pevný a tedy všude stejný. V hlavním městě jsou pouze 2 banky, které dovedou vyplácet peníze z kreditních nebo debetních karet: Senagat Bank a Státní banka pro zahr. ekonom. záležitosti. Cestovním agenturám a hotelům se často dá platit i v amerických dolarech.
Čas
+ 4 GMT
Mobilní telefony
Pokrytí mobilním signálem funguje v Turkmenistánu ve větších městech, pro cestování do odlehlejších oblastí je vhodný satelitní telefon.
Důležitá čísla
Mezinárodní předvolba 00993
Doprava
Domáci turkmenské aerolinky jsou dotované, takže vás často přijdou levně – je po nich ale velká poptávka a musí se objednávat předem. Létají do všech velkých měst, hlavním uzlem je samouřejmě Ašchabad, odkud létá nejvíce letů. Jezdit autem nebo na motorce po Turkemistánu je možné, ale drahé a plné překážek (uzavřené silnice, špatný povrch). Existuje tu silniční daň za každý kilometr, který ujedete. Nejefektivnější způsob dopravy - Maršutky - minibusy, ale na dlouhé cesty značně nepohodlný. Plus musíte čekat, než se naplní. Sdílené taxíky jsou dobrá alternativa k maršrutkám – jsou rychlejší a pohodlnější (a spěcháte-li hodně, můžete si zakoupit i zbývající sedadla). Vlaky jsou pomalé, ale pohodlné. Úžasný způsob, jak vidět krajinu a setkávat se s místními lidmi.

Denní rozpočet

Nízký
méně než 30 USD
Ubytování pro dva - méně než 25 USD Stravování pro dva – méně než 5 USD (20 TMT)
Střední
30 - 85 USD
Ubytování pro dva - 25 – 70 USD Stravování pro dva – 5 – 15 USD (20 – 50 TMT)
Vysoký
více než 85 USD
Ubytování pro dva - více než 70 USD Stravování pro dva - více než 15 USD (50 TMT)
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Ašgabat

Prozkoumejte výjimečné a neustále se proměňující hlavní město Turkmenů Ašgabat, vyzdobené mramorovými paláci, bizarními památníky a větším počtem fontán, než najdete v Las Vegas. Město bylo roku 1948 téměr srovnáno se zemí a znovu vybudováno v sovětském, nudném duchu. Po získání nezávislosti se v posledních letech město začalo po částech znovu bourat a přestavovat do více moderní podoby.

Poušť v Kuňji-Urgenči

Podivujte se minaretům a mauzoleím ozdobeným tyrkysově modrými obklady a poházeným v poušti v Kuňji-Urgenči, jež jsou svědectvím dávné slávy Chórezmské říše.

Darvaza v Karakum

Navštivte bizarní kombinaci lidské náhody a přírodního jevu v plynných kráterech Darvaza v měsíční krajině pouště Karakum.

Kaňon Jangykala

Udělejte si výlet po malebné pouštní krajině v kaňonu Jangykala, jež jako by z oka vypadla scenériím ve filmech Johna Forda.

Archeologická naleziště v Mervu

Prozkoumejte starobylé vykopávky a nálezy keramiky v Mervu, nejproslulejším archeologickém nalezišti v Turkmenistánu, přičemž nedaleké a nejrozsáhlejší archeologické vykopávky v blízkém Gonuru jsou ještě zajímavější.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Návštěva farmy Alaja

Achaltekinské koňské plemeno je hrdostí a chloubou Turkmenistánu a mnoho návštěvníků sem přijíždí jen proto, aby si na těchto koních zajezdilo. Tato farma se nachází v Gökdere (nebo jinak Nižnyj Čuli), kde se v profesionálních stájích o koně dobře starají a kvalitně je krmí – to jinde nebývá pravidlem. Běžně tu nabízejí čtyřhodinové jízdy a stojí za to podniknout výpravu například do kaňonů kolem Gökdere. Farma je v provozu 7 dní v týdnu.

Bazar Tolkučka

Je jeden z největších současných středoasijských bazarů, který se koná pravidelně v neděli dopoledne od 7 do 13 hodin. Kromě tradičních koberců, látek a šatů zde nakoupíte prakticky všechno od rezavých hřebíků po motocykl. Navíc je to výborná příležitost pro fotografy.

Baharden

Na úpatí hor asi 3 hodiny od Ašchabadu se nachází jedna z největších přírodních zajímavostí země. Je to teplé sirovodíkové jezero, ukryté v jeskyni na úpatí Köpet Dagu. Teplota podzemního jezera je asi 36°C, což v okolním horku není příliš velké osvěžení, navíc je všude cítit sirovodík (jako po pukavcích). Přírodní zajímavostí jeskyně je i početná populace netopýrů (v dobách SSSR to bylo jejich největších koncentrace).

Serdaryn sağlyk yoly (Vůdcova cesta zdraví)

Pro posílení kondice a zdraví obyvatel Ašbagatu a také pro zvýšení zájmu o poznávání krás své vlasti buduje velký syn Turkmenistánu na hřebenech Köpet dagu perfektně vydlážděné a osvětlené (pravda již zdaleka ne všude) cesty zdraví. Jedná se o pohodlné chodníčky s mnoha schody, zábradlími, většinou z bílého kamene, takže ve dne nádherně svítí svou bělobou a večer při pohledu z Üç ayakliku svítí drobounkým řetízkem lampiček.

Köpet Dag

Zde je množství velmi zajímavých míst na trekking, mnohé z nich jsou značené. Populární je výletní oblast okolo Firuzy (pro cizince pouze na zvláštní povolení). Mapy Köpet dagu jsou poměrně obtížně k sehnání, uspějete pouze v Národní kartografické společnosti v Ašchabadu