Při první návštěvě Turecka vás ohromí neskutečná různorodost krajiny, projevující se na každém kroku od egejských pláží až po vzdálené východní hory. Takový pohled vás pak při každé další návštěvě nasytí stejně dobře jako všudypřítomné kebaby.

Nudit se nebudete ani na chvilku, i když zrovna nebudete smlouvat s prodavači s velkými kníry na bazaru. V rušném Istanbulu zažijete romantiku i davové šílenství jako v kterékoli jiné, typické západní metropoli. Můžete kroužit jak po Bosporu, tak po tržnicích a nočních klubech. V prázdninových destinacích, jako je Kapadókie a jihozápadní pobřeží, zase můžete šlapat po horách, jezdit na koni nebo se věnovat vodním sportům a občas to proložit uzobáváním chuťovek na terase s panoramatickým výhledem.

V méně zalidněných východních krajích se nad pláněmi starověké Mezopotámie zvedají medově zbarvené pahorky a větrem ošlehané a opršené památky dodávají horským masivům lehkou příchuť romantiky.

Neopomeňte tureckou kuchyni, která je jednou z nejlepších, jaké jste kdy ochutnali. Za prozkoumání stojí také bohatá historie a pestrá kultura, kterou utvářela jedinečná poloha Turecka v místech, kde si Evropa podává ruku s Asií. Ponořit se do kulturních zákoutí Turecka je stejně jednoduché, jako smočit se v seldžuckém nebo osmanském hamámu, zakousnout se do kebabu a okusit příchutě, které sem zavítaly po Hedvábné stezce, nebo navštívit antické zříceniny rozeseté po zdejších polích, zátokách a pahorcích.

Když to vše vezmete do úvahy, sotva překvapí, že Turecko přitahuje již dlouhá staletí tolik návštěvníků. Přidejte se k nim a objevujte sami pro sebe jeho odkaz.

Zobrazit více
Istanbul - 5242
Průvodce

Istanbul

499 Kč 125 Kč Jít do eshopu
Istanbul - Pocket - 55281
Průvodce

Istanbul - Pocket

277 Kč 235 Kč Jít do eshopu English
Iran - 55328
Průvodce

Iran

529 Kč 449 Kč Jít do eshopu English
Cyprus - 55416
Průvodce

Cyprus

453 Kč 385 Kč Jít do eshopu English
Middle East - 55438
Průvodce

Middle East

636 Kč 540 Kč Jít do eshopu English
Turkey - 55533
Průvodce

Turkey

587 Kč 498 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Ankara
Měna
Turecká lira (TRY)
Jazyk
Turečtina a kurdština
Peníze
Bankomaty jsou běžně dostupné. Debetní i kreditní karty přijímají ve většině obchodů ve městech a v turistických lokalitách.
Víza
Pro pobyt do 90 dnů nepotřebují Češi vízum
Důležitá čísla
První pomoc – 112, hasiči – 110, policie – 155
Doprava
Autobusy jsou rychlé a efektivní, vlaky většinou pomalé

Denní rozpočet

Nízké
do 135 TRY
Lůžko v noclehárně: 20–45 TRY Ceny za pokoje/noclehárny obvykle zahrnují i snídaně. Využívejte dálkové noční autobusy a vlaky, ať ušetříte za ubytování. Pobyt v drahém Istanbulu zkraťte na minimum.
Střední
135–350 TRY
Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední třídy. Restaurace, v nichž se podává alkohol, bývají obvykle dražší. Autobus a vlak vyjdou levněji než pronájem auta. Letenky jsou stejně drahé jako autobus (ne-li levnější).
Vysoké
více než 350 TRY
Dvoulůžkový pokoj v luxusním hotelu od 170 TRY (v Istanbulu od 410 TRY). Hlavní chod v luxusní restauraci: od 17,50 TRY výše.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Efes

Rozhodně nejslavnější antická památka v Turecku. Mnozí mají Efes za nejlépe dochované zříceniny v celém Středomoří. Efes je skutečně mohutnou oslavou řeckého umění a římské architektury. Mramorem vydlážděná a lemovaná Třída kurétů je nesmírně fotogenická, ovšem skutečným zlatým hřebem je komplex Terasových domů s nádhernými freskami a elegantními mozaikami, které vás nechají nahlédnout přes dlouhá tisíciletí do života antického města. Velká část Efesu však ještě pořád odpočívá pod zemí.

Kappadokie

Kappadokie je zemí zaslíbenou, která vás dokáže zaměstnat na pár hodně rušných dní: výborné víno, dobré jídlo, úžasné jeskyně, pěší turistika, jízda na koni, lety balonem… Podivuhodná krajina Kapadókie připomíná plástev medu vystavěnou rojem geniálních včel, ve skutečnosti se ovšem jedná o výsledek ochlazování lávy po obrovské vulkanické erupci. Svou stopu zde zanechali i lidé v podobě byzantských kostelů s nádhernými freskami nebo fantastických komplexů podzemních měst.

Hagia Sofia

Ani v obrovském Istanbulu nic nepřekoná nádherný chrám Boží moudrosti, který až do pádu Konstantinopole pařil k největším křesťanským chrámům v dějinách. Postavil jej císař Justinián v 6. století ve snaze pozvednout a vzkřísit velikost římské říše. Při pohledu na zářící kupoli je těžké uvěřit, že se mu to tak docela nepovedlo. Přesto interiér pokrytý nádhernými freskami a mozaikami, vzkazy, které po sobě zanechaly generace vládců, ve vás zanechá úžasný dojem, což svede jen málokterá jiná stavba na světě.

Klášter Sumela

Je přilepený vysoko na skále a okolní krajina je opojně zelená. K byzantskému klášteru Sumela se klikatí příjemné stezky, z nichž je na posledních pár kilometrech úchvatný výhled na stavbu přes svahy zarostlé piniemi. Závěrečná fáze výstupu vede lesem a končí na úpatí skály.

Ani

Město duchů Ani tone v moři zeleně a je skutečně zcela výjimečným místem, jak z hlediska historického a kulturního, tak díky magické scenérii. Leží v odlehlém koutě země na hranicích s Arménií a vyzařuje tajemnou atmosféru. Než je obyvatelé v roce 1239 opustili v důsledku mongolských nájezdů, bylo Ani vzkvétajícím oslňujícím hlavním městem urartského a arménského království. Jeho zříceniny zahrnují několik významných kostelů a katedrálu postavenou v letech 987 až 1010.

Pamukkale

Úchvatné travertinové kaskády plus zříceniny římského a byzantského hlavního měst Hierapolis – to je rovnice jednoho z nejunikátnějších pokladů Turecka s přezdívkou „Bavlněný hrad“. Ve dne oslnivě září, v noci připomíná obří mimozemskou sjezdovku. Opatrně našlapujte po špičkách kolem průzračných jezírek a sněžně bílých skal a až dojdete až na vrchol, odměňte se občerstvující koupelí ve starověkém bazénu v Hierapoli.

Poloostrov Gallipoli (Gelibolu)

Úzká šíje chránící vstup do Dardanel je nádherným kouskem země s pahorky a piniovými lesy, které se tyčí nad batůžkářskými ubytovnami v Eceabatu a hradem Kilitbahir. Putování pokojnou venkovskou krajinou je však pro mnoho lidí hlubokým zážitkem s trpkou příchutí: je poseta pomníčky a hroby mladých mužů, kteří bojovali a umírali ve zdejších drsných podmínkách daleko od domova při jedné z nejhorších epizod první světové války. Mnozí z vás si nejspíš vybaví scény z filmu Gallipoli (z roku 1981), v němž se otevřela cesta ke světové slávě Melu Gibsonovi.

Safranbolu

Prvotřídní příklad vzkříšení tureckého osmanského města zpět k životu. V roce 1994 bylo Safranbolu zapsáno na seznam světového kulturního dědictví Unesco. Domácí naplňuje město pýchou – naplněni hrdostí a sentimentem se ubytovávají v hrázděných domech, které jako by vypadly ze stránek dětské pohádkové knížky. Prodavači sladkostí a šafránu v dlážděných uličkách, řemeslníci a příštipkáři provozují svá tradiční řemesla přímo ve stínu středověkých mešit. A když rozpálenou noční oblohu rozpáře v létě blesk, je iluze dokonalá.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Turecko má řadu horských masivů, od Tauru na jihozápadě až po Kačkar na jihovýchodě, a všechny jsou jako stvořené pro pohádkové pěší túry. Vydat se můžete třeba na nejvyšší horu Turecka Ararat (Ağrı Dağı), kde měla přistát Noemova archa, Lýckou stezkou, která patří mezi deset nejlepších turistických dálkových tras na světě, nebo do pohoří Kaçkar (Kaçkar Dağları), kde je pár dnů brouzdání po horských pastvinách yaylalar mezi vesničkami Olgunlar a Ayder jedním z největších zážitků.

Potápění

Rudé moře to sice není, ale kde jinde na světě si můžete zaplavat nad amforami a střepy z antických vraků, rozesetými po mořském dně? Turecko nabízí také široký výběr útesů, srázů a jeskyní. Zdejší vody jsou obecně vzato velmi klidné, bez přílivu a odlivu či proudů, viditelnost se pohybuje kolem 20 m (což na Středozemní moře není vůbec špatné). Nejlepšími místy na potápění jsou Kuşadası, Bodrum a Marmaris (jižní Egejská riviéra), Kaş (Turecká riviéra) a Ayvalık (severní Egejská riviéra).

Windsurfing a kitesurfing

V Alaçatı na poloostrově Çeşme se konají soutěže Světového poháru Asociace profesionálních windsurfařů. Stále vanoucí silné větry (kolem 16-17 uzlů) a 2 km dlouhá pláž s mělčinou a klidnou vodou činí z Alaçatı v době od poloviny května do začátku listopadu prvotřídní windsurfingovou destinaci. Jedná se rovněž o ideální místo, kde můžete pronikat do tajů tohoto sportu a vybírat z široké nabídky nejrůznějších kurzů. To platí i pro kitesurfaře.

Paragliding

Představte si, že pohodlně sedíte a elegantně se přitom vznášíte nad sametově modrým mořem a svěží větřík vás víská ve vlasech… Paragliding ze svahů Baba Dağ (1960 m) v Ölüdenizu patří díky stálým teplým větrům, které zde od konce dubna do začátku listopadu proudí, k nejlepším místům, kde tuto lákavou představu realizovat. Pro začátečníky jsou k dispozici tandemové lety. V Ölüdenizu se můžete věnovat i parasailingu, dalším hojně vyhledávaným místem pro paragliding je Kaş.

Plavba na gületu

Modrá okružní plavba neboli mavi yolculuk podél západního Tyrkysového pobřeží Středozemního moře na tradiční dřevěné lodi (gület) trvá tři dny a tři noci a pro řadu cestovatelů představuje vrchol návštěvy Turecka. Během ní se vám naskytne spousta příležitostí k průzkumu odlehlých pláží a sledování západu slunce, ale hlavně se oprostíte od veškerých výdobytků moderní civilizace včetně internetu, což je dnes nevídaný luxus. Obvyklou trasou je plavba z Fethiye do Olympu, ale trasa Fethiye–Marmaris je ještě lepší.

Hamámy

Ve většině tradičních tureckých hamámů je k dispozici i spousta dalších služeb: zábaly, masáže obličeje, pedikúra apod. Doporučujeme nicméně zůstat u tradiční a osvědčené procedury: koupele a vydrhnutí, po němž následuje důkladná masáž. Nic podobného vaše tělo jinde nezažije. Najděte si historický hamám ve staré části Antalye nebo v istanbulské čtvrti Sulatnahmetu.

Pláže

Turecké pláže jsou proslulé a nabízejí neodolatelnou směsici slunce, písku a azurově modrých vod. Na prvním místě v seznamu těch nejlepších jsou středomořské a egejské perly jako malebná zátoka Kaputaş s omamně se třpytícími mělčinami nedaleko Kalkanu nebo nejdelší turecká pláž Patara. Řada nejlepších středomořských pláží se nachází na poloostrově Teke posetém zříceninami a lemovaném Lýckou stezkou, jiné jsou příjemně zastrčené. Klidné pláže na ostrovech Gokçeada a Bozcaada nabízejí spoustu aktivit od surfování až po fyzicky méně náročné pojídání dondurmy (zmrzliny).

Hospody a noční život

Divoká noc za zvuků živé hudby se spoustou panáků rakije prokládaných chuťovkami je prastarou a stále oblíbenou tureckou kratochvílí. Při vstupu do tradiční hospody (meyhane) nezapomeňte Turky, kteří tu popíjejí Efes, pozdravit zvučným şerefe! K aslan sütü neboli lvímu mléku (průzračná rakije smíšená s vodou získá bílou barvu) se nejvíc hodí meloun, bílý sýr, ryba a hudební kulisa. Skvělou příležitost prožít opravdovou tureckou noc najdete zejména v istanbulské čtvrti v Beyoğlu s bulvárem İstiklal Caddesi lemovaným spoustou meyhane, které v pátek a v sobotu večer praskají ve švech.