Atraktivní most mezi Evropou a Asií. Istanbul je místem, kde se už po staletí potkává Východ se Západem, což vytváří ve městě řadu mimořádných protikladů a fascinujících rozporů. Díky tomu je Istanbul městem, které spousta lidí miluje, pár nesnáší, ale nikdo nemůže zůstat netečný.

Istanbul je někdy překrásný, někdy ošklivý, ale vždy vyvolává vášnivé reakce. Tak popsal svůj první dojem z této turecké metropole italský spisovatel a cestovatel Edmondo de Amicis už v roce 1874. A stejná slova platí dodnes.

Istanbul nabízí pohled na lidskou změť, do níž je vepsáno tisíce příběhů. V jednu chvíli uvidíte shrbeného anatolského muže tlačícího vozík se šťavnatými zelenými blumami, mladou ženu zahalenou v překrásném šátku, jak poslouchá MP3, podnikatele v dokonalém obleku i řeckého ortodoxního kněze v černé smuteční róbě.

Možná jdou všichni na starodávný trh koupit koření, možná někteří pospíchají na schůzku s přáteli v moderním baru v Beyoğlu. Nebo snad spěchají na polední modlitbu do říšské mešity. Jisté je, že představují město v celé škále jeho tváří. Kéž by to tak bylo v Istanbulu navždy.

Zobrazit více
Istanbul - 5242
Průvodce

Istanbul

499 Kč 125 Kč Jít do eshopu
Istanbul - Pocket - 55281
Průvodce

Istanbul - Pocket

277 Kč 235 Kč Jít do eshopu English
Turkey - 55533
Průvodce

Turkey

587 Kč 498 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Turecká lira (TRY)
Jazyk
Turečtina a kurdština
Peníze
Bankomaty jsou běžně dostupné. Debetní i kreditní karty přijímají ve většině obchodů.
Víza
Pro pobyt do 90 dnů nepotřebují Češi vízum
Důležitá čísla
První pomoc – 112, hasiči – 110, policie – 155

Denní rozpočet

Ceny v Istanbulu
Většina hotelů jde dolů s cenami mimo hlavní sezonu (kromě Vánoc a Velikonoc), a to až o pětinu – zeptejte se také, jestli dostanete slevu, když budete platit hotově (bývá deset procent i větší), a jestli je v ceně odvoz z letiště (většinou ano při pobytu na tři a více nocí). Od května do září je dobré udělat si rezervaci dostatečně dopředu. Istanbul je rájem pro nakupující, proto si před odjezdem naplňte peněženky a dobijte kreditní karty – je nemožné navštívit každý trh a nákupní centrum, ale stačí i pár dní k zaplnění zavazadla.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Palác Topkapi

Skvostný palác Topkapi (Topkapı Sarayı) je předmětem více barvitých historek než všechny královské rezidence světa dohromady. Žil zde Selim Opilec, který se utopil poté, co vypil příliš šampaňského; Ibrahim Šílený, který přišel o rozum, když ho jeho bratr Murat IV. celých 22 let věznil; a zlomyslná Roxelana, první konkubína, která se stala mocnou manželkou Süleymana Nádherného. Působivé jsou i palácové sbírky – oslňující šperky ze všech koutů říše jsou uloženy v Pokladnici, nádherné kostýmy vystavují v Dormitáři expediční armády, důležité islámské památky najdete v Domě relikvií a skvělé ukázky turecké kaligrafie a portrétů zase v Místnostech pážat sloužících v Domě relikvií. Nevynechejte ani Harém.

Aya Sofya

Aya Sofya je jednou z nejúžasnějších staveb světa. Přestože v Istanbulu je mnoho skvělých architektonických děl, úctyhodná Aya Sofya, vystavěná velkým byzantským panovníkem Justiniánem, je všechny předčí. Je to povinná zastávka všech návštěv Istanbulu. Trochu podivný zevnějšek příliš neslibuje, ale počkejte, až vejdete a spatříte vnitřek. Slovy to nelze popsat; toto místo opravdu povznáší duši a zostřuje smysly. A všude tu cítíte historii, v níž se mísí byzantský půdorys a výzdoba s tureckými prvky na lustrech, nádobách či medailonech.

Istanbulské střechy

Sedm vrcholů istanbulského Starého města je korunováno říšskými mešitami, které jsou opravdovou pastvou pro oči – útlé minarety, charakteristické dómy a celá stavba dominují panoramatu poloostrova. Vyrazte proto nahoru, na střechy, které hostí bary a restaurace s okouzlujícími výhledy na Staré město, na Asii a dolů na Bospor. Někde se usaďte a při západu slunce si dejte drink – jeden z nejlepších zážitků vaší dovolené.

Bazaar District

Bazaar District sahající od Velkého bazaru (Kapalı Çarşı) dolů k Eminönü na Zlatý roh – je chaotický a neskutečně pestrý. Zdejšími uličkami se můžete toulat měsíc a stejně objevíte jen zlomek všech lákadel. Projděte se schovanými tureckými hansy (karavanseráji) a labyrintem uliček plných obchodů, kde se vzduchem line vůně skořice a hřebíčku, jež nabývá na intenzitě, jak se blížíte k historickému Trhu s kořením (Mısır Çarşısı). Nejlepší dobou k návštěvě je sobotní odpoledne, v neděli, kdy je tržiště zavřené, se oblast vylidní.

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi je dokonalou metaforou pro Turecko 21. století. Je tu neuvěřitelně rušné a živé náměstí Taksim, symbolické srdce moderního Istanbulu, kde neustává chaotický proud místních, přijíždějících v autech, autobusech, metru či lanovce. A je tu také Galata, kde se vinou dlážděné uličky pamatující procesí přicházejících a odcházejících vládců. Tato část města si zachovává lehce uvolněnou atmosféru a po dlouhém hlavním bulváru neustále chodí zástupy lidí, jež lákají butiky, knihkupectví, galerie a večírky v meyhanech (hospodách).

Sulejmanova mešita

Nejdokonalejší mešita turecké říše Süleymaniye má překrásnou architekturu, ale zajímavý je i její každodenní „provoz“. Protože návštěva mešity v čase modliteb je pro muslimy nemyslitelná, je fascinujícím zážitkem už jen sledování příprav a rituálů před modlitbami – samozřejmě z uctivé vzdálenosti. Přijďte do mešity chvíli před ezan (volání k modlitbě) a najděte si diskrétní místo na nádvoří. Věřící po jednom přicházejí a po stranách mešity vykonávají rituální omývání. Pak přecházejí na nádvoří, sundají si boty a proklouznou za tlusté závěsy. Když do mešity vejdete po společných modlitbách, uvědomíte si, že jde o stále živé místo, ne jen o muzeum nebo starověkou památku.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Gastronomie

Istanbulané milují jídlo víc než cokoli jiného. Je pro ně mnohem více než jen zdrojem energie. Jídlo je záležitost veselá, bouřlivá a téměř bezvýhradně společenská. K národní kuchyni přistupují zdejší uctivěji než k jakékoli muzejní sbírce v zemi – přesto má turecká kuchyně venkovský a prostý základ. Předkrmy jsou jednoduché, kebaby strohé, saláty nijak zvláštní a mořské plody bez omáčky. Jenže ve vašich ústech pak explodují chutě, protože přísady jsou vždy čerstvé a řídí se ročním obdobím. Právě v Istanbulu jsou jídla vůbec nejlepší z celého Turecka.

Hamam

Turecké lázně hamam jsou úžasné. Třeba Cağaloğlu Hamamı a Çemberlitaş Hamamı jsou sice turistická zařízení, ale nabízejí nádherné turecké prostředí a většina klientů, kteří sem chodí, jsou v hamamu poprvé – nebudete se tu tedy cítit nesví. Levnější je, když si přinesete vlastní mýdlo, šampon, ručník a umyjete se sami, ale příjemnější je rozhodně nechat se omýt horkou vodou a vydrhnout. Pak vás zaměstnanci pořádně namydlí, našamponují, omyjí, a pokud chcete, tak i namasírují.

Noční život

Užijte si večírky v superklubech na Golden Mile, ovšem připravte se na to, že zdejší ceny pořádně provětrají vaši peněženku. Ale nabízejí nejen zábavu, ale i okouzlující výhled na Bospor. Požitkářský úsek mezi Ortaköy a Kuruceşmeje je domovem nočních klubů, které jsou ztělesněním neřesti – užívejte si luxusního prostředí, skvělého jídla, dokonale namíchaných koktejlů a nekonečné přehlídky byznysmenů v oblecích od Armaniho, modelek, celebrit a místních dívek napasovaných do džínsů zdobených diamanty.

Umění

Toulejte se spolu s ostatními po kouzelných uměleckých istanbulských galeriích. Pro společensky založené obyvatele Istanbulu je jedním z prostých způsobů, jak se zviditelnit, to, že postaví a podporují nějakou uměleckou galerii, pokud možno zaměřenou na moderní umění. Těžko říct, proč se botoxové královny a nablýskaní pánové pustili do umění s takovou vervou. A ačkoli nás to trochu vyvádí z míry, rozhodně je od toho nebudeme odrazovat. Vlastně je to ta nejlepší věc, co se tomuto městu mohla přihodit. Prvním krokem bylo Proje4L/Elgiz Muzeum moderního umění v Leventu (poklona panu Elgizovi), brzo následovalo İstanbul Modern v Tophane (pocta madam Eczıbaşı) a Pera Muzeum v Beyoğlu (potlesk pro pana a paní Kıraç). K tomu se nabízejí památkové obchody a kvalitní kavárny. Někde je vstup zdarma – to si zamilujete.

Hudba

Poslechněte si světová vystoupení na velkolepých jevištích, třeba operu v překrásném byzantském kostele a zdobených tureckých palácích. Největší událostí istanbulského kulturního programu je festival, který si postupně vydobyl i silnou mezinárodní pozici. Hlavní jeviště je v nádherné Aya İrini, kde je dokonalá akustika a skvělá atmosféra. Lístky na tato vystoupení jsou často vyprodané daleko dopředu, takže je dobré si je zarezervovat, ještě než dorazíte do města. Místa dalších vystoupení se každý rok mění, ale připravte se, že si poslechnete místní i mezinárodní orchestry, komorní soubory, sbory i sólisty.