Dnešní Bangkok kombinuje dva různé světy. Jeden z nich představuje původní kultura, jíž nejlépe reprezentuje královský palác a chrám Wat Phra Kaew. Historické klenoty pak doplňuje infrastruktura moderní asijské metropole, která stále prochází velkými proměnami.

Thajský Bangkok je ztělesněním žhavého velkoměsta s pestrou mezinárodní komunitou. Naštěstí se v moderním rytmu života nerozpustily historické reminiscence. Stále jsou tu několik stovek let staré chrámy a tradiční struktura, díky níž je toto město jedinečné, se má stále čile k světu a narazíte na ni na každém kroku.

Pokud chcete zažít současný Bangkok, zkoumejte ho všemi možnými způsoby. Zajeďte si klimatizovaným metrem do parné, hektické čínské čtvrti nebo se svezte loďkou po klorngu k elegantnímu nákupnímu centru Central World. Ochutnejte klasickou bangkockou kuchyni a užijte si výlety okolo domů lemujících kanály v Thonburi.

Bangkok je znovuzrozenou hvězdou – atraktivní dámou s novou tváří, což dohromady tvoří jedno sexy tělo. Díky mnoha svým podobám a proměnám je Bangkok zkrátka splněným snem všech milovníků měst.

Zobrazit více
Bangkok City Map - 55318
Průvodce

Bangkok City Map

155 Kč 124 Kč Jít do eshopu English
Bangkok - 55423
Průvodce

Bangkok

474 Kč 379 Kč Jít do eshopu English
Bangkok - Pocket - 55445
Průvodce

Bangkok - Pocket

253 Kč 202 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Thajský baht (THB)
Jazyk
Thajština
Peníze
Banky mají v Bangkoku otevřeno od 10 do 16 hodin, bankomaty běžně najdete po celém městě. Od pouličních prodejců nebo taxíkářů neočekávejte, že budou mít nazpět na bankovky v hodnotě 500 THB a vyšší.
Víza
Turisté po příletu ze zahraničí obdrží povolení k pobytu v délce 30 dní
Čas
SEČ +6 hodin (není letní čas)
Elektřina
220/230 V/50 Hz, počítejte s tím, že v některých případech můžete potřebovat adaptér
Důležitá čísla
Policie a první pomoc – 191, hasiči 199, turistická policie – 1155
Doprava
V Bangkoku jsou dvě letiště – novější a mezinárodní je Suvarnabhumi, druhé Don Muang nyní slouží pro vnitrostátní lety. Bangkok je tepnou vlakových a autobusových linek vedoucích po celém království. Po městě je doprava ve špičce noční můrou, zácpy mohou být v jakýkoli den i hodinu – nejlepší je jet po řece, kanále nebo Skytrainem, vyvýšenou železnicí.

Denní rozpočet

Nízký
Můžete využít proslulé baťůžkářské ghetto ulice Th Khao San či levné guesthousy v Banglamphu. Na hranici se střední kategorií jsou intimní hotýlky ve starých částech města, kde kdysi byla skladiště. Stravování v pouličních stáncích.
Střední
Je tu spousta výborných (ale i pochybných) hotelů střední kategorie, které leží na výborném místě – postele mohou být trochu opotřebované a na rozích lehce odřené. Lázeňské procedury, které mohou v jiné metropoli stát jmění, jsou v Bangkoku velmi nízké.
Vysoký
Luxusní hotely stojí na říčním nábřeží. Stravování v elegantních restauracích. Při nakupování buďte opatrní – obleky i drahokamy často doprovází propracované podvody. Nejlepší na módu a design jsou třeba Siam Center nebo Central World Plaza.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Wat Phra Kaew a Velký palác

Wat Phra Kaew, známý také jako Chrám Smaragdového Buddhy, je hovorový název pro rozlehlý, pohádkový areál, který také zahrnuje bývalou rezidenci thajských monarchů – Velký palác. Na pozemku o rozloze 94,5 hektaru je postaveno více než 100 budov, které odrážejí 200 let královské historie a architektonického experimentování. Většina staveb, královských i posvátných, může být klasifikována jako ratanakosinský styl (nebo starobangkocký).

Wat Pho

Wat Pho je naším nejoblíbenějším ze všech největších bangkockých chrámů. K areálu se váže několik superlativů – je zde největší socha ležícího Buddhy, největší sbírka soch Buddhy v Thajsku a je to nejstarší veřejné vzdělávací centrum v zemi. Nesouvislý areál chrámu Wat Pho zabírá 8 hektarů, hlavní turistické části jsou na sever od ulice Th Chetuphon a klášterní prostory leží na jižní straně.

Wat Saket a Zlatá hora

I pokud jste už unaveni z návštěv chrámů, měli byste se v krátkosti vydat na Wat Saket. Podobně jako další vrcholky hraje chrámová Zlatá hora (Phu Khao Thong), viditelná z ulice Th Ratchadamnoen, dobrou hru optických iluzí, kdy se zdá být blíže, než ve skutečnosti je. Točité schodiště se vine po umělém kopci ve stínu větrem ošlehaných stromů kolem hrobů a fotografií bohatých donátorů. Na vrcholku se vám naskytne panoramatický pohled na nejfotogeničtější část Bangkoku.

Sao Ching-Cha

Obří houpačka Sao Ching-Cha je symbol Bangkoku stejně jako Wat Phra Kaew. Na houpačce se dříve konal velkolepý bráhmanský festival na počest boha Šivy, při kterém se účastníci houpali do vysoké výšky ve snaze dosáhnout na sáček se zlatem zavěšený na 15 m vysoké bambusové tyči. Mnoho lidí při těchto pokusech zahynulo a pořádání rituálu bylo za vlády Ramy VII. ukončeno. Rozpadající se houpačka byla v roce 2007 oficiálně nahrazena současnou verzí, vyrobenou ze speciálně vybraných týkových klád pocházejících z provincie Phrae v severním Thajsku.

The Bamrung Meuang

Jedna z nejstarších tepen města (ulice byla původně sloní stezkou vedoucí ke královskému paláci) vede přímo na západ a východ od chrámu Wat Suthat a tvoří nákupní centrum pod širým nebem pro všechny možné náboženské předměty. V obchodech, jejichž obsah se přelévá na ulici, uvidíte dárkové balíčky, které jsou věnovány do chrámů, podobizny slavných mnichů, mnišská roucha a další předměty. Obzvláště fotogenické jsou velké sochy Buddhy zabalené do igelitu.

Ban Baht

Řemeslná vesnice založená Ramou I. na výrobu bàhtů, okrouhlých misek, které mniši nosí při svých ranních procházkách a do kterých jim věřící darují jídlo. Dnes se běžný mnich spoléhá na misku masově vyráběnou v Číně, ale tradiční postupy výroby ve vsi Ban Baht přežívají díky turistům. Asi šest rodin tu stále stlouká misky z osmi samostatných kousků oceli, které podle jejich slov představující osm paprsků Kola Dharmy, symbolizujícího buddhistickou osmidílnou stezku. Spoje jsou nad ohněm ze dřeva pojištěny kousky mědi a miska je vyleštěna a pokryta několika vrstvami černého laku. Běžná produkce je jedna miska za den. Pokud si misku zakoupíte, řemeslník vám ukáže použité nářadí a postup výroby.

Wat Arun

Okouzlující Wat Arun zaujímá bojovný postoj jako třetí ze svaté trojice, společně s chrámy Wat Phra Kaew a Wat Pho, počáteční historie Bangkoku. Nejcharakterističtější částí Wat Arun je 82 metrů vysoká věž v khmerském stylu. Západ slunce nad chrámem můžete pozorovat přes řeku z ulice Tha Maharat nebo od skladišť na břehu řeky, která lemují ulici stejného názvu. Další dobrou vyhlídku nabízí vyvýšené nádvoří restaurace Deck.

Čínská čtvrť

Bangkocká čínská čtvrť je pro městského cestovatele ekvivalentem Amazonie. Na rozdíl od sousedních čtvrtí Ko Ratanakosin a Banglamphu zde tím nejzajímavějším nejsou chrámy a muzea, ale spíše spletitá síť úzkých uliček, přeplněných tržišť a výtečných pouličních stánků. Ale na rozdíl od jiných čínských čtvrtí ve světě se ta v Bangkoku brání bohatým přistěhovalcům a ztratit se zde je zřejmě to nejlepší, co se vám zde může přihodit.

Park paláce Dusit

Rama V. se ze své první návštěvy Evropy, kde byl jako první thajský panovník, vrátil s vizemi evropských zámků a začal tyto styly transformovat do čistě thajského vyjádření, kterým je dnešní Park paláce Dusit. Královský palác, trůnní sál a menší paláce pro početnou rodinu sem byly přestěhovány ze starého královského dvora ve čtvrti Ko Ratanakosin. Dnešní král má ještě jiné sídlo a v tomto komplexu je nyní umístěno domácí muzeum a další kulturní sbírky. Jedním z největších hitů je týkový palác Vimanmaek, údajně největší budova na světě postavená ze zlatého týku, očividně bez použití jediného hřebíku.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Thajská masáž

Dobrá masáž je právem každého obyvatele Bangkoku a potěšením pro každého návštěvníka. Masážní salony jsou v Bangkoku všude, liší se kvalitou a hodně záleží na tom, zda nabízejí masáže, nebo „masáže“. Abyste se tomu druhému vyhnuli, nechoďte do salonů v sešlých částech města, které lákají spoře oděnými ženami. Autentická thajská masáž je stejně bolestivá jako uvolňující. Součástí tradiční thajské masáže také často bývají horké bylinné obklady.

Lázně

Pokud jste nestrávili celou návštěvu v klimatizované bublině, což je v dnešním Bangkoku zcela možné, v určité chvíli se budete potřebovat očistit od negativních vlivů městského prostředí. To může mít podobu jednoduchého peelingu nebo to může zahrnovat několikastupňovou proceduru, jejíž součástí je výběr přísad a olejů podle přání zákazníka, tým zaměstnanců a popřípadě i akupresurní jehly. V současnosti je v Bangkoku bezpočet spa, mnohé z nich v luxusních hotelech s odpovídajícími vysokými cenami.

Výlety po řece a kanálech

Minulost Bangkoku jako „Benátek východu“ můžete zahlédnout i dnes, i když od té doby se hlavními dopravními prostředky města stala motorová vozidla. Na řece a kanálech najdete nesourodou směs plavidel od lodiček poháněných pádly po nákladní čluny. V těchto oblastech je mnoho domů, kupeckých domů a chrámů orientovaných směrem k životu na řece a nabízejí fascinující pohled do minulosti, kdy se Thajci považovali za jôw nám, pány vod. Nejlepším způsobem dopravy mezi zajímavostmi podél řeky jsou lodě Chao Phraya Express.

Vaření

Představte si, jak ohromíte své blízké, až doma uvaříte autentická thajská jídla. Návštěva thajské kuchařské školy se stala téměř povinnou součástí turistických itinerářů v Bangkoku a pro některé z turistů je vrcholem jejich cesty. Mnoho škol nabízí širokou nabídku jídel, která se mění každý den a je tedy možné studovat týden a učit se stále nová jídla. Součástí mnoha kurzů je návštěva trhu, téměř ke každé lekci obdržíte vytištěné recepty a na konci s dalšími studenty ochutnáte výsledky své práce.

Meditace

Přestože místy může Bangkok vypadat jako nejméně buddhistické místo na Zemi, je zde několik míst, kde mohou cizinci praktikovat meditace théravádského buddhismu.

Thajský box

Výuka moo·ay tai (vyslovováno také muay thai) je v posledních letech u cizinců stále populárnější a mnoho středisek po celé zemi uzpůsobuje svůj program pro anglicky mluvící bojovníky. Za zvláštní poplatek mohou jednotlivá střediska poskytnout také stravu a ubytování. Na webu www.muaythai.com o nich najdete více.

Nakupování

Vítejte ve skutečném ráji nakupování. V Bangkoku jsou jedny z největších venkovních trhů světa, bezpočet obřích luxusních nákupních center a pouliční bazary téměř v každé ulici a rozsah komerce je tedy opravdu působivý. Ale i přes zdánlivý rozsah a rozmanitost Bangkok v oboru nakupování vyniká pouze v jedné oblasti, a tou jsou levné věci. Město není tím pravým místem k nákupu nové zrcadlovky Nikon nebo (pravé) kabelky Fendi, na takové nákupy si raději zajeďte jinam.