Do úchvatných kopců Tádžikistánu se dříve odvážili jen průzkumníci a špioni. Nyní je země „zábavním parkem“ pro všechny vyznavače horských túr, treků a dobrodružných výprav. Nejvíc vás asi dostane strohá nádhera „střechy světa“ – Pamiru.

Kromě Pamiru berou dech i krásy údolí Wakhan či jezera a klikatící se serpentiny v pohoří Fan. To vše přispívá k tomu, že Tádžikistán je bez diskuse nejzajímavější středoasijskou destinací.

Díky nově vznikající scéně ubytovacích programů na venkově můžete přespat třeba ve starobylých, nadčasově fotogenických vesničkách. A ocenit přátelskou pohostinnost bělovlasých, zlatozubých patriarchů oděných do všemi barvami hrajících rób joma.

S angličtinou tu moc nepochodíte, zdejší lidé mluví spíše persky než turecky, ale to nic nemění na tom, že jsou přívětiví a rádi vás pohostí. 

Zobrazit více
Mongolia - 55419
Průvodce

Mongolia

537 Kč 456 Kč Jít do eshopu English
Central Asia - 55528
Průvodce

Central Asia

652 Kč 554 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Dušanbe
Měna
Somoni (TJS)
Jazyk
Tádžičtina, ruština, uzbečtina, půl tuctu pamírských jazyků, kyrgyzština
Čas
SEČ +4 hodiny, v kraji Murgab +5 hodin (není letní čas)
Víza
Získání příslušných víz je rychlé a bezbolestné. Pokud míříte do východního Tádžikistánu, tak si nezapomeňte současně zajistit povolení GBAO, bez kterého vaše víza neplatí v oblasti Badakšanu na Pamíru, jenž je jedním z největších turistických taháků Tádžikistánu. Získání povolení a víz zabere v Biškeku obvykle pouze jeden den.
Elektřina
220 V/50 Hz, často podobné zásuvky jako v Evropě, někdy se ale může adaptér hodit kvůli použití zástrčky s trojicí hranatých kolíků do obráceného Y
Očkování
Není předepsáno, ale doporučuje se očkování proti obrně, absolvované v posledních 10 letech, dále proti hepatitidě A, B a břišnímu tyfu.
Důležitá čísla
Hasiči – 02, policie – 02, první pomoc – 03
Doprava
Na venkově také moc nepočítejte s nějakou pravidelnou dopravou – raději si pronajměte vlastní „kočár“ s pohonem všech kol. Vlastní doprava výrazně vylepší zážitek z Pamíru.

Denní rozpočet

Denní náklady
Ubytování v soukromí na venkově s polopenzí 10–18 USD Hotel střední kategorie 50–120 USD Pouliční občerstvení 5–10 TJS, jídlo v dobré restauraci 65 TJS 1 litr benzínu 5,50 TJS
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Dušanbe

Tádžická metropole střežená kordonem horských svahů ztrácejícím se v mlze je městem rychlé proměny. Dlouhá tříproudá hlavní třída Dušanbe ještě stále vede kolem série pastelových neoklasicistních budov z období Sovětského svazu, ale většině z nich hrozí střet s demoliční koulí, neboť tu vyrůstá řada nových nadměrných nablýskaných budov, jejichž architektonický styl je často odvážnou směsicí románského triumfalizmu a úsporného futurizmu. Centrem této kuriózní obnovy je upravený centrální park, kterému dominuje obrovské nové muzeum a nejvyšší vlajkový stožár na světě.

Pevnost Hissar (Hisor)

Oblíbená turistická destinace 30 km od Dušanbe. Jediné, co přežilo ruský útok v roce 1924, je vstupní brána se dvěma věžemi. Jde o masivní stavbu, ale její celková renovace vedla k tomu, že skutečně vypadá jako z osmnáctého století. Možná byste raději jednoduše rozbalili svou ruličku bankovek a celou scénu si za 20 TJS prohlédli zblízka. Pokud tak učiníte, tak jedna ze dvou místních medres z přelomu šestnáctého a sedmnáctého století obsahuje malé muzeum.

Pamír

Lidé ze Západu často za Pamír označují pohoří s výškou nad 5000 metrů (a skutečně tu najdete hned tři ze čtyř nejvyšších vrcholů bývalého SSSR), nicméně Pamír je označení pro celý region. Samotné slovo pamir pochází ze staré perštiny a překládá se jako „zvlněná pastvina“, tedy údolí mezi dvěma horskými masivy. Zdejší region Badachšán (Gorno-Badachšan, východní Tádžikistán) je téměř samostatná země a má i speciální požadavky pro vstup na své území. Oficiální název zní Kohistani Badachšan, ale běžně se používá zkratka ze sovětské éry GBAO (Gorno-badachšanská autonomní oblast). „Střechu světa“ z velké většiny tvoří náhorní plošina s drsnou měsíční krajinou rozkládající se ve výškách nad 3000 m n. m., řídce osídlená kyrgyzskými pastevci, jejichž ovce a jaci se pasou v oblastech, kde alespoň roste tráva.

Pamírská dálnice

Odlehlá silnice vedoucí ve vysoké nadmořské výšce z Chorogu do Oše. Její klasická centrální část vede přes vysokohorské plató v tibetském stylu, příležitostně oživené jurtami a jaky. Dali ji vybudovat sovětští vojenští inženýři v letech 1931 až 1934, aby zabezpečili pohyb a zásobování vojsk. Při cestě z Chorogu do Murgabu vás okolní krajina ohromí prakticky na každém kilometru, i když jedinečné výhledy nejsou tak časté.

Starověký Pendžikent

Na terase na břehy řeky Zerafšan, půl druhého kilometru jihovýchodně od dnešního Pendžikentu, stojí ruiny velkého sogdianského města, které bylo krátce (od pátého do osmého století) jedním z nejkosmopolitnějších měst na Hedvábné stezce. Palác byl vyzdoben propracovanými loveckými výjevy a sloupy vytesanými do tvaru tančících dívek. Dnes je místo jen sluncem ozářeným svahem s obnaženými a horkem rozpalovanými zbytky. Ale i tak se dají jasně identifikovat základy četných bývalých staveb, z nichž hlavní byl shakhristan (centrum města), a vyhledat pozůstatky odlehlého rabad (předměstí) a pohřebiště.

Údolí Wakhan

Při pohledu na scenérii údolí Wakhan vyplýtváte celou svou pokladničku superlativů. Živoucí zelené vesničky jsou kontrapunktem tyčících se údolních stěn, jež se pravidelně rozevírají, aby nabídly pohled na oslňující bílý Hindúkuš (“zabiják Hindů”), rozkládající se na afghánsko–pákistánské hranici. Ještě větší říz tomu všemu dodávají ruiny hradů a zdi svatyní z rohů kozorožců, ba i buddhistické mini zigguraty – stupy. Když už jste tu, možná vás nemine pokušení zaskočit si do Afghánistánu – nedělejte to bez vlastního terénního vozu s pohonem všech kol.

Fanské hory

Překrásně rozeklané ledovcové Fanské hory patří k jedné z nejpřednějších trekových destinací ve střední Asii díky desítkám překrásných tyrkysových jezer a nádherných vysokohorských vyhlídek. Zdejší treky jsou pro kompletně vybavené turisty, zkušené chodce, neboť občas je potřeba překonávat potoky i ledové plochy. Na zdejších stezkách se návštěvníci musí vyrovnat jak s letním parnem, tak s výraznými poklesy teplot ve větších nadmořských výškách.

Iskander-Kul

Překrásné, opálově modré horské jezero, které na první pohled – a v záři slunečního svitu – vypadá téměř tropicky. Ale není, vždyť leží v nadmořské výšce 2195 metrů. Nemůžete proto očekávat, že si v něm zaplavete. Scenérii korunují barevné štíty majestátních hor a pohled je to ale úchvatný.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Možnosti trekkingu jsou v Tádžikistánu fantastické, hlavně v pohoří Fan a v západním Pamíru, i když jsou to náročné trasy vzdálené od civilizace. Průvodce si můžete najmout v Chorogu za 20 až 40 USD na den. Hlavní trekkingové trasy vedou kolem jezera Artuš a Alaudin v pohoří Fan a v okolí Bačoru v centrálním Pamíru.

Cestování na zvířatech

Trekking na koních je možný z Bačoru a trekking na velbloudech je k dispozici v Rang-Kulu.

Horolezectví

Horolezci budou v Tádžikistánu v sedmém nebi. Ti opravdu kovaní by měli rozhodně zamířit do Margabu, kde najdou téměř vertikální stěnu o délce 1 km zvanou Zamin-Karor.