Po hodině jízdy na jih dorazíte do ropného Abú Zabí, hlavního města Spojených arabských emirátů, které se prezentuje jako centrum kultury, sportu a rekreačních aktivit. Za ním se vypíná rozlehlý region Al Gharbia, jemuž vévodí severní část pouště Rub al-Chálí. Její tajemné ticho narušuje jen šepot převalujících se dun, které se sunou směrem k Saúdské Arábii. Na sever od Dubaje se prostírá emirát Šardžá prodchnutý uměním a historií, zatímco maličký Adžmán a Umm al-Kuvajn dávají návštěvníkům nahlédnout do života v době před objevem ropného bohatství a Rás al-Chajma se choulí v útulné náruči mohutného pohoří Hajar. Za nejlepším koupáním a potápěním se však vydejte na opačnou stranu hor do emirátu Fudžajra, kde si zadovádíte ve vodách Ománského zálivu.

Zobrazit více
Dubai & Abu Dhabi - 55456
Průvodce

Dubai & Abu Dhabi

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Dubaj do kapsy - 5336
Průvodce

Dubaj do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Oman, UAE & Arabian Peninsula - 55518
Průvodce

Oman, UAE & Arabian Peninsula

652 Kč 554 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Abú Dhabí
Měna
dirham (AED)
Jazyk
Arabština
Víza
Bezvízové: občané z EU smí na území SAE pobývat až po dobu 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů.
Peníze
Ve městě je bankomat na každém rohu, karty berou prakticky ve všech hotelech, barech a obchodech.
Čas
GMT +4, nepřechází se zde na zimní/lení čas
Elektřina
Zásuvky v SAE mají tři ploché kolíky o síle 220V/50Hz.
Mobilní telefony
Místní SIM kartu si můžete pořídit za asi 20 AED. Internetová data jsou zde 3G i 4G.
Důležitá telefonní čísla
+971 mezinárodní předvolba
Doprava
V zemi jezdí čím dál více autobusů hromadné dopravy, takže cestování mezi emiráty je stále pohodlnější. Vlastní dopravní prostředek představuje vynikající způsob, jak prozkoumat celé Emiráty. Chcete-li vyrážet i do terénu mimo silnice, budete potřebovat vůz s pohonem všech čtyř kol. Taxi jsou levná, vybavená taxametry a vzhledem k nedostatku prostředků hromadné dopravy v některých emirátech doslova všudypřítomná. Většinu řidičů je možné si najmout také na hodinu.

Denní rozpočet

Nízký
do 600 AED
jídlo ze supermarketu, stánku nebo trhu cestování veřejnou dopravou návštěva veřejné pláže a drink za cenu ve šťastné hodince místního baru
Střední
600 – 1200 AED
400 - 700 AED pokoj pro dva v 3* hotelu 80+ AED za oběd o dvou chodech (bez alkoholu) 100 – 200 AED vstup na běžné turistické atrakce/památky
Vysoký
nad 1200 AED
800 AED za pokoj pro dva ve 4* hotelu 400 AED oběd o třech chodech v luxusní restauraci + víno 100 AED drinky na baru
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Dubaj

Dubaj je opojným koktejlem pradávných tradic a ambiciózních futuristických vizí. Z nekonečné pouště se zdvihají mrakodrapy kosmických proporcí a pobřeží zdobí umělé ostrovy ve tvaru palem. Je to středovýchodní Šangri-La pro dvacáté první století, město poháněné nepolevující ctižádostí a odhodlaností, jehož motto zní: pokud si to dovedete představit, udělejte to. Nejvyšší budova na světě? Splněno. Lyžování na poušti? Splněno. Ostrovy ve tvaru celého světa? Splněno. Dubaj je rozhodně nesmírně vzrušující město s nádhernými plážemi, sofistikovanými restauracemi a bary, prvotřídními nákupními centry, ultraluxusními hotely a úchvatnou architekturou, kterou představuje např. Burj Khalifa - nejvyšší budova světa.

Velká mešita šejka Saída, Abú Zabí

Velká mešita šejka Saída, která se majestátně zvedá z nádherně upravených zahrad a která je dobře vidět z každého mostu spojujícího ostrov Abú Zabí s pevninou, představuje působivé přivítání v hlavním městě. Z její střechy podpírané více než tisícovkou sloupů se vzdouvá více než 80 mramorových kupolí a čtyři 107 metrů vysoké minarety. Interiér mešity je vskutku okázalý, vyzdobený mramorem, zlatem, polodrahokamy, křišťálem i keramikou. Na podlaze leží největší perský koberec světa (který vyrábělo 2000 tkalců celé dva roky) a ze stropu visí sedm masivních pozlacených křišťálových lustrů.

Oáza Al Ain

Do datlových plantáží v této slavné oáze vede osm bran a roste zde přibližně 150 tisíc stromů různých druhů. Napájí je tři tisíce let starý zavlažovací systém kanálů, falaj. Slavný velbloudí trh v Al Ainu vás vtáhne do tradiční arabské kultury. V ohradách se tísní nejrůznější velbloudi, od mláďat na nejistých nohou, ze kterých možná jednou vyrostou závodníci, až po impozantní samce, kteří jsou drženi na chov. Nejzábavnější je sledovat smlouvání zákazníků s trhovci.

Oáza Liwa

Užasněte nad podívanou na zvlněné písečné duny jiskřící v odstínech od meruňkové až po skořicovou na okraji pouště Rub al-Chálí (Prázdné místo). Má opravdu přiléhavé jméno: občasný zbloudilý velbloud nebo malá zelená oáza jen podtrhují velkolepost tohoto nekonečného prostoru. Až na vlastní oči spatříte oázu Liwa, pochopíte, proč má v srdcích zdejších obyvatel tak jedinečné místo. Vracejí se zde ke svým kořenům, odpočívají a jednoduše si vychutnávají vyprahlou krásu této úchvatné krajiny.

Dubai Mall

Dubai Mall, kde sídlí přibližně 1200 obchodů, není jen největším nákupním střediskem na světě, je to doslova malé město s obřím bruslařským stadionem a akváriem, kostrou dinosaura, zábavními parky a 150 prodejnami potravin. Své prodejny tu má mnoho evropských značek, včetně pobočky francouzského obchodního domu Galeries Lafayette, britského hračkářství Hamley’s a první prodejny Bloomingdale’s mimo USA.

Al Aqah

Letovisko Al Aqah v emirátu Fudžajra se proslavilo nejlepšími plážemi na východním pobřeží, lemovanými prvotřídními hotely. Je to špičkové místo pro šnorchlování a potápění, kde si i úplní začátečníci užijí spoustu zábavy díky ostrovu Snoopy Island. Jméno mu dal nějaký chytrák, který měl dojem, že se skalnatá vyvýšenina asi 100 metrů od pobřeží podobá kreslené postavičce z komiksu Peanuts, jak spinká na střeše své boudy. Velkou část korálu bohužel v roce 2008–09 zahubil rudý příliv, ale zdejší vody se stále hemží nejrůznějšími pestrobarevnými tvorečky, včetně karet obrovských a neškodných žraloků černoploutvých.

Džabal Bil Ajs

Vydejte se na báječnou jízdu téměř na vrchol hory Džabal Bil Ajs, nejvyššího místa Spojených arabských emirátů v emirátu Rás al-Chajma. Díky výšce 1934 m se na vrcholu hory občas objeví sněhový poprašek. Od roku 2015 vede skoro až nahoru klikatá silnice, která za každou zatáčkou nabízí pohled na velkolepou krajinu nádherně vymodelovaných útesů, hlubokých strží a pokroucených srázů.

Rybářské městečko Al Džazíra Al Hamra

Chcete-li nahlédnout do autentického městečka z doby před objevením ropy, navštivte toto příjemně strašidelné město duchů, jedno z nejstarších a nejlépe zachovaných přímořských sídel ve Spojených arabských emirátech. První obyvatelé se tu usadili ve 14. století a živili se zejména rybolovem a sběrem perel, ale v roce 1968 se náhle sebrali a odešli. Procházka mezi domy z korálu, větrnými věžemi, mešitami, školami a obchody je nejpodmanivější při západu slunce.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Závody velbloudů

Navštivte závodní dráhu Al Wathba, 45 km od Abú Zabí, a podívejte se na „koráby pouště“, jak běhají jako šílení po závodním okruhu. Hvězdami celé podívané jsou zvířata vyzdobená pestrobarevnými nánosníky a barevně sladěnými dečkami. Klasického závodu se účastní přes sto velbloudů a každého řídí „robotický žokej“, protože používání dětských žokejů bylo v roce 2005 postaveno mimo zákon. Závody jsou obrovská zábava, už jen kvůli nadšení majitelů, kteří jedou podél závodní dráhy, povzbuzují své miláčky a dálkovým ovladačem řídí roboty.

Šíša & nealko

V Emirátech se alkohol příliš nekonzumuje – místní raději posedí nad dobrou kávou, čajem, džusem nebo nealkoholickým koktejlem běžně ve spojení s vodní dýmkou (šíšou). I v případě, že nekouříte, Vás čajovny dovedou nalákat na svůj odpočinkový styl socializace s tou správnou atmosférou. Dejte si ale pozor, kouření vodních dýmek je škodlivější, než kouření cigaret.