Největší ručně tkaný koberec, nejrychlejší horská dráha, nejluxusnější odpolední čaj, nejvíce nakloněný mrakodrap, největší seskupení kulturních budov 21. století – Abú Zabí si na světové rekordy troufá. Vítejte ve vzrušujícím městě, kde nic není v klidu… snad kromě volavky v chráněných mangrovových porostech.

Slavný průzkumník a cestovatel Wilfred Thesiger psal o návštěvě malého dvoutisícového města, do nějž došel na konci čtyřicátých let 20. století po překonání pouště Rub al-Chálí. Váhavé velbloudy vedl na pevninu přes mokřiny Khor Al Maqtar, neboť zde nebyly žádné mosty. Dnes pevninu s ostrovem Abú Zabí spojují mosty tři a město se rozrostlo tak, že v něm žije kolem 2,5 milionu obyvatel.

Architekturu města můžete obdivovat mnoha způsoby. Obě části ulice Corniche, ostrov Yas a promenádu ostrova Al Maryah můžete zkoumat pěšky, na kole či z paluby vyhlídkového autokaru Big Bus. Chcete-li nahlédnout do budoucnosti, neměli byste vynechat centrum Manarat Al Saadiyat.

Zobrazit více
Dubai & Abu Dhabi - 55456
Průvodce

Dubai & Abu Dhabi

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Oman, UAE & Arabian Peninsula - 55518
Průvodce

Oman, UAE & Arabian Peninsula

652 Kč 554 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
dirham Spojených arabských emirátů (AED, Dh)
Jazyk
arabština, angličtina
Víza
Občanům ČR je po příletu uděleno bezplatné povolení k pobytu na dobu do 30 dnů
Peníze
Bankomaty jsou běžně dostupné. Kreditní karty jsou přijímány ve většině hotelů, restaurací a obchodů
Čas
GMT (UTC) + 4 trvale (bez letního času), časový rozdíl oproti České republice jsou tedy 3 hodiny v době platnosti SČ a 2 hodiny v době SLČ
Důležitá čísla
Pohotovost - 999; hasiči - 997; policie - 999
Doprava
Doprava po hlavních zajímavostech Abú Zabí je snadná. Většina návštěvníků využívá taxíky, neboť jsou četné, mají taxametr, obvykle jsou čisté a relativně levné. Připravte se na to, že destinace se uvádějí především podle význačných budov nebo satelitní navigace (GPS), nikoli podle názvů ulic. Ve městě funguje velmi dobrá síť autobusů

Denní rozpočet

Nízký
do 600 AED
Pokoj v levném hotelu: 250–450 AED Výtečné levné místní jídlo (šawirma, zeleninová kari, mezze) Bezplatné atrakce a veřejné pláže
Střední
600-1400 AED
Dvoulůžkový pokoj: 500–750 AED Večeře o dvou chodech: 150–450 AED, plus víno
Vysoký
nad 1400 AED
Pokoj v pětihvězdičkovém hotelu od 1000 AED Luxusní večeře od 500 AED, plus víno
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Emirates Palace

Že jste na skutečně jedinečném místě v Perském zálivu, poznáte podle toho, že hamburger je připraven z velbloudího masa, káva je ozdobena zlatými plátky a bankomat vydává zlaté cihličky.

Abu Dhabi Heritage Village

Podívejte se, jak si obyvatelé Emirátů užívají beduínskou část vsi, a pochopíte, že v Abú Dhabí mají tradice velký význam. Rapidní tempo změn zdůrazňují lodě dhou proplouvající kolem výškových budov naproti.

Corniche

Korunním klenotem tohoto zeleného hlavního města je promenáda Corniche, vytvořená navážkou v moři, osázená vonnými stromy a přístupná pomocí pěších a cyklistických stezek.

Manarat Al Saadiya

Jenom několik moderních měst má kulturní ambice srovnatelné s Abú Zabí, v němž sídlí jediná pobočka muzea Louvre mimo Francii. Tato expozice mapuje plánovaně vybudovanou kulturní čtvrť i ideje vedoucí ke vzniku architektury, jež získala nesčetná ocenění.

Závodní okruh Yas Marina

Tento okruh, na kterém se jezdí Velká cena Abú Zabí, se rozkládá vedle velkolepého hotelu s marinou Yas Viceroy a nabízí celoroční aktivity. Nedaleký zábavní park Ferrari World vás uvede do světa formule jedna.

Velká mešita šejka Saída

Jedna z nejvelkolepějších mešit Arábie a symbolická brána do města je přístupná i nemuslimům.

Masdar City

Čtvrť Masdar City, postavenou jako experimentální projekt v rámci zkoumání možností ekologicky udržitelné urbanizace, pohání energie z obnovitelných zdrojů a její součástí jsou mnohé další ekologické prvky. Největší zajímavosti můžete poznávat na vlastní pěst.

Sokolí nemocnice Abú Zabí

Jak pochopíte v čekárně této specializované kliniky, sokoli zaujímají v srdci obyvatel Emirátů zvláštní místo. Prohlídka umožní návštěvníkům porozumět pevnému poutu mezi těmito ptáky a jejich majiteli.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pouštní safari

Prostřednictvím těchto vzrušujících výletů se v okolních pouštních dunách můžete seznámit s beduínskými tradicemi. Vyhněte se však agenturám, jež nabízejí „zdolávání dun“: cesty do pouště v terénních vozech jsou povolené, avšak přejíždění dun velkou rychlostí není nejlepší způsob, jak nakládat s tímto křehkým prostředím.

Architektura

Moderní panorama Abú Zabí patří mezi nejpůsobivější na Středním východě a tvoří je efektní mrakodrapy, vzdušné mosty a neobvyklé tvary, jež nepředstavují pouze výjimečný design, ale také pozoruhodné stavitelské umění. Hotely a nákupní centra hlavního města nejsou navrženy pouze vzhledem k jejich funkci, jsou také součástí avantgardní estetiky města.

Pláže a lázně

Město Abú Zabí, obklopené ze všech stran vodou, dokáže své polohy na pobřeží maximálně využít. Z letovisek na ostrově Saadiyat je výhled na moře, vnitrozemské vodní toky nabízejí osvěžující vánek. Letnímu horku můžete uniknout v lázních (spa), přineste si však s sebou platinovou kreditní kartu.

Zábava na ostrově Yas

Abú Zabí bylo až donedávna známé jako usedlý emirát, kde se dalo pouze jíst a sledovat, jak zapadá slunce. To už ale dávno neplatí! Ve chvíli, kdy Yas uvedl do města velkou cenu F1, oddalo se Abú Zabí akci a nyní je zde spousta možností zábavy pro návštěvníky každého věku. Pro milovníky vzrušení je správným místem ostrov Yas, nabízející možnost projet se na závodním okruhu F1, vyzkoušet si na simulátoru pilotovat letadlo, zažít přetížení na nejrychlejší horské dráze světa a ze závratných výšek žbluňknout do vody. Rezervací on-line se vyhnete dlouhému čekání.

Noční život

V této zemi extrémních teplot by nemělo překvapit, že rytmus života je přes den pomalý. Obyvatelé města si to však vynahradí v noci: za soumraku vyrazí na ulici Corniche, kde do pozdních hodin posedávají, popíjejí kávu a pokuřují vodní dýmku. Návštěvníci jsou u této aktivity vítáni, ale mohou se vydat i do barů západního typu, které vyhledávají cizinci žijící ve městě.

Procházka po nákupních centrech

Abú Zabí má podobně jako mnohá města Zálivu velkou zálibu v nákupních centrech. Je k tomu řada důvodů: centra jsou soustředěná pod jednou střechou, stíněná před horkem a nabízejí většinu životních nezbytností (jídlo, nápoje, nakupování a možnost setkání s ostatními); jsou tedy dobrým řešením v extrémních podmínkách. Tato trasa mapuje vývoj nákupních středisek od dávných tržišť po jedno z nejoblíbenějších moderních nákupních středisek ve městě.