Ve Velké mešitě v Maskatu je uložen nádherný ručně tkaný koberec, který býval největším na světě, než jej o toto prvenství připravila Velká mešita v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Je to škoda, protože Omán se mnoha prvenstvími v tomto velkolepém regionu chlubit nemůže. Tato prastará země se však pyšní silným smyslem pro vlastní identitu, který pramení z bohaté minulosti spojené s obchodem s kadidlem a z víry, že budoucnost se neobejde bez vzdělanosti.

Návštěvníci tak mají vzácnou příležitost seznámit se s arabským světem nezkresleným optikou nesmírného bohatství. Ománská města nevysokých domů si uchovala tradiční šarm a v jádru ománské přívětivosti se stále odrážejí beduínské hodnoty. Omán oplývá také přírodními krásami, které potěší srdce mnohého návštěvníka – od impozantních hor a větrem ošlehaných pouští až po panenské pobřeží.

Zobrazit více
Oman, UAE & Arabian Peninsula - 55518
Průvodce

Oman, UAE & Arabian Peninsula

652 Kč 554 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Maskat
Měna
ománský riál (OMR)
Jazyk
arabština, domluvíte anglicky
Víza
Pro cestu do Ománu jsou pro občany České republiky nutná víza. Získat je lze až v Ománu, přičemž je ale zapotřebí platný cestovní pas minimálně půl roku po návratu a bez vstupního/výstupního izraelského razítka. Na místě se platí v místní měně OMR. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty jsou široce dostupné, kreditní karty přijímá většina hotelů a restaurací.
Čas
GTM +3
Elektřina
220 V/50 Hz; je nutná redukce
Mobilní telefony
Mobilní spojení je téměř všude k dispozici a stojí za to zvážit nákup místní SIM.
Důležitá čísla
+968 předvolba Omán
Doprava
V Maskatu a mezi velkými městy se zavádí nový systém autobusových linek. Dálková sdílená taxi jezdí mezi většinou významnějších měst. Do mnoha zajímavých míst se však dostanete pouze tzv. zamluveným ("engaged") taxi, tedy soukromým, nikoli sdíleným vozem. Pokud cestují alespoň dva lidé, je obvykle výhodnější a operativnější půjčení auta.

Denní rozpočet

Nízký
do 200 USD
Postel ve společné místnosti v hostelu: 100 USD Pouliční jídlo nebo vlastní stravování na místních trzích: 15 USD Veřejná dopravy a příležitostné taxi: 25 USD Vstupné: 10 USD
Střední
200 - 500 USD
Dvojlůžkový pokoj v hotelu střední cenové třídy: 200 USD Stravování v místní restauraci: 30 USD Pronájem auta: 100 USD Vstupné/prohlídky bez průvodce: 50 USD
Vysoký
nad 500 USD
Dvojlůžkový pokoj v luxusním hotelu: 300 USD Jídlo o třech chodech ve vynikající restauraci: od 50 USD Pronájem 4WD auta: 200 USD Vstupné/prohlídky a aktivity s průvodcem: 100 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Masíra

Uvelebte se na ostrově Masíra, v jehož skalnatém vnitrozemí se nacházejí palmové oázy a jehož pobřeží lemují nádherné písčité pláže, a vychutnejte si dokonalou atmosféru pouštního ostrova. Přes den na pobřeží hlídkují plameňáci, volavky a ústřičníci, ale v noci patří armádám plážových krabů, kteří se vydávají za potravou. Na ostrově můžete narazit na vzácné lastury zvané Eloise a především na velká hnízdiště mořských želv - každý milovník přírody se tu bude cítit jako v ráji.

Poostrov Musandam

Poloostrov Musandam je od zbytku Ománu oddělen východním pobřežím Spojených arabských emirátů a střeží z jižní strany strategicky významný Hormuzský průliv. Někdy se mu přezdívá "arabské Norsko" pro zdejší krásné khory (skalnaté zátoky), malé vesničky a dramatické silnice na úbočích hor.

Salála

Objevte subtropickou Salálu, oblast, která se proslavila zlatem, kadidlem a myrhou. Je hlavním městem guvernorátu Dafár a působí jako pestrobarevné subtropické město, které vděčí za svůj charakter především někdejším územím Ománu ve východní Africe. Od poloviny června do poloviny srpna sem monzunové mraky z Indie přinášejí neustálé mrholení a okolní vyprahlé kopce se rázem promění v oázu pastvin zahalených do mlžného oparu. Po celý rok pak salálské pláže lemované kokosovými palmami a plantáže, na kterých se pěstují banány a papája, přinášejí do srdce arabské pouště chuť Zanzibaru.

Ras al Jinz

Staňte se svědky dramatu zrození v Ras al Jinz nejvýchodnějším cípu Arabského poloostrova, který je významným hnízdištěm ohrožených karet obrovských. Na zdejší pláž připlouvá každoročně na 20 000 samiček, aby nakladly vejce v místech, kde se samy před lety vylíhly. Omán hraje velmi významnou roli v ochraně tohoto ohroženého druhu a svou odpovědnost bere velmi vážně - za jakékoli příkoří způsobené želvám nebo jejich vejcím hrozí přísné tresty.

Poušť Sharqiya

Tyto překrásné písečné duny, kterým se někdy také říká Wahibská poušť, vás dokáží uchvátit na celé dny, ať už budou hlavním cílem vašeho výletu, nebo je pojmete jen jako rozptýlení na cestě z Maskatu do Súru. Poušť Sharqiya je domovem beduínů a návštěvníci tu mohou stále ještě pozorovat jejich tradiční způsob života.

Džabal aš-Šám

Nejvyšší hora Ománu, Džabal aš-Šám se neproslavila ani tak svým vrcholem, jako spíše výhledem do neuvěřitelně hlubokého údolí Wadi Ghul, které se táhne podél jejího úbočí a kterému se přezdívá arabský Grand Canyon. Ostře se zařezává do krajiny a vytváří strmé útesy vysoké i více než tisíc metrů. Na vrcholu hory se nedá nic moc "dělat", ale je to skvělé místo pro fotografování či piknik a navíc se můžete vydat na výlet po trase vedoucí po skalních římsách.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Off-road dobrodružství

Všudypřítomné automobily 4WD na arabských silnicích jsou moderní lodě pouště a mohou přepravit cestující do nepředstavitelných zážitků - včetně uvíznutí v písku a v bahně. Nicméně s pečlivým plánováním a dodržováním stávajících tras a cest mohou být off-road výlety nezapomenutelné.

Mutrah Souq

Smlouvejte o cenu měděných hrnců a zlatých náramků v labyrintu maskatského tržiště Mutrah Souq. Mnozí lidé se vydávají na maskatskou nábřežní promenádu zvanou Corniche, jen aby navštívili zdejší súk (souq), který si zachoval báječně chaotickou povahu tradičních arabských tržišť, přestože sídlí pod moderní dřevěnou střechou. Obchody nabízející ománské a indické umělecké výrobky spolu s nějakými těmi starožitnostmi se tu mísí s prodejnami tradičnějších textilií, železářského zboží či šperků.

Nejoblíbenější ománská cukrovinka

Ománci mají velmi rádi sladké a vychutnávají si je při každé významné společenské události. Je velmi zdvořilé zúčastnit se společné konzumace sladkostí (používejte samozřejmě pouze pravou ruku). Na oficiálních slavnostech, jakými jsou nejrůznější zahajovací ceremoniály nebo oslavy státních svátků, se hostům nabízí halwa. Kousky lepkavé hmoty se ze společné mísy uštipují pravým ukazováčkem a palcem - kdo si zapomene kapesníček, bude litovat. Halwa se připravuje z cukru nebo datlí, šafránu, kardamomu, mandlí, muškátového oříšku a růžové vody v obrovských měděných kotlích zavěšených nad ohněm, kde se celé hodiny míchá dlouhými dřevěnými paličkami.