Výjimečná země plná zlatých pagod, která si kvůli dlouholeté izolaci uchovala svůj tradiční ráz, se zvolna otevírá světu. I proto je právě teď ten nejlepší čas vypravit se do Myanmy (někdejší Barmy), abyste zachytili a na vlastní kůži zažili kouzlo místa, které se hodně liší od zbylých destinací v jihovýchodní Asii.

Rudyard Kipling kdysi popsal Myanmu jednoduše: „Je to země zcela jiná než všechny, které znáte.“ Ale to neznamená, že by snad bylo čeho se bát. Myanma sice stále zůstává docela problematickou zemí, nicméně lidé jsou tu milí, pohostinní a ochotní. A zážitků se v bývalé Barmě nabízí bezpočet.

Ve dvou největších městech „Zlaté země“ plyne život v odlišném tempu. Hlavní město Rangún (Yangon) je moderní a kypí životem – uchvátí vás 2500 let stará stúpa Shwedagon Paya pokrytá zlatými lístky. Poslední barmští králové ale žili v klidnější, 140 let staré Mandalaji, kde každovečerní představení marionet evokují kulturu oné doby. Atmosféru zašlých časů můžete nasát i ve starobylém Baganu, kde na ploše 42 čtverečních kilometrů stále najdete více chrámů starých 800 let než turistů.

Centrální nížiny obklopují hory, kde žije většina z více než stovky různých etnických skupin v zemi. Hory můžete navštívit v rámci pěších výletů, krásné túry jsou i v okolí krásného jezera Inle. V Myanmě ale vznikají i nové turistické plážové lokality, příjemná je zejména pláž Ngapali, nabízející čerstvé mořské pokrmy z Bengálského zálivu.

Zobrazit více
Myanmar (Burma) - 55332
Průvodce

Myanmar (Burma)

529 Kč 449 Kč Jít do eshopu English
Myanma (Barma) - 5300
Průvodce

Myanma (Barma)

699 Kč 349 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Neipyito
Měna
Myanmarský kyat
Jazyk
Barmština
Peníze
Přestože jsou kvůli přísně dodržovanému vládnímu systému ceny dopravy, ubytování a vstupného pro cizince mnohonásobně vyšší než pro místní, je Myanma stále velmi levnou zemí
Víza
Je potřeba turistické vízum, které platí 90 dní ode dne vydání a umožňuje 28denní pobyt v zemi s jedním vstupem přes hranice. Potřebujete tři pasové fotografie a cestovní doklad.
Čas
SEČ +7,5 hodiny
Elektřina
Když elektřina funguje, je v Myanmě napětí 230 V, střídavý proud má frekvenci 50 Hz. Většina elektrických zásuvek je na zástrčky se dvěma kulatými nebo plochými zuby.
Důležitá čísla
V případě nouze lze kontaktovat zastupitelský úřad v Bangkoku – tel. 221538, ústředna 222844
Doprava
Na dopravu po městech se hodí kola, využít můžete městské autobusy, rikši, drožky, taxíky či tříkolky podobné thajským tuk-tukům. Na delší vzdálenosti můžete využít plavbu lodí, která je ale pomalá. Autobusy jsou nejrychlejší, dokonce rychlejší než vlaky, ale mají kolísavou kvalitu. Možností je také pronajmout si auto s řidičem nebo si půjčit motocykl. Pamatujte ale, že větší část území Myanmy je cizincům uzavřena, nebo na ni lze vstoupit jen s povolením či v rámci drahých státních zájezdů.

Denní rozpočet

Nízký
15 až 20 USD
Čistý pokoj lze najít i za 4-5 USD V Rangúnu a odlehlejších částech to může být více Stravování (rýže nebo nudle s masem nebo zeleninou) za 1 USD Sdílené taxi bez průvodce za 5 USD (zpáteční cesta)
Střední
35 až 50 USD
Relativně komfortní hotel: 20 USD Stravování v restauracích střední kategorie Několik jízd taxíkem
Vysoký
100 a více USD
Drahé hotely v Rangúnu, Mandalaji, Baganu, u jezera Inle a na pláži Ngapali mohou stát až 100 USD Stravování v drahých hotelech či luxusnějších restauracích v turistických oblastech Denní výlet na horu Popa nabízený hotelem v Baganu: 100 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Rangún (Yangon)

Nejkosmopolitnější a nejzajímavější město Myanmy. Leží v úrodné deltě široké řeky Yangon a tvoří ho změť rozpadajících se chatrných domů, vysokých skleněných administrativních věžáků v čínském stylu i třpytící se stúpy (buddhistické náboženské stavby) se zlatými špičkami střech. Celkově je město jedním z nejexotičtějších a nejúchvatnějších v jihovýchodní Asii.

Shwedagon Paya

Rozhodně největší hit Rangúnu (Yangonu) a symbol města – podobně jako newyorská Socha svobody nebo pařížská Eiffelovka. Shwedagon Paya je obrovský zlatý chrám ve tvaru zvonu, který stojí uprostřed moderních všedních domů. V denním žáru se třpytí jasným zlatým leskem a pro buddhisty z Myanmy je nejposvátnější svatyní v zemi, kterou každý zdejší věřící alespoň jednou v životě touží navštívit.

Bagan

S přibližně 3 000 chrámy tyčícími se z roviny o rozloze 42 km2 východně od zákrutu řeky Ayeyarwady je Bagan jedním z nejúžasnějších míst Myanmy. Svým rozsahem a působivostí se může měřit i s chrámy v Angkoru v Kambodži. Pokud jste ke starým chrámům lhostejní, můžete po dvou třech dnech změnit názor; jestliže staré chrámy milujete, naplánujte si na návštěvu Baganu co nejvíce času. Kromě chrámů se ale můžete v rámci celodenního výletu vydat na horu Popa.

Mandalaj

Poslední královské město Mandalaj bylo založeno teprve před 150 lety. V současnosti je druhým největším městem v zemi a naprosto odlišným od Rangúnu (Yangonu) – je tišší, klidnější, méně zaplněné auty. Někteří návštěvníci město milují, jiní by se bez jeho návštěvy obešli – pokud sem zavítáte, rozhodně nevynechejte výstup na Mandalajskou horu, navštivte stúpu Mahamuni Paya a vydejte se do starobylých měst v okolí.

Bago

V Bagu si budete připadat jako v parku plném fascinujících buddhistických náboženských památek. Lepší je tu zůstat přes noc (ačkoli Bago trpí nedostatkem kvalitního ubytování), protože jinak si nestihnete památky vychutnat. Rozumné je začít s prohlídkou časně ráno, protože v Bagu bývá kolem poledne velmi horko.

Kyaiktiyo (Zlatá skála)

Stúpa umístěná na dokonale vyváženém balvanu-viklanu, kterému se říká Kyaiktiyo (Zlatá skála), je hlavním poutním místem barmských buddhistů i turistů. Z vrcholku je okouzlující výhled, úchvatný je i sám gravitaci vzdorující kámen. Uměle vytvořené prostranství kolem Zlaté skály představuje typický zdejší mix náboženské ikonografie a komerce.

Jezero Inle

Když ho uvidíte poprvé, bude vám připadat jeho poklidná plocha kontrastující s ostrými štíty na obou stranách jako z pohádky. Na pobřeží jezera a na jeho ostrovech je 17 vesnic z domků na kůlech, v nichž bydlí převážně Inthové. Kolem jezera je na 100 buddhistických kyaungů a snad 1000 stúp. Kromě náboženské architektury zaujmou i samotní Inthové, kteří své čluny s plochým dnem pohánějí po jezeře nohama – jednou nohou stojí na zádi, druhou mají „ovinutou“ kolem vesla. Ulevují tak pažím.

Kakku

Kakku (také se píše jako Kekku nebo Ketku) vypadá jako les stúp. Najdete tu na 2000 stúp, z nichž většina není vyšších než 3–4 m a které jsou vyrovnány do úhledných řad. Je na nich patrná směs stylů a podle místních legend se datují do 3. století př. n. l., kdy indický buddhistický císař Ašóka do této oblasti vyslal misionáře.

Pláž Ngapali

Ngapali je nejpopulárnějším přímořským letoviskem s tříkilometrovou, palmami lemovanou a dosti klidnou veřejnou pláží s bělostným pískem. Sdílejí ji místní se zahraničními turisty a v okolí se staví nové hotely, které tady do budoucna nejspíš výrazněji zvýší provoz.

Mrauk U

Mrauk U (Myohaung) leží v půvabné krajině na úpatí pohoří Chin. Kdysi zde stálo přibližně 150 chrámů na vrcholcích zaoblených kopečků pod nimi i mezi nimi tak perfektně vyrovnáno, že vypadaly jako z dětské kresby. Těm, kteří již dříve navštívili Bagan, bude Mrauk U připadat malý, pokud jde o velikost chrámů i jejich počet, ale daleko živější, neboť vesnické chaloupky s doškovými střechami se mísí s památkami, z komínů jde kouř a pastýři před soumrakem tudy vodí svá stáda k domovu. Město protínají kanály, které jsou hlavním zdrojem vody i dopravní cestou.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Cyklistika

Nejpopulárnější trasa vede z Mandalaje do Baganu přes Myingyan spíše rovinatou krajinou na východ od řeky Ayeyarwady. O něco kopcovitější, ale zároveň i malebnější terén se nachází severovýchodně od Mandalaje směrem na Pyin U Lwin, Hsipaw a Lashio. Některé silničky tu mají oddělovače, takže do vašeho pruhu se nedostanou projíždějící auta. Další velmi malebná trasa začíná v Thazi (dostupné vlakem) a směřuje na východ přes hornaté Kalaw a Pindayu k jezeru Inle. Krátké výlety z Mandalaj do Monywy, Sagaingu, Inwy (Avy) a Amarapury by vás také měly uspokojit.

Potápění a šnorchlování

Plážová střediska na plážích Ngapali a Chaungtha nabízejí půldenní nebo celodenní výlety zaměřené na tyto sporty. Není tu sice Velký bariérový útes, ale kolem korálových útesů se vyskytuje hojnost ryb. Zdaleka nejlepší potápění je u souostroví Mergui (Myeik) u břehů jihozápadní Myanmy, kterých se vlna tsunami z prosince 2004 v podstatě nedotkla. V současnosti se dají výlety do těchto končin zorganizovat předem prostřednictvím cestovních kanceláří v thajských městech Phuketu či v Ranongu.

Golf

Golfová hřiště jsou všude – malá města jako např. Salaj mají spíše hliněná hřiště. Mnohá hřiště jsou soukromá, ale šeptá se, že stát má na mnoha z nich svůj podíl. V některých městech místní nesmějí být členy golfového klubu. Ale to ani není třeba, protože poplatky za hru se pohybují v cenách, které jsou pro místní neúnosné. Některá hřiště si účtují 15–20 USD za hru. Dejte si pozor na to, že některé dívky-nosičky holí pracují zároveň jako prostitutky.

Treking

Severní a východní Myanma mají v sobě obrovský turistický potenciál, zejména stát Shan.