Mongolsko. Již samotné slovo vyvolává představy kočovných pastevců, dunění koňských kopyt a, samozřejmě, vojevůdce a vládce Čingischána. Ve 13. století Mongolové dobyli polovinu tehdy známého světa. Jejich říše je sice už dávnou minulostí, ale návštěvníky tato magická země stále přitahuje.

Mongolové vědí, že žijí v jedinečné zemi. Ať se zeptáte kohokoli, začne se pravděpodobně rozplývat nad rozlehlými stepmi, drsnými horami a průzračně čistými jezery. Stejně přitažlivá je zdejší nomádská kultura, jejíž tradice jsou i v 21. století stále silné. Možnost spát v jurtě, pomáhat s naháněním stáda a podojit krávu patří k vrcholným zážitkům z „návratu ke kořenům“. A to vše je možné prožít díky obrovské pohostinnosti místních obyvatel.

Na světě existuje jen málo zemí s tak výraznými rozdíly mezi venkovským a městským obyvatelstvem. Zatímco kočovní pastevci si dosud zachovávají prostý způsob života, obyvatelé Ulánbátaru se střemhlav vrhají do budoucnosti. Hlavní město se mění závratným tempem, jak Mongolsko spěchá, aby se stalo součástí světového společenství.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Ulánbátar
Měna
Tugrik (MNT)
Jazyk
mongolština, ruština
Víza
Občané ČR potřebují vízum. Platnost pasu musí být ještě min. 12 měsíců. Turistická víza jsou vystavována na 30 dní s možností jednorázového prodloužení na území Mongolska o dalších 30 dní. Pro delší dobu pobytu je třeba zažádat o zvláštní vízum, vyřízení je výrazně procesně i časově náročnější. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty jsou prakticky jen v pobočkách bank. Kreditními kartami lze platit ve větších obchodech a restauracích, ale nelze na tuto možnost spoléhat. Na venkově kreditní karty nepoužijete. Je protonutné mít dostatečnou zásobu hotovosti.
Čas
+7 GMT
Elektřina
Zásuvky jsou stejné jako v ČR.
Mobilní telefony
Mobilní sítě - pouze okruh kolem měst a vysílačů a často jen na místní SIM kartu.
Důležitá čísla
Mezinárodní předvolba +976
Doprava
Mongolsko do značné míry spoléhá na leteckou dopravu. Má v provozu 46 letišť, ačkoli pouze 14 z nich má zpevněnou vzletovou/přistávací dráhu. V létě bývá obtížné sehnat letenku, zejména na vrcholu turistické sezony v červenci a koncem srpna, kdy se studenti vracejí do škol. Milovníkům cyklistiky nabízí Mongolsko úžasné zážitky. Rozlehlými otevřenými stepmi procházejí nekvalitní, hrbolaté silnice, ale pokud máte náležité vybavení, dostanete se prakticky všude. Velké autobusy jezdí denně do většiny velkých měst. Do měst na západě, jako je Chovd, Bajan Ölgij a Uvs zajišťují dopravu minivany, které jezdí jednou za dva dny.

Denní rozpočet

Nízký
do 150.000 MNT
Postel v noclehárně 24.500 MNT pokoj pro dva v hostelu 50 – 100.000 MNT jídlo v obyčejné restauraci 12.000 MNT 640km cesta autobusem 55.000 MNT
Střední
150 – 350.000 MNT
Pokoj pro dva ve slušném hotelu 180.000 MNT ubytování v klasické jurtě 95.000 MNT jídlo v restauraci v Ulánbátaru 25 - 30.000 MNT
Střední
150 – 350.000 MNT
Pokoj pro dva ve slušném hotelu 180.000 MNT ubytování v klasické jurtě 95.000 MNT jídlo v restauraci v Ulánbátaru 25 - 30.000 MNT
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Poušť Gobi

Kdyby Marko Polo slyšel, že se chcete vydat do pouště Gobi na dovolenou, pravděpodobně by se obrátil v hrobě. Tento benátský cestovatel i jiní jemu podobní se cesty přes tuto drsnou oblast děsili. Turistická vybavenost se naštěstí během posledních 800 let zlepšila a dnes je možné se sem vydat na poměrně pohodlný výlet. Můžete jet na velbloudu či hledat dinosauří zkameněliny, ale skutečnou zajímavostí jsou obrovské písečné přesypy Chongoryn Els, známé jako zpívající duny, protože pod nápory větru hvízdají.

Chövsgöl núr

Přírodní zajímavostí Mongolska je Chövsgöl núr, 136 kilometrů dlouhé jezero na nejjižnějším okraji Sibiře. Pro Mongoly je toto jezero hluboce duchovním místem, domovem mocných nagas (vodních duchů) a zdrojem inspirace pro místní šamany. Zahraniční návštěvníci se u jezera mohou projet na koni, rybařit, jezdit na kajaku, chodit na pěší túry a podnikat výlety na horských kolech. Největší dobrodruzi se vydají na patnáctidenní trek podél překrásného pobřeží jezera.

Ulánbátar

Mongolsko je údajně státem s nejnižší hustotou zalidnění na světě. Je těžké tomu uvěřit, když navštívíte mongolské hlavní město. Davy lidí, proudy automobilů a výstavba v Ulánbátaru vás ohromí a nadchne zároveň. Kromě opojného nočního života, módních kaváren a hummerů má město i svou poklidnou stránku. Zatočte si modlitebním mlýnkem v buddhistickém klášteře Gandan, projděte se Süchbátarovou ulicí a vyšplhejte nahoru k památníku Zajsan, kde si od ruchu tohoto omračujícího místa odpočinete.

Erdenedzú chijd (Klášter sta pokladů)

Staré buddhistické kláštery, jež se tu a tam objevují v krajině, umožňují nahlédnout do duchovních kořenů Mongolska. Mladí i staří lamové, sedící pokojně v lavicích, navazují na odkaz svých předků. Laikové, kteří klášter navštíví, projeví úctu zatočením modlitebního mlýnku a tichou recitací manter. Kromě toho, že jsou kláštery významnými poutními místy, umožňují návštěvníkům nahlédnout do historie, protože jsou plné drahocenných buddhistických ikon, súter a maleb, jež zdobí jejich starobylé zdi. Obrovský komplex z roku 1586 kdysi obsahoval 60 až 100 chrámů a ve svém vrcholném období ho obývalo až tisíc mnichů.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Ubytování v jurtě

Ze všech zážitků, které si z Mongolska odnesete, bude nejnezapomenutelnější návštěva jurty (mongolsky ger). Zvenku jurty vypadají jako obyčejné stany, ale když do některé vstoupíte, překvapí vás její zařízení a moderní spotřebiče, které kočovná rodina může mít. V jurtách bývají postele, stoly, židle, prádelníky, kamna a často i televize a rádio. Návštěvníci jsou vždy vítáni, dokonce můžete jít dál i bez klepání (Mongolové nikdy neklepou). Když se k jurtě přiblížíte, zavolejte „nochoj chor“, což znamená „podržte psa“. Po celé zemi najdete také jurtové kempy pro turisty. Chcete-li přenocovat v jurtě poblíž Ulánbátaru, přidejte se k jeho obyvatelům, kteří znaveni městem vyrážejí do oblasti Tereldž. V nadmořské výšce 1 600 metrů je příjemně chladno a vysokohorská scenerie je nádherná.

Slavnosti Nádam

Mongolové své tradiční slavnosti Nádam milují. Komu by se nelíbily dva nebo tři dny nepřetržitého zápasení, jezdeckých závodů a lukostřelby? Nádam provází veselá, družná atmosféra, scházejí se přátelé a příbuzní, sní se spousta chúšúru (placek plněných skopovým masem) a vyprázdní jedna nebo dvě láhve vodky. Nejtradičnější slavnosti se konají v malých městech, kde se určitým způsobem zapojí každý člen komunity. Ve srovnání s nimi Nádam v Ulánbátaru postrádá tak výrazný charakter komunitních slavností, ale působí spíše jako velká sportovní událost s obrovskými davy lidí a řadou doprovodných akcí, například s koncerty a divadelními představeními.