Jsou tu zřejmě nejlepší pláže světa; rozkládají se téměř na všech z bezmála 1200 ostrovů a všechny jsou neuvěřitelně nádherné. Přestože se v drobnostech mohou lišit, jedno mají společné – najdete na nich ten nejbělejší jemný písek a průzračně modrou vodu jako snad nikde jinde. Díky tomu se na tento maličký, odlehlý a jinak málo známý ráj v Indickém oceánu vypraví přes milion lidí ročně.

Všechna letoviska se nacházejí na vlastním soukromém ostrově, a protože jich je přes stovku, jde jen o výběr toho pravého. Není divu, že země je na vrcholných příčkách seznamů novomanželů a turistů bažících po luxusním pobytu v tropech. Na výběr jsou však i podniky mimo špičková letoviska; jsou tu ostrovy zaměřené na rodiny, potápěče, turisty se skromnějším rozpočtem a každého, kdo hledá poklidné zážitky v přírodě.

Ostrovy s jednou z nejlepších nabídek potápění a šnorchlování na světě jsou magnetem pro milovníky podmořského života. Jeho bohatost a rozmanitost je ohromující: úchvatné korálové stěny, jeskyně a hejna pestrých tropických ryb. V hlubších vodách žijí manty, mořské želvy či žraloci, dokonce i ti obrovští. Navíc voda je tak teplá, že si většina lidí ani neobléká neopren.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Male
Měna
Rufiyaa (rupie; MVR, Rf); na řadě míst je možno platit USD
Jazyk
Dhivehi; valná většina místních mluví plynně anglicky
Víza
Razítko do pasu se vydává na 30 dnů při příletu. Pro jistotu je dobré mít s sebou zpáteční letenku a prokázat, že máte k dispozici 30 dolarů na den (například kreditní kartou)
Peníze
Bankomaty jsou jenom v Malé a na letišti, ale většina letovisek přijímá karty. Je však lepší mít po ruce i hotovost
Mobilní telefony
Místní SIM karty si můžete koupit v Malé a na dalších obydlených ostrovech, ne však v letoviscích. Většina telefonů bude na Maledivách automaticky využívat roaming
Čas
Maledivy leží v časovém pásmu UTC +5
Důležitá čísla
Předvolba - +960; mezinárodní přístupový kód - 00; záchranka - 102 (v každém větším letovisku je privátní lékař - v případě velkých obtíží je k dispozici nemocnice v Malé a ostatních hlavních městech jednotlivých atolů); hasiči - 118; policie - 119
Doprava
Maledivy disponují několika mezinárodními letišti, z nichž nejvýznamnější je Ibrahim Nasir Airport v Malé. Vnitrostátní doprava po Maledivách je buď rychlá a drahá, nebo pomalá a levná. Ať si však vyberete hydroplán, motorový člun, nebo veřejný přívoz, vždy zažijete vzrušující cestu

Denní rozpočet

Nízký
méně než 300 USD
Levné resorty 150‒400 USD za noc Penziony jsou levnější, kolem 100 USD za noc K penzionům se levně dostanete veřejnými přívozy, stojí 5‒10 USD
Střední
400–850 USD
Resorty od 300 USD za noc Peníze šetří plná penze nebo all-inclusive Motorové čluny do resortů stojí kolem 200 USD
Vysoký
nad 850 USD
Nejdražší pokoje od 750 USD Doprava hydroplánem cca 400 USD za zpáteční cestu Jídlo v nejlepších restauracích v Malé zhruba 20 USD
Nízký
méně než 300 EGP
Společné ložnice v ubytovnách: 70 EGP Egyptská pizza: 10 EGP Vlak do Luxoru: 90 EGP
Nízký
: méně než 300 EGP
Společné ložnice v ubytovnách: 70 EGP Egyptská pizza: 10 EGP Vlak do Luxoru: 90 EGP
Nízký
méně než 300 EGP
Společné ložnice v ubytovnách: 70 EGP Egyptská pizza: 10 EGP Vlak do Luxoru: 90 EGP
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Malé

Malé je nejlepším místem pro bližší seznámení s místními a jejich běžným životem. Největšími zajímavostmi tohoto nevšedního hlavního města, které tvoří dokonalý protipól k atmosféře resortů, jsou pestré domky, přeplněná tržiště a příjemné čajovny, kde si můžete popovídat s místními a dát si výtečné občerstvení.

Vyhlídkový let v hydroplánu

Na světě je velmi málo míst, kde se k hotelu budete muset dopravit hydroplánem. Jako taxíky fungují v této zemi bez silnic svižné stroje Twin Otters a vzlet z hladiny je stejně nezapomenutelný jako pozorování atolů, modrých lagun a maličkých opuštěných ostrůvků.

Tradiční vystoupení bodu beru

Mezi zdejší největší kulturní zážitky patří bodu beru, což v jazyce dhivehi znamená „velký buben“. Tradiční vystoupení mužských tanečníků a bubeníků nabízí vzrušující a autentický zážitek, jakkoli v restauraci letoviska může působit trochu uměle. Zpočátku pomalé bubnování se zrychluje, až dosáhne vyvrcholení, při němž se někteří tanečníci dostávají do stavu podobného transu.

Šnorchlování v atolu Addu

V roce 1998 zničil El Niño většinu zdejších korálových útesů. Jediným nezasaženým místem zůstal nejjižněji položený atol Addu. Každý milovník šnorchlování bude ohromen zdejší pestrou paletou barev.

Návštěva obydleného ostrova

Chcete-li poznat „skutečné“ Maledivy, vydejte se na některý z obydlených ostrovů daleko od letovisek. Pokud se nechcete vzdát pohodlí a luxusu svého letoviska, využijte jím organizovaný výlet.

Jeden den trosečníkem

Výlet tohoto typu nabízejí všechna letoviska. Piknik ve stylu Robinsona na opuštěném ostrůvku, který budete mít zcela pro sebe, si můžete vychutnat s drahou polovičkou, rodinou nebo přáteli.

Naučit se potápět

Na Maledivách je výprava pod hladinu povinná! Podvodní svět nabízí setkání s nejrůznějšími mořskými tvory od malých žralůčků po mořské želvy a rejnoky. Potápěčské školy se navíc pyšní vysokou úrovní bezpečnosti.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Výlety organizované letovisky

Tyto výlety jsou jedním z mála způsobů, jak poznat něco ze „skutečných“ Malediv, a možnost navštívit jinak nedostupné ostrovy nabízejí i nezávislým cestovatelům. Výlety do Malé pořádají téměř všechna letoviska na atolech Severní a Jižní Malé. Čeká vás řada zajímavostí, obchodů i možnost seznámit se blíže s místní kulturou, neboť úslužný personál hotelu nahradí přátelští obyvatelé města. Oblíbené jsou i výlety na obydlené ostrovy, kde se seznámíte s malými komunitami, tradičními domy, řemesly a životním stylem. Tyto výlety, jakkoli „organizované“, mohou být velmi příjemné, pokud potkáte přátelské obyvatele (jsou-li děti ve školách a dospělí odjeli za prací, mohou ostrovy působit jako místa duchů). Ostrovy je často příjemnější poznávat individuálně, nicméně průvodci z letoviska budou znát místní, pomohou vám navázat kontakty a sdělí vám podrobnosti o místním životě.

Rybaření

Téměř každé letovisko pořádá ranní, večerní či noční rybářské výlety a často i výpravy za lovem velkých ryb. Ceny jsou vysoké (od 450 USD za půlden), ale při více účastnících se lze o náklady podělit. K lovu koryfén, tuňáků, marlínů, barakud, kranasů a žraloků se používají velké čluny s nejmodernější výbavou.

Lázeňské procedury

Jakožto rekreační destinace nabízejí Maledivy obrovský rozsah lázeňských procedur. Patří k nim kromě všech typů masáží také krášlicí kúry, ájurvéda, akupunktura, a dokonce i tradiční maledivské kúry. Lázně mají všechna letoviska střední a vyšší kategorie, ale i některá levnější zařízení. Ty nejlepší jsou někdy zamluvené dlouho předem, takže pokud máte zájem o určitou proceduru, rezervujte si ji. Díky kvalifikovanému personálu z Bali, Thajska, Indie a Srí Lanky budete v dobrých (byť poněkud drahých) rukou.

Šnorchlování a potápění

Všechna letoviska jsou zařízena pro milovníky potápění a šnorchlování a většina z nich organizuje dvakrát denně potápěčské či šnorchlovací výpravy, zejména pokud na domovském útesu nejsou možnosti ke šnorchlování dobré. Je vždy levnější přivézt si vlastní vybavení, jako je šnorchl, maska a ploutve, kompenzátor vztlaku (BCD) a potápěčský počítač. Většina luxusních letovisek má pro své hosty vybavení na šnorchlování k dispozici zdarma, v levnějších podnicích se platí půjčovné. Potápěčské školy mají obvykle výjimečně vysoký bezpečnostní standard, jenž je předepsán zákonem. Většina letovisek leží v blízkosti alespoň deseti potápěčských lokalit. Pokud byste rádi navštívili nějakou konkrétní, doporučujeme spojit se s potápěčskou základnou v nejbližším letovisku a zjistit, zda se váš pobyt kryje s některou z plánovaných výprav.

Vodní sporty

Většina letovisek má kromě potápěčských škol také centra vodních sportů, která se navzájem velmi liší. Některá nabízejí jen základní výběr kajaků a windsurfingů, jiná mají vše od vodních lyží po vybavení na kiteboarding a wakeboarding. Na plachtění a windsurfing jsou nejvhodnější letoviska s širokou a nepříliš mělkou lagunou – a s dostatečně pestrým sortimentem potřebného vybavení.

Pláže

Úchvatnou pláž postrádá jen velmi málo letovisek. Některé pláže jsou silně postižené erozí, ale letoviska se usilovně snaží její vliv snížit pomocí vlnolamů a pytlů s pískem. Tato opatření sice nejsou pohledná, ale rozhodně nezbytná. V dražších letoviscích samozřejmě vynakládají další úsilí na to, aby pytle s pískem nebyly nikdy vidět.