Představte si zemi, ve které se vám zpomalí tep, kde jsou úsměvy upřímné a pro místní jste stále zajímaví. Místo, kde je snadné odbočit z hlavních tras a dostat se mimo obvyklé turistické okruhy do krajiny jako ze snu, do krajiny rozeklaných vápencových skalisek, husté džungle a klikaté řeky Mekong. Vítejte v Laosu, který je domovem 132 etnických skupin a zemí s historií plnou válek, imperialismu a mystiky. Rýžová políčka třpytící se ve světle těsně po monzunu, buddhistické chrámy probleskující ranní mlhou, v níž mniši procházejí kolem francouzských koloniálních vil…

Laos si veškeré chvalozpěvy zaslouží, a možná ještě víc. Návštěvníci závislí na adrenalinu se mohou nabažit v podzemních říčních jeskyních, zpěněných peřejích nebo na lanových drahách v džungli; milovníci divoké přírody se mohou vydat na pěší túry do jedněch z nejzachovalejších pralesů jihovýchodní Asie, ve kterých stále žijí tygři a leopardi. Vypadá to, že zde si na své přijdou cestovatelé všech typů, od požitkářů po gurmány.

V minulosti byl Laos známý jako „země milionu slonů“ a v době indočínské války se o něm psalo jako o „zemi milionu bezvýznamných“. Pyšní se však bohatou kulturou utkanou z etnických vláken celého regionu. V bývalých koloniálních distriktech podél řeky Mekong stále přežívá francouzský vliv – ranní káva a bageta a stylová tailleur (krejčovství). Kdysi velkolepá říše Angkor po sobě zanechala stále uctívané kamenné chrámy, vybudované na nejposvátnějších místech v zemi.

Zobrazit více
Laos - 5297
Průvodce

Laos

599 Kč 299 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní města
Vientiane
Měna
laoský kip (LAK); používají se i thajské bahty (THB) a americké dolary (USD)
Jazyk
laoština
Víza
30denní vízum k dispozici po příjezdu
Peníze
Velké množství bankomatů ve všech větších městech
Čas
UTC +7
Mobilní telefony
Předplacené SIM karty k dostání všude v Laosu za ceny již od 10 000 LAK
Doprava
Laos obklopuje Vietnam, Kambodža, Thajsko, Myanma (Barma) a Čína. Silnice se v posledních letech zlepšily díky budování čínských obchodních tras a mnoho neduživých veřejných autobusů bylo také zmodernizováno. V poslední době se také zlepšila letecká doprava a státní dopravce Lao Airlines má nyní novou letku, lepší bezpečnostní statistiky a nabízí denní lety do měst Bangkok, Hanoj, Kuala Lumpur a Siem Reap; linky společnosti pokrývají celou zemi a více než kdy dříve je mnohem snazší za kratší dobu vidět mnohem více
Důležitá čísla
Ambulance - 195; policie - 191; telefonní ústředna - 170; hasiči - 190; mezinárodní předvolba - 856

Denní rozpočet

Nízký
méně než 15 USD
Vejce a bageta k snídani: 1 USD Pohodlné, ale prosté ubytování: 3 až 5 USD Pomalá loď z Pak Bengu do Luang Prabangu: 7,50 USD
Střední
kolem 25 USD
Pokoj střední kategorie ve Vientiane: 24 USD Ubytování s klimatizací a teplou vodou Západní jídlo
Vysoký
nad 75 USD
Ubytování v prvotřídních hotelech Jídlo v nejdražších restauracích ve městě Jednosměrná letenka z Vientiane do Pakse: 86,50 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Wat Phu Champasak

Prastarý komplex khmerských náboženských staveb Wat Phu (Vat Phou) vám může nabídnout jeden z nejzajímavějších zážitků z návštěvy v Laosu. Wat Phu, který se rozkládá na nižším svahu pahorku Phu Pasak, je poměrně malý, avšak zdejší rozpadlé altány, bohatě dekorovaná svatyně s motivy Šivova lingamu, tajemný krokodýlí sloup a vysoké stromy, zastiňující větší část tohoto posvátného území, se vyznačují téměř mystickou atmosférou.

Luang Prabang

Projděte se historickými chrámy v provincii Luang Prabang, která byla po staletí izolovaná od zbytku jihovýchodní Asie kvůli nedostačující a nespolehlivé povrchové dopravě (dokonce ani řeka Mekong není splavná po celý rok). Teprve v poslední době se rozvíjí v malou, ale stálou ekonomiku, založenou na turistice a regionálním obchodu. V hornaté provincii žije 12 etnických skupin.

Si Phan Don

Si Phan Don znamená v překladu „čtyři tisíce ostrovů“ a na těch několika málo z nich, které pravděpodobně na tomto padesátikilometrovém úseku řeky Mekong navštívíte, bývá tak chladno, že se ve své závěsné síti můžete snadno proměnit v rampouch.

Bolaven

Náhorní plošina Bolaven je známá svými vodopády, úrodnou půdou a proslulými kávovníkovými plantážemi. Za druhé indočínské války byla také dějištěm nejintenzivnějšího bombardování.

Vang Vieng

Malé město Vang Vieng u řeky Nam Song uprostřed překrásného vápencového krasu je místem, které si cestovatelé buď zamilují, anebo ho zcela zavrhnou. Prozkoumejte tamní jeskyně a vodní cesty.

Pha That Luang

Ve Vientiane si prohlédněte obdivuhodný posvátný chrám Pha That Luang. Nejvýznamnější laoská národní památka je symbolem jak buddhistického náboženství, tak laoské suverenity.

Hongsa

Při cestování touto oblastí můžete vidět podél silnice kráčet slony i s mahauty (poháněči). Sloni se tu využívají k zemědělským pracím.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Plavby lodí

Na laoských řekách a říčkách se lze věnovat všem vodním sportům, jako je rekreační plavba na člunu, voru, kánoi či kajaku. Turistické agentury ve městech Luang Nam Tha a Luang Prabang nabízejí plavby na vorech a kajacích s doprovodem, včetně nezbytné výbavy. Pro zkušenější vodáky může být zajímavá téměř každá větší řeka tekoucí ze západních svahů k údolí řeky Mekong.

Cyklistika

Vzhledem k stále poměrně malému množství automobilů v Laosu se zdá být tato země ideální pro cyklistiku, možnosti však snižuje především všeobecný nedostatek kvalitních silnic a cest. Ve větších městech si lze pronajmout jízdní kola, která se však nehodí k ničemu jinému než k projížďkám po městě a nejbližším okolí. K cyklistickým výpravám do odlehlejších částí Laosu by bylo vhodnější přivézt si vlastní kolo, pokud možno uzpůsobené velmi nekvalitnímu povrchu.

Pěší turistika

Hornatý venkov s pralesním porostem je ideálním prostředí k pěší turistice. Ve všech třinácti provinciích je celá řada možností, i když vzhledem k obezřetnosti zdejších úřadů mohou být několikadenní výlety s tábořením a přespáváním ve vesnicích nahlíženy s podezřením. V posledních letech však vláda schválila celou řadu vícedenních turistických tras, takže situace se zlepšuje.